Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Magazinele Lidl din România reduc programul. Deschid mai târziu cu o jumătate de oră și închid cu o oră mai devreme

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Se trece la ora de iarna , am lucrat in Kaufland, e normal.

Vara 06:30 - 22:00  L-S   D 08:00 - 20:00       - Iarna: 07:30 - 22:00 L-S iar duminica lafel  08:00-20:00


Nu e nimic , nou , doar spalare de creier, sa zica "vai fac ceva"

#38
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

Neaceasca85 said:

1663927045[/url]' post='29373741']
Nu sunt de acord cu aia ca in weekend sa fie inchise, multi nu au timp de cumparaturi decat S si D datorita joburilor.
eu sunt de acord cu tine, cu singura conditie ca toti cei care cer asta sa lucreze cativa ani la rand toate weekendurile, sa vada cum e sa treaca viata pe langa ei. pun pariu ca n-ai lucrat niciodata un singur weekend, ambele zile, cel putin 8-10 ore pe zi, de iti permiti sa vb asa.

sau stai, casierii de fapt nu sunt oameni, sa munceasca da-i dracu, doar eu am nevoie sa ma distrez in weekend…

Edited by born2lose, 23 September 2022 - 13:50.


#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmiki07, on 23 septembrie 2022 - 11:56, said:

... talcioc...
În ce oraș?

#40
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucşeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View Postmiki07, on 23 septembrie 2022 - 11:56, said:


Sau la piață...

Zilele trecute, s-a golit tramvaiul la piață și mai rămăsese o babă. Cred că mergea la altă piață, sau ceva.

Și mama, la 8 e pe metereze. Eu doar dacă mă duc la talcioc, mă scol devreme. În rest, mă duc seara, e mai liber. Și rar, spre foarte rar la piață.

Eu merg dimineata ca seara nu prea mai prinzi chiar tot ce ti-ai dori. Mai ales la Lidl :)

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postborn2lose, on 23 septembrie 2022 - 13:49, said:

eu sunt de acord cu tine, cu singura conditie ca toti cei care cer asta sa lucreze cativa ani la rand toate weekendurile, sa vada cum e sa treaca viata pe langa ei. pun pariu ca n-ai lucrat niciodata un singur weekend, ambele zile, cel putin 8-10 ore pe zi, de iti permiti sa vb asa.

sau stai, casierii de fapt nu sunt oameni, sa munceasca da-i dracu, doar eu am nevoie sa ma distrez in weekend…
E si asta un punct de vedere, dar au libere in alte zile.

Cel mai nasol e de cei cu 3 schimburi la fabrici, e full de ei la Slatina. La Pirelli ai 2 zile libere saptamanal dar nu neaparat in weekend. Altii vor sa fie platiti dublu si se baga intentionat la munca in weekend.

#42
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostNeaceasca85, on 23 septembrie 2022 - 14:03, said:

E si asta un punct de vedere, dar au libere in alte zile.
pai nu conteaza, tu cand ai prefera sa ai zilele libere - sambata sau duminica sau marti si miercuri?

#43
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
1) În timpul săptămânii sunt deschise unele lucruri care nu sunt deschise S. şi D. Deci poţi rezolva unele probleme;
2) Unii, ca mine, se duc la magazin şi după orele 20-20.30, că e mai liber, deci mai puţin stat la coadă. Scurtarea programului de lucru ar duce la o aglomeraţie mai mare, deci stres mai mult;
3) Şi chiar dacă s-ar reduce programul şi nu ar creşte numărul de clienţi, tot ar fi nasol pentru angajaţi, că la astea mari se vor angajaţi buni la toate. Nu e ca pe vremuri, fiecare cu rolul lui, sau hai să zic, doar atunci când e multă marfă să mai apeleze la casieri/casiere;
4) Program de 12 ore? Nu era de 8, poate 9?;
5) Un alt stres vine şi de la faptul că nu se prea folosesc casele self-pay. Pentru că într-o ţară în care multe persoane încă NU folosesc mijloace electronice de plată, s-au gândit să facă acele case self-check doar cu card/telefon/ceas, nu şi cu cash (bani gheaţă) (numerar), drept pentru care sunt mai multe cozi. Zic unii că aşa vor fi forţaţi oameni să aibă card. Stâlp. Vor avea angajaţii mai mult stres. La "Kaufland" au pus şi cu numerar, chiar dacă 3; restul, nu. Folosesc cu încredere. Alţii sunt aşa de inteligenţi cu tehnologia, până ajung la casele self pay. Sau e lene. Adevărat că sunt stres alea card ... selectaţi metoda de plată... numerar.
Şi sters e că pentru bere trebuie să vină cineva să dea cu cardul. Puteau să pună neşte camere video (hai că se putea face şi în anii '90 aşa ceva) şi să se uite la moaca ta de la un birou. Vede că ai cel puţin 18 ani, ori îţi cer buletinul în faţa camerei şi gata, se face comod de la un birou, fără stres.
Da' cui îi pasă?
"Kaufland" ia căldura de la frigidere şi o bagă în instalaţia de încălzit.

Edited by djl, 23 September 2022 - 14:37.


#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
La Lidl au luminile aprinse non stop în toată hala. Nu se sting niciodată. Nu cred ca are treaba cu iluminatul

#45
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
^^^
La Lidl-ul de langa mine nu am observat asta. Ei sting iluminatul si din interior si din parcare in afara programului.

#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostStefanRO, on 23 septembrie 2022 - 13:49, said:

Se trece la ora de iarna , am lucrat in Kaufland, e normal.

Vara 06:30 - 22:00  L-S   D 08:00 - 20:00       - Iarna: 07:30 - 22:00 L-S iar duminica lafel  08:00-20:00


Nu e nimic , nou , doar spalare de creier, sa zica "vai fac ceva"

Vezi ca e foarte diferit de ce ai scris.

Ai scris ca iarna era pana la 22 L-S si D pana la 20.
Acum anunta pana la 21 L-S si 19 D.

Sunt oameni care preponderent merg la 22 fara 10, sau 21:45 si care nu intentioneaza sa-si schimbe obiceiul.
Avand in vedere si ca marfa in proportie de 99,99 % e absurd si aberant de proasta dar scumpa ca una foarte buna, iti poti imagina care e opinia mea...

Edited by loock, 23 September 2022 - 14:52.


#47
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View Postmiki07, on 23 septembrie 2022 - 11:59, said:

Ca să nu mai zic că mama s-a dus să ia bormașină la 15 lei și au bătut-o alți boșorogi.
Si voi supravietuiti din revanzarea chilipirurilor precum unii dintre pensionari?

Edited by __Dan__, 23 September 2022 - 14:53.


#48
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Post__Dan__, on 23 septembrie 2022 - 14:52, said:

Si voi supravietuiti din revanzarea chilipirurilor precum unii dintre pensionari?

Nu, mai bine îi las pe cei care se pricep. Eu mă ocup cu munca și cu alte asemenea. Era o deschidere de magazin și mama a zis să ia și ea o bormașină. S-a lecuit.

View Postcrisstonne, on 23 septembrie 2022 - 13:50, said:

În ce oraș?

Iași. Dar cu siguranță sunt în fiecare oraș mai mare. Eu am aflat abia acum câteva săptămâni că ar fi laptop-uri la prețuri bune. Am găsit ceva chestii interesante, dar nu le-am și luat, era vorba de mac-uri mai vechi. Oricum, dacă găsesc ceva, o să fac un topic separat, poate mai postează și alți deal-uri bune găsite la talcioc.

Ca idee, săptămâna trecută am luat o tastatură mecanică cu 20 de lei. Merg toate tastele, dar unele nu luminează cum trebuie. E bună de rezervă, când se mai strică asta principală.

Edited by miki07, 23 September 2022 - 15:03.


#49
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postgarett, on 23 septembrie 2022 - 12:12, said:

N-am mai folosit o casă de câteva luni bune, de când le-au băgat pe alea self service.

Lidl sunt singurii din oras (Resita) care nu au self service .. au 3 magazine si nici unul nu are asa ceva

#50
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postmiki07, on 23 septembrie 2022 - 15:00, said:


Iași. Dar cu siguranță sunt în fiecare oraș mai mare. Eu am aflat abia acum câteva săptămâni că ar fi laptop-uri la prețuri bune. Am găsit ceva chestii interesante, dar nu le-am și luat, era vorba de mac-uri mai vechi. Oricum, dacă găsesc ceva, o să fac un topic separat, poate mai postează și alți deal-uri bune găsite la talcioc.


talciocul de sub pod de la Selgros? :)) doamne dumnezeule, e aur curat locul ala

#51
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Posthorhescu, on 23 septembrie 2022 - 15:06, said:

talciocul de sub pod de la Selgros? Posted Image) doamne dumnezeule, e aur curat locul ala

Hai, că facem topic, nu mai stau până duminică.

#52
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006
Mare stire! :lol: Daca vor sa economiseasca curent electric cu adevarat de ce nu fac urmatorul program:
Luni - Vineri: 08:00 - 21:00
Sambata: 08:00 - 16:00
Duminica: Inchis
Asa ar trebui procedat, nu numai la ei, in toate magazinele mari. In felul asta mai au si angajatii timp sa respire si magazinele de cartier ar mai vinde cate ceva si ele. S-ar face si mult trambitata economie. :P

#53
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Marile lanţuri se ocupă cu reeducarea consumatorilor prin poveşti şi gargară ieftină.
Îi învaţă cu restricţiile motivând economisirea energiei electrice dar nu spun nimic despre construcţiile fără iluminare naturală.

Dacă ar fi dorit economisire ar fi construit hale cu ferestre iar pe terase ar fi montat panouri fotovoltaice.


Ecologia este de fapt politica acţionariatelor.

#54
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006

View Postterratec, on 23 septembrie 2022 - 15:18, said:

Marile lanţuri se ocupă cu reeducarea consumatorilor prin poveşti şi gargară ieftină.
Îi învaţă cu restricţiile motivând economisirea energiei electrice dar nu spun nimic despre construcţiile fără iluminare naturală.

Dacă ar fi dorit economisire ar fi construit hale cu ferestre iar pe terase ar fi montat panouri fotovoltaice.


Ecologia este de fapt politica acţionariatelor.

Printre altele tin sa te informez ca unele magazine au implementat asa ceva de ani buni, ma refer la Selgros si Dedeman, aici am vazut panouri fotovoltaice montate, de altele nu stiu.
Ferestrele te-ar ajuta putin spre deloc pe tine ca si cumparator, daca mai adaugam ca o etansare incorecta face ca pe acolo sa iasa caldura sau racoarea vara e cam nasol. Si asa se consuma o gramada de curent electric pe tema asta, doar de cate ori se deschid si inchid usile intr-o singura zi.

Edited by un_el, 23 September 2022 - 15:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate