Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Wifi extender

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020
Salut! Am nevoie de o conexiune LAN pentru un receptor TV. Ca să văd anumite posturi la TV am nevoie de conexiune la internet însă doar wired.
Am internet prin fibra optica de la Digi, 1Gbps, cu router wifi6 fiberhome si convertorul este in mod bridge.
Problema este ca eu nu am router-ul in camera cu televizorul si nu pot să trag cablu utp din router pana la receptorul TV.

Singura rezolvare am găsit-o printr-un Wifi Extender, mai exact TP-LINK TL-WA850RE, care are un port Ethernet.

Totuși am câteva nelămuriri.
1. Acest Wifiextender poate intra in conflict cu router-ul sau poate afecta cu ceva rețeaua?
2. Dacă da, as avea cum sa opresc partajarea de Wifi de la acest extender si sa fie activa doar opțiunea de a da internet mai departe doar prin acel port Ethernet?
3. Exista alta soluție in afara de wifiextender in afara de a cupla un cablu din router in receptor tv?

Multumesc!

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
cu extender-ul esti dependent de semnalul wifi unde o sa-l pui in priza. Daca semnalul e slab in zona prizei nu o sa mearga. Sunt aplicatii pe telefon care-ti arata cat de puternic e semnalul in zona respectiva, dar as incerca mai degraba un powerline extender eventual unul compatibil One Mesh (vezi https://www.tp-link....h/product-list/ in sectiunea de powerline extender). Teoretic e bine ca adaptoarele powerline sa fie pe aceasi linie electrica, dar eu n-am avut probleme sa fie pe linii separate (am avut in 2 locuri unde semnalul wifi era slab).

Edited by vladut01, 14 September 2022 - 21:53.


#3
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020
Eu am cumpărat deja extenderul. E amplasat chiar următoarea camera după router, prind semnal maxim de la router. Funcționează bine receiverul TV. Eu doresc sa știu dacă acest extender poate intra in conflict cu routerul sau poate sa afecteze cumva rețeaua.

Edited by Ravy, 15 September 2022 - 01:51.


#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am asa ceva de 6 luni pentru Netflix HDR si HBO MAX (am interferente mari in jurul TV-ului si nu tine wifi-ul stabil) si sunt foarte multumit de el, isi face treaba perfect si imi tine si priza libera astfel.


https://altex.ro/wir...---------------

PS: Acum vad ca ai cumparat deja, depinde foarte mult ce ai cumparat ca sunt pe mai multe moduri de functionare. Ce am dat eu mai sus face retea proprie pentru extindere wifi (nu folosesc) si nu intefereaza cu nimic din experienta de 6 luni. Eu aveam deja vreo 2 routere in casa, retele proprii si alte combinatii si totul imi merge la fel de bine ca inainte sa adaug si extenderul asta. Eu il folosesc strict pentru functia de Wifi->RJ45 pentru tv + am priza libera.

Edited by MooF2010, 14 September 2022 - 23:28.


#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 Strepix, on 14 septembrie 2022 - 21:55, said:

Eu am cumpărat deja extenderul. E amplasat chiar următoarea camera după router, prind semnal maxim de la router. Funcționează bine receiverul TV. Eu doresc sa știu dacă acest extender poate intra in conflict cu routerul sau poate sa afecteze cumva rețeaua.
Nu
Ai două variante, să clonezi rețeaua existenta, adică să păstreze denumirea și datele de conectare, sau să creezi rețea wifi nouă, cu denumire și date de identificare noi.

Edited by BloodRa, 15 September 2022 - 06:47.


#6
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020

 BloodRa, on 15 septembrie 2022 - 06:47, said:


Nu
Ai două variante, să clonezi rețeaua existenta, adică să păstreze denumirea și datele de conectare, sau să creezi rețea wifi nouă, cu denumire și date de identificare noi.
La mine a creat o noua rețea, cu date de identificare noi, sa înțeleg ca nu mi încurca rețeaua/router-ul cu nimic.

#7
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
mai simplu, iei asa ceva si te-ai scos, sau alternative
https://altex.ro/med...HDPREALMESTICK/
neavand wifi tv-ul nu prea ai cine stie ce aplicatii pe el. asa iti instalezi ce vrei tu

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 Strepix, on 15 septembrie 2022 - 07:09, said:


La mine a creat o noua rețea, cu date de identificare noi, sa înțeleg ca nu mi încurca rețeaua/router-ul cu nimic.
Înțelegi bine. :)

Edited by BloodRa, 15 September 2022 - 07:41.


#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Strepix, on 14 septembrie 2022 - 21:22, said:

Multumesc!
Eu multumesc. Nu mai sunt singurul fraier care s-a fript cu extenderul asta. Am dat vreo 70 lei pe el? L-am folosit doar ca extender (pe wifi)
1. Clonarea retelei nu merge. Adica merge, dar nu are rezultatul scontat. Nu ai niciun aport notabil. Este mai convenabil sa-l lasi sa-si faca reteaua lui si sa loghezi device-urile la ea.
2. Viteza pe el nu a fost mai mare de 27 MB/S. Poti sa-i faci ce vrei tu.
Repet, pe wifi.
PS. Banuiesc ca sti ca e vorba doar de 2,4 GHz.

Edited by adip1962, 15 September 2022 - 18:31.


#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
27 MB/s sau 27Mb/s?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate