Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sudura etrieri este bine ? sau nu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Fierul l-am luat de anul trecut tot Posted Image

View Postkretzu77, on 12 septembrie 2022 - 19:11, said:

Ii sudeaza de ce?
Mie nu imi e de etrier, imi e de fierul de care este sudat.

Nu . Etrierul in sine este format din capete . Apoi el vine legat cu sirma de barile PC 52 conform proiectului .

Edited by 71cristian, 12 September 2022 - 19:15.


#20
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Post71cristian, on 12 septembrie 2022 - 14:07, said:

Asa cum este bine , am cautat aici daca mai este vreun topic despre acest subiect . Sincer am gasit ceva de prin 2009 in care nu prea am inteles nimic m ba mai mult au inceput sa discute in contradictoriu .
Vreau sa zic ca nu sunt fierar betonist si nici nu am experienta cu asa ceva pe santiere . Acesta problema la care fac referire este in regim propiu si personal . Adica constructia ce urmeaza sa o fac este a mea . Am mai discutat cu ceva persoane si au zis ca NU , dar daca am mai aprofundat subiectul  si-au schimbat parerea . Deci este vorba daca este bine sa se sudeze o bara de 8 pentru a se face etrieri . Am vreo 900 kg de OB 8 in bara de 6 m . Am facut o gramada de calcule pentru croierea lor respectiv taierea ca apoi sa fac etrieri . In urma acestor operatii ramin cu o gramada de capete care nu mai am la ce sa le folosesc Attachment WIN_20220912_140619.JPGAttachment WIN_20220912_140635.JPG Am de facut peste 1500 de etrieri de diferite feluri Attachment WIN_20220912_135921.JPGAttachment WIN_20220912_140816.JPG
Daca eu sudez aceste capete incit sa fac un etrier o fi rau ??Attachment WIN_20220912_142131.JPGAttachment WIN_20220912_143825.JPGAttachment WIN_20220912_143838.JPG
Ma gindesc sa-i intercalez cu etrieri din bara intreaga in sensul 2 sau 3 normali , 1 sudat !!!
In proiect mai sunt si niste agrafe in lungime de 30 cm vreo 30 la numar . Dar si asa ramin cu peste 500 de capete din bara de diferite lungimi care nu se incadreaza . Si ca sa le recuperez si pe acestea m-am gindit sa le sudez . Eu cred ca forta mare nu ar fi pe ei si ma gindesc sa-i folosesc in marea lor majoritate la etrieri din fundatii .
Ar fi bine venite niste comentarii de la cei ce lucreaza fregvent cu asa ceva .
Mai bine nu intrebai ,vin unii care nu au tinut un ciocan in mana in viata lor si te condamna la .............moarte prin decesPosted Image

#21
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View Post71cristian, on 12 septembrie 2022 - 19:24, said:

Fierul l-am luat de anul trecut tot Posted Image



Nu . Etrierul in sine este format din capete . Apoi el vine legat cu sirma de barile PC 52 conform proiectului .
Pai atunci de ce-l mai pui daca il sudezi? Doar ca sa-ti iasa ala numar/forma si poate nu vede dirigintele/structuristul la verificarea de dinainte de turnare?
Mai bine petreci mai mult cele doua parti sudate si le legi cu sarma. Macar nu afectezi structural fierul ala.

#22
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostDUALHD, on 12 septembrie 2022 - 18:44, said:

Prin sudare modificați limita de curgere a oțelului.
Într-un fel ai dreptate. O crești.
Materialul de adaos se alege, întotdeauna, cu caracteristici superioare materialului de bază.
Nu-s inginer constructor, dar găsești la taica Google o grămadă de literatură și normative privitor la sudarea armăturilor.

#23
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Fierul beton nu-l poti cali. Pur si simplu nu are constituentii necesari ca sa poti obtine structuri martensitice. Are prea putin carbon. Nici mangan nu prea are. Eu nu vad o problema sa innadesti etrierii, dar nici nu sunt constructor.

#24
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Post71cristian, on 12 septembrie 2022 - 19:05, said:


Ba da . are 120+8+8= 136 cm . Scrie jos sub grinda .  Este o grinda degeaba de pardoseala . Nu vine nimic deasupra .
Pai in legatura cu ce fel de fier este OB 37 - scrie pe desen . Eu aia am cerut si cred ca si primit la un centru de asa ceva .
PC n-am ajuns la ele dar nu le voi suda . O sa respect proiectul .


Mai ia o pauza de la masurat si calculat pierderi. Daca incepi asa, la parchet, gresie si faiantza ce o sa mai faci?

Nota: citeste cu atentie desenele, tabelele.....nu stiu de unde scoti tu 120+ 8 + 8 la reperul ala. Las.o asa, nu mai raspunde.

Ia in calcul raza de curbura (in cazul tau lungimea arcului de cerc (semicerc)) ca si acolo pierzi 1.5-2 cm.



#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Post71cristian, on 12 septembrie 2022 - 14:07, said:

....
ce ai facut tu acolo nu e sudura ci carpeala.
uite un articol interesant
https://www.p-a.ro/c...itive-mecanice/

armaturile se sudeaza fara probleme dar nu oricum
grosumea cordonului de sudura e cam 0.35 din dietrul barei.
rezistenta suduri un 0.7 din rezistenta otelului si inca 0.7 pentru conditii de santier.
ls de calcul e Aotel/(0.7*0.7*0.35d)
pt fier de 10 rezulta 94mm
deci pentru sudare bara de bara ies doua cordoane de 5d +2*0.35d aproximativ 6d.
deci bara de 10 o suprapui 60mm si sudezi pe ambele parti cu minim 3.5mm
DAR armatura in zona aia este INADITA si trebuie sa altenezi zonele de inadire adica nu pui etrier cu sudura langa etrier cu sudura. si nici sudura deasupra altei suduri.
+ nu in zonele potential plastice (capete de grinzi, capete de stalpi)

mai multe detalii iti poate furniza structuristul care ti-a facut proiectul.



#26
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Mda . Interesante parile oamenilor care sunt si pro si contra . Documentatii peste documentatii care normal au fost intocmite pe baza unor calcule reale si comportarii in timp al structurilor armate . Ca sa aprofundez eu treburile acestea sare din schema pentru ca nu am lucrat si nu voi lucra cu asa ceva . Doar ca in timp am mai cascat ochi in stinga si dreapta la cum se face .
Acum cind am stat de vorba cu cineva avizat in asa ceva , si cum am mai spus la inceput , rasunsul a fost NU . Dar dupa anumite aprofundari ale subiectului , si-a schimbat parerea .
Ce vad prin documentatii se refera la barile dea lungul grinzilor betonului adica la PC care preia dilatatiile si inconvoierea betonului pe lungime . Am citit prin documentatii ceea ce gindeam eu ca si acestea se poate suda in anumite conditii si acceptate la anumite constructii .Deci treaba asta este cu dus intors . Normal ca fierarii betonisti cat si inginerii nu sta sa piarda vremea cu sudatul lor pe santiere ca altfel s=ar prelungii lucrarile si nu ar mai iesi bine la baniiPosted Image .
Dar cum eu am acum ceva timp liber fac treaba asta sporadic si ca sa recuperez din capete . Sa zicem cum spunea cineva pe aici da dau dovada de zgirceniePosted Image . in aceste vremuri tulburi ale materialelor de constructii .
Mai baieti , eu sudez niste capete ca sa fac niste etrieri . Si dupa cit vad de la uni dintre voi ca ar fi bine sa sudez toata partea petrecuta . Ginditiva si voi cata deformare sa fie intr-un etrier pe sectiunea(grosimea) grinzii betonului in asa lel incat sa se alungeasca asa de mult pina la rupere . Cred ca betonul ar trece cu mult de faza de fisura = conditie extrema majora . Este o constructie fara etaj , doar masardat .
Ce ziceti de asta ?? Problema este asa cum a-ti scris daca merita sudura pentru recuperarea acestor capete ?Posted Image Posted Image
Si fiind de meserie la lemnarie si termopane arhitectul si structuristul sa consultat cu mine Posted Image

Edited by 71cristian, 13 September 2022 - 07:44.


#27
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
.

Edited by 71cristian, 13 September 2022 - 08:10.


#28
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Post71cristian, on 12 septembrie 2022 - 19:11, said:

Oricum astazi am vazut ca ceva nu se pupa . Am taia OB la 1,85 conform proiectului si la formarea etrierului NU a mai iesit ciocul de 8cm .
Din greseala mea nu a iesit . Reglasem prost dispozitivul care dealtfel tot de mine este facut .

Primul etrier din OB 37 facut prin sudura . O fi bine acum cu sudura contiuna ? sau nu ? Cum am mai spus acesta si impreuna cu alti vor si pentru grinda de beton specificata si care nu vine nimic deasupra peste ea . Este doar de legatura . Dupa , etrierul va fi legat cu sirma de PC . Pemtru sudura am folosit electrozi rutilici ca dastia am momentan .

Attached Files



#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e vorba ca nu tine, in trebarea e dacă merita efortul și costul cu sudura.
Timpul costa, curentul costa, electrozii costa.
Fierul ala, îți spun din experienta, nu îl vei arunca, fierul nu se strica și cu siguranță dacă îți faci casa o sa mai ai lucruri de făcut, multe și mărunte.
Vei vedea ca în timp tot ce azi pare pierdere, pana și la lemn, va fi folosit.

Sa îți amintești de ce ți-am spus acum peste 1-2 ani când vei avea nevoie sa torni ceva și vei cumpără alte bare pe care le vei toca...

Eu am construit în 3 etape, casa, anexe cât casa aproape și apoi alte anexe pt animale... Plus garduri șamd.

La un moment dat aveam mormane de resturi, acum caut o bucata de 40 cm sa fac un zăvor și nu mai găsesc.  Și precizez ca sunt și d'ala nebun, nu arunc nimic și nu irosesc nimic, tu cu fieratniile și ce vrei sa faci ești perfect sănătos prin comparație.
Ca idee, amuzant poate pt unii, și cuiele scoase  sunt într-o găleată, zeama de cuie se roșește pt "ebonizarea" lemnului bogat în tanini, gen stejar.
Părerea mea este ca te complici inutil și în loc sa Economisești de fapt pe termen lung irosești resurse.

Mai spun tot ca o paranteza ca meseria mea de baza e legata strâns de construcții, am trecut prin UTCB. Fără sa fiu inginer de construcții civile sau structurist, la nivel de bun simt, îți spun că nu o sa îți cada casa și nu o sa senfisureze nimic dacă folosești și etrierii aia. Cu toate astea eu nu m-aș complica astfel.

Spor la treaba👍



#30
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tine și cu un simplu heft. Mulți confundă comportamentul unei armături din beton cu o structura sudată de sine stătătoare. Chiar și așa, prin clasica analogie, atâta vreme cât poți să faci construcții din profile sudate, este absurd să spui că nu se permite a se suda oțelul beton incastrat in beton.
Pe de altă parte, din câte știu eu, nu e domeniul meu, in construcții se folosește foarte mult plasa sudata. Apai dacă tine sudura aceea (care e o sudură prin presiune, îmbinarea sudată fiind mult mai mică decât una cu arc electric), ar trebui să țină fără probleme și ce încerci tu să faci, și, mai curând, să fie, vorba ălora de dincolo de baltă, un "overkill".

#31
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Si inca onelamurire mai am ! M-am apucat sa fasonez barele fara sa testez cum ies gata facute pe dispozitiv . Le-am taiat cam la 186 cm si in proiect zice 185 cm . Am facut dispozitivul precis si respect formatul etrierilor , doar ca ciocurile sunt cam mari . Attached File  20220913_161020.jpg   893.86K   19 downloadsAttached File  20220913_161117.jpg   822.59K   16 downloadsAttached File  20220913_161058.jpg   738.1K   14 downloadsAttached File  20220913_161128.jpg   810.59K   12 downloads

In proiect zice ca ies de 8 cm si la mine cam 11 -12 cm  in functie de cum le-amtaiat cu flexul . Daca fac ciocurile de 5 cm recuperez ceva material la atitia etrieri .
Intrebarea este - chiar este musai ciocul ala de 8 cm ?  Daca ar fi de numai 5cm ce ar avea ?  Posted Image

#32
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postkretzu77, on 12 septembrie 2022 - 19:11, said:

Ii sudeaza de ce?

Etrierii nu se sudeaza de nimic. Se leaga cu sarma de barele longitudinale. Initiatorul sudeaza fier betonul ca sa construiasca etrierul. Atat.
Etrierii formeaza o colivie sa tina betonul chiar daca se fisureaza datorita fortelor. In cazul oricarei constructii private oricum sunt supradimensionati.

#33
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Post71cristian, on 13 septembrie 2022 - 15:35, said:

Si inca onelamurire mai am ! M-am apucat sa fasonez barele fara sa testez cum ies gata facute pe dispozitiv . Le-am taiat cam la 186 cm si in proiect zice 185 cm . Am facut dispozitivul precis si respect formatul etrierilor , doar ca ciocurile sunt cam mari . Attachment 20220913_161020.jpgAttachment 20220913_161117.jpgAttachment 20220913_161058.jpgAttachment 20220913_161128.jpg

In proiect zice ca ies de 8 cm si la mine cam 11 -12 cm  in functie de cum le-amtaiat cu flexul . Daca fac ciocurile de 5 cm recuperez ceva material la atitia etrieri .
Intrebarea este - chiar este musai ciocul ala de 8 cm ?  Daca ar fi de numai 5cm ce ar avea ?  Posted Image
Dacă tot ești pus pe sudură, dă un punct de sudură în colț și pot și de oricât, de la zero, in sus.

#34
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Pentru formatul asta de etrier lungimea specificata in proiect de 185 cm este mult . Din optimizare mi-a rezultat o lungime cam de 172 cm ca sa iasa si ciocurile de 5 cm . Comparatie intre etriere facute cu lungime de 185 si altul din bucati de 172Attached File  WIN_20220914_111656.JPG   596.9K   13 downloads
Eu cind am cumparat tot fierul am calculat la lungimile din proiect . Cu siguranta daca la toti etrieri fac o optimizare de felul acesta o saramin cu ceva bare . Si vorba cuiva care a scris , nu strica niste fier ramas in plus decit sa-l bag aiurea in beton .Posted Image Vad ca nici barile astea nu au fix 6 m . Unele sunt mai lungi altele sunt mai scurte , De-mi ies capete diferite la lungimi .

Edited by 71cristian, 14 September 2022 - 10:28.


#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dincolo de glume, din ce se scrie pe aici rezulta ca exista motive pentru a respecta la virgula ce soun specialiștii.
Teoretic și din afara mukte lucruri par acceptabila. Sau similare. Pracric și mai ales pe șantier lucrurile stau altfel.
Ca Exemplu: asemănarea dintre plasa și componente de rezistenta, în cazul asta etrierii...
Pai dsca nu ai idee la ce se folosește plasa și la ce o grinda... Da, probabil ca. Suporta o analogie.
Pracric, plasa e doar un mod mai comod de a înlocui un carioaj de fire pe care le faci prin legare cu sarma a firelor puse transversal unele de altele.
Sudura aia la plase e aproape irelevanta, puteaunsa nu fie sudate ci legate cu sarma de înșirat covrigii.. Puteau fi lipite cu guma de mestecat.
Sudura 3 dowr o metoda simpla, facila, convenabila de a preasambla și manipula ujncarioaj de fire, atât.
La fel cum eteietul se amplasează pe firele de armatura prin legare cu sarma,.cat sa nu se deplaseze/culiseze.
Rezistenta în utilizarea acestor elemente provine din faptul ca ele acționează ca un cerc de butoi, ca un jug.
Ele nu permit firelor de armatura sa se depărteze, sa se îndoaie.
De aia eteietul. Are ci acele cocuri, sarmulita aia nu tine nimic, poate sa și lipsească în anumite situații (presuounand ca tu poți turna fara sa deplasezi eteierii pe fire)
Etrierul trebuie sa rămână jug, sa tina "doagele". Sa nunse verse doagele butoiul ui... De aia ciocurile sunt importante, ele împiedică desfacerea cercului/etrierului.
Ciocurile sunt ca un nit la jug/cercul de butoi.

Dacă cercul e însă rupt în alt loc, în speță din cauza unei suduri proaste sau care face materialul fiabil, e. O foarte mare problema.

Deci sunt chestii total distincte, asemăna rea cu plasa e total deplasata.

La fel cu ciocurile, asa cum spuneam ele au un rol semnificativ în "geometria' etrierului, nu sunt acolo doar ca să fie.
Dimensiunea aia de 5 cm e un minim, un reper.
Nici lungi nune bine pt ca te încurcă la legarea firelor lucrul grinzii.... Dar nici cum arata în poza nu cred ca e pracric ok.
Teoretic pot avea suficienta lungime însă îți spun ca principiu, asa cum ciocurile lungi te încurcă și astea atât de scurte încurcă.
Nu doar utilitatea post punere în opera e importanta, deși e cel mai important criteriu.
Contează însă și ce se petrece în producție și în șantier, adică ușurință cu care poți pune în opera fiarele alea.
Sa tragi firele prin etieri cu ciocuri prost îndoite, pra scurte dar și prea lungi poate însemna ditamai chinul și îngreunarea legarii ansamblului.. Cand manipulezi ansamblul, când iei grinda și o muti la poziție, iarăși pot apărea neplăceri, se rup sarm3, scăpa, etc...

Timpul pierdut sau posibilele defecte sau imperfecțiuni în execuție cauzate de aceste detalii, îndoitura proaste, lungime prea mica sau prea mare, depășește cu mult costul cotor a cm în plus de fier.


Per total, deși ti-am spus ca nu cade casa de la cstiva etieri sudati, văzând modul cum sunt înțelese de nemeseriasi diverse lucruri, spun ca 3 mai bine sa faci cum  au spus specialiștii.
Chiar dacă or greși, chiar dacă exagerează, oricum o fac mukt mai puțin periculos decât greșesc oamenii care nu sunt de meserie.

Optimizări se pot face dar pe alea le faci când înțelegi și teoretic ce și de ce, dar ai și ceva experienta și înțelegi și latura practica, sa îți dai seama ce înseamnă în punerea în opera un detaliu, cât poate îngreuna, ce riscuri poate aduce cu șine șamd...

E meserie și asta, chiar dacă o practica toți repetenți poate și pare simplu, în practica e ca orice meserie, are capcanele și chichitele ei.

Oricum, dacă insiști cu sudatul ala și optimizat munca proiectantului, îmi permit 2 pareri:
1. Ciocurile mai bine le faci de 7-8 cm ca în al doilea exemplu. După ce o sa legi și o sa cari ansamblele o sa înțelegi de ce.
2. Sudura aia trebuie sa fie mai lunga, nu flinticul ala.
Ce zice cartea e corect însă practic eu spun ca trebuie sa fie mai lungi, duble.7-8 cm macar, indiferent dat de subțire e ob-ul. Mai poți ca e și altceva, poți face 2 zone mai scurte cu o zona nesudata.
Adica dai 3-4 cm, 2-3 fără, 3-4 sudat.




#36
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 16.10.2019
La o casa cu amprenta la sol si mansarda...
Hai bre, ca tine f bine si cu hafturi sau legate cu sarma...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate