Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sudura etrieri este bine ? sau nu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Asa cum este bine , am cautat aici daca mai este vreun topic despre acest subiect . Sincer am gasit ceva de prin 2009 in care nu prea am inteles nimic m ba mai mult au inceput sa discute in contradictoriu .
Vreau sa zic ca nu sunt fierar betonist si nici nu am experienta cu asa ceva pe santiere . Acesta problema la care fac referire este in regim propiu si personal . Adica constructia ce urmeaza sa o fac este a mea . Am mai discutat cu ceva persoane si au zis ca NU , dar daca am mai aprofundat subiectul  si-au schimbat parerea . Deci este vorba daca este bine sa se sudeze o bara de 8 pentru a se face etrieri . Am vreo 900 kg de OB 8 in bara de 6 m . Am facut o gramada de calcule pentru croierea lor respectiv taierea ca apoi sa fac etrieri . In urma acestor operatii ramin cu o gramada de capete care nu mai am la ce sa le folosesc Attached File  WIN_20220912_140619.JPG   460.1K   97 downloadsAttached File  WIN_20220912_140635.JPG   510.14K   106 downloads Am de facut peste 1500 de etrieri de diferite feluri Attached File  WIN_20220912_135921.JPG   422.24K   101 downloadsAttached File  WIN_20220912_140816.JPG   384.6K   131 downloads
Daca eu sudez aceste capete incit sa fac un etrier o fi rau ??Attached File  WIN_20220912_142131.JPG   545.25K   148 downloadsAttached File  WIN_20220912_143825.JPG   460.25K   145 downloadsAttached File  WIN_20220912_143838.JPG   469.87K   118 downloads
Ma gindesc sa-i intercalez cu etrieri din bara intreaga in sensul 2 sau 3 normali , 1 sudat !!!
In proiect mai sunt si niste agrafe in lungime de 30 cm vreo 30 la numar . Dar si asa ramin cu peste 500 de capete din bara de diferite lungimi care nu se incadreaza . Si ca sa le recuperez si pe acestea m-am gindit sa le sudez . Eu cred ca forta mare nu ar fi pe ei si ma gindesc sa-i folosesc in marea lor majoritate la etrieri din fundatii .
Ar fi bine venite niste comentarii de la cei ce lucreaza fregvent cu asa ceva .

Edited by 71cristian, 12 September 2022 - 14:12.


#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
fii tu liniștit..., în ziua de azi se proiectează fundații de case P+1 de parcă ar fi bloc P+4...
io aș utiliza capetele DOAR legate cu sârmă!

ții minte geamul armat de pe vremuri? cel ce avea în interior rețea de sârmă de 0,5 mm?
puteai să tragi cu tractorul de el și nu se rupea...

iar etrierii ceia vor fi înglobați-n beton, legați cu sârmă de fierul beton la rândul lor...

#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Sudura=calire fier => rigidizare => se va rupe in caz de miscari => pus degeaba.

#4
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
De ce nu l-ai intrebat pe proiectantul de rezistenta?Sa vezi ce viteza iti dadea.....

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Post71cristian, on 12 septembrie 2022 - 14:07, said:

.. ramin cu peste 500 de capete din bara de diferite lungimi care nu se incadreaza . Si ca sa le recuperez si pe acestea m-am gindit sa le sudez .
E foarte bine asa cum se vede in imagine, cu capete suprapuse. Posted Image

#6
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,689
  • Înscris: 09.05.2008

View Postkretzu77, on 12 septembrie 2022 - 15:42, said:

Sudura=calire fier => rigidizare => se va rupe in caz de miscari => pus degeaba.
Sa fim seriosi!

Daca-i pune pe orizontala, adica in temelie sau buiandrugi, n-are nici pe dracu.
N-a scris omu' ca-i sudeaza din 25 in 25 cm.


#7
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 16.10.2019
Ati incercat sa calculati daca sudati capatul ramas de la prima bara de 6 m debitata la urmatoarea?

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postkretzu77, on 12 septembrie 2022 - 15:42, said:

Sudura=calire fier => rigidizare => se va rupe in caz de miscari => pus degeaba.
  Se călește OL37 de n-ai treabă. Ori călit, ori necălit tot atât e. Nu prea este un oțel care se călește.

  Am avut de făcut casete pentru fundații de stâlpi la niște hale metalice, erau date din proiect cu sudură. Așa că lasă. Important e să fie suprapuse suficient. Era ceva regulă, parcă de nu știu câte ori diametrul. 8 ori parcă sau ceva de genul, nu mai retin exact.

  Ideea cu sudarea capătului la următoarea bară mi se pare bună. Dar și așa dacă iese un etrier din două capete. Dacă trebuie mai multe capete la un etrier deja nu mai merită manopera.

Edited by PoeOvidiu, 12 September 2022 - 17:26.


#9
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
O gindire constructiva cu un capat reper si in continuare cu o bara intreaga . M-am gindit si la treaba asta doar ca aveam un cistig infim in contrabalansare cu multe calcule . Oricum apreciez cele scrise si pro si contra .
Ce m-am gindit si analizat ca aceasta grinda Attached File  WIN_20220912_181402.JPG   484.98K   67 downloads este si nu este degeaba , lucru reiesit la o discutie anterioara cu proiectantul . Deci o fac toata cu etrieri din bucati sudati . Voi respecta acele 6 bari lungi .Ca si asa este o grinda armata in pamint de legatura .
La prima fasonare a fierului m-am ales cu 106 capete . Nici  1/4 din cat fier trebuie tocat . Attached File  WIN_20220912_181426.JPG   646.34K   68 downloads

View PostPoeOvidiu, on 12 septembrie 2022 - 17:24, said:

  Se călește OL37 de n-ai treabă. Ori călit, ori necălit tot atât e. Nu prea este un oțel care se călește.
BUUUN , nu stiam treaba asta Posted Image

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Oțelul, cu cât are mai puțin carbon, cu atât scade riscul de autocalire.
Acum, e drept, tu nu ai spus ce ob ai.

Îs ok sudate așa.

#11
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Post71cristian, on 12 septembrie 2022 - 17:33, said:

O gindire constructiva cu un capat reper si in continuare cu o bara intreaga . M-am gindit si la treaba asta doar ca aveam un cistig infim in contrabalansare cu multe calcule . Oricum apreciez cele scrise si pro si contra .
Ce m-am gindit si analizat ca aceasta grinda Attachment WIN_20220912_181402.JPG este si nu este degeaba , lucru reiesit la o discutie anterioara cu proiectantul . Deci o fac toata cu etrieri din bucati sudati . Voi respecta acele 6 bari lungi .Ca si asa este o grinda armata in pamint de legatura .
La prima fasonare a fierului m-am ales cu 106 capete . Nici  1/4 din cat fier trebuie tocat . Attachment WIN_20220912_181426.JPG


BUUUN , nu stiam treaba asta Posted Image


Daca te ajuta cu ceva, reperul 6 nu are lungimea mentionata. Poate mai sunt ceva, repere in situatia asta. Nu se vede bine in poze.

Ce vrei tu sa faci mi se pare  zgarcenia dusa la extrem, fara suparare.

Acele resturi vor fi folosite ca distantieri, capre, cupoane. Nu ramai cu ele (toate). Eventual faci etrieri pt in Gard sau foisor, dar nu casa.

O solutie, dusa la extrem.....scurteaza din mustatile interiore, nu le faci de 8, ci de 5-6.
Era un proverb : scurteaza coada pisicii, sa nu iasa caldura . Cam asta esti tu :).

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Solutia pentru sudura barelor PC este accptata in industrie si exista documentatie pentru asta, colegul o are.

#13
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 01.10.2015
Kretzu77 are dreptate. Prin sudare modificați limita de curgere a oțelului.
Că un inginer constructor de meserie vă recomand să nu sudati armaturile niciodată.
În cazul etrierilor toate bune și frumoase până vine cutremurul. Acolo se va dezvolta în structura dumneavoastră forța tăietoare care va duce inevitabil la fisuri și la o anumită tensiune în acei etrieri.
Acum dacă pică, putem doar să facem calculele în funcție de accelerația laterală.
În facultate te exmatriculau profesorii de la cba(construcții beton armat) dacă sugerai măcar o asemenea rezolvare.
Din punct de vedere legal, deși este structura dumneavoastră și spuneți că sunteți răspunzător în realitate se depune un proiect pentru orice fel de construcție 'definitivă'. În cazul în care se lasă cu vătămări corporale se deschid dosare penale.. Se trag la răspundere rtv proprietari, etc.. Nu are rost detalii. Este mult din '77 și frecventa celor peste 6,5 Richter este între 30 și 80 de ani în România dar doar Dumnezeu știe ce și cum. Succes.

Edited by DUALHD, 12 September 2022 - 18:46.


#14
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
O fi fierul scump, dar si curentul si timpul sunt scumpe, sa stii. 900 kg/0.4kg/m/6m  = ai 375 bare la 6 m. Deci vei avea 375 capete rezulta 375 suduri. Cat curent si cat timp iti trebuie pentru asta?
Ai o casa intreaga de facut, fa optimizarea lungimilor etrierilor, grupeaza-i astfel incat sa se incadreze in cei 6 metri. De exemplu (2x1.85+2x0.95=5.6 rezulta capat de 40 cm, sau 6*0.9=5.4 rezulta 2 capete de 0.3) Din toate capetele astea faci agrafele alea, de 8 in loc de 6. Mai ai etrieri pe stalpi, le pui pe hartie pe toate si le incadrezi cat mai bine in 6 m sa-ti ramana capete care le poti refolosi.
Nu scurta ciocurile etrierilor, sunt calculate sa nu se desfaca. Decat sa pui un etrier din fier neted innadit cu sarma, mai bine nu il mai pui, ca il pui degeaba.

#15
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostCa Castelul Bran, on 12 septembrie 2022 - 18:12, said:

Daca te ajuta cu ceva, reperul 6 nu are lungimea mentionata.
Ba da . are 120+8+8= 136 cm . Scrie jos sub grinda .  Este o grinda degeaba de pardoseala . Nu vine nimic deasupra .
Pai in legatura cu ce fel de fier este OB 37 - scrie pe desen . Eu aia am cerut si cred ca si primit la un centru de asa ceva .
PC n-am ajuns la ele dar nu le voi suda . O sa respect proiectul .

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
cat timp pierzi plus energie plus electrozi eu zic că nu merită efortul.mai degrabă faci niște gtătare pe care le vinzi.asta după ce termini casa

#17
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Oricum astazi am vazut ca ceva nu se pupa . Am taia OB la 1,85 conform proiectului si la formarea etrierului NU a mai iesit ciocul de 8cm . Primul etrier i-am facut prima data ciocul de 8 cm , si la inchidere sa format doar o jumatate de cerc . Pun maine poza .

Edited by 71cristian, 12 September 2022 - 19:12.


#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

View Postfuturist, on 12 septembrie 2022 - 16:03, said:


Sa fim seriosi!

Daca-i pune pe orizontala, adica in temelie sau buiandrugi, n-are nici pe dracu.
N-a scris omu' ca-i sudeaza din 25 in 25 cm.
Ii sudeaza de ce?
Mie nu imi e de etrier, imi e de fierul de care este sudat. Chici ce face ala la o miscare laterala in caz de cutremur (multi uita ca locuim intr-o zona seismica). Nici nu-ti trebuie cutremur de 6-7 grade. Sunt suficiente 2-3 de mac 5.
Si ne mai miram de ce au ajus proiectantii (structuristi) sa-si bata joc de banii nostri prin pth-uri, supradimensionand exagerat de mult fierul si punand niste metode de armare de te capul.
Fix din cauze de genul asta. Plus fierul made in tărchi, de are deja carbon la greu in el. Iar ala mai de doamne ajuta, din Ucraina, o sa lipseasca mult si bine, ca ai de reconstruit poduri si cladiri la greu.
Dar ce mai conteaza. "Merge si asa" ar trebui sa devina vers in imnul national. Impreuna cu "a furat, dar a si facut". Ca doar astea doua ne-au cam ingropat ca tara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate