Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sudura etrieri este bine ? sau nu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 parintele, on 14 septembrie 2022 - 15:15, said:

Dincolo de glume, din ce se scrie pe aici rezulta ca exista motive pentru a respecta la virgula ce soun specialiștii.
Teoretic și din afara mukte lucruri par acceptabila. Sau similare. Pracric și mai ales pe șantier lucrurile stau altfel.
....................................................

Astazi am stat si m-am gindit ca se consuma cam multe discuri abrazive la flex , asa ca m-am dus la un vecin si am luat o foarfeca de taiat fier beton , ca nu am Posted Image  Uite asa mai economisesc ceva banuti pe discurile pe care nu le mai consum .Posted Image si curentul pe care l-ar consuma flexul , al consuma aparatul de sudura Posted Image
Bine , acum lasind gluma la o parte cam ai dreptate cu treaba cu cercurile la butoi . Asa ca o paranteza , la viata mea am facut si butoaie , aproape acum cam am uitat cum se face . Am experimentat  sudura si la cercuri . In teste dar si pe timpul folosiri nu vedeam vreo deosebire fata de nituri . Adevarul ca in tehnologia lemnului astea se nituiesc , nu se sudeaza .  Tineau destul de bine . Toata treaba era aspectul rau al suduri  si in caz ( ca se mai intimplau si d-astea ) , in timp aceste cercuri se mai lungeau si trebuia sa le scot ca sa le ajustez . Dar era foarte dificil de desfacut de pe sudura . Insa la nit , il taiam repede si ajustam cercul .
In cazul de fata nu stiu ce se intimpla , dar ciocurile ies de 11- 12 cm .  De abia pe la al 8-lea etrier taind gradual am ajuns la lungimea corecta a barei pentru fasonare .  Acum ciocurile se incadreaza intre 5 si 6 cm  si in functie de cum le tai . Pai NA la peste 1500 de etrieri recuperez ceva si cum ai spus si tu ca daca ar fi cam lungi ar incurca la montaj . Cu sudura cochetez de peste 30 ani . Eu zic ca am invatat ceva din proctica pe cont propie si eu zic ca i-mi cam dau seama daca nu iese bine . Asta in practica nu am studii .
La constructia asta am 2 terase in exterior , niste scari si o grinda de beton , si casa zic replica structuristului ar fi si n-ar fi degeaba . Deci intra cred vreo 200  etrieri dintrastia . Mi-a bagat la treapta de inceput in exterior  asa ceva Posted Image
Nu ma ating deloc de barile PC longitudinale . Oricum i-mi ramin foarte multe capete , Cred ca daca nu le recuperez in felul asta , cred ca sunt peste 1 suta kile x 8 lei cit este acum ...

Si inca ceva - cei ce cititi pe aici si vreti sa va faceti vreo constructie , sa nu cumva sa cereti meseriasului sa va recupereze material in felul asta pentru etrieri , sa-i cereti sa va indrepte cuiele pe care le scoate din cofrage sau chesti d-astea ca sa mai scutiti ceva bani , ca in final o sa plece si va lasa cu buza umflata . Daca faceti recuperari , sudati voi daca va simtiti in stare si indreptati  cuiele  etc. Mai bine pierdeti si 1000lei dar cistigati un meserias .

Edited by 71cristian, 14 September 2022 - 20:44.


#38
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
"Aspectul rău" al sudurii tine de echipament, material sau operator. Unele sunt adevărate opere de artă, dar ca și în cazul picturilor, unii pictează, alții mâzgălesc.

#39
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 71cristian, on 13 septembrie 2022 - 15:35, said:

Si inca o nelamurire mai am ! M-am apucat sa fasonez barele fara sa testez cum ies gata facute pe dispozitiv . Le-am taiat cam la 186 cm si in proiect zice 185 cm . Am facut dispozitivul precis si respect formatul etrierilor , doar ca ciocurile sunt cam mari.

Sigur respecți dimensiunile etrierilor? Ține cont că etrierii se măsoară la interior (nu în exterior sau pe centrul barei).

#40
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Si DA si NU .Posted Image N-are rost si nu trebuie sa dezbat proiectul aici . Attached File  WIN_20220915_082557.JPG   401.31K   7 downloadsAttached File  WIN_20220915_082633.JPG   332.97K   7 downloads
Si asa este , ca ,  de la teorie pina la practica este ceva cale . Se zice ca fierul trebuie acoperit cu minim 2 cm ca o colizie . Acum nu stiu ca nu am studiat . Dar daca in practica mai fuge si se apropie de pamint sau cofrag , ce fac cind betonul vine girla si continuu ? bag ranga sa-l mai inping ?Posted Image  . Sau pot sa zic ca meseriasi - N-a iesit afara , nu se vede , este bine Posted Image . Sunt cazuri si cazuri . Eu as vrea sa fie centrat , dar voi reusi ??

Edited by 71cristian, 15 September 2022 - 07:54.


#41
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 71cristian, on 15 septembrie 2022 - 07:53, said:

Se zice ca fierul trebuie acoperit cu minim 2 cm ca o colizie . Acum nu stiu ca nu am studiat . Dar daca in practica mai fuge si se apropie de pamint sau cofrag , ce fac cind betonul vine girla si continuu ? bag ranga sa-l mai inping ?

Nu bagi ranga, ci pui distanțieri... vezi https://www.construc...ton-a-armaturii .

Ține cont și de faptul că acoperirea cu beton trebuie calculată de la fața exterioară a ultimei bare, deci de la etrieri.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 subss, on 15 septembrie 2022 - 10:09, said:

....
Ține cont și de faptul că acoperirea cu beton trebuie calculată de la fața exterioară a ultimei bare, deci de la etrieri.
in ce normativ scrie asta?

#43
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 arg, on 15 septembrie 2022 - 10:32, said:

in ce normativ scrie asta?

Să înțeleg că este un subiect controversat între structuriști? :) Am văzut câteva dezbateri intense în acest sens pe un grup de Facebook al structuriștilor...

Concluzia parcă a fost că nu trebuie neapărat scris acest lucru în vreun normativ, deoarece rezultă din faptul că toate elementele metalice trebuie protejate corespunzător prin acoperirea cu beton, inclusiv etrierii.

Uite ce spune și Constructosu': „Dar atenţie, acoperirea cu beton se consideră de la ultima armătură, sau de la ultima bucată de oţel. În mod normal se măsoară doar distanța de la armătura longitudinală, dar noi vom considera și etrierii.

Poate să fie ceva care ține de bunele practici, nu de normativ.

#44
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 71cristian, on 15 septembrie 2022 - 07:53, said:

Si DA si NU. N-are rost si nu trebuie sa dezbat proiectul aici.

Uite ce spune o firmă care fasonează armătură:

Cotarea segmentelor armăturilor îndoite (fasonate) se consideră în axul barei conform STAS 855/1955(1979), excepție fac etrierii care se cotează la interior conform aceluiași STAS 855/1955(1979).

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
pentru sudura iso 17660

#46
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Ca o paranteza , eu nu am facefook ,pentru ca nu-mi place .
Am deschis acest subiect pentru consultari pro si contra ca ma simt in fata unui fapt inplinit , adica cu fierul luat de ceva timp si cu proiectul in brate si cu foaaate multe capete pe care daca le las asa NU am la ce sa le mai folosesc .
Si drept dovada ca s-ar putea sa am dreptate prin teste acum si fara sa vreau ,uite beleaua Posted Image ca o sudura dintrasta s-a nimerit exact , mai , dar exact intr-o indoitura dintrasta . Si sudura NU este contiua si zic eu este buna . NU sa rupt , nu sa fisurat macar sa vad un punct d-asta fisurat . Cu dispozitivul asta pe care l=am facut m pot indoi PC de 14 mm. Deci a fost ceva forta pe portiunea asta incit auzeam zgura de la sudura cum sarea . Oare in realitate intr-o sectiune de grinda ( nu ma refer la lungime la o casa cu placa  masardat) ce cutremur sa fie incit sa poata dezvolta o forta mai mare fata de dispozitivul meu . Conform proiectului acestia sunt dispusi  in 15 si 20 cm .
Daca eram presat de timp nu ajungeam la sudura , dar acum cum am ceva timp liber , de ce sa nu recuperez ???
Eu cred dar nu bag mina in foc ca in cazul de fata sudura in puncte este mai sanatoasa  decit sudura continua !!!!

Attached Files


Edited by 71cristian, 15 September 2022 - 11:45.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 subss, on 15 septembrie 2022 - 10:48, said:

....
nu e nici o dilema
dupa stas acoperirea era fata de barele principale.
dupa eurocod e cea mai mica distanta dintre fier si suprafata betonului.
sr en 1992-1-1 pct 4.4.1.1. (1)


#48
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 71cristian, on 15 septembrie 2022 - 11:42, said:

Daca eram presat de timp nu ajungeam la sudura , dar acum cum am ceva timp liber , de ce sa nu recuperez ???
Eu cred dar nu bag mina in foc ca in cazul de fata sudura in puncte este mai sanatoasa  decit sudura continua !!!!

Dacă tot dorești să inovezi, oare ar merge să faci etrierii din jumătăți? :)

Attached File  etrier din jumătăți.png   16.22K   0 downloads

Teoretic, câtă vreme respecți lungimile ciocurilor, ar avea rezistența corespunzătoare...

 arg, on 15 septembrie 2022 - 11:44, said:

dupa stas acoperirea era fata de barele principale.
dupa eurocod e cea mai mica distanta dintre fier si suprafata betonului.
sr en 1992-1-1 pct 4.4.1.1. (1)

Nu sunt tocmai la curent cu domeniul... dar aș dori să învăț: care reglementare are prioritate? Sau nu există o ordine de prioritate?

#49
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Attached File  20220915_135810.jpg   291.52K   18 downloadsLa mai multi etrieri zona de curbura sa potrivit mai mult sau mai putin in dreptul sudurii . M-am uitat cu lupa si nu am vazut nicio fisura in sudura . Cred ca am dreptate si mai cred ca electrozi rutilici se potrivesc cu OB 37 in asa fel incit sa permita alungirea sau stresul . Niste poze marite cu telefonul

Attached Files



#50
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Lasă sudura, prinde-le cu sârmă. :)

#51
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,817
  • Înscris: 01.09.2006

 arg, on 15 septembrie 2022 - 11:44, said:

nu e nici o dilema
dupa stas acoperirea era fata de barele principale.
dupa eurocod e cea mai mica distanta dintre fier si suprafata betonului.
sr en 1992-1-1 pct 4.4.1.1. (1)
Deci e o dilema. Pana relativ recent prin normativele romanesti scria ca se se masoara de la fata barei longitudinale.
In eurocod scrie ca acoperirea este distanta intre suprafata armaturii (incluzand agrafele si etrierii ...) cea mai apropiata de suprafata betonului si aceasta din urma.
Mi se pare mai logic ce scrie in eurocod.

Attached File  SREN 1992-1-1.jpeg   215.13K   8 downloads

Edited by ech, 16 September 2022 - 00:10.


#52
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,817
  • Înscris: 01.09.2006

 arg, on 15 septembrie 2022 - 10:32, said:

in ce normativ scrie asta?
Deci tu il intrebi in ce normativ scrie ca acoperirea se masoara de la etrier, dupa care tot tu spui in ce normativ scrie, dar o spui ca si cum acolo ar scrie ca nu se masoara de la etrier? :lol:

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
din pacate stiam niste balade.
dupa care am cautat.

#54
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Am vazut ceva demolari de-alungul anilor, ce era sub 5 cm de la fata betonului era ruginit grav sau disparut pur si simplu, niste coji. Tot asa cum bare de 22 aveau zone de 30-40 cm disparute si capetele ascutite ca si creionul, in masa betonului. Vorbesc de structuri de zeci de ani. Cand a fost cutremurul din "90 si un pic, lucram la Conect in Pipera, imediat sub planseul peste parter s-au forfecat 2-3 stalpii de 700x700, armatura la vedere usor haita si betonul faramitat pe o H-100mm. Armatura parea pusa ieri, era gri metalic . Cladirea e si acum in picioare, au camasuit stalpii, cat vor tine la urmatorul...cine poate sa spuna

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate