Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Contestatie ridicare permis 30 de zile

* * - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
62 răspunsuri în acest subiect

#55
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 16.07.2022
Orice atentionare in plus e buna. Si clipuritul verdelui, si cronometrul. Ambele ar ajuta la evitarea trecerii pe galben, asta pentru cine chiar vrea sa o faca. Cu o asemenea indicatie, initiatorul n-ar avea nici o scuza pentru trecerea "pe galben", fiindca ar sti ca la clipitul verdelui sau la 2 secunde de verde trebuie sa franeze, nu sa accelereze. Galbenul ar fi un timp in care prin intersectie sau pe trecerea de pietoni, circulatia se opreste complet.
Dar... imi aduc aminte de bancul cu meseriasul.

#56
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
@adrian_R5
Filmul ala e foarte elocvent pentru ceea ce tot spun aici, confirma ceea ce am scris. Se vede cum clipeste verdele, se pune galben si 2 masini trec pe rosu. Despre asta e vorba, ca incercati sa-i scuzati pe aia care forteaza si trec pe galben/rosu, scriind tot felul de solutii inutile, care necesita investitii suplimentare din banul public.
Pai daca au cronometru vei constata in trafic cum vor pleca unii inainte cu 1-2-3 secunde inainte sa se faca verde, ca suntem in Romania.
Asa cum am spus, unica solutie este amplasarea de camere video in intersectii si aplicarea sanctiunilor conform imaginilor acestora. Restul e frectie la piciorul de lemn. Doar o mica parte sunt surprinsi de schimbarea culorii semaforului in galben la apropierea de acesta, marea majoritate forteaza intentionat trecerea, despre asta e vorba.

Editat de titoo, 13 septembrie 2022 - 11:05.


#57
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.192
  • Înscris: 17.09.2021

View Posttitoo, on 12 septembrie 2022 - 21:14, said:

Cand folosesti imaginile in instanta pentru a-ti demonstra nevinovatia, e la latitudinea judecatorului daca le accepta sau nu ca proba. Si majoritatea le accepta. Daca mergi la politie sa-l "dai in gat" pe unul care mergea cu viteza sau a incalcat alte reguli de circulatie, nu vei fi luat in seama si politistul nu ii va da aluia sanctiune conform imaginilor de pe camera ta. Daca ai un eveniment in trafic si celalalt minte iar tu ii arati politistului imaginile de pe camera ta de bord...ghici ce va face ?
Asa ca las-o pe aia cu "noi suntem romani....", ar fi ideal daca unii ar intelege ce citesc, dupa care sa-si dea cu parerea.
Cu de toate, bravo!
Daca tu dai sfaturi sa incerce cineva sa stea la longitudinea judecatorului, e ok pentru tine si riscant pentru cine pune botul.
Adica au reusit avocatii sa scoata de pe drumuri camerele alea profesionale cu motive ca ba nu au omologare, ba ca nu au certificare, ba laci ba draci si gata, o chinezarie in bord bate PV al unui agent constatator??!
Ca sa se intample ceea ce zici, ar trebui sa se schimbe ceva legi. Asta se face greu tare.
Si ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa se intample (cu toate ca tot acolo vom ajunge)!
Decat sa traiesc intr-un sistem supermonitorizat de genul Big Brother, prefer sa stau in asta uneori abuziv, cu pandari care au plan de amenzi.
Pentru initiator: plateste jumatate din minim si las-o asa. Ghinion si mai cu grija alta data. Eu nu scap fara o amenda cam in fiecare an. Daca circuli, motive sunt la tot pasul. Asa e soferia, mai ai si cheltuieli neprevazute, csf, ncsf cum zic cunascatorii. Posted Image

#58
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
@Vaccinatu
In primul rand ar trebui sa deschizi dex-ul. "Consideratie" nu e ce crezi tu, nu-i totuna cu "considerare", la fel cum "longitudinea judecatorului" nu e acelasi lucru cu "la latitudinea judecatorului".
Tinand cont de asta chiar nu am pretentia sa intelegi ceea ce citesti, asa ca nu are rost sa incerc sa-ti mai explic, desi ti-am scris clar in care situatii se poate tine cont de imaginile de pe camera ta de bord si in care imaginile alea nu iti vor fi luate in considerare. Cam acelasi lucru rezulta si din linkurile pe care le-ai postat cu manuta ta, dar cum analfabetismul functional e in crestere nu-i de mirare ca desi ai citit, nu ai priceput.

Editat de titoo, 13 septembrie 2022 - 13:43.


#59
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.192
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcristiany, on 13 septembrie 2022 - 07:16, said:

Art. 56.

La apropierea de o intersecţie conducătorul de vehicul trebuie să circule cu o viteză care să îi permită oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participanţilor la trafic care au acest drept.

Marea majoritate a soferilor ignora acest articol, se vede clar in trafic.

articolul ăsta este o variantă a: „la limita evitării oricărui pericol” :(

#60
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.192
  • Înscris: 17.09.2021

View Posttitoo, on 13 septembrie 2022 - 13:35, said:

@Vaccinatu
In primul rand ar trebui sa deschizi dex-ul. "Consideratie" nu e ce crezi tu, nu-i totuna cu "considerare", la fel cum "longitudinea judecatorului" nu e acelasi lucru cu "la latitudinea judecatorului".
Tinand cont de asta chiar nu am pretentia sa intelegi ceea ce citesti, asa ca nu are rost sa incerc sa-ti mai explic, desi ti-am scris clar in care situatii se poate tine cont de imaginile de pe camera ta de bord si in care imaginile alea nu iti vor fi luate in considerare. Cam acelasi lucru rezulta si din linkurile pe care le-ai postat cu manuta ta, dar cum analfabetismul functional e in crestere nu-i de mirare ca desi ai citit, nu ai priceput.
Subtire. Era o trimitere la un banc, cu o cucoana care a vazut "ceva" la un cioban si a exclamat "- Vai, ce grosolanie!"
Raspunsul se cam potriveste raspunsului de tip "lambada": poate o ia in considerare, poate ca nu Posted Image
- Auzi cucoana, da' de lungime-i buna?

Lasa dictionarele, daca n-ai simtul umorului, facem doar discutii care n-au legatura cu subiectul. Scuze moderatorilor, atat am avut de spus aici.

#61
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
@vaccinatu
Esti la subiect cu bancul asta, ca in rest am realizat care iti este nivelul. Eu las dictionarele, pune tu mana pe ele si citeste-le, bine cred ca si asta e degeaba, doar iti vei pierde timpul, ca daca nu pricepi ce citesti e degeaba.
Traieste in lumea ta, aia abuziva, ca daca s-ar monta camere in trafic precis ai sta mai mult pe tusa decat la volan, asa platesti doar o amenda pe an ca ce sa-i faci : "Asa e soferia, mai ai si cheltuieli neprevazute, csf, ncsf cum zic cunascatorii. Posted Image"

#62
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.582
  • Înscris: 27.09.2006

View Postadrian_r5, on 13 septembrie 2022 - 10:08, said:

Apoi ... la fel ... te rog sa ne lamuresti si pe noi de ce nu e bine ca semafoarele sa aiba cronometru.
La asta iti raspund eu cu ce am observat la mai multe intersectii, care erau semaforizate cu cronometru care iti arata si cate secunde de rosu mai sunt: unii "piloti" incercau sa ia startul la 0, si luau de fapt startul la 3-2-1, cand inca intrau in intersectie masini de pe alte directii ("meseriasi" care intrau pe galben). Daca ii dai romanului un deget iti ia toata mana.

Editat de LuvRaluK, 13 septembrie 2022 - 15:18.


#63
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.902
  • Înscris: 16.04.2007

View Postadrian_r5, on 13 septembrie 2022 - 08:07, said:

De acord ... da' care e legatura cu Art. 53. ?

Are legatura, ca legea trebuie citita si respectata cap-coada, nu doar articolele care ne avantajeaza.
Stiu, ca e ca in cazul cu " la limita evitarii oricarui pericol " unde nu exista termen clar, dar asa stiu legiuitorii nostri sa faca legi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate