Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inlocuire quick release cu antifurt

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
am o bicicleta mountain bike mai veche cu sistem quick release
recent am reconditionat-o si am inceput sa o folosesc din nou

as vrea sa ii inlocuiesc sistemul quick release cu un sistem echivalent cu antifurt sau macar ceva care sa necesite o cheie imbus ptr a fi desfacut.

la decathlon am gasit urmatoarele sisteme:
https://www.decathlo...5376?mc=8667101
https://www.decathlo...0559?mc=8380625

primul cred ca foloseste imbus iar al doilea o cheie pentagonala inclusa in pachet

ma interesa daca aveti si alte recomandari

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Am eu antifurtul cu cheie pentagonala la ebike. Beton, cumpara cu incredere. Ai grija de cheia aia, sa fie mereu cu tine ca fluieri langa bicicleta daca faci pana.

L-am pus doar pe fata ca pe spate am incuietoare potcoava montata pe cadru care blocheaza roata cand o incui.

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
ce inseamna incuietoare potcoava? pot sa dai un link cu modelul?

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Este pe cadru, și ca și cleștele unui crab, blochează roata.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Adica incuietoarea tipica din tarile nordice... NU as folosi asa ceva la noi !!!
[ https://ilockit.bike/wp-content/uploads/2019/12/i-lock-it-plus-startseiten-banner-500px-de-en.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi place ca se mai trezesc cativa  ... sa folosesti bicicleta cu quick realease-uri prin oras = inconstienta imo Posted Image

Imo sunt 3 nivele de siguranta la qr-uri:
1. Qr ce se desface cu imbus, am de multi ani, pt roti ieftine/ normale sunt destul imo
2. Cum sunt alea din decathlon, (mult) mai sigure ca pct. 1
3. Modele exotice... cheie speciala si card (in cazul in care pierzi cheia, NU o pierde !)
imo ultimul e pt biciclete scumpe sau roti scumpe, totusi cine merge pe roti de 800+euro prin oras ?

Din experienta mea cel mai sigur pt bicla oras e un antifurt serios (ulock/ dlock), qr-uri ce NU se desfac cu mana si componente uzate,
De ex saua mea e crapata, anvelopele au uzura vizibila, mansoanele sunt mancate... si desi sunt de calitate nu atrag pe nimeni Posted Image
In rest, mi-au furat lumini, pana si emblema de la saua veche... unii sunt bolnavi.

Edited by sirgoofy, 12 September 2022 - 06:10.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postsirgoofy, on 12 septembrie 2022 - 05:55, said:

Adica incuietoarea tipica din tarile nordice... NU as folosi asa ceva la noi !!!
[ https://ilockit.bike/wp-content/uploads/2019/12/i-lock-it-plus-startseiten-banner-500px-de-en.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru ca nu ai vazut niciuna, nicidecum sa fi folosit. Altfel ai sti cat de bune, practice si sigure sunt.

Asta e ca romanul care nu si-ar lua masina break si nici cutie automata. Stie el ca-s nasoale desi nu a folosit niciodata.

Edited by abac, 12 September 2022 - 07:51.


#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

View Postabac, on 12 septembrie 2022 - 07:49, said:

Pentru ca nu ai vazut niciuna, nicidecum sa fi folosit. Altfel ai sti cat de bune, practice si sigure sunt.

Asta e ca romanul care nu si-ar lua masina break si nici cutie automata. Stie el ca-s nasoale desi nu a folosit niciodata.
Intrebare:
Daca hotul dobitoc, nu vede incuietoarea si incearca sa fuga cu bicicleta, nu exista riscul sa ramai fara o spita, doua ? Rupta sau indoita, depinde de animal?! Mie aici mi se pare ca nu merita acest gen de incuietoare, este mai greu de observat de catre hot. Un lant colorat in contrast cu culoarea bicicletei este mai usor de observat si tentativa de furt va fi mai mica.
In rest da, este mai greu de spart decat un lant, dar si la capitolul lanturi exista o gama superioara care nu pot fi taiate asa usor.
In fine, discutia s-ar putea duce spre care este mai eficient, lantul, sau incuietoarea propusa de tine, si nu acesta este scopul duiscutiei.
On topic: ambele sisteme prezentate de initiator par in regula. Eu prefer pe cel cu imbus, deoarece in rucsac am mereu un multitool cu imbusuri pentru nevoie.

Edited by phoenix76, 12 September 2022 - 09:45.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Potcoava se foloseste ori de sine statator sa impiedice hotii oportunisti sa plece calare pe ea, ori cu un lant de otel calit care se baga cu un pin special intr-un slot din porcoava si se elibereaza doar descuind potcoava. Cu lantul respectiv asiguri bicicleta peste noapte de exemplu.

Si nu, nu are cum sa iti strice spite pentru ca nu are cum sa creeze un moment de inertie suficient sa mare incat sa loveasca distructiv spitele. Pinul ala e intre doua spite amblasate la 2-3 centimetri distanta. Deci nu are cum sa accelereze intr-un centimetru suficient cat sa creeze un moment distrugator.

Cu potcoava nu are decat sa plece cu ea cu roata din spate ridicata si atunci toata lumea stie ca e hot, ori cu duba. Si nici nu ai pozitie sa tai pinul ala cu un cleste, in plus pinul e prins din ambele parti in potcoava, nu cade chiar daca reusesti sa il tai. Desi e aproape exclus, e pin de otel calit de 8mm rotund. Nu poate clestele sa il prinda pentru ca din cauza duritatii otelului aluneca.

Si in final, sa zicem ca distruge spitele. Pai atunci sunt doua situatii:

1. Ori are hotul de reparat spite cand ajunge acasa.
2. Imi gasesc bicicleta de 3000+ de euro cu cateva spite indoite si trebuie sa le inlocuiesc.

Apropo, ia incearca sa indoi o spita de bicicleta. Ia un ciocan si stramba o spita lovind-o la capatul dinspre janta si in planul rotii. Si zi-ne cum a fost.

Edited by abac, 12 September 2022 - 10:08.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Trebuia să zic că încuietoarea potcoava poate fi ok pt bicle mai ieftine, de câteva sute de lei,
Asta e opțiunea cea mai sigură, sa ai bicicletă praf pe care nu o vrea nimeni + antifurt cât de cât și e sigură ~100% Posted Image
Problema siguranței creste cu cât bicla e mai scumpă.. unora dintre noi le place o bicicleta ok, pt mine NU ar avea farmec sa umblu cu o ruginita/ scartaita cu 6 pinioane .

Ce vroiam sa spun e că nu m-aș baza pe așa ceva pt o bicicletă pe care hotul ar vindeo cu >500lei .
Îți ridică ușor roata spate, merge pe o străduță unde ori lucrează la lacăt ori cheamă mașina...
Nu-l oprește nimeni, nici nu observă ori nu-i pasă nimănui. Dacă vă bazați pe simțul civic dpmdv pierdeți din start.

Edited by sirgoofy, 12 September 2022 - 11:02.


#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Incuietoarea este geniala. Se regaseste pe cam toate biclele electrice, pusa de producator.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postabac, on 12 septembrie 2022 - 10:03, said:

...
Cu potcoava nu are decat sa plece cu ea cu roata din spate ridicata si atunci toata lumea stie ca e hot,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eFLMa_WNvvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 12 September 2022 - 11:11.


#12
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postsirgoofy, on 12 septembrie 2022 - 05:55, said:

Adica incuietoarea tipica din tarile nordice... NU as folosi asa ceva la noi !!!
Imi place ca se mai trezesc cativa  ... sa folosesti bicicleta cu quick realease-uri prin oras = inconstienta imo Posted Image
unde am zis ca folosesc bicicleta in oras???

View Postphoenix76, on 12 septembrie 2022 - 09:45, said:

Intrebare:
Daca hotul dobitoc, nu vede incuietoarea si incearca sa fuga cu bicicleta, nu exista riscul sa ramai fara o spita, doua ? Rupta sau indoita, depinde de animal?! Mie aici mi se pare ca nu merita acest gen de incuietoare, este mai greu de observat de catre hot. Un lant colorat in contrast cu culoarea bicicletei este mai usor de observat si tentativa de furt va fi mai mica.
In rest da, este mai greu de spart decat un lant, dar si la capitolul lanturi exista o gama superioara care nu pot fi taiate asa usor.
In fine, discutia s-ar putea duce spre care este mai eficient, lantul, sau incuietoarea propusa de tine, si nu acesta este scopul duiscutiei.
On topic: ambele sisteme prezentate de initiator par in regula. Eu prefer pe cel cu imbus, deoarece in rucsac am mereu un multitool cu imbusuri pentru nevoie.

eu am cerut doar recomandare ptr inlocuire quick release. nu plec atat de departe incat o pana sa reprezinte o problema, la o adica pot veni cu ea pe o roata cativa km.

Edited by rexx, 12 September 2022 - 11:17.


#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Pe viitor, daca vrei ajutor iti recomand sa nu mai faci pe desteptul, se putea mentiona pe unde te deplasezi si gata.
Oricum eu sigur nu te mai deranjez Posted Image

Edited by sirgoofy, 12 September 2022 - 11:30.


#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Apropo de lacăt pe roată potcoavă. Tocmai ce vroiam să deschid un topic strict despre asta. Ce bine că discutați despre asta aici.
Folosesc și eu la o bicicletă și este foarte util, cel puțin pentru scurte opriri e super, la supermarket etc. unde sunt camere e de ajuns.
Însă vreau să fac o dublură la cheie și nu știu cine mă poate ajuta. Am întrebat la un centru de copiat chei, dar au zis că nu au așa ceva.
Cheia este deosebită, e o tăbliță cu ceva caneluri/șanțuri și găuri dreptunghiulare unice. Nu am poze acum. Ideea este că nu se găsește uzual.
Îmi rămâne să iau la rând google cu telefoane și am zis să vă întreb și pe voi, poate știți ceva.
Ideea este dacă știți unde aș putea încerca să fac o astfel de cheie după original?
@rexx e foarte util aș zice prin mediul rural, că nu ai la orice colț câte un drogat cu „gură de lup” la el.
Doar că se pune pe roata spate. Cadrul trebuie să aibă niște găuri pe la brake bridge sau pe chain seats ca să ai de ce să îl montezi.
Deci nu îți rezolvă și roata față.

Attached Files


Edited by onisifor12, 17 September 2022 - 18:45.


#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
aia seamana cu cheia de ford. acum multi ani am facut niste duplicate la cheia de ford la Mr. Bricolage, actual Mathaus in Bucuresti
acolo la intrare era un atelier de chei ce copia cam orice tip de cheie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate