Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Calorifer otel - solutie astupare fisura

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Am o problema cu un calorifer din otel in sensul ca este putin fisurat si nu stiu cu ce solutie din comert sa il repar.
Am cautat solutii de astupat fisuri calorifer pe google dar tot ceea ce imi afiseaza sunt solutii de astupat fisuri radiator auto.
Daca a mia avut cineva aceasta problema si a reusit sa astupe acea fisura astept un sfat practic din partea sa.
Pana amcum am incercat sa astup acea fisura cu banda izolatoare insa apa se strecoara si reuseste sa iasa afara din calorifer.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 23.10.2006
Se sudeaza gaura sau schimbi caloriferul.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,102
  • Înscris: 07.11.2006
Incearca cu Poxipol - 2 componente. Dar intai scoate apa din calorifer ca locul de curgere sa fie uscat, apoi aplici pasta de lipit.
Asta-i o solutie de avarie, sa zic asa, care pote sa tina o zi, o luna, o...vesnicie.
Sudura s-ar putea sa faca mai mult rau, pentru ca tabla este foarte subtire, caldura se propaga repede si chiar daca acopera gaura poate avea efecte ireversibile pe restul suprafetei. In plus arata urat, vopseaua se va arde, samd.
Iar schimbarea caloriferului, care este cea mai viabila varianta, banuiesc ca deocamdata cade din discutie, altfel n-ai fi intrebai de solutii de reparare Posted Image
POXIPOL
https://www.metaloch...-14-ml-met1037/
sau cantitate mai mare
https://www.bricodep...y4aAtoEEALw_wcB

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 15.04.2019
Din propria experienta: cand ai montat un calorifer din tabla de fier trebuie deja sa te pregatesti pentru inundatie (in cativa ani). Daca nu-ti permiti unul de aluminiu - sau alta solutie de incalzire - mai bine-l pastrezi p-ala comunist de fonta.

Edited by __Dan__, 10 September 2022 - 09:31.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 31.01.2010

 adisz, on 10 septembrie 2022 - 09:18, said:

Incearca cu Poxipol - 2 componente. Dar intai scoate apa din calorifer ca locul de curgere sa fie uscat, apoi aplici pasta de lipit.
Asta-i o solutie de avarie, sa zic asa, care pote sa tina o zi, o luna, o...vesnicie.


Confirm, aplicat solutia de urgenta la o teava de apa calda si ...am uitat de ea cit a tinut, cam dupa 1 an am refacut totul asa cum trebuie insa a fost simplu la mine sa bandajez teava cu Bizon bicomponent, ala se tinea el pe el, la calorifer...sudura sau brazare cu baghete de Alama Ag, gen frigotehnie.

Edited by Ion_Bumbu, 10 September 2022 - 10:46.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

 __Dan__, on 10 septembrie 2022 - 09:30, said:

sa te pregatesti pentru inundatie (in cativa ani).

citiva insemnind >20 de ani sau < 20 de ani? am niste turcisme, la anul fac 20, sa stiu la ce sa ma astept ...

"gaura in calorifer de otel" ... daca te pricepi la cirpacisme si ai si oaresce scule, iar gaura nu e mare, in ordinea operatiilor:
se scoate apa din calorifer
se indeparteaza vopseaua de pe o zona rezonabil de mare din jurul gaurii
eventual se poate largi gaura, astfel incit la cositorire sa se acopere si zona deja corodata
(aici este mai complicat) se decupeaza o tablita din cupru sau alama (cupru preferabil) de dimensiune aproximativa 4/5 din zona curatata de vopsea
se cositoreste pe una din fetze (cea care se va lipi pe zona cositorita de pe calorifer
se asambleaza (cositorire placa pe calorifer
se decapeaza, se slefuiesc muchiile si se indeparteaza surplusul de cositor
se vopseste cu culoare asemanatoare restului caloriferului.

Edited by r_murphy, 10 September 2022 - 12:01.


#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 __Dan__, on 10 septembrie 2022 - 09:30, said:

Din propria experienta: cand ai montat un calorifer din tabla de fier trebuie deja sa te pregatesti pentru inundatie (in cativa ani). Daca nu-ti permiti unul de aluminiu - sau alta solutie de incalzire - mai bine-l pastrezi p-ala comunist de fonta.
Asa mi-au zis si niste mesteri care au montat unele turcesti de otel acum 18 ani.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 adisz, on 10 septembrie 2022 - 09:18, said:

Incearca cu Poxipol - 2 componente. Dar intai scoate apa din calorifer ca locul de curgere sa fie uscat, apoi aplici pasta de lipit.
Asta-i o solutie de avarie, sa zic asa, care pote sa tina o zi, o luna, o...vesnicie.
Sudura s-ar putea sa faca mai mult rau, pentru ca tabla este foarte subtire, caldura se propaga repede si chiar daca acopera gaura poate avea efecte ireversibile pe restul suprafetei. In plus arata urat, vopseaua se va arde, samd.
Iar schimbarea caloriferului, care este cea mai viabila varianta, banuiesc ca deocamdata cade din discutie, altfel n-ai fi intrebai de solutii de reparare Posted Image
POXIPOL
https://www.metaloch...-14-ml-met1037/
sau cantitate mai mare
https://www.bricodep...y4aAtoEEALw_wcB

Confirm.Am folosit poxipol la un calorifer de fonta si a functionat perfect si fara probleme.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 15.04.2019

 victor29cr, on 10 septembrie 2022 - 12:06, said:

Asa mi-au zis si niste mesteri care au montat unele turcesti de otel acum 18 ani.
Cu siguranta depinde si de marca, compozitia agentului termic si noroc. La parintii mei a facut balta dedesubt la doi ani dupa montare, la cumnati dupa 20. Al meu e de aluminiu si a fost montat acum 21. Trebuie doar clatite la cativa ani ca sa nu se-nfunde cu rugina transportata in reteaua publica.

Edited by __Dan__, 10 September 2022 - 12:42.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

 __Dan__, on 10 septembrie 2022 - 09:30, said:

Din propria experienta: cand ai montat un calorifer din tabla de fier trebuie deja sa te pregatesti pentru inundatie (in cativa ani).
Asta e un mit urban, asa-i?
Am de 12 ani și-s ok. Alții au de 20 ani și-s ok.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 15.04.2019

 dorin_2k, on 10 septembrie 2022 - 13:45, said:

Asta e un mit urban, asa-i?
Am de 12 ani și-s ok. Alții au de 20 ani și-s ok.
Cert e ca aluminiul nu rugineste. Otelul modest aliat/tratat, da. Despre calorifere - ruginite sau nu - aici https://forum.softpe...page__st__3816.

#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 05.04.2011

 r_murphy, on 10 septembrie 2022 - 12:01, said:

tablita din cupru sau alama (cupru preferabil) de dimensiune aproximativa 4/5 din zona curatata de vopsea
se cositoreste pe una din fetze (cea care se va lipi pe zona cositorita de pe calorifer;;;
Va coroda si mai repede fierul (efect de pila electrica)
Eu folosesc cu succes pâna acum un inhibitor de coroziune: https://www.amazon.f...2815939&sr=8-17

Edited by Victor5, 10 September 2022 - 15:21.


#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

 Victor5, on 10 septembrie 2022 - 15:16, said:

Va coroda si mai repede fierul
probabil ca nu. daca mai citesti o data, vei vedea ca am scris ca suprafata care se va lipi, va fi cositorita, cuprul nu va intra in contact cu fierul sau apa din instalatie ..

#14
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 05.04.2011
Crezi ca cositorul nu se corodeaza? Poate ca nu; ar fi bine de stiut; e drept, conservele se pun în cutii cositorite la interior Posted Image

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

 Victor5, on 10 septembrie 2022 - 18:16, said:

Crezi ca cositorul nu se corodeaza?

"cositorul" ala, este de fapt un aliaj cu staniu, plumb, eventual chiar si stibiu. daca gaura este mica, placuta din cupru/alama, are rol doar de a intari "dopul" format prin prelingerea capilara a aliajului de lipit in gaura.
intram si mai in amanunt?

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 __Dan__, on 10 septembrie 2022 - 09:30, said:

Din propria experienta: cand ai montat un calorifer din tabla de fier trebuie deja sa te pregatesti pentru inundatie (in cativa ani). Daca nu-ti permiti unul de aluminiu - sau alta solutie de incalzire - mai bine-l pastrezi p-ala comunist de fonta.

In 2007 am cumparat un apartament care are centrala si calorifere din otel instalate din 2002 ... pana acum nu am avut nici o inundatie ....

#17
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 09.08.2006
Problema ruginirii caloriferelor de otel este acuta in cazul in care esti racordat la reteaua publica. Reteaua aia se goleste anual, radiatorul se goleste si... in prezenta aerului si a umezelii - voila - rugina.
La Ploiesti am caloriferele de otel din 2005, de cand am pus centrala. De atunci nu le-am golit niciodata. Acum vreo 5 ani le-am masurat grosimea tablei, nici o modificare.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

 yo9hrb, on 10 septembrie 2022 - 20:56, said:

. Acum vreo 5 ani le-am masurat grosimea tablei, nici o modificare.
Prin ce metoda? Că nu cred că prin găurire. ;)
Sau ceva metode moderne nedistructive?
Sau...prin cântărire?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate