Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Reciclare aur?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2007

View Posttytysor, on 10 septembrie 2022 - 14:58, said:

In concluzie, cei care cumpara orice cantitati, merg in pierdere sau ciugulesc si ei de-o maslina? mai ales ca o parte le revind!
Nu neaparat
Daca ai tehnologia pe fonduri UE , daca ai contract bun cu furnizorul de energie - nu neaparat- faci treaba
Parerea mea ca sa faci exclusiv treaba asta reciclat piese ptr aur = profit = 0 poate iesi chiar pe minus, o activitate de genu se desfasoara la pachet cu altele
Strict la ce sa intrebat nu merita mai ales ca daca chiar iti iasa ceva aur, cateva grame il vinzi sub pretul de bursa

Edited by zendo, 10 September 2022 - 19:22.


#20
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Fara chimicale nu se poate extrage aurul?
Acum sute de ani nu existau chimicale si tot se scoatea aur

Eu nu inteleg o chestie.
Aurul este cel mai greu metal,mai greu de plumbul.
Atunci de ce nu se poate extrage doar prin topire? Pentru ca toate celelalte metalele s-ar ridica mai sus decat aurul.

#21
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am gasit ceva interesant:
https://www.aliexpre...2830378688.html
10 bucati conectori placati cu aur.
Nu am mai luat de mult de pe aliexpress dar stiu ca acum cateva luni puteai lua chestii de sub 6-7$ pe gratis cu cupoane.
Sa zicem ca 100 buc = 1 kg de conectori. Si scoti 0.1% aur, aia inseamna 10 grame de aur la 10 de comenzi.

Edited by dtd234, 10 September 2022 - 22:31.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdtd234, on 10 septembrie 2022 - 22:03, said:

Fara chimicale nu se poate extrage aurul?
Acum sute de ani nu existau chimicale si tot se scoatea aur
atunci se găsea încă aur sub formă de metal care putea fi separat ușor doar cu metode mecanice (spălare).

acum concentrațiile de aur în minereu sunt atât de mici, aurul e fie pulbere foarte fină fie sub formă de compuși că nu mai este economic să fie extras prin metode tradiționale.

View Postdtd234, on 10 septembrie 2022 - 22:03, said:

Aurul este cel mai greu metal,mai greu de plumbul.
Atunci de ce nu se poate extrage doar prin topire? Pentru ca toate celelalte metalele s-ar ridica mai sus decat aurul.
nu este posibil dpdv economic. vorbim de concentrații extrem de mici de aur în topitură.

View Postdtd234, on 10 septembrie 2022 - 22:31, said:

Sa zicem ca 100 buc = 1 kg de conectori. Si scoti 0.1% aur, aia inseamna 10 grame de aur la 10 de comenzi.
Posted Image Posted Image Posted Image
tu chiar așa de proști crezi că sunt aia?

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,573
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttytysor, on 10 septembrie 2022 - 14:58, said:

In concluzie, cei care cumpara orice cantitati, merg in pierdere sau ciugulesc si ei de-o maslina? mai ales ca o parte le revind!
am vazut un documentar mai vechi despre o firma de sortare si reciclare a deseurilor din Germania. Nu gasesc clipul resoectiv dar nici asta nu e departe de subiect

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bnpoNRYk7_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aratau ca dupa ce au macinat si separat plasticul si diferite materiale, metale feroase si neferoase  din 10 TONE  de telefoane mobile, au strans o cuva cu cateva sute de kg de metale pretioase, argint, platina, aur in valoare de o suma mare de bani. Dar pana au ajuns sa stranga respectivele materiale, au procesat zeci de  camioane de aparatura electronica, au folosit o gramada de instalatii de prelucrare etc.
Concluzia era ca profitul venea din valorificarea  metalelor pretioase nu din sortarea tonelor de plastic de diferite tipuri, unele neavand alta utilitate decat prin ardere in termocentrale.

Cred ca asta era video

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jn7oNH2-nqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La modelele vechi 1 tona de telefoane contin 300 g de aur si 2 kg de argint.

Clipul este de 10 ani, lavremea respectiva metalele recuperate valorau 8-9000 de euro pe tona.

Edited by tfmercedez, 17 September 2022 - 22:48.


#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cuptorul pe gaz e ok sa arzi materialele pe care e placat aurul, dar ca sa il separi iti trebuie un aparat de sudura.

Nu toate cipurile au aceeasi cantitate de aur in ele, deci e greu de zis cat scoti dintr-un kg.

https://goldrefiningforum.com/

#25
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Uitati ce am gasit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rjwT-MTBP9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

20 kg de aur!
Tot ce trebuie sa faci e sa scoti aurul din vitrina. Ma gandesc ca e greu dar japonezul a reusit deci e posibil. Eu zic ca merita efortul pentru atat aur.
Stie cineva unde in Dubai se gasesc vitrine din astea?

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdtd234, on 10 septembrie 2022 - 22:31, said:

Sa zicem ca 100 buc = 1 kg de conectori. Si scoti 0.1% aur, aia inseamna 10 grame de aur la 10 de comenzi.
Pai nu e 0.1, e 0.00001% samd. Placarile cu aur a conectorilor si contactelor in electronica de regula au grosime cam 750nm
Stiind ca 0.47nm in dimensiune inseamna cam 2 atomi de aur... rezulta ca o placare obisnuita adica nu prea sofisticata poate avea inter 1500 si 3000 atomi grosime. Deci relativ putin.

Edited by andreic, 20 September 2022 - 18:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate