Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Venituri pasive

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 zyppster, on 08 septembrie 2022 - 09:36, said:

la minare de crypto ma gandeam si eu.

minare crypto cred ca ajuns cel mai bun lucru care ti se poate intampla... deobicei este vorba de minare de date. Locatie, preferinte, contacte, etc, profilare in general. Se fac mult mai muti bani din asta decat din minare crypto pe telefon.

Edited by MooF2010, 08 September 2022 - 22:31.


#20
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 Bogotta, on 08 septembrie 2022 - 10:09, said:



Merg minati pe telefon ?  Habar nu aveam Posted Image

Simpatice intrebarile, oricum. Pacat ca nu s-a terminat cu finalizare Posted Image


Merge si pe telefon, e treaba veche asta. Nu are putere mare de procesare, dar prin malware sau scheme destea piramidale se strang cateva zeci sau sute de mii de telefoane si se simte ceva la buzunar. Toate telefoanele astea impreuna daca mineaza 0.5 BTC pe an, ala se numeste profit.

#21
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
vedeti si voi daca e legit sau nu. e pe play store se numeste cash raven.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Uite aici o analiza a aplicatiei:

https://paidfromsurv...sh-raven-review

#23
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Sunt o multime de mizerii pe net, tie poate iti da o farmatura insa ei au baze de date cu oameni naivi din care chiar scot aia bani mai tarziu. Cum spuneau si cativa mai sus, aplicatiile difera insa toate au ca scop colectarea informatiilor cu caracter personal.
Mai era o aplicatie, Sweatcoin something ( te plateste cand te misti), care aveau o campanie de marketing chiar maricica cu tot felul de influienceri care iti arata ca a mers 20k si i-au platit 5$. Fii atent.

Edited by hulk90, 09 September 2022 - 15:43.


#24
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
am fost intaratat sa incerc aplicatiile astea pe riscul meu, da, este un risc, sa iti expui securitatea internetului in felul asta, sa nu stii unde sau la ce e folosit internetul tau da, te expune la riscuri.
insa, daca tot am ajuns pana aici, am facut cateva conturi si am incercat cateva aplicatii. presupun ca toti care le folosesc sunt constienti ca se expun unor riscuri si ca cei care au facut aplicatiile astea, fac mult mai multi bani decat banii pe care ii ofera ei la userii care isi consuma netul pentru ei. cu toate astea, sa incep cu cele mai rele:

IPRoyal Pawns - aplicatia de mobil nu misca deloc, promit 5 dolari de la prima inregistrare, cu refferals promit ca se misca mai rapid dar m-au speriat ca, desi pe mobil nu arata asta dar pe PC am avut parte de o gramada de malware de cand le-am instalat aplicatia asa ca la astia am renuntat dupa o zi. deci cu astia, sigur nu faci niciun ban.

Cash Raven - la fel, promit 6 dolari, nu au refferals asa ca nu ai cu cine sa impartasesti netul ca sa iei niste maruntis mai repede. nici cu astia nu faci niciun ban.

Peer2Profit - cu astia faci cativa bani de o sticla de suc la doi litri. se misca mai rapid prin refferals. daca chiar vrei sa faci ceva bani folosindu-ti internetul contra a cativa leuti, aici e un refferal.
am retras cat am facut cu ei prin refferal, 2 USD, 2 dolari, intr-o perioada atat de scurta de cand am inceput sa testez site-urile astea. intr-un timp mai lung, am inteles ca as putea face si 15-20 dolari. retragerea am facut-o in crypto prin coinbase. s-au dus rapid banii in aplicatie si am putut sa transfer la fel de rapid banii pe cardul bancar, atat ca, in proces ti se ia un comision. inca de cand retragi suma obtinuta de pe site pana la transferul bancar. ramai cu 1 dolar si 75 centi, dar tot e ceva. voi mai folosi aplicatia asta timp de doua luni, apoi o voi sterge, sunt curios sa vad daca pot obtine in jur de 15 dolari in intervalul asta. oricum, asa ceva nu pot numit venit, pentru ca platesc mai mult pentru internet decat suma pe care o primesc prin consumul de internet.
ce fac, fac din curiozitate.

Honeygain - astia promit 20 dolari, dar nu poti retrage sume mai mici inainte ca la peer2profit, astepti vreo 3 luni sa ii primesti, cu refferals ii primesti mai rapid, dar tot astepti in jur de doua saptamani sau o luna. pentru curiosi, aici e un refferal.
am inteles ca site-ul asta e printre primele de genul care ofera bani doar sa impartasesti internetul. pana acum am obtinut 11 dolari de cand m-am inscris, la fel, voi astepta sa vad daca fac acei 20 dolari, insa aici, am inteles ca dureaza cateva zile pana primesti banii o data ce vrei sa ii retragi, si am inteles ca singura metoda de retragere e prin paypal. asa ca, desi imi consum internetul cu ei, presupun ca va fi mai greu sa obtin bani prin ei. s-ar putea chiar sa nici nu ii dea.
inainte sa mai aruncati cu pietre, e decizia mea personala sa incerc site-urile astea. voi renunta la ele oricum in urmatoarele luni pentru ca, am mai zis, nu faci cine stie ce bani.
pe mine m-a impins curiozitatea, sa vad daca functioneaza, e doar o experienta temporara, daca vreti sa intelegeti. daca vreti sa participati si voi impreuna cu mine la asa ceva, nu va retine nimic! dar tineti cont ca s-ar putea sa va bagati in ceva urat, riscant!
la site-urile astea nu mi-am folosit adresa de mail reala, nici parola cu care m-am inscris nu este folosita la adresa mea de mail reala.
dupa ce voi termina cu site-urile astea, voi sterge contul de pe site-uri definitiv si voi sterge si adresa de mail creata.
toate bune!

#25
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Foarte fain dude, nu prea cred ca ar fi cineva care ar "arunca cu pietre". Mersi pentru impartasirea experientei.Posted Image

#26
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
recomandat ar fi, daca e sa intri in "febra" asta a impartasirii netului pe bani, sa folosesti internetul prepay si retelele wifi publice, pentru o siguranta sporita.

a mai trecut o perioada si mai am putin pana ating withdraw-ul de pe honeygain.

pe peer2profit merge treaba ca uns, ating acum cate 2-4 dolari pe saptamana.

pe junmptask disponibil prin honeygain faci cate $2 pe saptamana, 8 cu refferals.
banii pe jumptask vin sub forma monedei crypto detinuta de ei, merge sa ii retragi prin metamask apoi sa ii convertesti in dolari sau euro dupa cum doresti. ii poti transfera imediat pe cardul bancar sau revolut dar alta idee ar fi ca retragerea sa fie facuta dupa ca incasezi sume mai mari, altfel risti sa ramai cu mai putini dupa comision.

e interesant conceptul dar nu poti trai din asa ceva. prin astia faci ceva maruntis dar nu recuperezi banii cheltuiti. de ex eu am cheltuit in jur de 350 lei ca sa ma joc cu aplicatiile astea de obtinut bani. nu recuperez nici 30 % din cat cheltui asa ca nu e deloc profitabil sistemul. unii se lauda ca au facut intre 80-100 dolari intr-o luna dar ma indoiesc ca cineva ar putea atinge suma asta intr-o luna.

in concluzie nu e scam, nu e teapa dar realitatea e ca nu faci cine stie ce averi din asta.

#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Pe ce ai cheltuit acei bani ? Ti-au cerut casa intri sau cum ?

#28
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

 zyppster, on 26 septembrie 2022 - 17:27, said:

recomandat ar fi, daca e sa intri in "febra" asta a impartasirii netului pe bani, sa folosesti internetul prepay si retelele wifi publice, pentru o siguranta sporita.

a mai trecut o perioada si mai am putin pana ating withdraw-ul de pe honeygain.

pe peer2profit merge treaba ca uns, ating acum cate 2-4 dolari pe saptamana.

pe junmptask disponibil prin honeygain faci cate $2 pe saptamana, 8 cu refferals.
banii pe jumptask vin sub forma monedei crypto detinuta de ei, merge sa ii retragi prin metamask apoi sa ii convertesti in dolari sau euro dupa cum doresti. ii poti transfera imediat pe cardul bancar sau revolut dar alta idee ar fi ca retragerea sa fie facuta dupa ca incasezi sume mai mari, altfel risti sa ramai cu mai putini dupa comision.

e interesant conceptul dar nu poti trai din asa ceva. prin astia faci ceva maruntis dar nu recuperezi banii cheltuiti. de ex eu am cheltuit in jur de 350 lei ca sa ma joc cu aplicatiile astea de obtinut bani. nu recuperez nici 30 % din cat cheltui asa ca nu e deloc profitabil sistemul. unii se lauda ca au facut intre 80-100 dolari intr-o luna dar ma indoiesc ca cineva ar putea atinge suma asta intr-o luna.

in concluzie nu e scam, nu e teapa dar realitatea e ca nu faci cine stie ce averi din asta.

Fa un video pe youtube, sa-ti recuperezi ceva din cheltuieli ( care de unde mai exact provin? ), sau poate explodeaza si iti da si o sursa de venit pasiva. de ce nu... Ai facut deja 80% din treaba ( daca-i asa cum spui) ai incercat-o pe pielea ta si impartasesti rezultatul cu ceilalti, sa nu faca la fel. Sunt o multime de oameni care, la fel cum eu am urmarit cu o curiozitate mare, s-ar uita si ti-au genera ceva ads revenue. Aproape ai scenariul, de pe aici din ce-ai scris, mai adaugi ceva ce ai descoperit in acele momente, un pic de "aranjare in pagina", poate o limba mai globala, si eu zic ca ai sanse mari. zic si eu

Apropos, scams cumva intra in categoria not as advertised, numai ca acolo mai bine merge legiferarea, vorbind despre magazine fizice, unde poti face o sesizare, fata de apps, piramide, etc.

Edited by hulk90, 26 September 2022 - 23:31.


#29
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
cheltuiala a insemnat reincarcarea cartelelor prepay pentru urmatoarele luni care m-a costat in jur de 150 lei, am pus si plata facturilor la internetul rezidential care atinge in jur de 100 lei pe luna (am net de la doi operatori) si am instalat aceste aplicatii si pe cateva servere linux pe care le foloseam deja pentru altele, servere unde am instalate cateva dockere si ruleaza deja de cativa ani.
deci, consumul internetului pentru astfel de aplicatii inclusiv prin hosturile mentionate, nu imi asigura recuperarea banilor. daca ar fi sa calculez cat fac plus refferals, nu ma duce pana la suma cheltuielilor pe care le fac lunar la utilitati. si nici nu cred ca va depasi suma respectiva. ei promit 20 dolari maxim pe o luna. ar insemna sa astept 3 luni sa recuperez 65-70 dolari cheltuiti pe o singura luna. pe viitor voi inchide serverele de hosting ca sa mai reduc din cheltuieli pentru ca oricum nu mai am trafic cum aveam o data pe ele. hai sa spun ca o perioada cartelele prepay nu le voi mai reincarca, deci in luna urmatoare cheltuiala se va reduce pe 100 lei din ce platesc pe internetul rezidential. asa da, as putea spune ca recuperez suma cheltuita. 100 lei pe 100 lei consumati. dar pentru mai mult intri in pierdere.

#30
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Din ce m-am documentat pe net, Peer2Profit e mai legit, e mai sigur, in schimb Honeygain am inteles ca are anumite parti negative, nu am intrat profund in detalii dar aplicatia Peer2Profit inca se gaseste disponibila in magazinul Google Play Store in timp ce aplicatia Honeygain nu, cu toate astea, ambele au cea mai mare desfasurare spre deosebire de altele.

Mai am putin de adunat pana retrag cei 20 dolari din Honeygain si nu mai continui cu impartasirea internetului prin respectivul serviciu, dar cu Peer2Profit voi mai continua o perioada.

Mi-am schimbat contul Peer2profit cu altul, cu pseudonimul pe care il folosesc si aici pe forum. nu am referrals deci daca vrea cineva sa "intre in hora" si sa se ofere ca referrals las link-ul aici.

Voi mai reveni cu o actualizare in momentul in care voi primi suta de lei pe paypal de la honeygain!

Toate bune!

#31
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Am terminat in sfarsit cu periplul Honeygain, cand esti gata sa retragi banii trebuie sa iti faci cont pe alt site doar pentru a mai astepta cateva saptamani pana iti vireaza banii in contul PayPal! Am asteptat pana la urma cateva saptamani sa primesc banii pe contul PayPal, dupa ce iti vireaza taxele te alegi cu mai putin de 20 dolari, ajungi sa primesti in jur de 17 dolari. Acum, dupa experienta asta, sincer va spun, ar fi inutil sa va inhamati in asa ceva, ca nu merita, deloc! Cheltuielile pe consum depasesc castigurile obtinute din veniturile astea pasive asa ca v-ati putea gasi usor alt "hobby" care sa nu va afecteze buzunarul!
Am incercat si varianta crypto JUMP Task, insa am crezut ca voi fi obligat sa cumpar moneda crypto BNB ca sa pot retrage bani din Tokenul JMPT. Ca sa cumperi moneda BNB te costa 500 lei, noroc cu userii generosi de pe canalele de socializare de pe net, ca am facut un schimb de crypto ca sa pot converti JMPT in BNB si m-a scutit sa dau 500 lei ca sa castig mai putin de atat! Am facut un schimb de $60 centi si pana la urma am reusit sa tranfer tot ce aveam in Tokenul JMPT catre moneda BNB, asta doar ca sa acopar taxa gas fee, pentru eventualele viitoare tranzactii, caz in care m-as mai incumeta sa continui cu Honeygain vreodata, dar dracu` o mai face! nici prin PayPal, nici prin crypto!
Cu aplicatia rusilor Peer2Profit faci bani mai rapid si mai usor, nu iti ia taxe prea mari la retragerea sumelor de bani, obtii 5 dolari intr-o luna si 10-15 in doua luni si daca nu ii retragi pe perioade mai lungi, faci in jur de 20-30 dolari.
Cu astia chiar poti sa te bucuri de banii obtinuti mult mai rapid, fara batai de cap ca la Honeygain, retragi prin crypto, daca retragi sume mici, trebuie sa alegi retragrerea prin litecoin, restul, si anume convertirea crypto in bani si transferul pe card bancar, nu mai sunt o problema.
Rezumatul corvoadei vine cam asa: cu HoneyGain obtii 17 dolari daca retragi suma de 20 dolari imediat ce esti gata si ai posibilitatea sa ii retragi, cu JUMP Task obtii sume extrem de mici daca nu ai mai multe IP-uri conectate prin HoneyGain, la fel ca si in cazul Peer2Profit, dar in Peer2Profit obtii sumele mai rapid decat in JMPT, de exemplu la un consum de o ora obtii in jur de $80 centi iar in cazul JMPT obtii mai putin de $30 centi.
In concluzie, doar daca vreti sa incercati si voi asa ceva, o faceti pe riscul vostru si pe consumul device-urilor voastre si pe cheltuiala voastra, cheltuiala care va depasi cu siguranta suma castigata pe urma. Dar daca vreti sa incercati, feriti-va de Honeygain, cel putin cu retragerea minunatilor 20 dolari pe PayPal, si nici cu JMPT nu e mai stralucit, dar macar aici puteti sa ii retrageti oricand, insa trebuie sa cautati pe net pe retelele de socializare useri generosi care sa va ajute sa faceti tranzactii cu sume mici pentru moneda BNB doar pentru a plati taxa gas fee ca sa puteti converti Tokenul JMPT in moneda BNB. Altfel, sunteti obligati sa cumparati moneda BNB cu 100 dolari! Cu Peer2Profit, obtii mai rapid, mai usor castigurile. Intre cele doua, daca ar fi sa le incercati, puteti incerca mai mult P2P. Cam atat, eu am incheiat toata povestea asta cu veniturile pasive! Toate bune!

#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Multumim de update, eu am urmarit ceea ce ai scris pe aici.
Iti spun sincer ca am intuit de la inceput cam care va fi rezultatul. Dar nu am vrut sa te descurajez, ca e mai bine sa nu ramai cu intrebari de tipul "ce ar fi fost daca...?"
Eu nu am incercat tot ce ai facut tu, pentru ca nici timpul nu imi permite, nici nervii nu mai sunt cei de alta data. Dar, pot concluziona ca in ziua de azi, e mult scam, sunt promisiuni de marea cu sarea si tot felul de noi metode de a inveli ciocolata ieftina si stricata intr-un staniol cat mai stralucitor si cu zorzoane care sa iti ia ochii, care sa te faca sa vrei "sa dai lovitura"...
Daca era simplu, toata pustimea nu o mai ardea pe jocuri, ci "facea bani pe net".
Multumim inca o data ca ne-ai scutit pe multi de pe aici de timp pierdut si sperante desarte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate