Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

majorare pret abonament (3EUR) + indexare anuala

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Tocmai am primit o notificare de la Vodafone prin care ma anunta ca :
- mi se majoreaza abonamentul cu 3 EUR pt ca curentul si Ucraina
- de acum incolo au dreptul sa il creasca anual cu 3% (cica fara sa fie unilateral !!!????) pt ca inflatie si eur nu mai creste ca sa ciupeasca de acolo.

Am avut sau am contracte incheiate cu toti operatorii telekom, fara exceptie - nicaieri nu am intalnit preturi si nesimtire mai mari ca la Vodafone.
Sunt convins ca in UK nu si-ar fi permis sa faca asa ceva.

Calatorie sprancenata Vodafone, bun venit Digi!

_____________
Prețul lunar al abonamentului tău de servicii fixe va crește cu 3 EUR (TVA inclus), fără modificarea perioadei
minime contractuale.
Pentru că inflația este un factor esențial în mecanismul de creare a prețurilor pentru toate bunurile și
serviciile, contractul se completează cu o clauză de indexare anuală a prețului serviciilor în conformitate cu indicele
armonizat al prețurilor de consum (IAPC), respectiv rata inflației, stabilite pentru România de către Eurostat, Oficiul
de Statistică al Comunităților Europene, fără a putea depăși, însă, un procent de 3% pe an din valoarea serviciilor.
Prin urmare, art. 6 al Anexei 1 la contractului tău se completează cu următoarea clauză: 6.8 Având în vedere
anumite fluctuații ale prețurilor bunurilor și serviciilor pe piață de natură a afecta echilibrul contractual, în vederea
restabilirii acestuia, părțile convin ca tarifele pentru serviciile Vodafone să poată fi indexate, cu o frecvență anuală,
prin simpla notificare transmisă de către Vodafone odată cu factura, anterior aplicării indexării. Indexarea se va
face în funcție de indicele armonizat al prețurilor de consum (IAPC), respectiv rata inflației, stabilite pentru
România de către Eurostat, Oficiul de Statistică al Comunităților Europene, fără a putea depăși, însă, un procent de
3% pe an. Părțile convin că indexarea anuală a tarifelor în raport cu rata inflației nu reprezintă o modificare
unilaterală a prețului contractului, posibilitatea de indexare și mecanismul acesteia fiind agreate de parți încă de la
încheierea contractului. Clientul declară în mod expres că a citit, înțeles și acceptă prezenta clauză.

#2
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Faceți o sesizare la ANPC, cereți un punct de vedere. In raport cu creditele bancare, aceste majorări nu sunt legale. Am patit-o cu Raiffeisen și anpc-ul a zis că-i ilegală acea majorare.  Nu vad de ce ar fi legala pentru Vodafone

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
S-a ras discutat acest subiect pe nu stiu cate topicuri.
Majorarea este legala atata vreme cat este anuntata din timp (in principiu 30 de zile) si atata vreme cat cealalta sau celelalte parti din contract pot iesi din contract fara vreo penalizare (de ex poata sa inchida numarul fara vreo penalizare chiar daca mai este in perioada contractuala). Se numedte modificare unilaterala de contract, oricare parte din contract poate face uz de aceasta parghie cu mentiunea ca celellate parti pot rezilia contractul pe loc, fara a plati vreo dauna.

Posibila marire de 3% cand au ei chef nu este legala.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAlexEn, on 06 septembrie 2022 - 14:18, said:

Se numedte modificare unilaterala de contract, oricare parte din contract poate face uz de aceasta parghie cu mentiunea ca celellate parti pot rezilia contractul pe loc, fara a plati vreo dauna.
Cum poate modifica unilateral contractul beneficiarul serviciilor?

#5
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
De acord ca majorarea e legala, stiu si chiar ma bucur ca in felul asta pot rezilia mai devreme.
In schimb clauza ca pot majora anual abonamentul cu 3% fara sa se considere unilaterala (adica fara sa poti rezilia daca nu iti convine) mi se pare nesimtire crasa, pe langa ca e clar clauza abuziva. M-as fi dus ANPC, dar oricum reziliez.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa te duci la ANPC oricum. Eu ti-as recomanda sa dai cu nasul si pe la ANCOM.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Post__Dan__, on 06 septembrie 2022 - 14:34, said:

Cum poate modifica unilateral contractul beneficiarul serviciilor?

Modificarile unilaterale se refera la schimbarea clauzelor initiale ale contractului. Iei frumos contractul si vezi care iti sunt obligatiile fata de cealalta parte. Poti sa notifici participantul despre schimbarea lor. Acesta iti poate accepta propunerea sau o poate respinge si rezilia contractul oricand.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Cum sa nu-si permita? E aceeasi nesimțire ca si la preturile in euro. In uk oare de ce nu au preturi tot in euro?

Daca i-ar taxa cu rezilieri un procent important de clienți (20-30%), atunci n-ar mai face golanii dinastea.

#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
nu e modificare unilaterala. intra in viguare pe factura din Noiembrie. Ai 30 de zile sa renunti sau accepti

#10
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Wtf, marire 3 Euro lunara + posibila 3% anual ? De regula se limitau la un euro marire de abonament, dar aici deja sar calul.

Ce valoare ai momentan la abonament de e nevoie sa creasca cu atat de mult?

Is curios si daca Orange va face ceva asemanator.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Pai euroiul scade, ce vreți să facă ? Poate baga preturi in dolari, că e în creștere.

Să înțeleg că e doar pentru serviciile fixe ale lor ?

#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
E simplu, sa puna preturi in ron daca euro scade, cum ar fi si normal.

Oricum, aia cu 3% indexare anuala e maxima.

Edited by NikoroB, 06 September 2022 - 15:12.


#13
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.08.2013
Mesajul de la Vodafone: "Ne gandim permanent la nevoile tale de comunicare astfel ca ti-am imbunatatit serviciile..."

Doar ca au uitat sa mentioneze de cresterea valorii abonamentului cu 3 euro. cred ca imi gasesc un alt furnizor

#14
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View PostAlexEn, on 06 septembrie 2022 - 14:18, said:

S-a ras discutat acest subiect pe nu stiu cate topicuri.
Majorarea este legala atata vreme cat este anuntata din timp (in principiu 30 de zile) si atata vreme cat cealalta sau celelalte parti din contract pot iesi din contract fara vreo penalizare (de ex poata sa inchida numarul fara vreo penalizare chiar daca mai este in perioada contractuala). Se numedte modificare unilaterala de contract, oricare parte din contract poate face uz de aceasta parghie cu mentiunea ca celellate parti pot rezilia contractul pe loc, fara a plati vreo dauna.

Posibila marire de 3% cand au ei chef nu este legala.
Și dacă îmi vine și mie o majorare din aceasta și vreau să închid contractul dar am beneficiat de bonusuri la prețul contractului la net la ab tv la extraoptiuni,pt astea voi trebui sa plătesc la încheierea contractului înainte de termen chiar dacă nu e din cauza mea?

#15
dragosdmx

dragosdmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.10.2008
Am patit si eu...am reziliat. Cred ca vor avea un numar important de rezilieri in perioada urmatoare.

#16
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
clauza de 3 % este o clauza abuziva, parca vad ca o sa faca toti la fel

#17
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Trebuie consultat și un avocat cu privire la aceste modificări. Sa își dea cu părerea. :)

#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Mda, de parca toti suntem afaceristi ca sa avem avocati "on retainer"...

Edited by NikoroB, 06 September 2022 - 15:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate