Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

majorare pret abonament (3EUR) + indexare anuala

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Îs la UPC de peste douj' de ani. De când i-au preluat Vodafone s-au dus dreq toate.

Eu am sunat la relații clienți și am intrebat-o pe domnișoară cum dreq după atâția ani de când le sunt client îmi măresc abonamentul făcut în ianuarie cu 50%?
O cam durea la bască cred de fraierul de mine dar mi-a anulat cei trei euro suplimentari. Cu ăia 3% inflație nu știu, urmează să aflu în timp.

#38
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
la fel am patit si eu la orange: la vreo 9 luni de la deschiderea contractului de tv satelit mi-au marit abonamentul cu 1 euro. atunci nu era nici o inflatie si nici o criza, ca euro era stabil si curentul ieftin.
am sunat la ei si am facut scandal spunand ca reziliez. mi-au bagat pe abonament o rublica noua de reducere de 1 euro dar care era valabila doar pana la terminarea celor 2 ani initiali.
ulterior a venit digi si am reziliat cu totul serviciul tv satelit. cand am reziliat imi dadeau abonamentul la 17 lei/luna numai sa raman la ei. i-am bagat in origine si m-am mutat pe digi.

un vecin avea multe abonamente si servicii de la orange: tv satelit, internet fix prin modem, internet pe tableta cu tableta cumparata de la ei, 5 abonamente voce, rate la un telefon luat tot de la ei, asigurari de telefoane.
in total dadea vreo 430 lei/luna la orange
acum vreo 3 ani i-au marit vreo 3 abonamente de voce ce erau mai vechi cu cate 1 euro fiecare abonament. a sunat la ei, a facut scandal si i-au eliminat marirea
acum vreo 2 ani am intrat eu pe fir: impreuna cu titilarul am sunat la ei si am inceput sa reducem costurile:
- platit la inceputul lunii si nu la sfarsit ca sa nu ii mai bage 10 lei penalizare de intarziere - asta e vina lui ca platea tarziu
- anulat asigurarile de telefoane
- reziliat abonamentele de tv satelit (a bagat si ei digi), internet pe tableta, internet fix
- reziliat 2 abonamente de voce si trecut pe prepay
- intre timp s-au terminat si ratele la telefon deci a mai scazut si acolo cu 35 lei/luna

in final a doar ramas cu 3 abonamente de voce si 1 cartela prepay pe care o incarca ocazional sa nu piarda numarul, iar cealalta cartela prepay a aruncat-o ca nu mai folosea numarul.

la un moment dat pe la inceputul anului i-au marit abonamentele cu cate 1 euro/luna.
atunci s-a enervat si mi-a zis sa trec inca 2 numere pe prepay, nu a mai sunat la ei sa se certe ca nu merita
am facut cerere din cont si au trecut 2 numere pe prepay. initial au avut optiunea de 6 euro la 5 euro ptr prima luna, dar in luna urmatoare am anulat-o si am activat optiunea de 5 euro/luna.

asa ca acum mai are 2 cartele prepay cu optiuni de cate 5 euro/luna si un abonament din care incarca cele 2 cartele si ocazional la 6 luni inca o cartela sa nu piarda numarul.
in prezent factura ii vine 90 lei/luna.

deci din cauza lacomiei lor valoarea facturilor a scazut de la 430 lei/luna la 90 lei/luna
si acum ambele cartele prepay au sute de GB de net bonus iar abonamentul mai primeste si el inca o suta si ceva de GB ca face incarcarile din cont.

#39
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
gandind la rece problema, chiar si cu marirea asta de 3 euro lunar (eu n-am primit notificare inca, dar se pare ca e ceva standard si voi primi), pretul tot este semnificativ mai mic decat la rds sau orange. eu unul raman cu vodafone pana se fac mai scumpi ca ceilalti, apoi mai studiez    :)

#40
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Daca vrei sa ramai suni la ei la plesneală și zici că nu-ți convine majorarea, ai șanse să ți-o anuleze să ai prețul vechi. Merita incercat.

#41
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Daca maresc abonamentul cu 3 euro brusc devin mai scumpi decat toti. Si fac lumea sa uite de inertia de a ramane la aceeasi companie de cablu/net la care sunt de ani multi. EI au cel mai slabut net dintre toti, dar macar era f. stabil. Era. A venit Vodafone si in numele eficientei a taiat din performanta.
La toti restul operatorilor, cu bani mai putini as avea viteza cel putin dubla download si de 50 de ori mai mult upload. Si pachetul TV maxim al retelei.
Daca fac si boacana asta cu 3 euro, o sa uit de anii petrecuti la UPC si-o sa-mi bag picioarele in urmasii lor.

#42
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Au ramas o grămadă la Telekom dupa toate scumpirile, deci na, nu cred c-or sa plece prea mulți...

Edited by NikoroB, 09 September 2022 - 13:10.


#43
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Nu știu de ce ai mai sta pe coaxial când poți avea servicii superioare livrate prin fibra pana în locație... Dar fiecare cu alegerea proprie.

#44
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
isi arata vodafoamea coltii asa cum am zis de la inceput, nu se dezic.

#45
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Lasa ca pe topicul de mocangeala încă e concurs cat de jos sa iei pachetul maxim daca-i "amenți" ca pleci...

Edited by NikoroB, 09 September 2022 - 13:49.


#46
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
Am eu tv de la ceilalti cu FO si nu-mi place. Voiam sa iau tv de la Vodafone, dar in conditiile astea zic pas.

#47
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View PostAlexEn, on 06 septembrie 2022 - 14:44, said:



Modificarile unilaterale se refera la schimbarea clauzelor initiale ale contractului. Iei frumos contractul si vezi care iti sunt obligatiile fata de cealalta parte. Poti sa notifici participantul despre schimbarea lor. Acesta iti poate accepta propunerea sau o poate respinge si rezilia contractul oricand.

Ai făcut tu așa ceva? Adică le-ai scris că din luna x vei plăti un preț decis de tine și dacă nu sunt de acord au timp 30 de zile să rezilieze? Sunt curios cum ai făcut.

#48
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.07.2008
Am primit astazi SMS in care sunt anuntat de modificarea conditiilor contractuale pentru serviciile fixe. La mine creste cu 1 euro TVA inclus si adauga o clauza prin care pot majora cu maxim 3% pe an pretul serviciilor fara sa ma intrebe daca vreau pentru ca inflatie si ce au mai scris acolo.
Am sunat imediat la numarul din notificare sa le confirm rezilierea contractului. Operatorul call center imi spune sa astept cateva minute sa noteze cererea. Dupa cateva minute imi spune ca e gata iar eu intreb cum procedez cu echipamentele si cand este ultima zi contractuala, raspunsul fiind "Nu, nu am notat rezilierea. Am notat ca nu sunteti de acord cu marirea si cu procentul de 3% anual si acum ramane contractul exact cum era". Pentru moment am lasat-o asa, urmand sa ma apuc de cercetare zilele urmatoare iar la final reziliez contractul si ma mut la alt operator.

#49
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

View Postadymihalcea, on 06 septembrie 2022 - 14:00, said:

Tocmai am primit o notificare de la Vodafone prin care ma anunta ca :
- mi se majoreaza abonamentul cu 3 EUR pt ca curentul si Ucraina
- de acum incolo au dreptul sa il creasca anual cu 3% (cica fara sa fie unilateral !!!????) pt ca inflatie si eur nu mai creste ca sa ciupeasca de acolo.

Am avut sau am contracte incheiate cu toti operatorii telekom, fara exceptie - nicaieri nu am intalnit preturi si nesimtire mai mari ca la Vodafone.
Sunt convins ca in UK nu si-ar fi permis sa faca asa ceva.

Calatorie sprancenata Vodafone, bun venit Digi!

_____________
Prețul lunar al abonamentului tău de servicii fixe va crește cu 3 EUR (TVA inclus), fără modificarea perioadei
minime contractuale.
Pentru că inflația este un factor esențial în mecanismul de creare a prețurilor pentru toate bunurile și
serviciile, contractul se completează cu o clauză de indexare anuală a prețului serviciilor în conformitate cu indicele
armonizat al prețurilor de consum (IAPC), respectiv rata inflației, stabilite pentru România de către Eurostat, Oficiul
de Statistică al Comunităților Europene, fără a putea depăși, însă, un procent de 3% pe an din valoarea serviciilor.
Prin urmare, art. 6 al Anexei 1 la contractului tău se completează cu următoarea clauză: 6.8 Având în vedere
anumite fluctuații ale prețurilor bunurilor și serviciilor pe piață de natură a afecta echilibrul contractual, în vederea
restabilirii acestuia, părțile convin ca tarifele pentru serviciile Vodafone să poată fi indexate, cu o frecvență anuală,
prin simpla notificare transmisă de către Vodafone odată cu factura, anterior aplicării indexării. Indexarea se va
face în funcție de indicele armonizat al prețurilor de consum (IAPC), respectiv rata inflației, stabilite pentru
România de către Eurostat, Oficiul de Statistică al Comunităților Europene, fără a putea depăși, însă, un procent de
3% pe an. Părțile convin că indexarea anuală a tarifelor în raport cu rata inflației nu reprezintă o modificare
unilaterală a prețului contractului, posibilitatea de indexare și mecanismul acesteia fiind agreate de parți încă de la
încheierea contractului. Clientul declară în mod expres că a citit, înțeles și acceptă prezenta clauză.
Deci anual 3%,vodafone a cumparat o gaura(upc) si acum au profit cu -

#50
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Confirm si eu faptul ca poti ramane la vechiul pret pentru inca o perioada, nu stiu cat sau cum, nu m-a interesat. Am sunat pentru reziliere abonament internet fix Vodafone pe baza SMS-ului primit, oricum doream sa renunt la ei, si primul lucru cu care au incercat sa ma convinga sa nu reziliez a fost: putem sa nu aplicam pentru dvs. marirea de pret. Puteti ramane la vechiul tarif. Nu am lasat-o sa continue, am cerut reziliere, am primit numar de inregistrare, a doua zi am fost sunat de la rezilieri, mi s-a propus un abonament de 18 lei, nu stiu mai multe, nu m-a interesat. Am cerut rezilierea si aceasta va intra in vigoare peste 30 de zile. Pentru cei interesati...

#51
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,447
  • Înscris: 03.04.2007
Ce conținea abonamentul tău și care era prețul anterior ?

#52
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Abonament Connect 500 (internet 500 Mbps) si telefonie fixa (Alo Nelimitat in Reteaua Fixa Vodafone), totul la 38,98 lunar.

#53
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 06.03.2007
Vodafone scumpește serviciile fixe cu aproape 15 lei; Iată de când se aplică:

"După ce Vodafone a scumpit extraoptiunea MaxPak din luna iulie a acestui an, acum aflăm că e gata să mărească și tarifele serviciilor sale fixe cu aproape 15 lei. Mai sunt crescute și alte prețuri de servicii și le aflați mai jos.

Începând cu luna noiembrie, Vodafone România va modifica o parte din condițiile contractuale pentru serviciile fixe, inclusiv prețurile. Practic, prețul lunar al abonamentului de servicii fixe va crește cu 14.85 lei (TVA inclus) fără modificarea perioadei minime contractuale. Tariful pentru factura tipărită crește la 4.95 lei (TVA inclus) pentru fiecare factură emisă în format tipărit.

Aceste creșteri sunt realizate citând mărirea costurilor legate de furnizarea energiei electrice și inflația. În cazul suspendării serviciilor pentru neplată, după achitarea restanțelor se aplică un tarif de reconectare în valoare de 14.85 lei (TVA inclus). Cei care nu sunt de acord cu măririle de preț pot denunța unilateral contractul de servicii fixe în magazinele Vodafone sau prin apel la 0372.022.222 în 30 de zile de la primirea informării. 

Vodafone România își rezervă dreptul de a modifica prețurile pe viitor în funcție de inflație. 

Aș vrea să subliniez că sursa noastră ne-a zis că această creștere vine de la 1 noiembrie, dar ziarul Capital scrie că încep de la 1 octombrie. "
Sursa:internet

Attached Files


Edited by vasy_2007, 15 September 2022 - 21:28.


#54
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 12.05.2017

View Postvasy_2007, on 15 septembrie 2022 - 21:27, said:

Sursa:internet
Adică site-ul ala care începe cu m si se termina cu obilissimo. E vreo regula pe aici sa evităm linkurile de acolo?
In fine, am reusit sa "colectionez" 3 fisiere cu măriri pana acum :)

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate