Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

îți iei țeapă; îmi fac un duș

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
În anumite regiune ale ţării, în special în Sud, se folosesc de ceva vreme formele reflexive.

Nu sunt neapărat regionalisme care aparţin de un grai, sunt mai mult probleme care ţin de psihicul unor oameni.
Ei simt nevoie să sublinieze în dialog că acţiunea respectivă este efectuată de ei asupra corpului lor.

Cel de la care am auzit această teorie mergea şi pe pista freudiană. Erau nişte idei destul de jenante pentru cei sensibili.

Edited by terratec, 08 September 2022 - 09:08.


#20
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Hmm, interesant. Ai link ceva despre această teorie?

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Postonisifor12, on 07 septembrie 2022 - 22:59, said:

Hmm, interesant. Ai link ceva despre această teorie?

Nu postează pe internet. Lucra în cadrul unei instituţii.

#22
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Păi descrie, te rog, din indeile alea pentru sensibili dacă ai posibilitatea.

#23
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010

View Postonisifor12, on 06 septembrie 2022 - 22:20, said:

Cuvântul „Citesc”/„citesc” în limba română se folosește doar pentru persoana I.
De exemplu:„Tu citesc.” Nu merge. E incorect.
Ei/ele citesc. E corect?

#24
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Bravo. Discuția era despre De exemplu "Eu citesc în timp ce tu freci menta" nu ar merge fără "Eu" Deși e clar că gramatical se poate înțelege și că Ei/ele citesc, vrei să spui că nu e evident că fără „Eu” se înțelege că citește cel ce enunță, „Eu”?

#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postonisifor12, on 14 septembrie 2022 - 22:06, said:

"Eu citesc în timp ce tu freci menta" nu ar merge fără "Eu"
...nu e evident că fără „Eu” se înțelege că citește cel ce enunță, „Eu”?
Sigur nu ele citesc în timp ce...?
:tomato:

Edited by Ravy, 14 September 2022 - 22:22.


#26
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

Quote

Cuvântul „Citesc”/„citesc” în limba română se folosește doar pentru persoana I.
Ai uitat un „nu”. Graba strică treaba.

#27
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

Quote

Cuvântul „Citesc”/„citesc” în limba română se folosește doar pentru persoana I.

Quote

Ai uitat un „nu”. Graba strică treaba.

Quote

Da, graba strică treaba, doar că recunosc că nu am uitat, așa am „gândit” pe moment.

View PostRavy, on 14 septembrie 2022 - 22:21, said:

Sigur nu ele citesc în timp ce...?
Posted Image
Da, dar parcă când îmi spune cineva asta, îmi vine să zic că respectiva persoană citește. Poate, practic, dacă ar face un gest, ceva, sper niște ele, da, ar fi altceva.

Edited by onisifor12, 15 September 2022 - 20:52.


#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcmoldovanu, on 04 septembrie 2022 - 19:02, said:

îmi realizez un duș
Doar daca esti designer de produs....

#29
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
https://dilemaveche....ag-2208452.html

#30
Oiolyka

Oiolyka

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2021
Iei teapa, fara "iti", deoarece tu esti subiectul si altcineva ( un agent care efectueaza aceasta actiune asupra ta) savarseste actiunea.

In schimb " iti iei banii de la ala" este corect deoarece "iti" indica in cazul asta posesia: tu, îti, -ti

Da, "imi fac dus" - este o actiune in care tu esti si subiectul si complementul - tu iti faci tie insusi/insasi, tu esti cel/cea care savarseste actiunea si tot tu cel/cea care suporta rezultatul acestei actiuni. Fac dus este cea eronata, deoarece asta ar insemna ca il fabrici pe dus, dar este deja impamantenita si , ergo, permisa.  Gramatica se aplica nu doar dupa reguli si formule ci si dupa o logica inerenta limbii respective. "Imi fac dus" este o expresie mai moderna, ca pe vremea comunismului nu isi permitea nimeni dus...se spalau 3 oameni ori o familie intreaga in aceeasi cada cu apa calda si se incepea cu copiii. "Imi fac dus." functioneaza in acelasi registru ca si "ma spal".

Pentru domnii de mai sus: Nicaieri in gramatica limbii romane nu este impusa omisiunea subiectului cand acesta este exprimat prin pronume personal. Functia propozitiei respective, raportul ei cu celelalte propozitii (principale ori secundare) din fraza, contextul, rolul si registrul enuntului respectiv, toate acestea decid daca e necesara elipsa pronumelui personal care functioneaza ca subiect in cazul asta.

Ex:

Contextul I:

- Ce faci?
- Citesc un articol in NY Times.

Contextul II:

- Ce faci? Ce anume utilizezi pentru a iti corecta eventualele erori de limba? Eu citesc, de exemplu, comunicatele de presa ale Academiei Romane , ca sa ma pun la curent cu ultimele noutati.

Edited by Dany_Darke, 25 October 2022 - 08:24.


#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
În contextul II dacă scriai direct:„Citesc” crezi că nu se înțelegea clar că tu citești? Întrebarea e clar pentru tine, deci e evident în acel exemplu cine citește.
Ok, nu este impusă omisiunea, dar sunt cazuri în care nu își dovedește utilitatea imperativă. Chiar în exemplul acesta de exemplu.

Edited by onisifor12, 25 October 2022 - 21:09.


#32
Oiolyka

Oiolyka

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2021

View Postonisifor12, on 25 octombrie 2022 - 21:05, said:

În contextul II dacă scriai direct:„Citesc” crezi că nu se înțelegea clar că tu citești? Întrebarea e clar pentru tine, deci e evident în acel exemplu cine citește.
Ok, nu este impusă omisiunea, dar sunt cazuri în care nu își dovedește utilitatea imperativă. Chiar în exemplul acesta de exemplu.

Dezbati o chestie inexistenta, Se spune "Eu citesc" in contextul II, chit ca, evident, se subintelege din forma conjugata a verbului ca e vorba de persoana I sg., deoarece accentul pica pe "eu". Asa este corect. Punct! Cum spuneam mai sus: dincolo de reguli si formule, sa stii sa iti vorbesti limba corect tine si de instinctul si simtul limbii, stil, registru, autoeducatie s.a.m.d. Explica, te rog, ce vrei sa spui cu "utilitatea imperativa"! Imperativ este un mod, daca ai auzit de moduri si diateze. Contextul II este in modul indicativ, nicidecum in imperativ.

#33
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Termină cu ceaușismele și nu mai fă pe prostul că nu ai înțeles ce am vrut să spun cu „utilitatea imperativă”. Caută în dicționar dacă nu știi ce înseamnă „imperativ” în afară de modul imperativ.
Atâta timp cât este dezbătută, este o chestie existentă, Ceaușilă. Așa, neoficial cum e pe forumul ăsta e suficient. Există. Deci, nu exagera.
Cum s-or fi descurcat „primitivii” ăia fără manuale și dicționare?

View PostOiolyka, on 26 octombrie 2022 - 20:29, said:

deoarece accentul pica pe "eu".
Mare deștept ești; nu înțelegi ce înseamnă utilitate imperativă, dar vii cu din astea, că așa îți place ție, cu turma. Că turma le știe pe toate, evident. Și nici nu are cum să mai corecteze ceva că e deja perfectă. Turma.

#34
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Eu sunt pe un grup de invatat spaniola cu englezi si pt ei e imposibil (chiar nu e nicio logica pt ei) sa inteleaga expresii precum acestea,  echivalente in romana (dar sunt fix la fel ca constructie gramaticala si in spaniola).
Mie imi place.
El se duce.

Aceste imi si se sunt mindfuck pt ei. Mai ales se care apare in constructii de genul se intampla (se pasa in spaniola) aici se fiind impersonal dar in limba este acelasi se in toate cazurile (adica sinele , siesi). In limbile latine si expresiile impersonale il au pe acest se (sinele) , echivalentul lui it care e un obiect. Dar sa-l pui pe it in El se duce, substituindu-l pe se evident ca nu are logica.

Edited by Mohombi, 28 December 2022 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate