Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

solutie stocare pe ftp pt camera solara wi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
am cumparat 3 camere COCOCAM https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1 , totul functioneaza ok, dar am o problema. nu stiam ca salvarea in cloud are un tarif lunar si mai ales atat de mare. De aceea o intrebare: cum pot face salvarea pe un ftp/server in loc de cloud? Am acces la un server ftp destul de mare. Camera are si optiune de salvare pe sd card...dar as vrea cu salvare direct pe ftp. la locatie am router wi-fi de la romtelekom/orange. Exista o aplicatie compatibila care poate face asta?

#2
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
La ce server ftp ai acces, pentru ca fix acuma vreau sa fac setarile la o camera de vanatoare care are softul prea vechi si are trei feluri de a trimite poze.
Prin mms, dar e prea scump, prin smpt ,dar softul este prea vechi si securitatea nu mai permite sa transmita mail-urile, si prin ftp.

#3
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View PostPNX, on 31 august 2022 - 21:27, said:

La ce server ftp ai acces, pentru ca fix acuma vreau sa fac setarile la o camera de vanatoare care are softul prea vechi si are trei feluri de a trimite poze.
Prin mms, dar e prea scump, prin smpt ,dar softul este prea vechi si securitatea nu mai permite sa transmita mail-urile, si prin ftp.

am un server in Germania - 50GB.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,957
  • Înscris: 15.04.2019

View Posttaxishop, on 31 august 2022 - 21:17, said:

am cumparat 3 camere COCOCAM https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1 , totul functioneaza ok, dar am o problema. nu stiam ca salvarea in cloud are un tarif lunar si mai ales atat de mare.
De aceea e bine sa citesti specificatiile si review-urile INAINTE sa comanzi un produs. Eu am cumparat doua Wyze Cam stiind ca acestea ofera si optiunea salvarilor gratuite (minimale ce-i drept) in cloud. Producatorii de camere care fac bani din serviciile de stocare evita - evident - sa implementeze in softul lor clienti FTP/RTSP.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pot sa intreb ce soft folosesc camerele tale?
Am camere relativ identice. Nu am apelat la salvarea in cloud deoarece acesta este in China, iar viteza este extraordinar de mica. Asa ca fiecare camera (am 4 momentan) are un sd de 64GB. Alertele (inclusiv pozele) le primesc pe telefon/tableta sau pe pc, dar trebuie sa folosesc un emulator de android. Am setat si sa faca filmulete de 1 minut pe care pot intra sa le citesc de pe sd. Viteza de citire de pe carduri este chiar buna. SI uite asa nu dau niciun ban.
Singura problema - care nu-mi place deloc - este autentificarea pe un server chinezesc, care se face la inrolarea camerei si folosirea unei balarii de soft (icsee). Acum ma gandesc daca nu ar fi bine sa trag fire intr-un dvr si sa fac totul manual, a.i. sa nu mai dau acces chinezilor in reteaua mea.
Asta inseamna sa nu te informezi inainte...

Edited by adip1962, 01 September 2022 - 06:43.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,957
  • Înscris: 15.04.2019

View Postadip1962, on 01 septembrie 2022 - 06:41, said:

Am setat si sa faca filmulete de 1 minut pe care pot intra sa le citesc de pe sd. Viteza de citire de pe carduri este chiar buna. SI uite asa nu dau niciun ban.
Depinde ce vizeaza camerele/cum sunt amplasate/exista sau nu alt sistem de protectie fizica. Riscul e ca intrusii (daca penetreaza perimetrul) sa plece cu inregistrari cu tot. Asta-i marele avantaj al stocarii distante.

#7
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postadip1962, on 01 septembrie 2022 - 06:41, said:

Pot sa intreb ce soft folosesc camerele tale?
CloudEdge -> https://play.google....eye&hl=ro&gl=US

De pe sd card le pot citi si eu...din soft direct...era ideea de a le salva extern...asa incat daca cineva fura camera...sa ai cel putin inregistrarea salvata.
Pot accesa router-ul si vad in zona de admin camera cu adresa de IP(DHCP), dar nu stiu cum sa accesez camera pe baza acelui ip.
Exista si alte soft-uri, eventual open source, care pot accesa camera?
Am incercat cu iSpy dar nu gaseste/vede acel ip.

Edited by taxishop, 01 September 2022 - 09:18.


#8
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 08.12.2009
Dacă ar știi onvif, atunci ar merge:
https://www.spy-shop...rotocolul-onvif

#9
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postcsgabe, on 01 septembrie 2022 - 10:19, said:

Dacă ar știi onvif, atunci ar merge:
https://www.spy-shop...rotocolul-onvif

nu cred ca are acel protocol.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Poti atasa poze cu optiunile din meniu?

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Posttaxishop, on 01 septembrie 2022 - 09:12, said:

...era ideea de a le salva extern...asa incat daca cineva fura camera...sa ai cel putin inregistrarea salvata.
Nici la mine nu a mers I spy...
Ideea consider ca este gresita. Oricum ai primit alerta pe telefon cu poza/pozele. Camerele mele sunt cam la 5 m inaltime, bagate fiecare in 4 suruburi. Ii trebuie hotului o bata zdravana sa le dea jos... sau sa vina cu scara dupa el... Pozele insa tot in telefon sunt.

View Postcsgabe, on 01 septembrie 2022 - 10:19, said:

Dacă ar știi onvif, atunci ar merge:
Majoritatea stiu, m-as mira sa nu aibe. Pana si camerele mele stiu si sunt cele mai ieftine din gama.

Edited by adip1962, 02 September 2022 - 05:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate