Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

In ce oras sa imi iau chirie?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 30.08.2017
E frig si nu are wifi.

#38
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 27.08.2013
Uite, deja e altceva. Bine, wifi e peste tot în recomandările de până acum.

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postkopac, on 31 august 2022 - 18:57, said:

oriunde, doar sa te insori, esential in viata!

absolut, iti face imediat sotia planul de mutare de nu te vezi

#40
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019

View Postdude_pov, on 31 august 2022 - 17:08, said:

Sunt intr-o perioda in care vreau sa fac o schimbare asa ca am decis sa ma mut din prea micul meu oras in care ma simteam destul de bine dar in care nu e nimic de facut. Ce sugestii aveti pentru un tip de 35 de ani, nefamilist, de meserie programator care doreste sa se mute intr-o zona cu multi oameni, activitati sociale diverse si optiuni de a crea prietenii, etc ... Fara Bucuresti pentru ca am fost acolo si nu mai vreau.

O opinie personala:
Majoritatea oraselor din Ro sunt doar un Bucuresti care n-a reusit in viata.

Din pacate, de multe ori succesul vine cu cearcane si burta. Si cam asa e si Bucurestiul.


Prin urmare: Nu cred ca te va multumi  deplin niciun oras din RO.



Problema cred ca trebuie abordata diferit. Iti poti face usor prieteni?
Esti genul modest, sau te lasi influentat de elitismul profesiei?

Ca de multe ori de aici vine necesitatea bolduita.



Eu de exemplu mi-as dori cat mai multi prieteni programatori.
Insa, sunt putini cei care accepta ca la unele lucruri nu exceleaza.

Si mai sunt si din Bucuresti. Posted Image

#41
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Poststevetlangat, on 31 august 2022 - 20:38, said:


O opinie personala:
Majoritatea oraselor din Ro sunt doar un Bucuresti care n-a reusit in viata.

Din pacate, de multe ori succesul vine cu cearcane si burta. Si cam asa e si Bucurestiul.


Prin urmare: Nu cred ca te va multumi  deplin niciun oras din RO.



Problema cred ca trebuie abordata diferit. Iti poti face usor prieteni?
Esti genul modest, sau te lasi influentat de elitismul profesiei?

Ca de multe ori de aici vine necesitatea bolduita.



Eu de exemplu mi-as dori cat mai multi prieteni programatori.
Insa, sunt putini cei care accepta ca la unele lucruri nu exceleaza.

Si mai sunt si din Bucuresti. Posted Image
Pana la varsta asta am reusit sa inteleg ca problemele tale te urmaresc oriunde te duci, Brasov, Bucuresti, etc... Nu sunt genul care isi face usor prieteni, asa ca o schimbare de peisaj poate sa ma faca sa fiu mai deschis catre persoane noi, cred. In acelasi timp incerc sa ma recuperez dupa o deceptie in urma careia m-am inchis total pentru mult timp. O experienta recenta m-a facut sa ma trezesc, parca dintr-un somn indelungat, si acuma caut sa continui de unde am ramas. :)

#42
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,300
  • Înscris: 24.07.2022
spaniolii sunt cei mai prietenosi, femeile la fel...s-a zis deja alicante pe aici, ceva de genul poti incerca..

#43
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postdude_pov, on 31 august 2022 - 21:02, said:


Pana la varsta asta am reusit sa inteleg ca problemele tale te urmaresc oriunde te duci, Brasov, Bucuresti, etc... Nu sunt genul care isi face usor prieteni, asa ca o schimbare de peisaj poate sa ma faca sa fiu mai deschis catre persoane noi, cred. In acelasi timp incerc sa ma recuperez dupa o deceptie in urma careia m-am inchis total pentru mult timp. O experienta recenta m-a facut sa ma trezesc, parca dintr-un somn indelungat, si acuma caut sa continui de unde am ramas. :)

Buna dimineata, daca ai inteles ca te urmaresc problemele pesre tot de ce te ai intors? E plina anglia de romani si nu toti pe combinatii. Sunt n grupuri si grupulete pt toate interesele
Am auzit pe multi cu bv, chiar prieteni de ai mei bucuresteni mutati acolo dar erau in fiecare weekend pe munte, catarari, ture, ski etc asta fiind si motivul schimbarii de peisaj. Daca nu esti pasionat de umblat de coclauri nu vad ce ai face in bv, ceva ce nu poti sa faci in alta parte. Doar asa sa te plimbi prin centru la multe grade cu minus iarna pare cam ciudat.
In fine, merita incercat desi au sarit preturile si pe acolo ca peste tot, case la pret de anglia gasesti si la falticeni, botosani, craiova etc


#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdude_pov, on 31 august 2022 - 19:31, said:

Bucurestiul are de toate in termeni de activitati sociale dar e murdar. E ceva mai curatel in centru dar in rest sunt numai cladiri de pe care cade tencuiala, mai toate cladirile sunt murdarite de grafitti si in general e o atmosfera de shaormerie unde nu gasesti un taxi fara tocmeala. Uneori ai impresia ca esti in trip-ul unui stonner. Una peste alta, nu e extrem de urat, dar eu am mai stat si as incerca si altceva. Mai sunt locuri in Romania unde se poate trai.
Da, nu mi se pare departe de adevar descrierea ta. Cred ca mai toate zona extracarpatica are cveva din chestia asta. Poate Iasiul mi s-a parut mai elegant (de la Google Maps), nu stiu. Din ce am vazut eu, Apuseniul mi se pare usor cam rural, nu stiu... Depinde foarte mult de ce faci in IT, de unde sunt clientii, conferintele etc. Ca sa ai alternativa, la nevoie. Precum stii, Clujul sta foarte bine in materie de IT, dar si chiriile sunt astronomice si din ce am auzit incepe sa se inghesuie (era de asteptat). Poate ar merita un orasel apropiat, cu deplasari la Cluj, la nevoie. Unde sunt clientii, zici? Esti independent (PFA), angajat, mixt?... Si depinde pana unde ai de facut drumurile, ca daca ai de facut drumuri dus intors o data pe saptamana de la Bucuresti pana la Sibiu, e cam nasol... (parinti, rude alte situatii etc)

View Postdude_pov, on 31 august 2022 - 19:37, said:

Mi-au trecut si mie prin minte cuvintele cloaca si imputita. Posted Image Dar am zis ca fiecare cu preferintele lui.
Nu sunt chiar toate zonele asa. Sunt locuri prin nord, prin cartiere (Titan, Drumul Taberei) care sunt destul de aranjate. Si la siguranta stau destul de bine. Adica.. nu prea gasesti la preturi acceptabile zone cu crime rate asemanatoare, la preturi pe care ti le poti permite...

#45
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007
Brasov as recomanda doar daca esti pasionat de munte (trasee/biciclit vara si snowboarding/ski iarna). In afara de asta, te cam plictisesti repede de ce ofera orasul, e destul de micut, baruri si chestii sunt destule, dar o sa ramai cu 4-5 chestii pe gustul tau, evenimente sunt si d-alea dar relativ rare. Aceeasi problema si cu alte orase mici de gen Sibiu, Sighisoara, etc. Sunt frumoase, foarte frumoase, te simti bine cand te duci acolo sa arzi o saptamana/doua, dar dupa cateva luni/cativa ani acolo nu mai e asa distractiv.
Acu' depinde cat de usor e sa te multi, ca daca nu cari multe dupa tine, poti sa stai in BV pana te plictisesti si apoi sa cauti alt loc.

Daca trebuie sa fie permanent, m-as uita la astea putin mai mari: Cluj, Iasi, Timisoara... cam atat. In principal m-as uita la alte tari dar noh, tu stii de ce vrei Romania.

#46
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postdude_pov, on 31 august 2022 - 19:39, said:

Lucrez de pe laptop, remote. Pot sa lucrez pentru o firma din Bucuresti iar eu sa locuiesc in Deva. Mai mult ma intereseaza sa imi fac un cerc de prieteni si sa imi gasesc o fata. De asta intrebam de un loc mai activ.
Atunci nu conteaza, cetru universitar sa fie!
Parca totusi nu Cluj, e prea scump...

#47
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

View Postdude_pov, on 31 august 2022 - 17:08, said:

Sunt intr-o perioda in care vreau sa fac o schimbare asa ca am decis sa ma mut din prea micul meu oras in care ma simteam destul de bine dar in care nu e nimic de facut. Ce sugestii aveti pentru un tip de 35 de ani, nefamilist, de meserie programator care doreste sa se mute intr-o zona cu multi oameni, activitati sociale diverse si optiuni de a crea prietenii, etc ... Fara Bucuresti pentru ca am fost acolo si nu mai vreau.

Pai incepe si tu prin a da mai multe detalii, unde stai acum? Prietenii la 35 de ani... conceptul asta e un fel de gluma, prieteniile adevarate se incheaga mult mai devreme, ce poti la varsta asta e sa iti faci ceva drink buddies sau pe acolo. Daca nu te limitezi la Romania, the sky is the limit, am fost recent la Barcelona, pentru mine e orasul in care mi-as putea petrece restul vietii linistit ;)

#48
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Daca imi permiti un sfat, eu iti recomand sa vorbesti cu un psihoterapeut.(inchis in mine, somn indelung, deceptie, etc sunt semnele unei depresii prelungite). Sigur ca poti merge mai departe si fara ajutor specializat, dar pe termen lung cred ca e mai bine sa fie "cu".
Mult succes.
P.S. O fata sau un grup de prieteni poti gasi in orice oras. Nu orasul e problema aici.

#49
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Postmeme10, on 01 septembrie 2022 - 06:15, said:

Daca imi permiti un sfat, eu iti recomand sa vorbesti cu un psihoterapeut.(inchis in mine, somn indelung, deceptie, etc sunt semnele unei depresii prelungite). Sigur ca poti merge mai departe si fara ajutor specializat, dar pe termen lung cred ca e mai bine sa fie "cu".
Mult succes.
P.S. O fata sau un grup de prieteni poti gasi in orice oras. Nu orasul e problema aici.
Pai se pare ca deja am gasit unul :). Merci oricum.

#50
dreiv

dreiv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2020
ca si programator iti sugerez sa iti cauti ceva remote, si cel mai rentabil e sa locuiesti undeva ieftin, cu multa verdeata, si un supermarket aproape :) asta daca esti introvert :D

#51
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 23.02.2007
Brasov un oras curat,frumos cu vedere la mute doar mergand prin oras, vara ai aer curat ,temperaturi normale in care poti dormi lejer.
Constanta e o ghena de oras , eu m-as muta din cta in bv

#52
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,092
  • Înscris: 31.03.2015

View Postdude_pov, on 31 august 2022 - 19:39, said:

Mai mult ma intereseaza sa imi fac un cerc de prieteni si sa imi gasesc o fata.
Daca vrei cerc de prieteni si o fata, uita complet de strainatate, căci o sa mori si fara prieteni si fara fata. O fata iti poate oferi doar Ro. Cum s-a mai zis, Brasov e chiar ok.

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Eu m-as indrepta catre un oras mai dinspre vest gen Timisoara. Oradea e in plina dezvoltare de asemenea.

#54
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 06.09.2017

View PostFREESH, on 01 septembrie 2022 - 08:46, said:

Brasov un oras curat,frumos cu vedere la mute doar mergand prin oras, vara ai aer curat ,temperaturi normale in care poti dormi lejer.
Constanta e o ghena de oras , eu m-as muta din cta in bv
Sunt de-acord cu ceea ce zici despre Constanta.
Dar hai sa fim seriosi cu Brasovul, la clima din Romania avem maxim 1 luna din 12 pe an cu temperaturi mai ridicate, restul de 11 luni ce sa faca acolo? Doar daca ii place frigul / gerul.
Constanta si Brasov au un lucru in comun: in ambele orase s-au desfiinat tramvaiele ceea ce a dus la un trafic ingrozitor ca esti aproape 100% dependent de masina. De metrou nici nu poate fi vorba vreodata in aceste orase.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate