Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ping mai mic

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020
Salut! Tocmai mi-am pus internet prin fibra optica de la Digi, fiberlink gigabyte popular. Viteza de download si upload sunt de 935mbps, chiar super ok, având in vedere ca trebuia sa am upload doar 250mbps.
In fine, totul bine si frumos. Problema este ca router-ul nu l-am pus in camera cu calculatorul. Si de la router pana la calculator, am un cablu de internet lung cam de 20 de metri. Rulând internet speedtest, am vitezele menționate mai sus, însă ping-ul este de 10ms, cred ca se referă la idle latency. In CS:GO de exemplu am undeva la 50 ping, nu este cam mult?
Întrebarea mea este, ping ul este cauzat din cauza cablului lung?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 Strepix, on 31 august 2022 - 07:32, said:

Rulând internet speedtest, am vitezele menționate mai sus, însă ping-ul este de 10ms, cred ca se referă la idle latency. In CS:GO de exemplu am undeva la 50 ping, nu este cam mult?
Întrebarea mea este, ping ul este cauzat din cauza cablului lung?
Pingul ala e pana-n server, la mama dracu'. Nu, nu-i cam mult si nu-i din cablu. Oricum n-ai tu reactii de 40 ms. ;)

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Unde sunt severele pe care face testul de viteza si unde e cel de CS?
Incearca pe unul de pe Coasta de est a Americii, apoi unul de pe cea de vest, poate Australia sau chiar Coreea, sa vezi atunci rezultate la ping.

#4
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020

 vestale, on 31 august 2022 - 08:31, said:

Unde sunt severele pe care face testul de viteza si unde e cel de CS?
Incearca pe unul de pe Coasta de est a Americii, apoi unul de pe cea de vest, poate Australia sau chiar Coreea, sa vezi atunci rezultate la ping.
Deci dacă mi pun calculatorul lângă router cu cablu de 1M voi avea același rezultat sa înțeleg pentru ca are legătura doar cu server-ul, nu? Atât vreau sa știu.

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Da, vei avea acelasi rezultat.
Conteaza prin cate servere si la ce distanta sunt acele servere intre tine si serverul unde faci testul de viteza sau cel pe care joci.
Vezi si comanda traceroute si de pe la orele fizica cum e cu viteza luminii, viteza semnalului electric in cabluri. Aplici formulele si vezi la cei 19m diferenta, cat inseamna in timp.

Edited by vestale, 31 August 2022 - 08:50.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 Strepix, on 31 august 2022 - 08:33, said:

Deci dacă mi pun calculatorul lângă router cu cablu de 1M voi avea același rezultat sa înțeleg pentru ca are legătura doar cu server-ul, nu? Atât vreau sa știu.
Are legatura in primul rand cu serverul, apoi cu providerul, apoi cu routerul tau. Nu cu cablul.

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Acelasi rezultat :)
intre tine si OLT-ul RDS-ului sunt pana la 20 Km de fibra ....iar de acolo pana in serverul in care dai ping minim cateva sute de km (sa nu zic zeci de mii daca te "dai" pe America") ....deci, ca o concluzie, aia 19 m diferenta ai tai sunt irelevanti.
ca fapt divers, semnalu' electric prin cablu tau "circula" cu ~2.3 x 10^8 m/s ....daca tu crezi ca vei simti vreo diferenta la 18 m atunci nu esti om, robotule :)
Tu "pierzi" cam 5ns/m sau daca vrei in secunde: 5 x 10^-9 secunde/m care la 19m = 95 x 10^-9 secunde x 2 (de la round trip) = 19/100.000.000 secunde = 0,000000019 secunde la cei 18 m.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Pingul de 30-40-50 este irelevant in CS GO si asa imi zice fiu-meu. In general o sa te ataci incepand cu  100-150 incolo. Cam toata lumea de pe digi pe serverle principale de CS GO ia in medie 35-40 pingul.
Pentru ping mai mic trebuei server privat/local sau macar national.

Edited by andreic, 31 August 2022 - 11:17.


#9
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Joci decent si cu 100 + ping, de la 150 in sus apar probleme pe majoritatea jocurilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate