Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

HiSky Europe

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmdt, on 09 mai 2023 - 09:02, said:

Ryanair-ul a venit cu niste preturi f mici ca sa intre pe piata. Pana la urma trebuie sa opereze cu niste preturi sustenabile economic, “scopul activitatii economice este profitul” era lectia 1 din manualul de economie. Iar pretul se stabileste unde se intalnesc cererea si oferta.



Really? Pai au frecvent spre Viena preturi mai mari ca Austrian, ptr amaratul de Salonic (o ora de zbor!) am vazut si la 1200 lei din Bucuresti, da-o incolo(si cu o luna inainte  nu in ultima zi)
Eu atat am zis, asta nu mai este companie "low cost", la astfel de preturi, deja depaseste companiile celelalte, non low cost unde beneficiezi de confort sporit si servicii in plus.

Si nu, nu e vorba de a intra pe piata . Ptr ca daca te uiti tot la Ryanair (sau chiar wizz) la alte zboruri din Europa (nici originea nici destinatia in Romania ci in tari  din vest de unde este de f mult timp pe piata), gasesti  inca la greu cu 100-200 de lei.  LA noi, sub 100 de euro nu am mai vazut nimic la Ryan , de fiecarre data cand am cautat ce am avut nevoie decat eventual cu plecarea marti si intoarcerea joi. Si am cautat recent ptr noiembrie-decembrie, deci nu peste o saptamana cand preturile sunt f mari.
Nu mai zic la Easyjet ce preturi mici am vazut...
Deci nu inteleg de ce sunt asa scumpe zborurile din Bucuresti, si e valabil la toate companiile. Daca as sta in...Milano, as putea zbura in orice colt al europei mult mai ieftin decat din Bucuresti...Avem noi taxe mai mari, sau de ce? Sau poate e concurenta mai mare acolo, cred ca asta e.

View PostPrintdivision, on 09 mai 2023 - 06:49, said:

Ce pot să-ți spun eu (mă bag în seamă ����) , este că , acum doi ani , o ofertă bună Ryanair (luată din timp) pentru București/Roma/Bucuresti (în iulie) , era 20 € , acum este 48 € ......(vorbim de low cost) și se cam depărtează de ideea de low cost) . Ai să zici.....inflația , etc. , ideea este că , salariile nu au crescut de 2 sau 3 ori , dar prețurile....da (aproximativ) . Diferențele de bani unde se duc ? , se ia așa....brusc ,  kerosen sau ulei de floarea soarelui de pe "Marte" ? ��

Eeeeiii da de unde!
20 de euro era intr-adevar prea ieftin si nesustenabil, probabil erau maxim 2-3 bilete pe zbor.
48 euro acum dus intors? Este excelent, il iau instant si dau si acatiste Posted Image)))
Si 100 de euro dus intors mi se pare super ok, hai chiar 120.
Faza e ca  in ultimele luni, de fiecare data cand am cautat la Ryan ptr ce mi-a trebuit, nu am gasit sub  200-250 euro dus-intors ceea ce mi se pare totusi cam mult ptr o companie low cost. Si atentie, am cautat si pentru date peste 6-7 luni, nu de azi pe maine unde 250 euro e normal.
Catd espre pretul combustib ilului, probabil vede toata lumea ca a scazut chiar la un nivel mai mic decat cel de la inceputul "razboiului"...,ma ganbdesc ca a scazut si la kerosen nu doar la benzina si motorina.


View Postsarbulb, on 08 mai 2023 - 20:58, said:

Cat ar trebui sa coste o cursa ? Da-ne cateva exemple , eventual justificate dpdv financiar .

Nu stiu cat ar trebui sa coste, dar daca ii zice companie "low cost", 100-150 euro pe sens as zice ca e  totusi cam mult

Edited by danigoleman, 09 May 2023 - 16:17.


#38
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
danigoleman -LA noi, sub 100 de euro nu am mai vazut nimic la Ryan - aici e vorba de HISKY , nu de RYANAIR
Ref la RYANAIR - Esti sigur ca te uiti unde trebuie ? Am facut o simulare pt BUC - WIEN , dus-intors , luna viitoare ( deci in cateva saptamani ) : cost total = cca 68 EUR .

De unde 100-150 EUR , pe sens ? Nu are sens ... .

#39
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postsarbulb, on 09 mai 2023 - 16:23, said:

danigoleman -LA noi, sub 100 de euro nu am mai vazut nimic la Ryan - aici e vorba de HISKY , nu de RYANAIR
Ref la RYANAIR - Esti sigur ca te uiti unde trebuie ? Am facut o simulare pt BUC - WIEN , dus-intors , luna viitoare ( deci in cateva saptamani ) : cost total = cca 68 EUR .

De unde 100-150 EUR , pe sens ? Nu are sens ... .

68 de euro e un pret excelent la ora actuala!
Eu ptr datele/destinatiile mele nu am gasit asa pret, as fi luat bucuros "cu doua maini".
Da, daca esti "norocos" sa ai un loc de munca sa iti permita flexibilitate, mai gasesti preturi bune, altfel, daca esti fortat sa poti pleca doar vineri si sa te intorci duminica e jale
Si ca veni vorba de HiSky m-am uitat si la astia si m-am speriat Posted Image Ii depasesc pe Ryanair la preturi

Edited by danigoleman, 09 May 2023 - 17:18.


#40
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
Eu mă refeream la cumpărarea biletelor cu circa 10 luni (Ryanair) înainte . Văd că HiSky au prețuri mai mari (perioada și destinația care o vreau eu) . Pe mine mă interesează o perioadă și o destinație , și mă uit cu 8/10/12 luni înainte (fac asta de circa 7 ani) și observ o creștere foarte mare a prețurilor ! HiSky abordează cam altfel , au înțelegeri (contracte) cu agențiile de turism (chartere) și.....presupun că asta le dezvoltă afacerea , că altfel......
Dee.....români sunt până la urmă 😁

Edited by Printdivision, 10 May 2023 - 06:47.


#41
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Chiar au.

#42
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005

View PostPrintdivision, on 09 mai 2023 - 06:49, said:

Ce pot să-ți spun eu (mă bag în seamă ����) , este că , acum doi ani , o ofertă bună Ryanair (luată din timp) pentru București/Roma/Bucuresti (în iulie) , era 20 € , acum este 48 &euro

Acum 2 ani, aviatia inca isi revenea dupa pandemie. Companiile aeriene stimulau oamenii sa-si reia calatoriile prin preturi ieftine, chiar sa iasa pe minus, doar ca sa zboara, sa-si tina pilotii fit-to-fly.

Intr-un podcast, un pilot de la RyanAir zicea prin 2016-2018, ca un 737-800 ce are 189pasageri pentru un zbor de 2ore, toate costurile, pentru ca companie sa fie pe zero sunt
~50euro (daca suunt 150pasageri)
~35euro (daca toate cele 189locuri sunt ocupate)

Dar, chiar daca aeronava e plina, nu inseamna ca o companie aeriana face si profit. Daca sunt 2 companii care opereaza pe aceeasi ruta, pot incepe un price war... cu scopul de a scoate cealalta companie, si sa ramana singura, avand monopol. In ultima vreme mi se pare, ca si-au cam impartit felia Wizz vs RyanAir (exceptand cateva rute de pe la noi).

In plus taxele de aeroport sunt negociate. Cu cat aduci mai multi pasageri, poti avea discount si de 50%.



View PostPrintdivision, on 10 mai 2023 - 06:35, said:

Văd că HiSky au prețuri mai mari (perioada și destinația care o vreau eu).

In sezonul de vara companiile aeriene isi castiga cel mai mult cascaval (care ii ajuta sa treaca peste toamna/iarna cu bine daca-si fac calculele bine; plus charterele ajuta). De asta sunt mult companii care dau faliment toamna, cand numarul de pasageri scade.

HiSky fiind mai micuti, nici nu au asa de mare putere de negociere cu firmele de leasing, ca sa obtina discount-uri mai consistente. Si au adoptat o alta tactica, zicea Scorpan intr-un interviu ca platesc pe ora chiria la ele.

Irlandezii, cand dau comanda de 100+ avioane, pretul de lista e ~100mil USD. In trecut au negociat la sange cu Boeing, le-au primit cu discount serios, de au ajuns sa decarteze ~60mil USD pe bucata. Au tras pe ele 5-6ani, apoi cand e vreme de check-uri serioase, au inceput sa le vanda ~70mil USD pe bucata. Not bad, right? Ori mai practica sell & lease-back (de unde in trecut faceau bani si din asta).

Peste sezonul de iarna din ~400avioane, 40 le parcau. Pentru ca nu era cerere.

Acuma sa revin la HSky care au doar 7bucati (pentru moment). Doamne da sa creasca.... sa ajunga la 10-15 cum si-ar dori. Competita face bine Posted Image

Edited by ghitapg2, 12 May 2023 - 06:42.


#43
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
FF tare HI SKY ! Am avut un zbor anulat ( CANCELLED ) pt August 2023 , luat prin platforma kiwi.com . Iata raspunsul :

Stimate Domnule ... ,
Va mulțumim pentru ca ați contactat Serviciul Suport Clienți al companiei aeriene HiSky.
Rambursarea a fost procesata si expediat către agenția emitentă ( kiwi.com). Va rugam sa va adresati către dânșii pentru rambursarea mijloacelor bănești.
Ne cerem scuze pentru incomoditatile create si vă mulțumim pentru înțelegere!
Best regards,
Tatiana K.
Customer Service Team
Tel: + 373 22 95 55 95
Web: www.hisky.aero
”HiSky" SRL

Sper sa nu fie nevoie de lupte la baioneta cu KIWI.COM.

#44
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View Postsarbulb, on 16 mai 2023 - 09:01, said:

FF tare HI SKY ! Am avut un zbor anulat ( CANCELLED ) pt August 2023 , luat prin platforma kiwi.com . Iata raspunsul :

Stimate Domnule ... ,
Va mulțumim pentru ca ați contactat Serviciul Suport Clienți al companiei aeriene HiSky.
Rambursarea a fost procesata si expediat către agenția emitentă ( kiwi.com). Va rugam sa va adresati către dânșii pentru rambursarea mijloacelor bănești.
Ne cerem scuze pentru incomoditatile create si vă mulțumim pentru înțelegere!
Best regards,
Tatiana K.
Customer Service Team
Tel: + 373 22 95 55 95
Web: www.hisky.aero
”HiSky" SRL

Sper sa nu fie nevoie de lupte la baioneta cu KIWI.COM.
Ce destinație ?, dacă nu sunt indiscret 😁

#45
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Zbor Timisoara - Buc .

#46
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View Postsarbulb, on 16 mai 2023 - 13:40, said:

Zbor Timisoara - Buc .
Mulțumesc .


#47
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
@sarbulb:

Ia direct de la compania aeriana data viitoare. Nu mai ai de asteptat dupa kiwi (doar dupa compania aeriana).

Eu in ultima vreme, platesc cu cardul de la Revolut. Nu au facut nazuri cand am initiate chargeback impotriva raposatului BlueAir, care nu rambursa zborurile anulate.

#48
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
HiSky poate opera zboruri comerciale regulate spre SUA

#49
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Am avut o problema cu re-rutare zbor . Am sunat la ei , la numar de RO ( apare pe site ) : au raspuns relativ rapid + au rezolvat problema elegant + mi-au trimis mail cu rezolvarea ( PS : cu cost 0 pt re-rutare ) . Deci : functioneaza CALL CENTAR al HiSky .

#50
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postghitapg2, on 06 iunie 2023 - 00:11, said:



La ce preturi au astia pe rutele din Europa , banuiesc ca vor sa te duca in SUA pe ceva gen 1000 euro si cu A321 LR, o fi avand el long range dar avionul ala nu e potrivit ptr zboruri atat de lungi, fara suparare. Nu stiu cati clienti vor avea.

Edited by danigoleman, 16 June 2023 - 14:43.


#51
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
La ce preturi au astia pe rutele din Europa - ce preturi au , astia ? comparam ce cu ce ? te rog , dezvolta subiectul

#52
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu stiu, dar eu nu am vazut nimic sub 100 euro pe sens la ei. Si se presupune ca-s low cost, nu??

Edited by danigoleman, 16 June 2023 - 16:55.


#53
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Te-am mai intrebat si te intreb din nou : esti sigur ca te uiti la preturi site HI SKY ?

#54
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
HiSky închiriază un Boeing 737 de la SkyUp Airlines (Ucraina)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate