Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Caut stilou si cer ajutor

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 09.01.2007

 tehnics, on 30 august 2022 - 07:05, said:

Inseamna ca nu stii ce vorbesti.
Este un tus special si o radiera speciala. Ai mei copii o folosesc la scoala. Cand sterge, nici nu se vede unde s-a scris si foaia nu este afectata cu absolut nimic.
Uite aici (deruleaza direct la 3:30) sau cauta Pilot Frixtion Erasable pen

Da dar nu ar trebui sa folosesti asa ceva pentru semnaturi, documente importante, examene, etc. Adica nu-i ideal pentru ce vrea el. Cerneala aia devine invizibila la caldura, si teoretic reapare daca racesti zona, deci de fapt nu se sterge. E super ok pentru notite si chestii, dar nu as folosi pentru ceva care are nevoie sa reziste in timp.

#38
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 TehCube, on 30 august 2022 - 14:24, said:


Da dar nu ar trebui sa folosesti asa ceva pentru semnaturi, documente importante, examene, etc. Adica nu-i ideal pentru ce vrea el. Cerneala aia devine invizibila la caldura, si teoretic reapare daca racesti zona, deci de fapt nu se sterge. E super ok pentru notite si chestii, dar nu as folosi pentru ceva care are nevoie sa reziste in timp.
Din ce am tras concluzia are nevoie pentru studii, cursuri. La vremea aia rar dadeam cu subsemnatul...

#39
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pe vremea mea, in liceu, cel mai ieftin stilou era Cibin, Sibiu. 7 sau 17 lei... Uite ca nu mai stiu. Exceptional!
Baiete (scuze, da-mi permite varsta sa-ti spun asa), nu conteaza cu ce scri tu acolo... totul este daca vrei si poti sa inveti! Pe vremea lui Einstein nu erau stilouri...

Edited by adip1962, 30 August 2022 - 17:01.


#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017

 adip1962, on 30 august 2022 - 17:00, said:

... Pe vremea lui Einstein nu erau stilouri...


Ba erau Posted Image
https://fountainpenh...untain-pen.html

#41
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 tehnics, on 30 august 2022 - 07:05, said:


Inseamna ca nu stii ce vorbesti.
Este un tus special si o radiera speciala. Ai mei copii o folosesc la scoala. Cand sterge, nici nu se vede unde s-a scris si foaia nu este afectata cu absolut nimic.
Uite aici (deruleaza direct la 3:30) sau cauta Pilot Frixtion Erasable pen
Vezi ca asta nu e stilou,este pix.Plus ca se sterge singur dupa maxim un an de pe foaie.Am scris cu unealta de asta ca facea fite cotoroanta de invatatoare prin clasa a 3a,tot luat din "pusculita" "mea" daca am vrut sau nu.
Daca vrei sa incerci calca o pagina de caiet cu fierul de calcat rapid,nu se arde pagina am incercat si asta ori poate merge si pufuri cu abur.Nu recomand cuiva acest pix,ori stilou cu cerneala buna din calimara ori pix cu gel care nu se sterge si ramane acolo ce ai scris pentru 1an+ iar care e un mare calvar sa scri cu asa ustentila

#42
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 adip1962, on 30 august 2022 - 17:00, said:

Pe vremea mea, in liceu, cel mai ieftin stilou era Cibin, Sibiu. 7 sau 17 lei... Uite ca nu mai stiu. Exceptional!
Baiete (scuze, da-mi permite varsta sa-ti spun asa), nu conteaza cu ce scri tu acolo... totul este daca vrei si poti sa inveti! Pe vremea lui Einstein nu erau stilouri...
Poti sa imi spui "Baiete",da vezi ca zgarie la ureche si are un iz de insulta si de barbie ridicata mult prea sus,dar trec asta cu vederea,domnule cu dinti de aproape lana "adip1962" oricum taicamiu e de o varsta apropiata cu tine ~5 ani diferenta,nu spun mai mult despre asta.
Eu la liceu tehnologic am ajuns,cel mai bun din judet am intrat cu medie 8.72(sunt ultima generatie pe sistemul vechi,generatia 2005,nu stiu ce porcarii sunt acuma) cea mai mare din clasa nou formata la profilul electric sa ma fac "tehnician instalatii electrice" deoarece e banos si tot bac la matematica de nivel 2 dau(ca la stiintele naturii) plus diverse probe tehnice pentru diploma tehnica.Eu aicea am luat premiul 2 cu 9.22 in clasa a 10a,primul sta in fundul clasei si e xerox in timpul testelor eu nas in nas cu catedra si profesorul,stau singur in banca.

#43
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 dorin_2k, on 30 august 2022 - 06:17, said:


Și ce sistem dorești? Pune o foto sau un desen.
Alimentare cu vacuum/vid

Attached Files



#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexNAC04, on 30 august 2022 - 21:43, said:

Poti sa imi spui "Baiete",da vezi ca zgarie la ureche si are un iz de insulta si de barbie ridicata mult prea sus,dar trec asta cu vederea,domnule cu dinti de aproape lana "adip1962" oricum taicamiu e de o varsta apropiata cu tine ~5 ani diferenta,nu spun mai mult despre asta.
Eu la liceu tehnologic am ajuns,cel mai bun din judet am intrat cu medie 8.72(sunt ultima generatie pe sistemul vechi,generatia 2005,nu stiu ce porcarii sunt acuma) cea mai mare din clasa nou formata la profilul electric sa ma fac "tehnician instalatii electrice" deoarece e banos si tot bac la matematica de nivel 2 dau(ca la stiintele naturii) plus diverse probe tehnice pentru diploma tehnica.Eu aicea am luat premiul 2 cu 9.22 in clasa a 10a,primul sta in fundul clasei si e xerox in timpul testelor eu nas in nas cu catedra si profesorul,stau singur in banca.

1. E suficient sa scrii ca te-a deranjat modul de apelare

2. La notele de la scoala...
Attached File  gramatik.jpg   36K   2 downloads


Pentru atitudine, nu meriti ajutat, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul

#45
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 AlexNAC04, on 30 august 2022 - 21:43, said:

Poti sa imi spui "Baiete",da vezi ca zgarie la ureche .....
Nu am avut/nu am niciun gand rau, ba din contra.
Am vrut sa subliniez ca daca iti place sa inveti, poti sa scri cu orice. Inca mai am cele doua stilouri din liceu. In facultate pixul era obligatoriu. Cu stiloul nu puteai tine ritmul si apoi daca se udau cursurile.... Revenind stilourile erau chinezesti evident, cu pompita. Nici nu aveai alte solutii pe atunci. Cibin-ul ala m-a tinut 2 ani, apoi cred ca l-am pierdut. Cel mai misto stiloul pe care l-am avut a fost un Pelikan. Cumparat de la libraria Agenda (nu mai exista). Pana l-am spart, nici nu mai tin minte cum. Apoi am avut un Parker pentru semnaturi (penita mai groasa). Am facut ce-am facut si l-am bulit si pe ala... Asa ca din Pelikan si Parker am facut un stilou nou, corp de Parker, interior de Pelikan. Ar merge si acum daca l-ar folosi cineva... Copii mei nu sunt interesati de stilouri. Si oricum au terminat scolile.
In concluzie, pixul este un instrument foarte practic de scris, care-ti permite sa o faci foarte repede. Stiloul este un simbol al elegantei si uneori, in anumite zone, un simbol al rangului/functiei. Precum ceasul de la mana ori costumul.
Tu esti singurul in masura sa aleaga si oricate sfaturi ai primi, o sa te prinzi ca tot ce-ti vine bine in mana e mai bun.

Edited by adip1962, 31 August 2022 - 06:20.


#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 adip1962, on 31 august 2022 - 06:17, said:

Am vrut sa subliniez ca daca iti place sa inveti, poti sa scri cu orice.
De acord.
In facultate nu conta cu ce scriam, important era sa am ce sa scriu si sa inteleg ce dracu scriu. Si in 6 ani de facultate am scris romane nu gluma. Unde sunt acum romanele alea ? Nush, prin sertare, pe undeva sau le-am donat la alti studenti, asa ca putin imi pasa daca mai au sau nu cerneala pe foaie.

 AlexNAC04, on 30 august 2022 - 21:43, said:

Poti sa imi spui "Baiete",da vezi ca zgarie....
Tu cauti stilou sau doar te lauzi ?

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 tehnics, on 31 august 2022 - 07:14, said:

Tu cauti stilou sau doar te lauzi ?
Nu, cu varsta si cu dantura:

 AlexNAC04, on 30 august 2022 - 21:43, said:

domnule cu dinti de aproape lana "adip1962"


#48
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Montblanc:  https://www.bbcollec...199-ps3908.html

#49
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

 AlexNAC04, on 29 august 2022 - 20:25, said:

[...]mie nu imi place deloc faptul ca sunt limitat la cartuse ieftine [...] ori cartuse scumpe(unul de 0.6 ml la 5lei,doar 5 in pachet 25 lei total) [...]
Eu vreau ceva calitativ,nu cacamaca dintr-asta
[...]eu nu vreau un stilou ca acesta deoarece foloseste cartuse,iar daca foloseste cartuse ce convertor are,va avea capacitate chiar mai mica decat un cartus cea ce eu nu vreau.[...]
N-ai idei multe, dar sunt foarte bine înrădăcinate Posted Image
Dacă iei stilou cu rezervor de care vrei tu (sau crezi că vrei), cerneala pe care o pui în el crezi că o să fie brusc ieftină? Sau că cerneala ieftină pe care o pui în el o să fie brusc bună? N-ai gândit până la capăt chestia asta. Fiică-mea are stilouri de-alea chinezești. Vreo 4 cred, că le-am luat "la grămadă", să fie acolo. Sunt foarte ok, s-au dovedit a fi mai robuste decât ne-am închipuit și și-au făcut treaba în liceu etc. În două din ele nici nu cred că a pus cerneală ever. Nici de al doilea nu ar fi fost nevoie, le lua pe amândouă în penar fix pentru că avea mult de scris... Acum și-a luat ceva cu rezerve fix pentru că nu mai găsește cerneală de calitate la un preț accesibil și în plus, e mult mai util să poți încărca stiloul dintr-o mișcare cu un cartuș decât să...cari călimara după tine la cursuri?
Apoi, ai scris vreodată mai multă vreme cu un stilou complet de metal? Ai idee cum e distribuția greutății în mână când tot corpul stiloului e greu? Ascult-o pe colega

 SmurfK, on 29 august 2022 - 20:49, said:

Stiloul din metal integrat e o prostie. [...]
Nu zice rău și nici cu rea intenție.

 AlexNAC04, on 30 august 2022 - 01:17, said:

Eu am 17 ani si intru in clasa a 11a,de cand eram mic am vrut un stilou calitativ[...]
Vreau sa imi fac o investitie ce sa ma dureze ani buni si nu o porcarie ce ma tine 2 luni[...] si dupa aceea sa mai reziste 6-8 luni pana la sfarsitul anului scolar[...]plus sa imi indrept penita lunar cu un patent pana cand se rupea[...]
Nu știu ce le faci la stilourile alea de reușești să le dai gata în două luni și aparent nici nu te prea pricepi să scrii cu stiloul dacă ai avut nevoie să îndrepți penița cu patentul. Eu am făcut 17 ani de școală cu două stilouri. Unul de Flaro Sibiu (până în cls 8-a) și restul cu unul chinezesc. Fix de-ăla cu pompiță de care nu-ți place ție.
Nu te agăța atâta de niște detalii de care crezi că ai nevoie. Fă mai multe probe cu mai multe dimensiuni de peniță. Eu de exemplu nu pot să scriu prea repede cu o peniță foarte fină. O peniță prea groasă nu-mi place pentru că trebuie să scriu mai mare.
Sunt convins că mai era un topic cu stilouri, unul pentru oameni pasionați de așa ceva. Uite unul. 70 de pagini de discuții despre stilouri.
Dacă dai termen de căutare în forum mai găsești vreo două topice.

Edited by buntzi, 31 August 2022 - 08:45.


#50
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 22.08.2012

 Tsunnnami, on 29 august 2022 - 20:19, said:

Raspunsul la dilema ta este LAMY
Am un stilou de 12 ani penita groasa si unul de 4 ani, penita medie.
Merge si cu capsule si cu rezervor pe care-l cumperi separat.
Imi place cerneala Mont Blanc, Parker si Pelikan. Unge!

E greu, il tii in mana ca un stilou, foar rar gasesti asa ceva la pretul asta, larca am dat vreo €100 acum 12 ani

Ia si delecteaza-te

IMG_5508.jpg IMG_5509.jpg


De acord, la bani putini LAMY cea mai buna varianta posibila. Fiu-miu are unul din clasa I si scrie perfect. In timpul asta a mai f***t vreo 5-6 scumpe.

Plus ca gasesti din metal (aluminiu), culori dragute.

Pe bani multi gasesti o gramada de chestii bune, dar nu merita efortul, daca le freci 6 ore la scoala si le expui la riscuri multe.

Poienari e o marca scumpa (fac doar carcasele), mecanismele fiind de proasta calitate.

#51
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Tsunnnami, on 31 august 2022 - 06:06, said:



1. E suficient sa scrii ca te-a deranjat modul de apelare

2. La notele de la scoala...
gramatik.jpg


Pentru atitudine, nu meriti ajutat, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul
2.La scoala lu-am 8,9 si 10,iar la examenul din clasa a 8a am luat 8.5 si la matematica si la romana
1.Da,am fost explicit.
Eu inteleg de ce "pentru atitudine nu merit ajutat" dar faza cu baiete are un aer asa mare de superioritate de parca vorbesti cu un baietel de 6 ani pe care nu prea il placi.

#52
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 adip1962, on 31 august 2022 - 06:17, said:


Nu am avut/nu am niciun gand rau, ba din contra.
Am vrut sa subliniez ca daca iti place sa inveti, poti sa scri cu orice. Inca mai am cele doua stilouri din liceu. In facultate pixul era obligatoriu. Cu stiloul nu puteai tine ritmul si apoi daca se udau cursurile.... Revenind stilourile erau chinezesti evident, cu pompita. Nici nu aveai alte solutii pe atunci. Cibin-ul ala m-a tinut 2 ani, apoi cred ca l-am pierdut. Cel mai misto stiloul pe care l-am avut a fost un Pelikan. Cumparat de la libraria Agenda (nu mai exista). Pana l-am spart, nici nu mai tin minte cum. Apoi am avut un Parker pentru semnaturi (penita mai groasa). Am facut ce-am facut si l-am bulit si pe ala... Asa ca din Pelikan si Parker am facut un stilou nou, corp de Parker, interior de Pelikan. Ar merge si acum daca l-ar folosi cineva... Copii mei nu sunt interesati de stilouri. Si oricum au terminat scolile.
In concluzie, pixul este un instrument foarte practic de scris, care-ti permite sa o faci foarte repede. Stiloul este un simbol al elegantei si uneori, in anumite zone, un simbol al rangului/functiei. Precum ceasul de la mana ori costumul.
Tu esti singurul in masura sa aleaga si oricate sfaturi ai primi, o sa te prinzi ca tot ce-ti vine bine in mana e mai bun.
Este bine ca nu ai avut niciun gand rau,am explicat de ce poate fi interpretat ce ai spus tu intr-un mod negativ in postul de mai sus.
Nu cred ca am spus aicea ca nu imi plac stilourile cu sac dintr-acela de cauciuc dar,da nu imi plac deoarece sunt foarte fragile si ca acel cauciuc nu va imbatranii ca vinu,ci ca laptele cea ce inseamna ca se va strica repede nefolosit iar si mai repede daca e folosit asa de riguros cum spre exemplu le foloseam eu in scoala primara si in special in generala.
Eu pur si simplu vreau sa vad cum este sa scrii cu un stilou intradevar calitativ(nu cacamaca din cambodia cu spiderman in galben si verde,cum era primul stilou al meu).Pana acuma am scris cu stilou,pixuri cu pasta care se sterge si care nu se sterge si pot sa spun ca tot cu stiloul este mai bine,scriu mai repede mai frumos decat cu pixurile,chiar daca ce penite aveau alea din tinichea agatau foaia constant cand la altii cu stilouri de la 10 lei in sus(cand inca mai scriau colegii cu stiloul si nu eram singurul ramas,clasele 1-5).Oricum eu sunt singurul din clasa cu ceas de mana si cam asa a fost mereu ori nu avea nimeni inafara de profesoara ori aveam eu si profesoara.Pot numai sa ma laud cu ceasul ales,un vostok amphibia,ceas de scafandru integal din metal,din pacate zgariat pe bratara si geam din cauza ca am "salahorit" cu el vara aceasta.
Eu mi-am ales stiloul care il voi cumpara,problema mare e ca este 1450 de lei cea ce chiar daca imi pot permite sa imi tot sunt rezervat sa imi cheltuiesc banii greu obtinuti pe asa ceva chiar daca sunt sigur ca imi va placea.Daca vrei sa sti stiloul este un Pilot custom 823 in culoarea negru ca este foarte frumoasa si eleganta,daca cutez sa il cumpar sper sa dureze minim 10 ani.
De curiozitate care erau alternativele pentru instrumentele de scris in aceea vreme?
Ce marci si ce ustensile erau pe atunci?
Uite un nou subiect de discutie cu taicamiu

#53
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 tehnics, on 31 august 2022 - 07:14, said:


De acord.
In facultate nu conta cu ce scriam, important era sa am ce sa scriu si sa inteleg ce dracu scriu. Si in 6 ani de facultate am scris romane nu gluma. Unde sunt acum romanele alea ? Nush, prin sertare, pe undeva sau le-am donat la alti studenti, asa ca putin imi pasa daca mai au sau nu cerneala pe foaie.


Tu cauti stilou sau doar te lauzi ?
Eu prefer sa imi pot alege ce cerneala foloseste stiloul meu si sa nu fie la un pret exorbitant de mare,spre exemplu am gasit la un magazin 5 rezerve mici de 0,6ml la 25 de lei care probabil erau calitative,dar cu acei bani puteam sa imi iau 2 calimari de 30 ml tot de la acelasi magazin.Eu cand scriam cu stiloul schimbam o rezerva de cerneala mica foarte foarte frecvent si era deranjant,iar cel mai deranjant lucru era ca acea cerneala care o foloseam ce va noname 100 rezerve la 5-10 lei dupa 6 luni nu mai vedeai nimica pe foaie daca nu aveai becuri foarte puternice in camera.
Eu am facut acest fir ca sa fiu ajutat,nu sa ma laud.Am fost asa explicit sa nu se poata spune ca sunt un tont care nu invata si sa nu se creada ca doar cei cu medii mici se duc la liceuri tehnologice,o preconceptie care am intalnit-o foarte des in orasul meu constanta,unde la cel mai bun liceu tehnologic in anul in care am deveni licean se intra cu ~7.00,la profilul meu "electric"

 CUCUL, on 31 august 2022 - 08:17, said:

Nu-i rau stiloul dar din pacate pretul este mult prea mare

#54
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 buntzi, on 31 august 2022 - 08:41, said:


N-ai idei multe, dar sunt foarte bine înrădăcinate Posted Image
Dacă iei stilou cu rezervor de care vrei tu (sau crezi că vrei), cerneala pe care o pui în el crezi că o să fie brusc ieftină? Sau că cerneala ieftină pe care o pui în el o să fie brusc bună? N-ai gândit până la capăt chestia asta. Fiică-mea are stilouri de-alea chinezești. Vreo 4 cred, că le-am luat "la grămadă", să fie acolo. Sunt foarte ok, s-au dovedit a fi mai robuste decât ne-am închipuit și și-au făcut treaba în liceu etc. În două din ele nici nu cred că a pus cerneală ever. Nici de al doilea nu ar fi fost nevoie, le lua pe amândouă în penar fix pentru că avea mult de scris... Acum și-a luat ceva cu rezerve fix pentru că nu mai găsește cerneală de calitate la un preț accesibil și în plus, e mult mai util să poți încărca stiloul dintr-o mișcare cu un cartuș decât să...cari călimara după tine la cursuri?
Apoi, ai scris vreodată mai multă vreme cu un stilou complet de metal? Ai idee cum e distribuția greutății în mână când tot corpul stiloului e greu? Ascult-o pe colega

Nu zice rău și nici cu rea intenție.

Nu știu ce le faci la stilourile alea de reușești să le dai gata în două luni și aparent nici nu te prea pricepi să scrii cu stiloul dacă ai avut nevoie să îndrepți penița cu patentul. Eu am făcut 17 ani de școală cu două stilouri. Unul de Flaro Sibiu (până în cls 8-a) și restul cu unul chinezesc. Fix de-ăla cu pompiță de care nu-ți place ție.
Nu te agăța atâta de niște detalii de care crezi că ai nevoie. Fă mai multe probe cu mai multe dimensiuni de peniță. Eu de exemplu nu pot să scriu prea repede cu o peniță foarte fină. O peniță prea groasă nu-mi place pentru că trebuie să scriu mai mare.
Sunt convins că mai era un topic cu stilouri, unul pentru oameni pasionați de așa ceva. Uite unul. 70 de pagini de discuții despre stilouri.
Dacă dai termen de căutare în forum mai găsești vreo două topice.
Da,asa sunt eu vehement si incapatanat(in limita ratiunei) de fel
Cerneala nu o sa fie ieftina desigur,dar v-a fi mult mai ieftina deoarece o calimara nu are 0,6ml sau maxim 1ml ca la rezerve,o calimara are minim 30ml iar eu am vazut si la 70ml la pret destul de apropiat de cele de 30ml.Iar da daca iau o cerneala slab calitativa nu devine buna cand este in stilou dar am libertatea sa aleg care cerneala vreau si comparativ cu reservele o gama mult mai mare de alegere,plus in america si in restul lumii marcile de calimara sunt destul de bine stiute asa ca pot sa ma uit la recenzii si sa vad cum sunt.
Daca tot vorbim de cerneala sa iti si spun experienta personala cu ea.Eu in clasa a 5a sau a 6a nu mai retin cand am primit cadou de la primarie(nu eu si toata clasa) printre niste dulciuri ieftine si nu pe gustul meu dar de la care nu iti venea rau sau scarba cand le mancai,un puzzle si niste portocale mari,zemoase si frumoase un toc cu un pix so stilou.Stiloul acela era doar pe calimara iar nu avea un rezervor dintr-acela mare avea unul chiar mai mic decat o rezerva,dar chiar si asa imi placea cum scria si in special cum arata,era totul argintiu(exterior din tabla bine lustruita) iar pe interior era plastic obisnuit negru care se asorteaza chiar bine.Chestia cu acest stilou este ca eu m-am dus la o librarie si am cumparat o calimara pentru 10 lei,una de 30ml pelikan,cu aia am scris mult timp si chiar cand am avut examenul din a 8a inca mai era acolo cernea aceasta cand din lectiile de inainte sa folosesc acest stilou si de dupa cand din pacate i s-a stricat penita si a fost nevoie sa il pensionez(pfu,bun stilou a fost) abia se mai vedea cerneala.
Chestia cu capacitatea de cerneala,rezervele si cursurile e asa,Nu toate stilourile care merg pe calimara sunt exclusiv pentru calimara,marea majoritate chiar folosesc conventor,nu ca la stilourile special concepute pentru calimara care au intradevar rezervor si care au capacitate de 2-4ml daca nu subestimez eu chiar.Iar eu cred ca un rezervor de 3ml v-a dura cel putin o zi cu aceste cursuri de care spui.
Iar nu nu am avut norocul sa scriu cu un stilou integral din metal
Chestia cu patentu am facut-o cu primul meu stilou,acela cu spiderman in galben si verde care era tinut intr-o bucata cu scoci.La celelalte am facut o data de doua ori maxim deoarece se stricau ca le scapam eu pe jos ori ca eram naiv sa mi-l las pe banca sa fie furat ori sa arunce colegii cu el,direct cu penita in perete.
Eu am masurat acel stilou care l-am folosit mult mai mult decat orice alt stilou al meu si se aproprie de masuratorile stiloului care vreau eu sa il cumpar.
Iar partea cu functia de cautare,chiar nu stiu sa o folosesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate