Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Din manualul colonialiștilor - cum să furi o țară cu totul

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 Alltrack, on 25 august 2022 - 00:02, said:

Acum o sa apara ''inteligentii'' care o sa iti spuna cum UE ne da mai mult decat platim noi contributia raportandu-se doar la asta , DESIGUR
UE e si ea o putere coloniala. Ia de la saraci si duce la ea acasa, in vest. Astia asa au fost mereu. Pentru ca pamantul lor nu e foarte bogat in resurse, si nici pentru agricultura nu e prea bun, au fost nevoiti sa se organizeze in haite si sa invadeze lumea, sa distruga culturi si civilizatii, pe mare sau pe uscat. Daca pe vremuri toata treaba asta se facea pe față, acum se foloseste propaganda si spalarea pe creier. * Uite, la noi exista civilizatia si bogatia, voi ceilalti sunteti saraci si necivilizati*.

La români e ciudata treaba, ca saracii de ei sunt bogati dar ei nu stiu asta. Românii au fost saraciti in momentul in care li s-au inchis/confiscat locurile de munca. Romanii sunt saraciti acum, cand le-a crescut pretul la curent. Suntem nevoiti sa importam curent sau sa producem 14% din curent arzand gaz, intrucat ni s-a ordonat sa ne inchidem termocentralele. Daca ne-am dezvolta prea mult, n-am mai fi sclavi, nemaifiind sclavi, n-am mai putea fi manipulati si jefuiti.

In Germania, 44% din oameni stau cu chirie. O buna parte din astia sunt straini. Chiriile sunt scumpe sau foarte scumpe, in functie de zona. Pretul caselor e de sute de mii de euro. Masinile noi costa si ele zeci de mii de euro. Nu toti nemtii au masini noi si scumpe, cum ar crede unii. Dimpotriva, poti vedea la tot pasul jafuri mai vechi de 10 ani, tot felul de cotete ruginite, cu motor de 1.4. Asta inseamna ca si nemtii incearca sa faca economie, cumparandu-si masini vechi si relativ economice. Apoi, toate jafernitele care umbla pe drumurile din Ro, de unde sunt aduse? Din Germania. Insa, acele taraboante din DE, sunt conduse in special de straini sau de chiriasi...

Ni s-a tot spus ca apartamentele noastre sunt mizerabile si comuniste, insa in comparatie cu ce iti poti permite sa inchiriezi in vest, sunt lux. Bine, poti inchiria ceva decent la peste o mie de euro, dar ce afacere ai facut? Daca vrei sa ai viata normala, trebuie sa locuiesti in orase, insa pretul chiriilor la oras e exorbitant, asa ca esti nevoit sa stai la sat, unde in afara de mers la munca, n-ai altceva de facut. Si pleci de la viata normala, din Brasov, de exemplu, la viata de nimic. Ce vreau sa spun cu toate astea? Nici vesticii astia nu au o viata atat de buna si de interesanta, cum ni s-a tot spus; un clujean/timisorean/brasovean/bucurestean etc, care are locuinta lui personala, are o viata de 10x mai frumoasa decat emigrantul sau chiriasul ce este fortat-obligat sa locuiasca la sat in vest. Apoi, la noi in Ro, la sat ai mii de metri patrati de curte/gradina, pe cand in vest n-ai nimic. E ca si cum ai sta la bloc in sat. Astfel stand lucrurile, in vest nu prea ai nimic al tau, poate vreun cazan pe roti, dar si ala e luat pe datorie. Si atunci nu vad de ce ne tot numesc vesticii saraci, cand au si ei saracii lor, si inca muuuulti. Da, suntem colonie, iar acest lucru nu ne ajuta decat in masura in care elementele negative de la noi migreaza catre inima imperiului. ;)

#38
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 born2lose, on 25 august 2022 - 00:43, said:

argumentul e simplu - romanii traiesc mult mai bine de cand am intrat in UE. nu toti, dar marea majoritate.
Adevarat.

Insa  (fara vreo aluzie), si rromii boieresti si manastiresti traiau mai bine decat corturarii, mancau mai bine si nu sufereau iarna de frig.

#39
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Platon, on 25 august 2022 - 08:55, said:

Dupa prima friptura de gandaci si cand o sa iti opresti caldura, si lumina o sa vezi ce bine traiesti, cel putin eu sunt obisnuit am prins vremurile alea cand dormeam cu pufoaica si caciula pe cap, acum sa va vedem pe voi apologetii ue cum o sa degustati sos tartar de lacuste si o sa va minunati ce bine traiti pe vremea ue, hai ca nu mai e mult WINTER IS COMING !
fix de-asta spun ca romanii traiesc acum mai bine ca niciodata - pt ca am crescut cu soba de teracota in apartament, coboram in fiecare dimineata la boxa sa caram lemne si sa facem focul, apoi stateam cateva ore la coada pt o paine, pe care o mancam cu o umbra de salam de soia cu un miros vag de carne. stiu ca propaganda ruseasca e pe val si plateste bine, dar eu unul votez sa ramanem pe modelul actual.

cat despre fenta cu nigeria, tot pe modelul de distragere a atentiei standard in propaganda sovietica, problema este coruptia locala, nu shell-ul. alesii lor au ales modul asta de lucru, si nu in beneficiul lui shell, ci pt imbogatirea personala. nu spun ca lacomia companiilor stie vreo limita, ca asta vad in factura de curent in fiecare luna, dar lacomia lor pur si simplu se adapteaza la cerintele autoritatilor.

#40
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011

 Hunor_66, on 25 august 2022 - 09:57, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
Doamne, cat esti de amuzant !

Koszonom. Sau, pe alta limba: kus an'am!

#41
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Cristi_E, on 25 august 2022 - 09:59, said:

Romanii sunt saraciti acum, cand le-a crescut pretul la curent. Suntem nevoiti sa importam curent sau sa producem 14% din curent arzand gaz, intrucat ni s-a ordonat sa ne inchidem termocentralele. Daca ne-am dezvolta prea mult, n-am mai fi sclavi, nemaifiind sclavi, n-am mai putea fi manipulati si jefuiti.

aha
30 de ani termocentralele alea au fost deschise. ce am făcut de nu ne-am dezvoltat? doar ne-am pregătit de Champions League și acum fix, băi da fix acuma când să ne dezvoltăm și noi, după 30 de ani de stagnare, pac ne-au dat în cap colonialiștii cu ordinele lor!

#42
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 Flat, on 25 august 2022 - 11:35, said:

aha
30 de ani termocentralele alea au fost deschise. ce am făcut de nu ne-am dezvoltat? doar ne-am pregătit de Champions League și acum fix, băi da fix acuma când să ne dezvoltăm și noi, după 30 de ani de stagnare, pac ne-au dat în cap colonialiștii cu ordinele lor!
Pai cine a spus ca nu ne-am dezvoltat? Ce inseamna pentru dumneata dezvoltare? In ce sens ne dezvoltam?

 born2lose, on 25 august 2022 - 10:53, said:

fix de-asta spun ca romanii traiesc acum mai bine ca niciodata - pt ca am crescut cu soba de teracota in apartament, coboram in fiecare dimineata la boxa sa caram lemne si sa facem focul, apoi stateam cateva ore la coada pt o paine, pe care o mancam cu o umbra de salam de soia cu un miros vag de carne. stiu ca propaganda ruseasca e pe val si plateste bine, dar eu unul votez sa ramanem pe modelul actual.
Se poate generaliza situatia dumitale? Sa fim sinceri, cat s-a construit in 22 de ani de domnie ai lui Ceausescu, si cat s-a construit dupa?
Apoi, Ceausescu a preluat o tara aflata din multe puncte de vedere in evul mediu. A trebuit sa recupereze foarte mult.  Iar daca la momentul actual traim bine, asta nu se datoreaza vesticilor ci progresului general al stiintei si tehnologiei. Uita-te si la tarile care nu sunt in UE, sa vezi ca si acolo oamenii traiesc mai bine decat acum 30 de ani. Au si aia drumuri, masini, telefoane, haine etc.

#43
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 crisstonne, on 25 august 2022 - 02:54, said:

Din păcate cam astea sînt discuțiile, orbul cu mutul, și cu surdul.
Fiecare pe limba lui, cu ideile lui, cu informațiile lui, fiecare de capul lui.
Ne mai mirăm, că nu iese aproape nimic bine?
Si in viata reala cu prietenii si pe forum pentru mine e exact la fel !
Ne intelegem perfect in multe subiecte , cand ajungem la politica...vorba ta...mai e putin si ne luam de ''par''Posted Image !!!
Dupa aia singurul consens e sa schimbam subiectul Posted Image si ne reimprietenim !

#44
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Cristi_E, on 25 august 2022 - 11:46, said:

Se poate generaliza situatia dumitale? Sa fim sinceri, cat s-a construit in 22 de ani de domnie ai lui Ceausescu, si cat s-a construit dupa?
Apoi, Ceausescu a preluat o tara aflata din multe puncte de vedere in evul mediu. A trebuit sa recupereze foarte mult.  Iar daca la momentul actual traim bine, asta nu se datoreaza vesticilor ci progresului general al stiintei si tehnologiei. Uita-te si la tarile care nu sunt in UE, sa vezi ca si acolo oamenii traiesc mai bine decat acum 30 de ani. Au si aia drumuri, masini, telefoane, haine etc.
da, se poate generaliza, asta era nivelul de trai daca nu erai nomenclaturist.

cat despre construit, s-a construit si in vest, fara ca oamenii sa se bata la cozi pe gheare de pui si creveti vietnamezi. stii de ce? pt ca acolo s-a construit pe baza de nevoi si de concurenta, la noi s-a construit aiurea ca sa dea bine la plan. stii de ce mai toate fabricile s-au prabusit dupa revolutie? nu, n-a avut vestul nicio treaba acolo, s-au prabusit pentru ca pur si simplu au fost prost gandite si au lucrat in pierdere de la inaugurare. pierdere acoperita de populatie, de-asta nu aveam noi ce manca. si dupa revolutie tara pur si simplu a refuzat sa mai acopere pierderile absurde ale unor industrii de care nu avea nimeni nevoie si care aveau halele pline de stocuri de produse pe care nu le voia nimeni, facute doar ca sa atinga planul absurd stabilit fara noima de niste guvernanti imbecili.

#45
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 crisstonne, on 25 august 2022 - 02:54, said:

Depinde.
Ăia de strigă, au puterea sau nu?
Au fost aleși legitim sau nu?

Daaa... nu mai avem legi și constituție?!  ��
Ce treabă are asta cu Nigeria?  ��

Din păcate cam astea sînt discuțiile, orbul cu mutul, și cu surdul.
Fiecare pe limba lui, cu ideile lui, cu informațiile lui, fiecare de capul lui.
Ne mai mirăm, că nu iese aproape nimic bine?

Poate vă povestesc cîndva, cum au distrus românii mii de locuri de muncă, cu bună știință, și i-au făcut pe străini la biștari, firme mari, nu de buzunar.
Autosabotaj prin furăciune.
Apoi, o parte din cei care nu au mai avut de lucru, au plecat pe afară, dacă nu au mai găsit de lucru în țară.
Perfect adevarat ceea ce spui tu.
Dar la fel de perfect adevarat este ca in unele cazuri institutiile care trebuiau sa garanteze interesul national, or distrus cu buna stiinta componente valorice, ca sa zic asa, ale Romaniei.

Si ma intorc si tot dau drept exemplu cand s-o facut proces penal ca or primit combinatele chimice de ingrasaminte, gaze naturale la pret de producator.
Si s-o lasat si cu condamnare.

De dosarele penale deschise lui Umbrarescu, ala care acum construieste si asfalteaza ca nesatulul sute de kilometri de drumuri expres si bucati de autostrazi, dandu-le in folosinta inainte de termen, sa mai amintesc ?
De ce i-or deschis dosare penale, ca sa il santajeze cu ele ? Posted Image

Edited by Hunor_66, 25 August 2022 - 15:42.


#46
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Eu din cate stiu infrastructura energetica a Romniei fost vanduta intre 2004-2006 cand a fost aderearea la UE.

Engie =Moldova, Eni= Tara Romaneasca, Eon=Transilvania

Ce mai vrei romane?

Edited by iulian_1976, 25 August 2022 - 15:48.


#47
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Ce mai vrea?Posted Image
O sa fie o *CERNERE*
Nu neaparat numai in Romania!Posted Image

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 Alltrack, on 25 august 2022 - 00:17, said:

Aportul tau la discutie fiind care ? Argumentele unde ??? Parerea ta fiind care ???
Aaaa , am uitat , asa sunt TOATE postarile tale , probabil doar tu crezi despre tine ca ai fi vreun comic in viata , restul nu .
Hai pa , canta la alta masa !
Te-am tot suportat pe alte topicuri , numai cu abureli , exista o limita ! Ai treaba doar cu userii , fara nici o legatura cu subiectele .
Chiar am incercat in mod repetat , sa fiu dragut cu tine !
Baga LA SUBIECT , te rog sa contrazici cu argumente solide afirmatiile mele si discutam !!!
Pai definiti intai subiectul!
apoi dovezi serioase, nu linkuri dubioase, nu povesti auzite ''pa net''!
fara rostogolit gulgute conspirationiste...
eventual exemple de tari africane libere si independente bune pentru a fi date exemplu...
...asa barbologii imaginare cauzate de caldura de afara sint deja destule!

P.S. mai lipseste si o postare despre tramvaiele din Africa, dar nu-i tarziu!

 Alltrack, on 25 august 2022 - 01:11, said:

Care romani ? Bugetarii din politica&servicii secrete , ''din CONSULTANTA C...luiPosted Image '' , aia vanduti din justitie , medicii care.........''neste treburi'' , aia care au vandut pamanturile bunicilor...ca ei nu au nici un merit , aia care muncesc ca sclavii pe afara , aia cu imprumuturi pe 50 de ani , aia din ONG-uri , angajatii la multinationale , aia care taie padurile , ''hinteligentii din energie'' , aia de prin consiliile de administratie , pot continua cateva pagini ! CARE ROMANI ???
Si ce inseamna ''mult mai bine'' ? ''Neste sclipiciuri'' , niste masini la tenhand , niste excursii ca s-au ieftinit cursele aeriene , ''neste plasticuri...a se citi tablete si telefoane'' , asta e MULT MAI BINE ???
Cred ca nu ai mai fost de mult timp pe la ''marketuri'' sa vezi cu cata ura se uita lumea daca ai juma' de cos plin !!!
Userist sau ONG-ist...nu ? Ca numai astia vad minuni in rahat !


Am inteles ca iar esti pe ...texte ! Raspunde la chestiile de la postarea #5 ! CONCRET !!!
Gata, instanta este lamurita si nu mai are nevoie de alte explicatii!

P.S. Esti suparat rau pe viata, de fapt din postarile tare razbate ura catre toti cei din jur!

#49
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 tytysor, on 25 august 2022 - 17:22, said:

Pai definiti intai subiectul!
apoi dovezi serioase, nu linkuri dubioase, nu povesti auzite ''pa net''!
fara rostogolit gulgute conspirationiste...
eventual exemple de tari africane libere si independente bune pentru a fi date exemplu...
...asa barbologii imaginare cauzate de caldura de afara sint deja destule!

P.S. mai lipseste si o postare despre tramvaiele din Africa, dar nu-i tarziu!


Gata, instanta este lamurita si nu mai are nevoie de alte explicatii!

P.S. Esti suparat rau pe viata, de fapt din postarile tare razbate ura catre toti cei din jur!
Din nou mistouri de santier ! Pai subiectul ar fi ca in loc sa ii plangem pe altii , sa ne uitam mai intai la noi . Aia cu paiul din ochii altora si barna din ochi .
Ce sa definesc , ce nu e mai clar decat clar ? Ce e atat de secret si complicat ?
Ca Hidroelectrica produce megawatul cu x lei si Enel il da populatiei cu 10 x , ca OMW extrage petrol de aici si imi vinde peste preturile din Occident , ca se extrage apa de aici si o vinde  Veolia , extrage tu din postarea mea furnizorii si aplica aceeasi formula ca nu stau sa explic...explicatia . Si preturile mai mari la noi cu venituri mult mai mici . Si ca aia fac profituri uriase in timp ce populatiei i se explica sa stinga lumina , sa manance mai putin , sa-si ia paturi si sa nu mai faca baie !!!
Chiar bate spre penibil nivelul de intelegere .

Mai era un ''nefericit'' pe aici cu ''apartin statului''....da cine wtf e statul asta , niste agarici cica alesi care ar trebui sa ne reprezinte si sa apere interesele poporului .

Am si eu supararile mele , ca oricine dar nu pe toti cei enumerati ii urasc sau nu ii plac . Nu am nimic cu cei care lucreaza afara , cu cei cu imprumuturi , cu angajatii la multinationale , pur si simplu am spus ca sunt in categoria celor care o duc mai bine , pentru ca muncesc mult mai mult sau si-au riscat viitorul .

Edited by Alltrack, 25 August 2022 - 18:18.


#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
De curiozitate, in cazul in care sinteti inca in activitate, nu pensionar:
firma la care lucrati, sinteti actionar sau patron, lucreaza cumva in pierdere? isi doreste venituri cit mai mari si face tot ce poate pentru asta, sau cit mai mici, pentru a ajuta populatia!???

-eu am observat ca nu prea se vaita nimeni de saracie! cei care se vaita, au grija sa spuna ca ei au de toate, nu au probleme, dar sigur sint unii care nu au de toate! mai vine altul care se vaita ca au crescut preturile la energie, ne spune cite mii de lei plateste el pentru casoaia in care locuiesc doua persoane, cum se distreaza al in Turcia la UAI si apoi ne spune cit de mult uraste el panourile fotovoltaice!?

asa ca de demagogie sintem satui!  iar referitor la

''Pai subiectul ar fi ca in loc sa ii plangem pe altii , sa ne uitam mai intai la noi .''

sa intelegem ca matale recomandati ca acesta sa fie singurul subiect de discutie pe forum??? veniti cu chestii concrete, nu abureli generaliste, despre tramvaiul 5 are cine sa ne povesteasca!

#51
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Toata lumea imi e martora ! Am incercat si cu explicatii de gradinita ! Sa vorbesc si eu la fel , dvs.. aveti o problema cu mine , nu cu altceva .
Fac un serviciu reciproc si va trec la ignore !

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Hunor_66, on 25 august 2022 - 15:42, said:

... sute de kilometri de drumuri...

Deeci, nu mai înțeleg nimic!  🙄

Attached Files



#53
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 born2lose, on 25 august 2022 - 14:39, said:

da, se poate generaliza, asta era nivelul de trai daca nu erai nomenclaturist.

la noi s-a construit aiurea ca sa dea bine la plan. stii de ce mai toate fabricile s-au prabusit
Parerile sunt impartite. Adevarul e undeva pe la mijloc.

Chiar s-a construit aiurea sau asa ni s-a spus? Cum putem verifica daca e adevarat? Centralele electrice, liniile de transport curent electric, conductele, caile ferate s-au construit aiurea? Ca de bine de rau le folosim si in ziua de azi.

#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 Cristi_E, on 25 august 2022 - 09:59, said:

.........................

Ni s-a tot spus ca apartamentele noastre sunt mizerabile si comuniste, insa in comparatie cu ce iti poti permite sa inchiriezi in vest, sunt lux. Bine, poti inchiria ceva decent la peste o mie de euro, dar ce afacere ai facut? Daca vrei sa ai viata normala, trebuie sa locuiesti in orase, insa pretul chiriilor la oras e exorbitant, asa ca esti nevoit sa stai la sat, unde in afara de mers la munca, n-ai altceva de facut. Si pleci de la viata normala, din Brasov, de exemplu, la viata de nimic. Ce vreau sa spun cu toate astea? Nici vesticii astia nu au o viata atat de buna si de interesanta, cum ni s-a tot spus; un clujean/timisorean/brasovean/bucurestean etc, care are locuinta lui personala, are o viata de 10x mai frumoasa decat emigrantul sau chiriasul ce este fortat-obligat sa locuiasca la sat in vest. Apoi, la noi in Ro, la sat ai mii de metri patrati de curte/gradina, pe cand in vest n-ai nimic. E ca si cum ai sta la bloc in sat. Astfel stand lucrurile, in vest nu prea ai nimic al tau, poate vreun cazan pe roti, dar si ala e luat pe datorie. Si atunci nu vad de ce ne tot numesc vesticii saraci, cand au si ei saracii lor, si inca muuuulti. Da, suntem colonie, iar acest lucru nu ne ajuta decat in masura in care elementele negative de la noi migreaza catre inima imperiului. Posted Image
niste fraieri! stau orasele goale in vest pentru ca sint chiriile mar si nu le da prin cap sa se mute in Gradina Maicii Domnului!
p.s. presupun ca ne citezi din ''Scanteia'' sau "munca de partid''!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate