Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Din manualul colonialiștilor - cum să furi o țară cu totul

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011
Colonialismul nu moare, el se transformă - Iată cum în apoca modernă aceleași țări reușesc să mențină țări sărace în sclavie. Un exemplu eocvent este reprezentat de Shell care a pus mâna în totalitate pe Nigeria.
Prima etapă a sunat bine, cu infrastructură construită de ei "în beneficiul nigerienilor". În realitate infrastructura era deținută de Shell și asta făcea ca ei să dețină pâinea și cuțitul în Nigeria.
Desigur, politicienii nu doreau să rămână la mâna celor de la Shell însă aici au apărut dările de mită. 1 miliard de dolari au fost băgați în țară pe post de "ajutor", aceștia revenind prin spălătorii de bani politicienilor, iar peste 400 de milioane președintelui și echipei lui, ei oferind pe tavă la Shell un ditamai zăcământ care reprezenta 30% din ce deținea deja Shell în țară.
Dacă oamenii au fost nemulțumiți, a început controlul prin ONG-uri. Shell a împărțit aceste ONG-uri în 2, cei care erau anti-shell și cei care ar fi putut fi cumpărați. Astfel au pompat bani în ONG-uri care au început să închidă ochii și să aplice cu încredere logo-ul Shell peste tot. Desigur, a început campania de "greenwashing", presa vorbind peste tot de "beneficiile" investițiilor Shell în energie alternativă și, în fine, praf în ochi pentru gușteri.
Dacă oamenii mai trăiau din pescuit, poluarea prin conducte sparte a distrus și această activitate, otrăvind apele și îmbolnăvind oamenii. Ca să se acopere, Shell a dat vine pe sabotaje.
Când nu s-a mai putut nici așa și lumea a ieșit în stradă, Shell nu putea să înăbușe protestele deoarece chiar și ONG-urile "de casă" s-ar fi distanțat de ei. Astfel au mituit armata să decapiteze capii protestatarilor, care au fost condamnați la moarte. Ca să se "scoată", Shell a încheiat o înțelegere legală pe o sumă ridicolă.
Astăzi Nigeria e dominată de grupări armate care luptă pe cont propriu, recurgând inclusiv la sabotaje, care din păcate nu fac decât să ajute propaganda Shell.

De ce nu auziți în presă de toate astea? Shell bagă bani  în toate companiile de presă.
Așa că vă urez noapte bună și mâine -  spor la citit despre Ucraina, despre LGBT și despre pițipoance autohtone.

#2
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Justitia zice ca sunt nevinovati , sentinta din 2021 - An Italian court has cleared two global oil giants, Eni and Shell, over allegations of corruption in Nigeria.- https://www.bbc.com/...europe-56434890

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011
Normal. Este justiție "independentă", atât de mult băgată pe gât nouă astăzi. Același tip de justiție care îi "arde" pe whistlebloweri gen Assange.
Mai există o șansă la apel. Însă probabil cu mici "intervenții" va fi la apelul.. bocancilor!

#4
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 28.03.2011
Pana una-alta, China si Rusia sunt singurele puteri coloniale care isi intind tentaculele (si) in Africa

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Initiator !!! Te cam risti !!!
Acum o sa apara ''inteligentii'' care o sa iti spuna cum UE ne da mai mult decat platim noi contributia raportandu-se doar la asta , DESIGUR UITAND ca toti banii din Romania pleaca in conturile companiilor lor externe .
Principiul e simplu , beau apa MEA...platesc la francezi , alimentez cu carburantul MEU...platesc la austrieci , folosesc gazul MEU...platesc la cine mai stie , folosesc energia electrica A MEA...platesc pe la italieni si altii , folosesc lemnul MEU...platesc la austrieci si suedezi , pot continua cateva pagini !
Si mai PLATESC SI CLASA POLITICA...A LOR sa ma fure , ca a mea NU E !!! La fel cu servicii , justitie....si multe altele !!! ALE LOR !!!

Edited by Alltrack, 25 August 2022 - 00:12.


#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,486
  • Înscris: 02.09.2006
Folclor de cazarma!

''''toti banii din Romania pleaca in conturile companiilor lor externe''

iar romanii mor de foame prin bordeie si se deplaseaza cu carutele!

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Posttytysor, on 25 august 2022 - 00:06, said:

Aportul tau la discutie fiind care ? Argumentele unde ??? Parerea ta fiind care ???
Aaaa , am uitat , asa sunt TOATE postarile tale , probabil doar tu crezi despre tine ca ai fi vreun comic in viata , restul nu .
Hai pa , canta la alta masa !
Te-am tot suportat pe alte topicuri , numai cu abureli , exista o limita ! Ai treaba doar cu userii , fara nici o legatura cu subiectele .
Chiar am incercat in mod repetat , sa fiu dragut cu tine !
Baga LA SUBIECT , te rog sa contrazici cu argumente solide afirmatiile mele si discutam !!!

Edited by Alltrack, 25 August 2022 - 00:26.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAlltrack, on 25 august 2022 - 00:02, said:

Initiator !!! Te cam risti !!!
Acum o sa apara ''inteligentii'' care o sa iti spuna cum UE ne da mai mult decat platim noi contributia raportandu-se doar la asta , DESIGUR UITAND ca toti banii din Romania pleaca in conturile companiilor lor externe .
Principiul e simplu , beau apa MEA...platesc la francezi , alimentez cu carburantul MEU...platesc la austrieci , folosesc gazul MEU...platesc la cine mai stie , folosesc energia electrica A MEA...platesc pe la italieni si altii , folosesc lemnul MEU...platesc la austrieci si suedezi , pot continua cateva pagini !
Si mai PLATESC SI CLASA POLITICA...A LOR sa ma fure , ca a mea NU E !!! La fel cu servicii , justitie....si multe altele !!! ALE LOR !!!

Și  încă să fim fericiți că primim o pâine (și circ) și nu doar firimituri ca ăia din Nigeria.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,778
  • Înscris: 06.09.2004
argumentul e simplu - romanii traiesc mult mai bine de cand am intrat in UE. nu toti, dar marea majoritate. se vede in puterea de cumparare, in nr de masini de pe strazi, in aglomeratia din super marketuri. argumentul tau care e, in afara de teoria conspiratiei? cati bani scot companiile alea din Romania? ah, nu stii si nu te intereseaza, dar stii tu ca scot   :huh:    bravo, da-i cu paranoia in continuare, ca ganditul e greu

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Initiator ! Ia cauta tu ce a scris ...un om John PerkinsPosted Image  si incearca sa gasesti cartile ! Nu intru in amanunte ca se inchide topicul ! Vezi si daca gasesti de cumparat Posted Image !

Edited by Alltrack, 25 August 2022 - 00:50.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
O să fie al enșpeleAmilionulea" subiect despre... ne fură, ba nu, sîntem noi bolovani, ba nuu, noi sîntem deștepți, de aia ne certăm între noi, huuuă, voi/noi/ei...

Premisa este din start greșită, cum să furi... bla bla, cînd țara este de fapt vîndută de trădătorii din interior?!

Apoi, să îmi fie cu iertare, cînd omul are nu îl doare, cînd nu are, este furat/jefuit/exploatat.
Cuumva, românul a prins șmecheria asta, nu este de vină de nimic, pentru tot răul lui, de vină sînt alții.

A căzut copilul pe geam? Porumbeii sînt de vină, au atras copilul pe pervaz, a făcut tembelul accident de mașină, era de vină vremea, sau copacul în care a intrat... și tot așa.

Eu zic că ,,mai ușor cu pianul pe trepte ", nu strică.

Este doar un sfat prietenesc, dar hei, nu pot să vă opresc, ca fiecare din voi, să nu aibă între degete, părul celuilalt.

Edited by crisstonne, 25 August 2022 - 01:09.


#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postborn2lose, on 25 august 2022 - 00:43, said:

argumentul e simplu - romanii traiesc mult mai bine de cand am intrat in UE. nu toti, dar marea majoritate. se vede in puterea de cumparare, in nr de masini de pe strazi, in aglomeratia din super marketuri. argumentul tau care e, in afara de teoria conspiratiei? cati bani scot companiile alea din Romania? ah, nu stii si nu te intereseaza, dar stii tu ca scot   Posted Image bravo, da-i cu paranoia in continuare, ca ganditul e greu
Care romani ? Bugetarii din politica&servicii secrete , ''din CONSULTANTA C...luiPosted Image '' , aia vanduti din justitie , medicii care.........''neste treburi'' , aia care au vandut pamanturile bunicilor...ca ei nu au nici un merit , aia care muncesc ca sclavii pe afara , aia cu imprumuturi pe 50 de ani , aia din ONG-uri , angajatii la multinationale , aia care taie padurile , ''hinteligentii din energie'' , aia de prin consiliile de administratie , pot continua cateva pagini ! CARE ROMANI ???
Si ce inseamna ''mult mai bine'' ? ''Neste sclipiciuri'' , niste masini la tenhand , niste excursii ca s-au ieftinit cursele aeriene , ''neste plasticuri...a se citi tablete si telefoane'' , asta e MULT MAI BINE ???
Cred ca nu ai mai fost de mult timp pe la ''marketuri'' sa vezi cu cata ura se uita lumea daca ai juma' de cos plin !!!
Userist sau ONG-ist...nu ? Ca numai astia vad minuni in rahat !

View Postcrisstonne, on 25 august 2022 - 01:02, said:

Am inteles ca iar esti pe ...texte ! Raspunde la chestiile de la postarea #5 ! CONCRET !!!

Edited by Alltrack, 25 August 2022 - 01:19.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Ce să răspund concret, la lucruri pe care le consider gîndite simplist?!  :habarnam:
Dacă tu vorbești cu un tînăr idealist, care ,,știe el lucruri ", deși nu a trăit timpurile trăite de tine, ce faci?
Cum îl aduci pe cale?

View PostAlltrack, on 25 august 2022 - 01:11, said:

Am inteles ca iar esti pe ...texte !

Asta ce vrea să fie, vrei consens?!  :D
Ai văzut, avem și momente cînd pe anumite subiecte sîntem în consens  😉
Nu poți să mă bănuiești de rea voință.

L. E. Dar știi ce nu suport eu?!
Teoria haitei de lupi, unde hămăie toți pe aceeași voce, iar dacă nu sînt de acord cu unul din membrii, îl elimină din haită.

Poate este ok la animale, dar la oameni nu, de asta am ajuns unde am ajuns, nu colaborăm și știm noi mai bine, de asta profită adversarii.

Edited by crisstonne, 25 August 2022 - 01:33.


#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postcrisstonne, on 25 august 2022 - 01:18, said:

lucruri pe care le consider gîndite simplist?!  Posted Image
Nimic simplist...sunt lucruri REALE ! Pe tanarul ''retard''...sa fie sanatos ! Si nu ma refer la oamenii bolnavi care merita ajutor , ci la cretinii care cred ca sunt si destepti , ca pe ei pe moment ii plateste un ONG...sa multe , dar in viitor sponsorul , cand isi face targetul stopeaza fondurile .
Eeee...atunci...sa moara in chinuri si sa se bazeze pe mine Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 25 August 2022 - 01:29.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
,, REALE " de azi, și ce a fost în ultimii 10 ani?
Dar relele vin mai dinapoi, din anii "50, cel puțin.
Așa că, ce vrei să dezbatem?!  🙆

L.E. Cine sînt ,,oengeul" ăsta, pomenit atît de criptic și abscons?
Ceva secret ce știi doar tu?  :D

Hai să ne înțelegem, înțeleg demersul tău, deși nu ai deschis acest subiect, înțeleg și demersul lui @benis, dar, metodica discutării subiectului lasă de dorit.

Este o altă ,,freaca de disc " pe aceeași temă discutată și răsdiscutată, cu argumentele greșite, ca de fiecare dată.

Edited by crisstonne, 25 August 2022 - 01:47.


#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postcrisstonne, on 25 august 2022 - 01:39, said:

L.E. Cine sînt ,,oengeul" ăsta, pomenit atît de criptic și abscons?
Ceva secret ce știi doar tu?  Posted Image
Eeee , mie imi place pe reale , nu pe abureli ! ''Ie multe'' , astept sa manance ei gandacii care ne blocheaza autostrazile !
O seara buna !

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Aaa, asta era problema?!
Exact ce spuneam, hauuu haaaau, haita de lupi, care își dau dreptate, ca să fie bine, să nu fie... se știe.

Deeci, ăia ne țin pe noi pe loc, nu mentalitatea cvasi generală, de la vlădică la opincă?
Nu ne furăm singuri căciula?
Nu acceptăm noi compromisuri?
Nu este bine cînd facem noi parandărături, dar cînd le fac alții este cîh?

L.E. Nu știu dacă pot să fiu atît de fără coloană vertebrală, încît să zic că sîntem minunați, cînd aproape zilnic mă lovesc de românismul frust, tot mai des mai des mai des.

Dacă sîntem cei mai răi? Nu, nicicum. Cei mai fraieri? Nu.
Dar nici miezul, să fim serioși, chiar nu cred că putem minții pe tema asta.

Puiii mei, trăim pe aceleași meleaguri, să nu ne prefacem.

Edited by crisstonne, 25 August 2022 - 02:06.


#18
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 01.12.2018
Proprietatea privata este bine sa fie aparata? De constitutie si legile tarii??
Sau da-o-n branza, e bine cand este deavalma,  in mainile celor care striga sus si tare ca ei stiu mai bine cum se conduce o tara spre culmile progresului si civilizatiei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate