Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Din manualul colonialiștilor - cum să furi o țară cu totul

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Depinde.
Ăia de strigă, au puterea sau nu?
Au fost aleși legitim sau nu?

Daaa... nu mai avem legi și constituție?!  😢
Ce treabă are asta cu Nigeria?  🤷

Din păcate cam astea sînt discuțiile, orbul cu mutul, și cu surdul.
Fiecare pe limba lui, cu ideile lui, cu informațiile lui, fiecare de capul lui.
Ne mai mirăm, că nu iese aproape nimic bine?

Poate vă povestesc cîndva, cum au distrus românii mii de locuri de muncă, cu bună știință, și i-au făcut pe străini la biștari, firme mari, nu de buzunar.
Autosabotaj prin furăciune.
Apoi, o parte din cei care nu au mai avut de lucru, au plecat pe afară, dacă nu au mai găsit de lucru în țară.

#20
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
ACCEPT cu seninatate sa platesc pretul acestor furaciuni.
Pana la urma trebuie sa recunoastem ca schimbarea regimului are costuri.  Mai ales daca regimul dictatorial a functionat o perioada
suficient de indelungata incat sa afecteze mai multe generatii.

La fel de bine am acceptat faptul ca masina mea este sh.
Sau ca sotia nu a fost fecioara cand am luat-o de nevasta.

Dar am sarbatorit de curand 35 de ani de convietuire, am pus niste pomi, am crescut 2 copchii si am zidit o casa.
Costuri..............
Toate astea in tara, dar cred ca si cei care au luat calea strainatatii nu au nici ei regrete.

REGRETE au numai neadaptatii, lenesii sau cei care dpdv statistic pierd pentru ca nimic in lumea asta nu garanteaza 100%
fericire tuturor.

Edited by tioopedi, 25 August 2022 - 04:24.


#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Aveti numarul la un ONG de asta care sa ma plateasca sa imi fur si eu tara ?

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAlltrack, on 25 august 2022 - 00:02, said:

Initiator !!! Te cam risti !!!
Acum o sa apara ''inteligentii'' care o sa iti spuna cum UE ne da mai mult decat platim noi contributia raportandu-se doar la asta , DESIGUR UITAND ca toti banii din Romania pleaca in conturile companiilor lor externe .

Omul vorbea de isprăvile lui Shell din Nigeria, tu o dai cu românii și UE. Caz clasic de analfabetism funcțional.

Edited by george_alexandru, 25 August 2022 - 07:48.


#23
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 19.03.2022

View Postcrisstonne, on 25 august 2022 - 01:02, said:

Premisa este din start greșită, cum să furi... bla bla, cînd țara este de fapt vîndută de trădătorii din interior?!
Totul pleaca de la corupatori. Bineinteles ca un politician avid e usor de corupt. Asa a fost si la noi, politicieni ne-educati iar intentiile lor nu erau expuse . Si apoi ajungem sa ne miram de ce Rusia ataca Ucraina . . . . findca poate, deaia. Findca asa au procedat toate marile imperii.

#24
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 16.07.2022
Nigeria nu e tara aia in care printii mostenesc averi de miliarde de $$$, dar sechestrate? Si ii roaga pe romani sa-i ajute sa le recupereze, contra 90% din suma?

#25
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Oare cum se face ca de fiecare data cand vad subiecte de genul asta, citesc replicile astora informati cu vocea lui Mircea Badea in cap? Oare sa fie din cauza ca ii vad de fiecare data replicile si expresiile redate mot-a-mot? Cine stie...

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Subiectul a fost un piuc deturnat în opinia mea. Nu neg că în România nu se practică exploatarea de către corporațiil, însă scara este alta, diferența este de ordine de mărime.
Chiar și cazurile cunoscute, cum ar fi OMV nu se compară cu jaful din Nigeria. De bine de rău sa plătesc niște taxe și se respectă niște norme, ori în țări sărace nu este cazul, acolo nu există lege.


Ce se aproprie cât de cât în Europa este cazul Ucrainei, o țară care a intrat în război fix pentru a fi împărțite resursele.

Însă în Africa colonialismul este la cote de neimaginat.
https://medium.com/i...ca-d0e197af1950

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdannvlas, on 25 august 2022 - 07:59, said:

Nigeria nu e tara aia in care printii mostenesc averi de miliarde de $$$, dar sechestrate? Si ii roaga pe romani sa-i ajute sa le recupereze, contra 90% din suma?


Exact, dar s-au suparat ca i-au detronat valcenii in topul FBI.

#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Da.

#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postborn2lose, on 25 august 2022 - 00:43, said:

argumentul e simplu - romanii traiesc mult mai bine de cand am intrat in UE. nu toti, dar marea majoritate. se vede in puterea de cumparare, in nr de masini de pe strazi, in aglomeratia din super marketuri. argumentul tau care e, in afara de teoria conspiratiei? cati bani scot companiile alea din Romania? ah, nu stii si nu te intereseaza, dar stii tu ca scot   Posted Image bravo, da-i cu paranoia in continuare, ca ganditul e greu


Dupa prima friptura de gandaci si cand o sa iti opresti caldura, si lumina o sa vezi ce bine traiesti, cel putin eu sunt obisnuit am prins vremurile alea cand dormeam cu pufoaica si caciula pe cap, acum sa va vedem pe voi apologetii ue cum o sa degustati sos tartar de lacuste si o sa va minunati ce bine traiti pe vremea ue, hai ca nu mai e mult WINTER IS COMING !

#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostAlltrack, on 25 august 2022 - 00:02, said:

Initiator !!! Te cam risti !!!
Acum o sa apara ''inteligentii'' care o sa iti spuna cum UE ne da mai mult decat platim noi contributia raportandu-se doar la asta , DESIGUR UITAND ca toti banii din Romania pleaca in conturile companiilor lor externe .
Principiul e simplu , beau apa MEA...platesc la francezi , alimentez cu carburantul MEU...platesc la austrieci , folosesc gazul MEU...platesc la cine mai stie , folosesc energia electrica A MEA...platesc pe la italieni si altii , folosesc lemnul MEU...platesc la austrieci si suedezi , pot continua cateva pagini !
Si mai PLATESC SI CLASA POLITICA...A LOR sa ma fure , ca a mea NU E !!! La fel cu servicii , justitie....si multe altele !!! ALE LOR !!!

aberații
toți banii din România nu pleacă, ei intră în burțile românilor, în casele românilor, în mașinile românilor, în afacerile românilor
că o parte sunt profit al unor companii externe,  fbine. nu mai cumpăra bmw, cumpără dacie dacă vrei să rămână profitul aici
de asemenea, tu ca pf poți participa la profitul extern, cumpărând acțiuni la acele companii rele care sug sângele poporului.

cât despre aberațiile cu apa, gazul și curentul, NU sunt ale tale! sunt ale statului, iar statul nu are obligația să ți le dea ție pomană! are obligația să le pună la comun pe piața liberă, de unde dacă îți permiți, cumperi. ce vrei tu e protecționism și comunism, venezuela. paragină, sărăcie

View PostPlaton, on 25 august 2022 - 08:55, said:



Dupa prima friptura de gandaci si cand o sa iti opresti caldura, si lumina o sa vezi ce bine traiesti, cel putin eu sunt obisnuit am prins vremurile alea cand dormeam cu pufoaica si caciula pe cap, acum sa va vedem pe voi apologetii ue cum o sa degustati sos tartar de lacuste si o sa va minunati ce bine traiti pe vremea ue, hai ca nu mai e mult WINTER IS COMING !

scenarii apocaliptice
nu se va întâmpla nimic, doar că dai un grad sau două mai jos temp. să nu risipești nu e sfârșitul lumii

nici nu mai avem iarnă, avem climă mediteraneană deja.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFlat, on 25 august 2022 - 08:58, said:


cât despre aberațiile cu apa, gazul și curentul, NU sunt ale tale! sunt ale statului, iar statul nu are obligația să ți le dea ție pomană! are obligația să le pună la comun pe piața liberă, de unde dacă îți permiți, cumperi.


Statul asta de unde o fi venit el oare, cu apa/gaz/ curent de la ta-su si ma-sa, in plus atat de educat in materie de piata libera.

#32
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Scenarii apocaliptice?  Doar cruda realitate, zic sa asteptam un pic sa vedem ce se mai intampla, intre timp datoria Romaniei a trecut de 50% din PIB, salariatii au scazut sub 4 milioane, ne este cunostiinta cu care sa ma intalnesc sa nu isi faca bagajele, scenarii apocaliptice? mai vedem, intre timp colonia Romania doarme, ne uitam la Nigeria si uitam ca si noi suntem o colonie, doar ca mai bine tratata, nu se stie pana cand

"cât despre aberațiile cu apa, gazul și curentul, NU sunt ale tale! sunt ale statului, iar statul nu are obligația să ți le dea ție pomană! are obligația să le pună la comun pe piața liberă, de unde dacă îți permiți, cumperi. ce vrei tu e protecționism și comunism, venezuela. paragină, sărăcie"  

Si statul de unde le-a mostenit ? de la tata ? statul e un fel de patron al nostru ? paragina si saracie e in Romania de vreo 32 de ani, doar ca din castelele noastre nu se simte mirosul, si daca vrei vorbim despre stat, despre cum si-a depasit si deturnat scopul pentru care a fost creat, cum s-a erijat el in patron al romanilor, dar asta e alta discutie

Edited by Platon, 25 August 2022 - 09:04.


#33
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Pe tema topicului va recomand cartea Confesiunile unui asasin economic de John Perkins..

#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostPlaton, on 25 august 2022 - 09:02, said:

Scenarii apocaliptice?  Doar cruda realitate, zic sa asteptam un pic sa vedem ce se mai intampla, intre timp datoria Romaniei a trecut de 50% din PIB

Nu ai alternativa.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbenis, on 24 august 2022 - 23:17, said:

Colonialismul nu moare, el se transformă -


Iată cum în apoca modernă aceleași țări reușesc să mențină țări sărace în sclavie.

prima parte nici nu merită discutată
se știe clar că omul este tot un animal, evoluat, dar animal
deci lupta pt supraviețuire va lua mereu ȘI forme violente..., din păcate!

a doua afirmație, însă, este ceva ce trebuie studiat și înțeles!
io aș pleca de la tot de la românia, pt că știu câte ceva despre ea. nigeria nici nu știu bine în ce zonă a africii o fi..., și nici nu mă interesează! :P
1.până la 1865 românia era cangrenă pe harta lumii: nenumărați devoratori haleau din ea, cu ajutorul vădit al boierilor/a.k.a. al conducătorilor
2.printr-un noroc fatalist, un neamț făr-de glie ajunge conducătorul acestor meleaguri
3.neamțu ista, plus al 2-lea fac românia golomeață, dezvoltă industria și cultura, ajungem deschizători de drumuri pe domenii de nișă: petrol :P , artă, aviație etc
4.apoi intervine balcanizarea/corcirea, iar carol 2 afemeiatu și nătăflețu mihai strică tot... :(

am enumerat scurt. cum niște oameni educați și binevoitori au ridicat o țară
dar, să știți, că ei nu au făcut-o pt popor, ci tot pt ei: cu cât țara este mai mare și mai bogată, cu atât puterea lor pe mapamond crește!

concluzia mea este că „aceleași țări reușesc să” acapareze țări sărace, deoarece clasa lor conducătoare este educată în acest sens
că unii o fac „frumos”, că alții recurg la josnicii - țelul este același: acapararea de putere!
(zic doar putere, pt că bogățiile asigură acest deziderat, dar nu și invers)

howgh!

#36
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postatomcat, on 24 august 2022 - 23:48, said:

Pana una-alta, China si Rusia sunt singurele puteri coloniale care isi intind tentaculele (si) in Africa
Posted Image Posted Image Posted Image
Doamne, cat esti de amuzant !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate