Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Trading 212 - pareri, observatii, comparatie comisioane, banci arondate, avantaje si dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.04.2011
Attached File  IMG_4307.jpeg   121.77K   38 downloads


transferuri de portofoliu din 15 februarie.

#56
RKADV24

RKADV24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2023

View Postnicc, on 26 noiembrie 2023 - 14:52, said:

Brokerul trading 212 este reglementat in Romania si are sediu aici?
Se retin inpozitele la sursa sau trebuie declarate?

Nu, Trading212 nu are sediul in Romania si prin urmare nu beneficiaza de facilitatile de impozitare redusa, precum brokerii locali - Tradeville sau cei cu sediul permanent in Romania - XTB.

Stiu ca au fost niste dezbateri cu privire la faptul ca ar exista niste brokeri externi unde tu nu detii direct actiunile, ceea ce mi se pare riscant, dar n-am retinut daca era vorba de Trading212 sau eToro.

In orice caz, cred ca daca doresti acest lucru, exista optiunea sa iti muti portofoliul la alt broker fara costuri, insa trebuie sa verifici daca nu cumva ti se percepe vreo taxa de la celalalt broker.

#57
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005
Trading212 vor lansa luna viitoare "Cardul care te ajută să economisești și să investești

Noi am revoluționat investițiile. Acum este momentul cardurilor.

Alăturați-vă listei
5%

APY la lire

0.5%

cashback la achiziții

0.15%

Comision FX, rata interbancară reală

13

valute principale

Gratuit

Nu există comisioane lunare"

#58
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
O veste super!.
Acum rulez/investesc doar cateva sute de € in T212 dar e ok pentru a scoate un mic profit si al cheltui ulterior cu cardul lor deci fara sa mai fie nevoie de un exit in Revolut sau in alta platforma/card.
Doar ca va fi limitat la inceput... UK si apoi restul (Romania inca nu este suportata pe lista de asteptare)

Attached Files


Edited by rz, 22 February 2024 - 12:05.


#59
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
Am o nedumerire legata de achizitia de actiuni sau etf-uri.
Incerc sa cumpar un ETF.

Am selectat Numer of share si am tastat 1 (bucata), dar se schimba automat in 0,95 sau 1,0015. Eu vreau sa cumpar fix 1 bocata, nu fractionar.

Daca setez Limit order, pot alege 1 bucata, dar orderul nu pare sa se execute chiar daca eu setez un pret un pic mai mare decat cel curent.

Unde gresesc?

#60
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View Postx_veb, on 21 martie 2024 - 14:15, said:

Incerc sa cumpar un ETF.

Care ETF?

Edited by darkangel2, 21 March 2024 - 18:22.


#61
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
IUSQ.
Am reusit sa iau una bucata punand Limit +0.10 fata de pretul afisat in momentul achizitiei, dar tot nu inteleg de ce pe Market order cand selectez o bucata, sare la 0.95xx sau 1.05xx

#62
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View Postx_veb, on 21 martie 2024 - 20:09, said:

IUSQ

Am selectat "IUSQ", am apasat pe butonul "Buy", am completat "Number of shares" = "1" in tab-ul implicit ("Market") si am apasat pe "Review order" => pare in regula, am primit un pret aprox. 75.39 EUR (folosesc EUR ca valuta).

View Postx_veb, on 21 martie 2024 - 20:09, said:

Am reusit sa iau una bucata punand Limit +0.10 fata de pretul afisat in momentul achizitiei

Oricum e recomandat sa folosesti Limit (daca nu ai un scenariu particular care necesita Market).

#63
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
Acum pare ok si la mine dar este Market Closed. Mai verific si maine in cursul zilei.

In mod normal Limit folosesc pe alte platforme de tranzactionare, dar nu intelegeam de ce nu se executa ordinul, atata timp cat limita setata de mine era peste valoarea afisata in aplicatie. M-am gandit ca poate datele afisate nu sunt real time, dar am verificat pretul pe alte platforme si era si acolo sub limita setata de mine.

#64
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005
Valoarea de piață a Tesla a scăzut cu 41% de la începutul anului și până în prezent. Oare e momentul să cumpăr acțiuni Tesla dacă nu le am în portofoliu?

#65
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 30.11.2021
La asta ma gandeam si eu.
Dar nu stiu cum se face ca in ultima perioada masinile EV au fost ca down.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate