Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Trading 212 - pareri, observatii, comparatie comisioane, banci arondate, avantaje si dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Erau bune la ceva și mulțimile învățate in școala generală! Dacă ni le-am fi însușit, si le-am fi folosit și în viața de zi cu zi...
Reuniunea mulțimilor, intersecția mulțimilor. mulțimi disjuncte.... cu aplicare la discuția dintre abac si daddypuff...

Edited by wertyck, 27 August 2022 - 15:12.


#38
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 radonys, on 24 august 2022 - 22:54, said:

Fals. Îți dau doar un exemplu, accesibil din România, și anume XTB:

"13. Îmi pot transfera pozițiile de la XTB la un alt broker (fără să vând, bineînțeles)?
Sigur că da, portofoliul de Acțiuni și/sau ETFs poate fi transferat. Dacă un Client dorește să își mute portofoliul la XTB, această miscare este gratuită, din perspectiva XTB, însa este foarte probabil să existe taxe aplicate de brokerul de la care este transferat portofoliul. În cazul în care Clientul hotărăște să mute portofoliul de la noi la alt broker, se percepe o taxa per ISIN, mai multe detalii se găsesc în Tabelul de comisioane și taxe la sectiunea Alte taxe."

Dar , in cazul obligatiunilor de exemplu, daca sunt inregistrate la DC, simpla inchidere a contului la broker presupune ca le poti recupera prin orice broker.

#39
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 12.07.2022
Si la "furnizorul" lui Trading 212, adica Interactive Brokers, se pot transfera actiunile detinute la un alt broker: https://www.interact...ionTransfer.php

#40
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Aveti idee la Trading 212 sau IB sau Tradeville daca incasez la maturitatea obligatiei principalul + dobanda si sa presupunem ca sunt plecat in strainatate la munca si uit de ele, in ce am rasfoit prin contractele brokerilor peste tot scrie ca banii vor fi depusi in banca brokerului (desi ei figureaza in contul meu de tranzactionare) , in momentul in care imi aduc aminte de ei si vreau sa-i redirectionez de exemplu iarasi catre banca mea de origine, are intotdeauna lichiditati brokerul sa se execute transferul imediat sau dureaza si cam cat dureaza ? Pe de alta parte inteleg ca este de evitat situatia de mai sus deoarece doar echiv 20000 eur sunt garantati (nu stiu la fiecare ce suma este garantata, probabil difera)

#41
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
In banca brokerului dar nu în contul lui. Conturile clienților sunt segregate de conturile broker-ului. Banii din conturile clienților pot dispare doar în caz de fraude. În timpul falimentului (sau de fapt până la declararea lui) pot exista și fraude. Falimentele pot fi la nivelul brokerului, băncilor și al altor intermediari cu care lucrează brokerul și fără de care nu ar putea funcționa.

Dar dacă ne îndoim de cei mai respectabili brokeri (IB sau Tradeville) de pe piață...

#42
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
M-ar interesa la Trad 212 sau IB - daca comisionul de tranzactionare pentru tranzactiile este exprimat ca procent care se aplica la valoarea tranzactiei, avand o valoare minima de x EUR/ordin executat (integral sau partial) si in cazul ordinelor executate prin mai multe tranzactii, comisionul minim este aplicat o singura data pe ordin, daca am un ordin de 60 unitati si se achizitioneaza de pe piata cate 6 pe zi, ce comsion voi plati pana la implinirea celor 60 de unitati ? Daca anulez ordinul ca sta degeaba de mult timp dupa primele 30 de unitati, cum va fi comisionul ?

Daca modific un ordin deja pe piata si tranzactionat partial, iti ia comision ca si cum ar fi ordin nou sau merge in continuarea celor x eur opriti in primul moment ?

#43
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 daddypuff, on 26 august 2022 - 10:50, said:

- retragerea sumelor de bani se vor face fix în metoda depunerilor.

exemplu: adaugi 2000€ prin card, 5000Eur prin cont Raiffeisen și 2x500EUR prin Unicredit. Ai de retras 8000€ peste un an? Ei bine, retragerea se va face fix așa, cum ați depus banii. lucru complet ilogic, mai ales dacă schimbi banca, trebuie să-i contactezi în privat, să dai detalii ”DE CE” ai schimbat banca, etc..

Nu e metoda, ca e moneda.
Eu am si Transilvania si Raiffeisen. Pot retrage, adauga din ambele. Pot depune din Transilvania si scoate pe Raiffeisen. Sau viceversa. Nu mi-au zis nimic niciodata.
Poate la tine e altfel. Atata timp cat sunt pe numele tau, no problem.

Sau poate asa era inainte cum zici tu, nu stiu. Sau intre timp s-au mai desteptat baietii si au facut update la ToS.

#44
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Metodă, nu monedă. Că moneda e a contului și n-o poți schimba. Alegi EUR, cu EUR rămâi pe viață, până faci alt cont. N-ai opțiune de multi currency account.

Am retras acum două săptămâni.
Banii au putut fi retrași fix în ordinea depunerilor.  De adăugat, da, poți adăuga de pe orice. De retras, ai limită, cum am exemplificat. Depui 1000€ de pe Transilvania? Tot 1000€ retragi pe transilvania. Confirmat de customer support, de altfel, motivând regulile AML( Anti Money Laundering).

O glumă de „broker” care de fapt e fintech. Vrei să retragi 5000€ și ai depus cumva 4500€ din ei cu 3 carduri și două conturi bancare? Ei bine, nu poți, ca tot omul să faci o singură retragere, în contul pe care-l vrei tu.

M-au lămurit.

Edited by daddypuff, 05 September 2022 - 21:17.


#45
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Pana la urma, care ar fi topul brokerilor si pe ce loc se afla trading-212 ?

#46
budha1

budha1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 26.10.2019

 daddypuff, on 05 septembrie 2022 - 21:04, said:


Am retras acum două săptămâni.
Banii au putut fi retrași fix în ordinea depunerilor.  De adăugat, da, poți adăuga de pe orice. De retras, ai limită, cum am exemplificat. Depui 1000€ de pe Transilvania? Tot 1000€ retragi pe transilvania. Confirmat de customer support, de altfel, motivând regulile AML( Anti Money Laundering).

O glumă de „broker” care de fapt e fintech. Vrei să retragi 5000€ și ai depus cumva 4500€ din ei cu 3 carduri și două conturi bancare? Ei bine, nu poți, ca tot omul să faci o singură retragere, în contul pe care-l vrei tu.

M-au lămurit.
pai si daca ai depus 4000 prin diferite metode si acum ai 10000 in cont (ca ai fost inspirat si ai obtinut profit, ca de-aia tranzactionam), si vrei sa retragi 5000.... sa inteleg ca nu poti sa retragi decat 4000 treptat prin metodele de depunere si apoi nu mai poti retrage ca ceilalti nu mai au <metoda> de intrare ca sa fie retrasi pe acelasi canal???? adica nu poti retrage mai mult decat ai depus?? Eu nu sunt lamurit, devin chiar ingrijorat! asta ar fi un semnal de alarma

#47
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Postbudha1, on 07 octombrie 2022 - 20:49, said:

pai si daca ai depus 4000 prin diferite metode si acum ai 10000 in cont (ca ai fost inspirat si ai obtinut profit, ca de-aia tranzactionam), si vrei sa retragi 5000.... sa inteleg ca nu poti sa retragi decat 4000 treptat prin metodele de depunere si apoi nu mai poti retrage ca ceilalti nu mai au <metoda> de intrare ca sa fie retrasi pe acelasi canal???? adica nu poti retrage mai mult decat ai depus?? Eu nu sunt lamurit, devin chiar ingrijorat! asta ar fi un semnal de alarma

Ceilalti pot fi retrasi prin metoda aleasa de tine, fara nici o alta conditionare.

Cred ca este ceva normativ EU pentru chestia asta cu retragerea. Stiu ca si XM avea la fel acum 5-6 ani.

#48
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Salut, tranzactionez din luna mai anul trecut, se poate genera de undeva din meniu Tranding 212 raportul pentru anul precedent ( 2022 ) in care sa imi arate, ce tranzactii am avut si profitul aferent anului sa il declar in declaratia unica?

#49
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Pot tranzactiona obligatiuni in Trading 212?, eu nu am gasit. Sau ETF echivalente obligatiuni. Multumesc.

#50
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postconstantinp, on 16 februarie 2023 - 13:47, said:

Salut, tranzactionez din luna mai anul trecut, se poate genera de undeva din meniu Tranding 212 raportul pentru anul precedent ( 2022 ) in care sa imi arate, ce tranzactii am avut si profitul aferent anului sa il declar in declaratia unica?

Eu nu am gasit asa ceva anul trecut.
Am stat si mi-am facut eu un excel in care am trecut toate tranzactiile.
Daca ai cont in valuta, vezi ca trebuie sa calculezi castigul/pierderea la cursul valutar din ziua respectiva, nu cursul valutar mediu al anului.

#51
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Am mai citit pe alte threaduri și am aflat că trebuie trimis cerere pe email la suport. Am făcut acest lucru. In aproximativ 1 ora mi-a sosit pe mail raportul complet pe anul trecut cu toate tranzacțiile ce profit pe fiecare tranzacție, ce dividende am primit, și situația portofoliului la 31/12/2022. Frumos. Mulțumit.

#52
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostMatrix40, on 16 februarie 2023 - 20:46, said:



Eu nu am gasit asa ceva anul trecut.
Am stat si mi-am facut eu un excel in care am trecut toate tranzactiile.
Daca ai cont in valuta, vezi ca trebuie sa calculezi castigul/pierderea la cursul valutar din ziua respectiva, nu cursul valutar mediu al anului.

Adică la dobânzile bancare folosim cursul mediu anual și aici e cu data încasării ?

De fapt așa e că pe bursa sunt pierderi zilnice numai din conversia valutara, nu poți să folosești pe cel anual.

#53
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QGVwJ1MRvRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Brokerul trading 212 este reglementat in Romania si are sediu aici?
Se retin inpozitele la sursa sau trebuie declarate?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate