Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Diferente saltele

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Salut! A venit timpul sa-mi schimb salteaua si eram curios sa aflu de la cei care va pricepeti, care sunt diferentele intre diferitele tipuri de saltele disponibile pe piata. Salteaua veche este pe arcuri (nu stiu daca mai are si alte "features"). Dar acum voiam sa aflu daca ar fi mai buna, mai durabila/rezistenta una tot pe arcuri. Observ ca sunt tot felul de saltele: pe arcuri, ergonomice, cu memorie, cu spuma etc. Care stiti sa fie o saltea buna?

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
ortopedice sau memorie/latex dar una buna e scumpa. am stat la niste chinezi pe o saltea "cu memorie", nici tare nici moale..pluteai mai mult, super king size...nu ma dureau oasele dupa 12 ore..cred ca puteam sta in coma linistit pe asa ceva. dar aia castigau minim 10k de euro pe luna...

#3
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Am cumparat o saltea de curand, Dormeo Octasmart Hybrid Plus, are arcuri normale+ arcuri de “spuma cu memorie” si straturi de spuma intre ele, e mult mai buna ca cea veche, care era doar cu memorie, un burete jalnic..

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Strict dpdv ortopedic, cu cat mai dura cu atat mai bine. Dar nu o sa te simti confortabil cand le probezi.
Din pacate, nu prea mai sunt foarte multe locuri unde poti testa/compara saltele. Recomand Ikea si Jysk ca aveau promotii de gen "testezi acasa x zile".

Si da, conteaza mult calitatea materialelor, grosimea materialelor, etc. De exemplu stratul de memory foam trebuie sa aiba vreo 7-10 cm minim ca sa "se simta". M-as mai uita si la cele cu latex ca sunt ceva mai dure decat cele cu spuma, dar ideea generala e sa-ti faci timp si sa dai o tura pe la mai multe magazine care au saltele (ikea, jysk, mobexpert, xxxlutz, etc.) si sa testezi cat mai multe. Pe cele care ti se par potrivite trebuie sa stai vreo 5-10 minute minim ca sa-ti faci o idee.

Stiu ca pare multa bataie de cap, dar salteaua chiar conteaza "in the long run" si e un obiect pe care-l folosesti o groaza de timp deci ar fi bine sa-l alegi corect din timp, si sa nu te zgarcesti la cateva sute de lei pentru ca o sa o tii multi ani.

#5
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 TehCube, on 23 august 2022 - 11:13, said:

Strict dpdv ortopedic, cu cat mai dura cu atat mai bine. Dar nu o sa te simti confortabil cand le probezi.
Din pacate, nu prea mai sunt foarte multe locuri unde poti testa/compara saltele. Recomand Ikea si Jysk ca aveau promotii de gen "testezi acasa x zile".

Si da, conteaza mult calitatea materialelor, grosimea materialelor, etc. De exemplu stratul de memory foam trebuie sa aiba vreo 7-10 cm minim ca sa "se simta". M-as mai uita si la cele cu latex ca sunt ceva mai dure decat cele cu spuma, dar ideea generala e sa-ti faci timp si sa dai o tura pe la mai multe magazine care au saltele (ikea, jysk, mobexpert, xxxlutz, etc.) si sa testezi cat mai multe. Pe cele care ti se par potrivite trebuie sa stai vreo 5-10 minute minim ca sa-ti faci o idee.

Stiu ca pare multa bataie de cap, dar salteaua chiar conteaza "in the long run" si e un obiect pe care-l folosesti o groaza de timp deci ar fi bine sa-l alegi corect din timp, si sa nu te zgarcesti la cateva sute de lei pentru ca o sa o tii multi ani.

   De asta incerc sa ma interesez, ca sa fiu sigur ca voi cumpara ceva de calitate. Salteaua veche este dura chiar si dupa mai mult de 15 ani de folosinta, dar nu stiu ce alte specificatii are, materiale, straturi etc. Pacat ca au iesit prin ea doua arcuri care imi gauresc cearceaful, chiar daca a fost folosita mai mult de o singura persoana.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
urasc saltelele cu spuma sau cu memorie pentru ca sunt prea moi si in plus ma incalzesc prea rau in ele....
prefer o saltea tare care nu se lasa un imi pun fundul ..... mediu spre tare este perfect.

nu pricep cum dorm unii numai pe spate, eu dorm si pe burta iar una moale nu te lasa faci asta pur si simplu !

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Chiar daca ai sti ce specificatii avea, ai aproape zero sanse sa gasesti una identica. Sunt multi producatori, inclusiv pe la noi, mai greu cu testatul. Si eu deja incep sa ma uiit sa o schimb, ca are vreo 8 ani a mea, si nu mai gasesc la fel (am ceva Natupalm de la Mobexpert), asa ca va trebui sa trec iar prin tot procesul.
Dar daca iti faci timp sa stai pe cateva (zeci) de saltele o sa intelegi care se apropie cel mai mult de ce doresti tu, si vezi ce specificatii are aia, apoi poti sa cauti online ceva similar, sa vezi daca gasesti variante mai bune/ieftine/etc.

De exemplu salteleonline au siteul destul de bine pus la punct, si mai sunt si altele. Totusi, cel mai "sigur" pare sa fie sa iei de undeva cu politica de retur, chiar daca e bataie de cap sa te duci cu ea inapoi, parerea mea. Tu te cunosti mai bine, daca nu prea faci retururi in general atunci poti sa vezi si online. :)

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Salteaua e ca nevasta. Tu stai in pat cu ea, deci tu trebuie sa o incerci.
Degeaba iti zicem noi aici care e face mancare mai buna, care s-a tavalit cu/pe ea in pat si cum i-a placut, ca pana la urma tot trebuie sa o incerci si tu.
Daca esti pe langa Bucuresti ti-as sugera sa dai o tura pe la Previ, au consultanta foarte buna pe tema asta.
Altfel, mergi la orice showroom si stai pe ele.
Ia si consoarta si asezati-va amandoi, in pozitiile uzuale de somn si vedeti cum va place.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate