Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Montarea gresiei/parchetului la tocul usii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
brdan18

brdan18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.12.2011
Va salut, urmeaza sa montez gresia pe hol. Am scos toate usile + tocurile iar grosimea peretilor este de 7 si 14 cm.

Daca grosimea peretelui de la bucatarie este de 7 cm, cu cati cm ar trebui sa intru cu gresia de pe hol in bucatarie ? Jumatate ? Sau sa spunem ca intru cu 3 cm si las 1 cm liber pentru montarea profilului de trecere.

Daca grosimea peretelui de la dormitor este de 14 cm, cu cati cm ar trebui sa intru cu gresia de pe hol in dormitor ? Jumatate ? Sau, chiar daca peretele este mai gros, intru tot cu 3 cm si astfel usile sunt toate aliniate la fel (indiferent de grosimea peretelui).

Sper ca m-am facut inteles. Multumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cum dorești. Usa pe tocul de 7 și cel de 14 e pe mijloc? Sau la distanță fixa de față?
Totuși e doar de 7 cm peretele? Gips-carton?


#3
brdan18

brdan18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.12.2011
Holul este in forma de L si da, gaurile sunt "la fata", blocul este din placi de beton prefabricate.
Ce este pe latura mica a L (baie si bucatarie) este de 7cm grosime, ce este pe latura mare a L (dormitor si sufragerie) este de 14 cm (probabil au un rol de sustinere, fiind la jumatatea apartamentului)

Ideea este ca holul de exemplu are 3x1.80. Montez gresie de 60x60 deci mi-ar incapea perfect din perete in perete placile fara sa le mai tai, dar nu imi mai raman acei 2-3-5cm care sa ii bag la tocul usii.

Edited by brdan18, 21 August 2022 - 20:08.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
7 cm perete beton prefabricat?
Io încă nu am văzut așa ceva. Posibil sa fie totuși.
Pui profilul cum îți vine. Sau pui fâșie de 3-4-5 cm.
Eu aș lăsa fără fâșie de 3-4-5 cm.
Usa are toc și jos sau fara?

#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Nenea cu usile ne-a zis ca nu prea le monteaza pe mijloc pentru ca montandu-le asa nu se deschid decat pana la maxim 90gr.
Ei prefera sa le monteze la fatza peretelui unde se deschide usa, in asa fel se poate deschide peste 90 grade.
Deci ai putea sa mergi cu gresia pana in zona aia si mai lasi 1-2 cm.

#6
brdan18

brdan18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.12.2011
Multumesc pentru raspunsuri, o sa las placile de gresie cu 2-3 cm mai mari, cat sa intre un pic sub usa.

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 brdan18, on 21 august 2022 - 19:17, said:

Daca grosimea peretelui de la bucatarie este de 7 cm, cu cati cm ar trebui sa intru cu gresia de pe hol in bucatarie ? Jumatate ? Sau sa spunem ca intru cu 3 cm si las 1 cm liber pentru montarea profilului de trecere.
profilul de trecere sa fie sub usa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate