Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Monitorizare consum energie electrica incalzire

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.05.2020
Salutare tuturor!
Se da situatia urmatoare: casa noua cu incalzire electrica in pardoseala cu cablu, putere totala a incalzirii 11 kw. Bransamentul este trifazat, 40A. Incalzirea fiecarei incaperi este cu siguranta dedicata in panou, circuitele de incalzire fiind imprastiate pe toate fazele, pentru a pastra un echilibru intre ele.
Pentru a putea sa disting intre consumul normal al casei si doar consumul cu incalzirea electrica, ce solutie am? De fapt, care ar fi solutia pe care sa o implementez pentru a putea vedea cat consuma incalzirea in fiecare zi / luna? Pot monta un device smart care sa imi dea consumul cumulat in fiecare zi / luna? Poate ceva de genul asta: https://www.ihunt.ro...-breaker-4P-32A sa rezolve nevoia mea?
Intrebarile mele pleaca de fapt de la nevoia de a afla cat din consumul lunar inregistrat in factura reprezinta energia folosita doar la incalzire.
Sigur ca aproximativ as putea afla pentru ca in lunile in care nu folosesc incalzirea consumul casei este intre 200 si 280 KWh. Dar as vrea sa nu lucrez cu aproximari, ci cu cifre exacte.
Multumesc.

Si inca o precizare: sunt 7 circuite de incalzire, pentru 7 incaperi.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da, daca inlocuiesti sigurantele dedicate cu unele smart poti contoriza consumul chiar pe fiecare circuit.

#3
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.04.2007
Ar trebui montat in tabloul electric general un contoar trifazat cu masura directa si din iesirea contoarului trebuie alimentate circuitele de incalzire. Restul circuitelor (iluminat, prize etc) nu se vor trece prin acest contoar. Astfel vei sti consumul pe incalzire. Consumul va fi in functie de temperatura setata , de termoizolatie si de temperatura exterioara. La o casa de 150mp probabil ca vei consuma in jur de 2 MWh lunar.


Exemplu de contoar

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 aboicu123, on 16 august 2022 - 13:23, said:

Salutare tuturor!
Se da situatia urmatoare: casa noua cu incalzire electrica in pardoseala cu cablu, putere totala a incalzirii 11 kw. Bransamentul este trifazat, 40A. Incalzirea fiecarei incaperi este cu siguranta dedicata in panou, circuitele de incalzire fiind imprastiate pe toate fazele, pentru a pastra un echilibru intre ele.
Pentru a putea sa disting intre consumul normal al casei si doar consumul cu incalzirea electrica, ce solutie am? De fapt, care ar fi solutia pe care sa o implementez pentru a putea vedea cat consuma incalzirea in fiecare zi / luna? Pot monta un device smart care sa imi dea consumul cumulat in fiecare zi / luna? Poate ceva de genul asta: https://www.ihunt.ro...-breaker-4P-32A sa rezolve nevoia mea?
Intrebarile mele pleaca de fapt de la nevoia de a afla cat din consumul lunar inregistrat in factura reprezinta energia folosita doar la incalzire.
Sigur ca aproximativ as putea afla pentru ca in lunile in care nu folosesc incalzirea consumul casei este intre 200 si 280 KWh. Dar as vrea sa nu lucrez cu aproximari, ci cu cifre exacte.
Multumesc.

Si inca o precizare: sunt 7 circuite de incalzire, pentru 7 incaperi.
Incalzire electrica in pardoseala, hmmm
Stai linistit ca o sa ai mari problemePosted Image
Consumul va fi intre 1500 si 3000 kw/h,pe luna,deci foarte simplu de "identificat"
Ce ti-a zis vanzatorul,cu 300---400kw/h pe luna treci iarna
Nu cred ca stii ,diferenta intre incalzire electrica pardoseala si un simplu calorifer electric de 100 lei este "0" sau poate mai exact este mai eficient caloriferul.
Inertia termica imensa iti va manca zilele si.........baniiPosted Image

Edited by florinellll, 16 August 2022 - 14:13.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pui incalzirea pe o priza cu contor si ala e consumul.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
ceea ce vrei tu se poate doar cu sigurante dedicate, cu contor pe fiecare circuit de camera pt incalzire.

ex: https://www.aliexpre...3754454837.html

Atentie, NU e siguranta, este doar un contor ieftin, cu wifi.

#7
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.05.2020

 florinellll, on 16 august 2022 - 14:05, said:

Incalzire electrica in pardoseala, hmmm
Stai linistit ca o sa ai mari problemePosted Image
Consumul va fi intre 1500 si 3000 kw/h,pe luna,deci foarte simplu de "identificat"
Ce ti-a zis vanzatorul,cu 300---400kw/h pe luna treci iarna
Nu cred ca stii ,diferenta intre incalzire electrica pardoseala si un simplu calorifer electric de 100 lei este "0" sau poate mai exact este mai eficient caloriferul.
Inertia termica imensa iti va manca zilele si.........baniiPosted Image
Multumesc. Pentru raspunsul la obiect, ma refer. Energia consumata de mine, din pacate, nu ai cum sa o aproximezi. Nu cunosti nimic despre casa. Poate are 80 de mp, poate are 580 de mp. Dar, inca o data multumesc pentru raspunsul off topic. Arata interes din partea ta. Si bunavointa. Doar atat.
PS - sunt la a doua locuinta cu solutia asta de incalzire.

 Friskey, on 16 august 2022 - 14:08, said:

Pui incalzirea pe o priza cu contor si ala e consumul.
Teoretic, ai dreptate. Dar incalzirea in pardoseala nu se leaga la priza.

 DANPOP, on 16 august 2022 - 14:00, said:

Ar trebui montat in tabloul electric general un contoar trifazat cu masura directa si din iesirea contoarului trebuie alimentate circuitele de incalzire. Restul circuitelor (iluminat, prize etc) nu se vor trece prin acest contoar. Astfel vei sti consumul pe incalzire. Consumul va fi in functie de temperatura setata , de termoizolatie si de temperatura exterioara. La o casa de 150mp probabil ca vei consuma in jur de 2 MWh lunar.


Exemplu de contoar

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Pare o solutie, multumesc.

 Adm, on 16 august 2022 - 14:13, said:

ceea ce vrei tu se poate doar cu sigurante dedicate, cu contor pe fiecare circuit de camera pt incalzire.

ex: https://www.aliexpre...3754454837.html

Atentie, NU e siguranta, este doar un contor ieftin, cu wifi.
Da, stiu device-urile. Ar fi o solutie, multumesc. Poate mai maresc panoul ca sa incapa si astea

 pasilla, on 16 august 2022 - 13:52, said:

Da, daca inlocuiesti sigurantele dedicate cu unele smart poti contoriza consumul chiar pe fiecare circuit.
Multumesc, asta credeam si eu ca este solutia potrivita, insa fara a avea certitudinea. Practic, ar trebui doar sa inlocuiesc in panou sigurantele actuale cu cele smart.

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 aboicu123, on 16 august 2022 - 14:24, said:

Multumesc. Pentru raspunsul la obiect, ma refer. Energia consumata de mine, din pacate, nu ai cum sa o aproximezi. Nu cunosti nimic despre casa. Poate are 80 de mp, poate are 580 de mp. Dar, inca o data multumesc pentru raspunsul off topic. Arata interes din partea ta. Si bunavointa. Doar atat.
PS - sunt la a doua locuinta cu solutia asta de incalzire.

Cu multa stima ,daca esti la a doua de ce nu stii ce ai de facut?
In celalalt topic intrebi :""cum sa fac cum sa dreg""? Posted Image

#9
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.05.2020
Pentru ca nu am facut nici la prima. Si pentru ca nu m-am nascut invatat. Intreb pe forum, discut cu persoane care sunt de meserie si care ma ajuta cu raspunsuri la obiect. Din pacate, nu toata lumea raspunde asa. Cu stima si eu.
Dar da, multumesc pentru ca urmaresti cu interes si ingrijorare situatia mea.

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 01.03.2013
Foloseste un dispozitiv Shelly 3EM (cauta pe google ca se gaseste si in Romania, fara probleme).
Are marele avantaj ca masoara indirect, cu transformatoare de curent, ceea ce este mult mai sigur cand e vorba de consumatori mari si curenti mari.

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,208
  • Înscris: 17.03.2009
Poti sa o faci prin monitorizarea pe fiecare circuit asa cum a scris @adm sau sa folosesti un singur aparat pt monitorizarea tuturor ,poti sa o faci cu acele ihunt,trebuie sa ai grija sa repartizezi consumul echilibrat pe faze.

Edited by anaki, 16 August 2022 - 15:02.


#12
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.05.2020

 anaki, on 16 august 2022 - 14:58, said:

Poti sa o faci prin monitorizarea pe fiecare circuit asa cum a scris @adm sau sa folosesti un singur aparat pt monitorizarea tuturor ,poti sa o faci cu acele ihunt,trebuie sa ai grija sa repartizezi consumul echilibrat pe faze.
Mulțumesc, sunt făcute și echilibrate fazele

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa nu folosesti siguranta tetrapolara (la care sa legi pe fiecare faza cate un circuit). Schimbi efectiv sigurantele mono/bipolare cu unele smart cu metering corespunzatoare ca A.

#14
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.05.2020

 kolfleading, on 16 august 2022 - 14:47, said:

Foloseste un dispozitiv Shelly 3EM (cauta pe google ca se gaseste si in Romania, fara probleme).
Are marele avantaj ca masoara indirect, cu transformatoare de curent, ceea ce este mult mai sigur cand e vorba de consumatori mari si curenti mari.
Acum m-am uitat la Shelly. Multe variante, pt 2,3 sau 4 circuite. Bună varianta. Multumesc

 pasilla, on 16 august 2022 - 15:30, said:

Sa nu folosesti siguranta tetrapolara (la care sa legi pe fiecare faza cate un circuit). Schimbi efectiv sigurantele mono/bipolare cu unele smart cu metering corespunzatoare ca A.
Corect. Eu încerc sa strâng variante de la voi pe care sa le discut ulterior cu electricianul. Mai trebuie sa țin cont și de alte variabile, cum ar fi faptul ca mai am doar 4 locuri în tablou, ca nu as vrea sa leg toate circuitele pe un singur device și altele. Pe de alta parte dispozitivele de la Shelly îmi fac cu ochiul, sunt cea mai ieftina soluție. Decizii, decizii...
Evident ca trebuie sa respect amperajul,nu vreau sa iau foc. Multumesc de atentionare

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
Iti trebuie siguranta inteligenta cu masurare consum pe circuitul cu incalzirea in pardoseala. Am asa ceva pentru mansarda cu scopul de monitorizare consum si diferse automatizari ca la circuitul ala am un AC mare vechi, aia iti trebuie si tie.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 aboicu123, on 16 august 2022 - 13:23, said:


Pentru a putea sa disting intre consumul normal al casei si doar consumul cu incalzirea electrica, ce solutie am?


Iti montezi un contor trifazat separat pentru cicuitul de incalzire.

ps.
De ce doar acum iti pui intrebarea asta si nu atunci cand totul a fost in faza de proiect? Intrebarea NU este valabila in cazul cand ai cumparat totul de-a gata.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

 kolfleading, on 16 august 2022 - 14:47, said:

Foloseste un dispozitiv Shelly 3EM (cauta pe google ca se gaseste si in Romania, fara probleme).
Are marele avantaj ca masoara indirect, cu transformatoare de curent, ceea ce este mult mai sigur cand e vorba de consumatori mari si curenti mari.
Crezi ca incap 7 bobine in tabloul ala?

#18
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Ati folosit vreo iarna sistemul de incalzire ? Un cost pe sezon groso modo ? Consuma asa de mult de vreti sa monitorizati ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate