Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aventuri cu Distrigaz (la bloc)

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View PostdreaQ, on 16 august 2022 - 12:42, said:

la noi in bloc solutia a fost sa scoatem senzorii din priza. Cei mai multi dintre locatari ne-am pus deja senzori "independenti", de alarmare. Ne adaptam...
Mie mi-au pus la casa Tecnogas CD68, sunt italieni, cei mai buni, nu declanseaza la nimic, la otet, peste sau alte prostii, cum am auzit la unii. Nu declanseaza nici macar daca aprinzi mai greu ochiul de la aragaz (cu brichetele alea electrice, care de multe ori nu fac flama din prima). Voua v-au pus senzori ieftini si prosti (si daca v-au zis ca costa mult v-au si inselat la bani, au bagat ei diferenta in buzunare).

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
esti sigur ca merg senzorii aceia si nu sunt niste vechituri uitate cu anii printr-o magazie si apoi pusi la tine? senzorii astia de gaz au o durata de viata limitata, cativa ani, dupa care sunt degeaba

#21
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Da, sunt sigur ca merg, pt. ca o data am avut gazul intrerupt de la Distrigaz ca se intamplase nu stiu ce incediu pe la tevile lor de transport prin port, a fost intrerupt o zi intreaga gazul, apoi cand a revenit, au cuplat senzorii si ticaie, atunci cand armezi tu din nou de la valva! Mi i-au dat in cutie, desfacuta in fata mea, cum sa nu mearga? Tu crezi ca o firma serioasa se joaca cu asa ceva? Pai nu dadea autorizatie ala de la Distrigaz care verifica instalatia la punerea in functiune, atunci cand iti face hartiile!

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostY0samiteSam, on 16 august 2022 - 13:14, said:

eu pana acum nu am auzit de senzori montati pe scara (coridoare) nici nu am vazut pe undeva si am tot fost in scari de blocuri pe la diferiti prieteni.

Au pus la noi, anul ăsta.
Mai dihai este că sînt în legătură radio cu cei din case, ultima generație de senzori, dacă îl scoți din priză pe cel din casă, ăla din holul blocului semnalează ca avarie, și taie gazul pe coloană  🙆

Încă nu sînt date în folosință, dar să vezi distracție, cînd vor activa sistemul  😂

Eu cînd am văzut ce trăznăi/ciubucuri vor să facă la noi în bloc, m-am deconectat total.
Au încercat să îmi bage pe gît un senzor, au luat flit, am reclamat și firma care le monta, că nu știe legea.
Au renunțat și s-au cumințit  🤭
Să îi păcălească pe fraierici, eu îmi permit să gătesc pe electric.

Edited by crisstonne, 16 August 2022 - 14:37.


#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Cum adica "m-am deconectat total" ? Ti-ai taiat teava de gaze din apartament ?

#24
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Cine in bloc e racordat la teava particulara de gaz si deci debransat de la coloana comuna a blocului, nu mai trebuie senzor wireless care comunica cu coloana particulara. Cea comuna e luata in vizor de distrigaz sau altii. Cei legati la teava privata au doar in bucatarie unde e aragazu si unde se afla centrala pe gaz.

#25
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostMMike, on 16 august 2022 - 16:42, said:

Cine in bloc e racordat la teava particulara de gaz si deci debransat de la coloana comuna a blocului, nu mai trebuie senzor wireless care comunica cu coloana particulara. Cea comuna e luata in vizor de distrigaz sau altii. Cei legati la teava privata au doar in bucatarie unde e aragazu si unde se afla centrala pe gaz.

Nu e adevarat. Noi in bloc avem si teava particulara, si teava comuna. Prin apartamentul meu trec amandoua, dar am un detector, conectat la teava particulara, cea comuna doar trece prin apartament. Pe casa scarii aven teava privata, dea comuna nu are contact cu casa scarii, dar avem detectoare pe teava privata.

#26
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Electrovalva trebuie montata pe teava, nu detectoru. La parter undeva se monteaza electrovalva pe teava comuna. Detectoare wireless sunt cel putin 2 montate pe scara si restul in aparatamente (bucatarii). Pe teava comuna sigur trebuie montate conform legislatiei atat timp cat sunt bransate la ea consumatori. La cea privata, se monteaza electrovalve (impreuna cu detectoarele din apartamentele respective) pe tevile care fac legatura cu ea si cu apartamentele unde sunt consumatorii respectivi. Eu nu am vazut senzori pentru teava privata si nici electrovalva. Or fi pe undeva poate, dar in apartamente, au montat senzori wireless pentru a inchide teava comuna, apartamente care au consumatori la teava comuna cum spuneam. De unde stiu ? In locatia unde stau, au fost montati acesti senzori pana sa apara racordari la teava privata.
E absurd sa ai detector in casa care sa comande inchiderea electrovalvei de pe o teava care nu are legatura cu consumatorii din apartamentu respectiv.

Edited by MMike, 16 August 2022 - 18:00.


#27
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostMMike, on 16 august 2022 - 17:47, said:

Electrovalva trebuie montata pe teava, nu detectoru. La parter undeva se monteaza electrovalva pe teava comuna. Detectoare wireless sunt cel putin 2 montate pe scara si restul in aparatamente (bucatarii). Pe teava comuna sigur trebuie montate conform legislatiei atat timp cat sunt bransate la ea consumatori. La cea privata, se monteaza electrovalve (impreuna cu detectoarele din apartamentele respective) pe tevile care fac legatura cu ea si cu apartamentele unde sunt consumatorii respectivi. Eu nu am vazut senzori pentru teava privata si nici electrovalva. Or fi pe undeva poate, dar in apartamente, au montat senzori wireless pentru a inchide teava comuna, apartamente care au consumatori la teava comuna cum spuneam. De unde stiu ? In locatia unde stau, au fost montati acesti senzori pana sa apara racordari la teava privata.
E absurd sa ai detector in casa care sa comande inchiderea electrovalvei de pe o teava care nu are legatura cu consumatorii din apartamentu respectiv.

Nu e absurd. Daca se fisureaza teava comuna la tine in apartament, tu avand bransament separat, cum opresti gazul? Detectorul tau tipa, si opreste gazul ep teava ta care nu are nimic.

Fisura poate aparea din diverse motive, inclusiv un Dorel care da gauri aiurea.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postndor, on 16 august 2022 - 14:41, said:

Cum adica "m-am deconectat total" ? Ti-ai taiat teava de gaze din apartament ?
Păi asta a fost șansa, nu am țeavă la mine în bucătărie.

#29
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View Postunknown_35, on 17 august 2022 - 09:56, said:

Nu e absurd. Daca se fisureaza teava comuna la tine in apartament, tu avand bransament separat, cum opresti gazul? Detectorul tau tipa, si opreste gazul ep teava ta care nu are nimic.

View Postunknown_35, on 16 august 2022 - 17:05, said:

Noi in bloc avem si teava particulara, si teava comuna. Prin apartamentul meu trec amandoua, dar am un detector, conectat la teava particulara, cea comuna doar trece prin apartament. Pe casa scarii aven teava privata, dea comuna nu are contact cu casa scarii, dar avem detectoare pe teava privata.
La tine nu e valabil ?? Zici ca prin ap.tau trec ambele tevi, dar detectoru e conectat la teava privata. Cu cea comuna din ap.tau cum ramane ??

#30
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Nu mi-a cerut nimeni sa pun. Dar din punctul meu de vedere nu e absurd.

#31
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Nu ti-a cerut nimeni sa pui, dar e aceeasi situatie de care zici in cazul meu, insa tu n-ai pus si pentru acea teava. La teorie esti bun (pentru altii), dar in practica, la tine nu e valabil....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate