Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Carbonaut, not great, not terrible !

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Azi mi-a venit si mie padul termic nemaipomenit Carbonaut -Thermal Grizzly, la 55 de lei pe emag, dimensiune de 3.2mmx3.2mm.
Si i-am facut un test pe laptopul de pe care scriu acum. Am schimbat pasta Arctic Silver 5 pe care o aveam instalata de vreo 2 ani si care incepuse sa nu-si mai faca treaba. Stresat cu softul OCCT procesorul sarea de 95grade si intra in throttling. Cel mai probabil efectul de pump-out a scos pasta afara, insa cand am desfacut, nu am observat chestia asta, totul parea normal. Cert e ca s-a intamplat ceva si pasta nu-si mai facea treaba.
Bun! Deci am taiat pe dimensiunile procesoruli si chipului video. Mi-a mai ramas de inca 3 laptopuri ca ale mele. Mai am 3 laptopuri in casa dintre care doar unul are chip video dedicat, deci ar trebui sa-mi ajunga pentru toate si sa-mi mai si ramana o bucata. Din punctul asta de vedere e ok.

Temperatura insa.. acum stau cu laptopul la 45-48 de grade. Plecasem de a 50+ in idle. Not great!
In full load/stress, temperatura se invarte intre 85 si 90 de grade. Inainte se ridica instant la 95 si statea acolo.  Deci.. not terrible!
La full/load/stress frecventa sta in 80% din timp la maxim, dar mai si coboara pe la 800MHz. Inainte atingea doar pentru 2 secunde frecventa maxima, apoi scadea si nu mai revenea. Nushce sa zic!

Normal ar trebui sa mai fac un test cu pasta termoconductoare, dar mi-e lene acum. Am Arctic silver 5 si MX4 acum acasa. Din ce-mi amintesc, temperaturile in iddle scadeau foarte mult, pe la 35grade sau 10 grade peste temperatura mediului ambiant. Deci pasta termoconductoare ar fi mult mai buna la inceput, dar in timp se duce, prin efect pump-out sau poate si o transformare a proprietatilor. Nu am gasit-o nici uscata nici pump-out, cel putin ochiometric.

La laptopuri unde procesorul are pastila de siliciu mica, efectul de pump-out e mult mai pronuntat decat la desktopuri. De aia nu prea pot sa ma iau dupa reviewurile facute de overclockeri, care folosesc desktopuri cu procesor mare, unde efectul e mai mic. Si de aia am si optat pentru acest carbonaut. De fapt eu cautam o pasta termica mai vascoasa, care nu iese asa de repede. Arctic silver 5 e oleaca mai vascoasa decat MX4, care am observat ca rezista inca si mai putin, trebuie schimbata anual. Dar cum informatia despre vascozitate nu prea o gasesc, reviewurile sunt irelevante pentru ca majoritatea fac pe desktopuri, am optat pentru acest pad termic de care am aflat abia acum ca exista si am zis sa-i dau o sansa.

So.. m-am gandit sa-i fac un review la acest produs minune care, se zice, ca e cat o pasta termica de calitate medie. Well.. nu e adevarat. E cat o pasta termica de calitate proasta, mai degraba. Avantajul ar fi ca nu ar trebui sa se modifice parametrii in timp. Deci ce vad acum, ar trebui sa vad si peste 2 ani.

Am lucrat cu atentie, am curatat foarte bine, am smirgheluit radiatorul cu smirghel de 5000, foarte fin, pana a ajuns oglinda. Am curatat iar, nu am pus mana deloc pe pad sau pe-acolo sa influentez negativ. Am taiat si verificat sub microscop. Deci cam atat poate acest carbonaut.

Probabil ca performantele mai bune la temperatura mare sunt datorate "inmuierii" cauciucului. Produsul arata ca un cauciuc foarte subtire.
Si tot probabil, rezultatele ar putea sa creasca, daca as face o presare mai puternica a coolerului. N-am s-o fac insa.

Deci cost-wise nu prea merita. O pasta termica vascoasa (care o fi aia?) ar trebui sa fie mai buna si de anduranta mai ridicata in timp (poate 5 ani, poate 10). Padul asta cica e garantat 10 ani. Cica e refolosibil. O fi, insa de ce sa-l scoti sa-l refolosesti cand oricum tre sa pui ceva in loc?
Mai stau cateva zile si o sa ia un review de 3 stele, daca o binevoi emagul sa-l publice. Poate 4, daca-si mai revine in timp, poate se mai aseaza.. naiba stie!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Cu MX3 care nu se mai gaseste mai reduceai 1C, nu e mare diferenta fata de MX4 la transfer.
Si cu maioneza nu ai mai mult de 1C in plus...

Daca vrei altceva - galiu, dar e conducator electric, trebuie grija mare, trebuie izolar chipul perimetral.
Si chiar si cu asa ceva, nu vezi mare diferenta decat daca pui cooler mult mai performant, heatpipeuri mari si multe dar cat mai scurte, ventilator cu presiune marita si debit marit, sau cu apa, sau cu izobutan, sau element Peltier si racire separata pt. Peltier si mai tzapana...
Sau undervolt si underclock, insa asta e mai greu la laptopuri...

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Galiul ataca cupru in timp.
In rest ce spui tu nu se aplica. E un laptop.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaccip, on 12 august 2022 - 16:57, said:

Azi mi-a venit si mie padul termic nemaipomenit Carbonaut -Thermal Grizzly, la 55 de lei pe emag, dimensiune de 3.2mmx3.2mm.
Cam microscopic padul ăla. Și zici că ți-a rămas pt încă 3? :)
Ai tehnologie extraterestra?

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Pai am taiat 2 fasii de 10x32 si mi-a ramas una de 12x32.
O fasie vine exact pentru doua procesoare, cealalta pentru 2 chipuri grafice si mai ramane 12x10.
Plus fasia ramasa de 12x32.

Procesorul meu are 9.5x15.5. Chioul grafic are 9x10.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001
Am dat și quote chiar
3.2 x 3.2 mm !!!
Trei virgula doi milimetri. ?!?!
(Îs 2 puncte în plus) :)

#7
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 21.07.2011
Jesus, man, atata munca doar sa aplici un pad, ma mir ca nu iti cere sa ai si locul de lucru dezinfectat, deratizat, sterilizat precum o fabrica de procesoare. Sa nu fie cumva o microparticula de praf ca se duce dracului toata performanta padului.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaccip, on 12 august 2022 - 16:57, said:

.

Am lucrat cu atentie, am curatat foarte bine, am smirgheluit radiatorul cu smirghel de 5000, foarte fin, pana a ajuns oglinda. Am curatat iar, nu am pus mana deloc pe pad sau pe-acolo sa influentez negativ. Am taiat si verificat sub microscop.
Smighel de 5000?
Daca ajungi la rugozitate foarte mică (oglinda) și planeitate foarte buna, nici nu îți mai trebuie pasta sau pad.
Devine contactul aproape perfect, granulele din pasta fiind mai mari decât rugozitatea.
Am experimentat eu acum vreo 10-15 ani acest procedeu.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Daca s-ar rezolva atat de simplu, nici nu ar mai exista pasta si paduri termo.
Daca vrei sa incerci, ia de aici smirghel de f buna calitate. https://www.aliexpre...2891983020.html

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001
Am incercat "in antichitate".
https://forum.softpe...hl__ rugozitate
Nu mai fac astfel de experimente acum. ;)

Să obții o rugozitate aproape zero e foarte costisitor. Mult mai mult decât padurile sau pasta.

Edited by dorin_2k, 13 August 2022 - 12:08.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Ar trebui sa incerc o pasta termica mai vascoasa, insa nu stiu care.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Polishul are rost doar fara pasta.
Cu pasta termica e chiar invers, evident si chiar absurd sa mai fie polish, pt. ca evident cu polish suprafata de transfer e minima deci transfer mai prost...

Pasta de orice fel are transfer termic de zeci de ori mai proast decat are argintul, cuprul si aluminiul, de ex 5-14W/mk vs 205-385 W/mK.

Repet, nu te stresa degeaba, cu MX-3 poate mai reduceai 1C daca reuseai sa o aplici bine, ca la vascoase e mai greu si poti sa obtii usor rezultate mai proaste.

Acum se gaseste MX-5 care e aproape lichida si cu toate astea permite 1C sub MX4, pt. ca are transfer termic mai bun, are mai multe particule de carbon, si se aplica si mai usor bine.
Noctua NT-H2 mai reduce inca 0,3C sub mx5.
Mai vechea NT-H1 era mediocra, sub Arctic silver5, insa NT-H2 e cam top la pasta termica.
Dar repet intre cea mai buna pasta si o maioneza nu ai mai mult de 2C diferenta ( desigur maioneza e buna doar proaspata...)

Nu are rost sa te stresezi cu pasta.
Daca polishezi perfect si IHSul CPU si baza coolerului, a.i. sa se sudeze natural intre ele fara pasta, o sa si un transfer termic de zeci de ori mai bun, dar si asa o sa ai limitari legate de suprafata de contact, lungimea heatpipeurilor, etc.
Cel mai bine se raceste direct local cu agent frigorific, ceva mediu intre apa si azot lichid ar fi izobutan care se foloseste acum si la frigidere, fierbe la minus 11C ( si trebuia la - 18 sau -21 ca sa nu lucreze suplimentar pompa de caldura, dar acum lucrurile se fac din ce in ce mai prost intentionat ca sa se strice mai repede, deja de cativa ani e hotarata trecerea la CO2 la ACul de masini la presiune enorma, care nu mai e combustibil dar din cauza presiunii enorme expodeaza mult mai puternic, e o bomba in caz de compromitere a rezistentei structurale in accidente).

Edited by loock, 13 August 2022 - 14:03.


#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Ok, hai sa iesim un pic din zona absurdului si sa va intreb pe cei care stiti o pasta care sa reziste la pump-out. Ceva ce se gaseste in comert, ceva ce ati testat pe laptop cu pastila de siliciu mica (1cmp)
Ar fi singura informatie de ajutor in acest context. Padurile nu sunt pentru performanta(deocamdata) ci pentru stabilitatea in timp.

#14
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Foloseste o pasta Noctua, Arctic sau Kryonaut, curata-l mai des, seteaza un profil usor mai agresiv la ventilatoare si cam asta e tot ce poti face la laptop. Eventual, functie de configuratie , mai poti face un undervolt si gata.


#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Neah, raman cu padul asta. Cred ca s-a mai asezat ca acum in iddle sta in jurul lui 40. Cam tot pe-acolo sta si la 2-3 luni dupa ce schimbi pasta.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006
Contează și temperatura ambientală, una e sa măsori primăvară la 22-25°C în casă, alta e să măsori vara la 27-30°C

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
A trecut un an de la test si.. a trebuit sa-l dau jos ca laptopul si-a tot deteriorat treptat performantele termice pana am ajuns in punctul in care am decis ca nu mai merge asa.
Deci nu e bun nici la stabilitatea in timp, ba mai slab ca o pasta. L-am gasit distrus, umflat, scos de sub chip, de consistenta unei plasteline rupte, mancate si inutile. Nu mai seamana deloc a pad.
Am pus pasta in loc, dar .. o sa mai incerc un alt pad, de data asta direct de la mama lui, din China.  PTM7950, sa vad ce-i si de capul lui. E si mult mai ieftin si sigur e mai bun, ca asta a fost mai slab la toate capitolele ca o pasta mediocra si pret cvadruplu sau mai mult.

https://www.aliexpre...4744337186.html

L-am comandat, imi vine peste o luna probabil. Va anunt peste inca un an care-i treaba. Pana atunci keep calm si nu dati banii pe carbonaut, ca-i o minciuna frumos impachetata si scumpa. As include automat si Thermal Grizzly, ca brand mincinos. Eu l-am luat pentru stabilitate, dar e mai slab chiar si decat o pasta.. Unii sunt multumiti de acest brand, dar eu cred ca toti au testat pasta 5 zile si au aruncat cu 5 stele peste tot, nu face nimeni review dupa un an, ca probabil ar da toti o stea la tot.
Deocamdata MX4 ramane cel mai bun testat de mine ca stabilitate in timp, mai ales la laptopuri cu procesoare cu pastila mica. La desktop, probabil ca merg si altele okaysh.

Edited by maccip, 08 October 2023 - 15:45.


#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
A venit de mai de mult padul, dar abia azi l-am schimbat.
Vorba vine pad, ca-i de fapt o pasta solida aproape ca un pad, foarte subtire si cam dificil de aplicat. O poti pune la frigider, dar cand te apuci s-o manipulezi in mana, se incalzeste la loc si devine lipicioasa.
Cand o aplici pe procesor, trebuie s-o pui direct bine, ca n-o mai poti dezlipi daca atingi un pic pastila. Deci trebuie taiata un pic mai mare, sa o poti manipula cu o penseta.

Dar, nu scriam toate astea daca nu ar fi meritat. Vedem in timp cum se comporta, insa pot zice ca dupa aplicare e impresionanta. E mai buna ca orice pasta am folosit pana acum
Procesor de laptop, stresat la maxim cu 2 softuri de stresare simultan(ThrottleStop si OCCT), nu atinge 85 grade decat in spaikuri doarte scurte, desi ventilatorul scuipa flacari afara ca dragonul.
Nu intra in throttling indiferent ce i-as face. Totul la maxim, cu boost frecventa, cu tot. Consum de putere constanta de 50 de W, ceea ce e foarte mult pentru laptopul meu. In mod normal nu am cum sa-l fac sa sara de 35W.
Deci.. laptop si nu de gaming.
La iddle am acum fix 37 de grade, stand pe pat, fara sa poata rasufla.. Sta cam pe la 35 de grade, daca-l pun pe masa. Am 25 de grade in casa, cam ca de obicei.
La al nevestei n-am reusit sa-l urc peste 80 de grade sub nicio forma.

Deci, pentru cei care nu au rabdare un an sa o testez mai bine, merita incercata. E mult peste carbonaut, care inca de la inceput s-a comportat ca o pasta termica de calitate. medie.
Asta se comporta mult peste MX4 si peste Arctic Silver5. Prima impresie e una excelenta.

E cam scump insa. Am luat 8cm x 4cm ca mai mult n-am nevoie.

Edited by maccip, 11 November 2023 - 15:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate