Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rugozitate radiator

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
As dori o informatie despre rugozitatea (asprimea) suprafetei de contact dinte radiator si procesor.
Am observat la 2 radiatoare ca rugozitatea este foarte mare. Se observa chiar rizurile lasate dupa procedeul de prelucrare (frezare plana).
Prelucrarea banuiesc ca s-a facut cu o freza cilindro-frontala.
Se vad si simt respectivele urme de la scula aschietoare.
Rugozitatea aproximativ cred ca e de 25-50. (ochiometric).
Nu ar fi normal sa fie cat mai mica. Chiar o rectificare sau superfinisare?
As putea ajunge la o rugozitate de 0,8-1,6 sau chiar mai mica.
Sau trebuie sa fie asa mare incat sa retina pasta termoconductoare?
Sa incerc sa fac eu o finisare a respectivei suprafete? Ar avea rost? Sau as inrautati transferul termic?

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
din cate stiu incearca cu un smirghel foarte fin sa faci cat mai fina acea suprafata ,rugozitate mare afecteaza transferul termic!

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Nu sunt TCM-ist, dar parca ar fi de preferat o suprafata cat mai putin rugoasa.
Pasta termoconductoare adera ( si transfera caldura ) chiar si pe o suprafata oglinda.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Transferul termic implica o rezistenta termica. Care scade cu suprafata de contact. Pasta termoconductoare pe care o folosesc are in componenta Ag. Care are transfer termic mai bun decat aluminiul (si chiar cuprul).
De aceea cred ca daca radiatorul are o suprafata usor rugoasa este un lucru util, pentru ca va avea o suprafata de contact mai mare cu pasta, ceea ce este exact ce vrei - suprafata maxima. Nu vrei un strat gros de pasta pentru ca rezistenta termica creste cu grosimea. De aceea rugozitatea aceea este un compromis intre maximizarea suprafetei si micsorarea grosimii stratului de pasta.

#5
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am tot vazut pe net tutoriale de polish al radiatorului, banui ca nu de nebuni fac asta mesterii.
De citit: http://2geek.org/pt/...quick=nightfire

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostSuperDuper, on 13th October 2010, 16:42, said:

folosesc are in componenta Ag.

cat Ag are?

parerea mea e sa-l freci bine, sa fie pelicula de pasta cat mai fina.


in plus, degeaba ai suprafata de contact (cu foarte putin) mai mare la talpa raditorului daca nu o ai si la procesor.

nu prea vad pasta aia sa aiba un transfer mai bun decat aluminiul sau cuprul de puritate mare.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
M-as apuca sa fac o lepuire si apoi o lustruire la radiator. Are talpa de Cu iar elementii de radiere din Al.
Totusi cred ca special au facut cu respectiva rugozitate. Pastila respectiva e cu mult mai fina pe partea opusa. Nu cred ca au omis sa prelucreze suprafata de contact. Si asta la 2 tipuri de radiatoare facute de 2 firme diferite.
Dar nu prea e logic ce au facut.
Rugozitate mare -> suprafata de contact mica, pasta termoconducatoare mai multa.
Daca pasta nu e de calitate -> un transfer f prost.
In schimb, daca pasta e de foarte buna calitate, la o rugositate mare  -> un transfer de la pasta la radiator pe o suprafata mult mai mare deci f bun.
Asta sa fie si ideea producatorilor?
Am sa il montez asa (origina) si apoi am sa-l finisez. Sa vedem rezultatele.

Acum vreo cativa ani am finisat eu acel radiator dar nu mai tin minte daca a scazut cu mult temperatura. (am folosit si alta pasta dupa prelucrare).
Am crezut ca am "prins" eu un radiator neprelucrat.
Deci toate radiatoarele au o rugozitate mare pe suprafata de contact? Sau numai cele de calitate sunt asa?
Acum am un Freezer 4 pt 478.

Edited by dorin_2k, 13 October 2010 - 18:04.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postundercoverbrother, on 13th October 2010, 11:18, said:

in plus, degeaba ai suprafata de contact (cu foarte putin) mai mare la talpa raditorului daca nu o ai si la procesor.

Pai vorbim de doua rezistente termice in serie. Una procesor-pasta si alta pasta-radiator. Micsorarea oricareia din ele este un pas inainte, nu? Producatorii de coolere nu au ce sa faca in privinta suprafetei IHS (Integrated Heat Spreader).
Daca radiatorul este de Al, lustruirea lui poate duce la probleme (creearea de oxizi), aderenta micsorata a pastei cu crearea de incluziuni de aer...
Eu am inlocuit radiatorul OEM cu unul cu pastila de Cu (conductivitate termica dubla). Cred ca este facut intentionat asa pentru marirea suprafetei de contact termic.

Si procesorul se poate slefui, dar eu nu cred ca imbunatateste nimic fata cazul cand folosesti pasta AS5 pe suprafetele existente.

Edited by SuperDuper, 13 October 2010 - 18:38.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Primul radiator era din Al, iar asta de acum e din Cu.

Cred ca am sa le lepuiesc pe ambele cu hartie abraziva de 2.000 (daca gasesc asa ceva pe la noi).
Totusi am vazut [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5L1s1-nXj0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ca ala facea pe uscat lepuirea.
Insa lepuirea se face in prezenta unor lubrifianti. (sunt TCM-ist si stiu sigur ce vb)
Poate ajung la o rugozitate Ra=0,025 sau chiar 0,012 micrometri.

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In esenta daca ai lepui perfect ai elimina necesitatea pastei termice. Ai tupeu?
Altfel, ce rost are sa faci oglinda, daca pui oricum pasta aia intre suprafete? Cat de mici sunt particolele de Ag din pasta, nu cumva vor actiona ca "distantiere"? Daca suprafara este mai rugoasa, particulele de Ag intra in acele rugozitati ale radiatorului.

Edited by SuperDuper, 13 October 2010 - 19:09.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
La sf de saptamana imi fac timp si voi exuta operatiunea si la CPU si la radiator.
Ca si asa am un CPU Intel la 3 GHz care imi da blue screen din cauza caldurii cred.
Pe un celeron 2.8 merge ok sistemul.
E pe soket 478 si are mari probleme cu caldura si consumul de curent.
Cu capacul la carcasa am BSOD in fiecare zi.
Il tin fara capac de vreo 4 ani.
Pun si AS5 sa vad ceva schimbari.

Pe ala de Al l-am slefuit doar acum cativa ani cu 1000 granulatie. Credeam ca e OK. Dar acum am vazut ca trebuie cu 2.000 si sa iasa oglinda.

Edit: marimea particulelor de Ag e de <0.49 microns. Deci f mari fata de rugozitatea propusa de mine (0,025)
Daca ajung la 0,025 cred ca mai bine fara pasta. Dar sa nu am abateri de la planeitate!!!!

Edited by dorin_2k, 13 October 2010 - 19:15.


#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ti-am zis eu ca ce fac aia pe net, fac fara sa gandeasca :D
Da, daca ai planietate perfecta nu ai nevoie de pasta. Dat fiindca planietatea perfecta este extrem de scumpa, toata industria merge pe varianta pasta + rugozitate mai mare decat 1-2 microni.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Azi am masurat rugozitatea la procesor si la radiator pe 2 directii perpendiculare.
Difera destul e mult:
la CPU am obtinut Ra 0,65 si 0,25 micro metri
la radiator am obtinut Ra 3,29 si 3,72 micro metri
Specific ca e Ra si NU Rz.
Rz=4*Ra.
Atasez cateva foto.
E un aparat destul de performant (cam 2.000 Euro valoare  :rolleyes: ).
Attached File  DSCN3850.jpg   163.7K   91 downloads
Attached File  DSCN3854.jpg   159.39K   73 downloads
Attached File  DSCN3858.jpg   138.27K   78 downloads
Attached File  DSCN3860.jpg   132.84K   64 downloads

Aparatul masoara de la minim Ra 0,03 micro metri.
Am gasit hartie abraziva de maxim 1.600.

Sper sa ajung la Ra 0,10 micro metri. Deci Rz=0,4. Mai putin nu cred ca voi reusi cu 1.600 abraziva.
Si daca marimea granulelor de Ag este <0,49 microni, oare voi castiga ceva?
Deci Rz<marimea granulelor.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Azi am slefuit cu hartie abraziva de 600 si apoi de 1.600 si am ajuns la Ra de 0,16 si la CPU si la radiator.
Nu am gasit hartie abraziva de 2.000.
Stiti pe undeva de vanzare asa ceva?
Sper sa ajung la Ra 0,05

#15
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

View Postdorin_2k, on 15th October 2010, 19:41, said:

Nu am gasit hartie abraziva de 2.000.
Stiti pe undeva de vanzare asa ceva?
Praktiker.

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Acum 6-7 ani mi-am batut si eu capul exact cu problema asta. La vremea respectiva am ajuns la concluzia ca suprafata rugoasa+pasta termoconductoare sunt cea mai buna solutie pentru transferul caldurii.
Plus ca in sistemele fabricate de producatori de renume talpile erau rugoase (apucasem sa disec IBM, Compaq si HP).


Care este principiul de functionare a aparatului de masurat rugozitatea ?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca e un compromis asta cu rugozitatea mare.
La rugozitate mica creste pretul f mult.
De asta se aplica pasta.
Dar la rugozitate f mica creste tranferul termic

Revin la finalizarea lucrarilor cu date exacte.

Functionarea:asemanator cu un ac de pick-up.
Are un vf de diamant pe o tija ce se pozitioneaza pe suprafata de masurat.
In momentul masuarii, tija efectueaza o miscare de du-te - vino pe respectiva suprafata intre 0,25-4 mm in functie de valoarea ce o determinam.
Masurarea se face folosind principiul piezoelectric.
Domeniul de masurare: Ra 0,03-6,3 micro metri

#18
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Parca pentru suprafete oglinda se folosea pasla.
Zic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate