Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Tavan rigips crapat la imbinare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Salutare oameni buni!
Am cumparat un apArtament intr-un bloc nou(constructie 2022), la tavan au folosit peste tot bandă pt imbinarea placilor de rigips, cand l-am preluat a fost totul ok, azi in schimb am observat o fisura firava la imbinarea placilor. Mi s-a spus ca fiind constructie noua (bloc de 10 etaje), aceasta lucreaza si e normal sa mai apara fisuri. Acum va intreb, e normal, in special la tavan? Multumesc frumos!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Ai poză?
Bagă, să vedem.

#3
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Cam asta e mica fisura😁
[ https://i.ibb.co/G36KwTB/20220809-180816.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mihai1989ro, 10 August 2022 - 00:13.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Ai zis bandă.
Bandă de hîrtie?
Cred că era mai bună plasa de fibră.
Păi ce să zic... :scratchchin:
Ai garanție, aia nu este explicație, că mai crapă ici colo, să repare.

#5
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

View Postcrisstonne, on 10 august 2022 - 00:22, said:

Ai zis bandă.
Bandă de hîrtie?
Cred că era mai bună plasa de fibră.
Păi ce să zic... :scratchchin:
Ai garanție, aia nu este explicație, că mai crapă ici colo, să repare.

Au pus banda de fibra...
Doar ca mi au zis ca fiind constructie noua, tavanul fiind pus pe in profil, lucreaza si ca imi recomanda ca peste 1 an si ceva, doi sa repar fisurile, deoarece o sa tot apara. E normal la o constructie noua sa apara fisuri la imbinarea unor placi din tavan? Merci

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,274
  • Înscris: 06.02.2008
Și eu am trei apartamente noi în trei blocuri diferite dintr-un ansamblu rezidențial din Bacău și am văzut ceva asemănător pe casa scării la unul din ele. Dar nu pe tavan, a plesnit cumva varul pe perete. În apartamente n-am văzut încă nimic deși cel mai vechi are deja 5 ani. Nici nu m-am uitat cu lupa, trebuie să recunosc. Eu înțeleg că "lucrează" blocul sau motive din astea dar de ce să-ți repari tu avariile și să n-o facă ei?

#7
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

View Postcaiuscorneliu, on 10 august 2022 - 01:24, said:

Și eu am trei apartamente noi în trei blocuri diferite dintr-un ansamblu rezidențial din Bacău și am văzut ceva asemănător pe casa scării la unul din ele. Dar nu pe tavan, a plesnit cumva varul pe perete. În apartamente n-am văzut încă nimic deși cel mai vechi are deja 5 ani. Nici nu m-am uitat cu lupa, trebuie să recunosc. Eu înțeleg că "lucrează" blocul sau motive din astea dar de ce să-ți repari tu avariile și să n-o facă ei?
Da, pai asta o sa fac, o sa apelez la garantie si sa puna mana sa repare. Multumesc frumos!

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Esti optimist, te rog sa ne tii la curent cu aplicarea garantiei :)
In plus, daca structura profilelor tavanului e simpla, nu dubla, sunt sanse mai mari sa fisureze.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
La garantie va veni un nene cu o rola de fibra, un saculet de ipsos , o scara, va murdari 120% din casa cand amesteca in galeata cu bormasina , astupa fisura si ...gata reparat in garantie.
Vrei treaba buna ? stai 1 an asa sa "se aseze" dupa care vorbesti cu un meserias .
Da, structura de montaj conteaza cel mai mult si sigur e facuta la economie si viteza.

#10
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
Cam devreme sa fisureze. Ori n au pus placile intercalate ori au pus hartie in loc de plasa.

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,335
  • Înscris: 06.06.2006
Apeleaza la garantie parerea mea.
Le spui in scris sa vina cu folie si sa nu-ti faca mizerie in casa, in caz contrar iti rezervi dreptul de a le impune c-val curateniei.
Daca fac figuri, ANPC.
Am un amic cu aceeasi problema. In aproape 2 ani i-a chemat de 3 ori. Au facut figuri si a rezolvat cu ANPC (ap era luat penpersoana fizica, altfel nu are ce face ANPC). S-a dus inclusiv cu un prieten avocat peste ei.
A solicitat prelungirea garantiei de fiecare data cu durata operatiunilor de reparare si aducere la conformitate.
A avut norocul ca firma respectiva sa mai existe, ca sunt cazuri in care firmele constructoare la astfel de asambluri favute in bataie de joc sa se bage in insolventa/faliment dupa finalizare, si multi raman cu buza umflata.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmihai1989ro, on 10 august 2022 - 00:10, said:

Cam asta e mica fisura��
Asta e avantajul la constructiile tip fast-food, unde nu se respecta timpii si conditiile necesare ca structura de rezistenta si finisajele sa se usuce corespunzator.
Pe langa asta, si daca e reparata corespunzator sunt sanse foarte mari ca fisura sa reapara cand se vor muta si alti oameni in bloc, marind astfel greutatea suportata de structura de rezistenta.

#13
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Multumesc frumos tuturor pt ajutor! Apreciez!
Fisura e pe tavanul de pe hol, care e in forma de L. Fix in acel colt a aparut. Mi-a spus zugravul ca fiind si pe colt, conteaza si aspectul asta. Plasa de fibra e peste tot, nu s-a facut rabat de la calitate/materiale, ce e drept, e singura fisura din apartament. A zis ca vine maine si pune banda, repara zona si vopseste tot holul, ca sa nu se vada unde a reparat. E bloc de 11 etaje, la cat au dat cu bormasini, etc... Probabil a contat si asta. Presupun ca indiferent de cat au pus ei bandă, fiind si constructie noua si tavanul din rigips, inevitabil nu am cum sa scap de fisuri. Mi-a zis sa il las asa 2 ani, pana se aseaza blocul si dupa sa repar, pt ca nu are rost sa fac 100 de reparatii. Zi frumoasa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate