Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

rusa vs ruseasca

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K9G-Xnu3pSc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezentatoare zice ruseasca, pe ecran scrie rusa. Mereu aud "..easca" spus aleatoriu (cred). O data am auzit "armata rusa si cea chinezeasca".
Eu as zice ca rusa / chineza inseamna a Rusiei/Chinei, iar ruseasca/chinezeasca inseamna produsa in/de Rusia/China, ca un produs industrial.
Ex: Papuci chinezesti (produsi de China). si nu papuci chinezi. In schimb soldati chinezi si nu soldati chinezesti. Posted Image

Rog moderatorul sa nu mute topicul la sectiunea razboaie, sau papuci.

#2
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Nu mi-am pus niciodata problema, dar intuitia imi spune ca atunci cind e vorba de oameni si popoare, se spune chinez, cind e vorba de adjectiv pe linga orice altceva, se spune chinezesc.

Eu cind vreau sa-mi bat joc, spun soldatul romanesc, parlamentarul romanesc, turistul romanesc, samd.

#3
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

View Posthellmarvel, on 09 august 2022 - 17:48, said:

Eu cind vreau sa-mi bat joc, spun
Si eu am facut asa. E totusi mai batjocoritor cand spui chinezesc, la orice. Aveam pe cineva cu nickname "guru_chinez" si faceam misto ca-i guru chinezesc.

Apropo, prezentatoarea n-ar fi zis niciodata "O baza militara americaneasca". Sau armata ruseasca s-a luptat azi cu armata ucraineasca.

#4
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Romana vs romaneasca?

E aceeasi dilema.
Enescu a compus Rapsodia Romana. Romana e adjectiv, rapsodie e substantiv.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013
Se invata la scoala - orele de gramatica din clasele 5 -8, cand se discuta despre substantiv si adjectiv

https://dexonline.ro/definitie/rusesc

Dar probabil ca pe viitor se va renunta de tot la gramatica, pt ca e grea, pt ca te face sa gandesti cand vorbesti pt a nu scoate nici o ( nicio - modificare facuta pt ca toti analfabetii sa scrie corect!) prostie pe gura.

View Postbursucelu_viesel, on 09 august 2022 - 17:57, said:

Si eu am facut asa. E totusi mai batjocoritor cand spui chinezesc, la orice. Aveam pe cineva cu nickname "guru_chinez" si faceam misto ca-i guru chinezesc.

Apropo, prezentatoarea n-ar fi zis niciodata "O baza militara americaneasca". Sau armata ruseasca s-a luptat azi cu armata ucraineasca.

Exista astfel de cuvinte in limba romana?

Edited by unknown_35, 09 August 2022 - 19:20.


#6
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

View Postunknown_35, on 09 august 2022 - 19:20, said:

Ce scrie acolo ma supara: "Provenit din Rusia, din Uniunea Sovietică". Tocmai ce fusese saptamana trecuta un clip rusesc de propaganda cu tineri zicand "Eu sunt georgian, eu sunt moldovanca (moldoveanca), etc. Impreuna suntem rusi! Si-l sustinem pe Putin!". Cam asa si cu lucrurile rusesti din Uniunea Sovietica.

Pe siturile moldovenesti vad ca apare expresia "ucraineasca".

Edited by bursucelu_viesel, 09 August 2022 - 19:37.


#7
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

View Postunknown_35, on 09 august 2022 - 19:20, said:

nici o ( nicio - modificare facuta pt ca toti analfabetii sa scrie corect!)
Dar niciodata de ce nu se scrie "nici o data"? Mai ales ca e "o data" si nu "odata". Cineva se luase de mine ca am scris "o data" si ca s-ar scrie intotdeauna legat. Ori cate exemple ii dadeam, se facea ca ploua. "Coboara odata! Sa mergem unde am fost o data."

Edited by bursucelu_viesel, 09 August 2022 - 20:11.


#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

View PostDon_Costica, on 09 august 2022 - 18:10, said:

Enescu a compus Rapsodia Romana. Romana e adjectiv, rapsodie e substantiv.
Cred ca vrea sa fie un fel de Rapsodia Romaniei, sau Rapsodia romanilor. Nici nu ar merge titlul Rapsodia romaneasca, ci eventual Rapsodie romaneasca. Doar sa spui: Rapsodia romaneasca mi s-a parut mai frumoasa decat cea ungureasca.
Vad ca exista pana si "austrieceasca" (M. Kogalniceanu).

Edited by bursucelu_viesel, 09 August 2022 - 20:34.


#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
"Stalin si poporul rus/Libertate ne-au adus"
Era un cantec de propaganda din anii 50. Deci nu "poporul rusesc".

Parerea mea: cand e vorba de oameni, aia sunt rusi/chinezi/poloni. Cand e vorba de obiecte neinsufletite, atunci e rusesc/chinezesc/polonez. La fel pentru alte nume de popoare: francez/frantuzesc, ungur/unguresc, italian/italienesc etc. Nu prea se aplica la cele terminat in -an (american, indian, brazilian, australian etc).

#10
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 05.03.2009
De fapt, cred că avem iarăși un caz de „cum sună mai bine”.
Eu sunt român, rus, maghiar, american, coreean - am un steag românesc, rusesc, maghiar, american, coreean.
Eu sunt englez, chinez, vietnamez, japonez, polonez - am o rablă englezească, chinezească, vietnameză, japoneză, poloneză.
Sunt roman, grec, dac - am o sabie romană, grecească, dacică.
Dacă sunt pământean sau marțian, atunci am o navă pământeană sau marțiană.
Nu sunt româncă, franțuzoaică, rusoaică, olandeză, filipineză. Am doar cetățenie română, nu și franceză, rusă, olandeză, filipineză.

Eu sunt din Brunei, Sao Tome și Principe, Malawi, Lesotho, Guineea Bissau... aici m-am blocat. Ajutor!

#11
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009

View PostBeda_Venerabilis, on 09 august 2022 - 23:51, said:

Eu sunt român, rus, maghiar, american, coreean - am un steag românesc, rusesc, maghiar, american, coreean.
Eu sunt englez, chinez, vietnamez, japonez, polonez - am o rablă englezească, chinezească, vietnameză, japoneză, poloneză.
Sunt roman, grec, dac - am o sabie romană, grecească, dacică.
Dacă sunt pământean sau marțian, atunci am o navă pământeană sau marțiană.
Eu mergeam pe diferentierea intre o proprietate a statului si un produs (dintre multele produse posibile) dintr-un stat.
Deci steagul se refera la steagul reprezentativ al tarii, si nu un steag oarecare produs in tara respectiva. Deci steag maghiar, steag roman. Daca m-as referi strict la faptul ca-i produs in tara, atunci pot zice si steagul romanesc al SUA si steagul frantuzesc al SUA (deci steagul SUA produs de romani/francezi).
O rabla in schimb e clar romaneasca, poloneasca (vad ca si asta apare: https://dexonline.ne...initie-polonesc ).
Sabia are multe intelesuri. Pe deoparte ai sabia la propriu, pe de alta e metafora pt forta militara a unei tari. Adica sabia romana se refera la armata romana. Daca as vrea sa mentionez sabia la propriu.iarasi se bifurca sensul caci se presupune ca tara are un tip de sabie reprezentativa, si nu multiple sabii produse in tara respectiva.

Edited by bursucelu_viesel, 10 August 2022 - 00:20.


#12
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 05.03.2009

View Postunknown_35, on 09 august 2022 - 19:20, said:

... nicio - modificare facuta pt ca toti analfabetii sa scrie corect!
Probabil e influența franceză: aucun/aucune se scriu legat.

View Postbursucelu_viesel, on 09 august 2022 - 20:10, said:

Dar niciodata de ce nu se scrie "nici o data"?
Se scrie: https://dexonline.ro...
Niciodată = nicicând
Nici odată = nici atunci (nici odată, nici acum și nici altcîndva)
Nici o dată = nici măcar o dată (numeral) (nu avem nici o singură dată înregistrată, nici măcar o urmă de dată)
Dacă „odată” (cândva) se poate scrie și „o dată” (ca singularitate), de ce nu s-ar putea scrie „nici o dată”?

View Postpufonel, on 09 august 2022 - 21:56, said:

Parerea mea: cand e vorba de oameni, aia sunt rusi/chinezi/poloni. Cand e vorba de obiecte neinsufletite, atunci e rusesc/chinezesc/polonez. La fel pentru alte nume de popoare: francez/frantuzesc, ungur/unguresc, italian/italienesc etc. Nu prea se aplica la cele terminat in -an (american, indian, brazilian, australian etc).
Nu e vorba doar despre oameni/ființe.
Avem Automobil Clubul Român și Clubul Român de Presă, dar și cluburi sportive și restaurante „românești”. Spunem „guvernul/președintele român” și „cetățenie română”, dar pașaportul e „românesc”.
Avem „Țara Românească” și „Țările Române”; scriitori și cântăreți „români”, limba și literatura „română” și muzica „românească”. Spunem „suflet românesc”, iar mititeii sunt „românești”, ca și ciobăneștii.

View Postbursucelu_viesel, on 10 august 2022 - 00:17, said:

Eu mergeam pe diferentierea intre o proprietate a statului si un produs (dintre multele produse posibile) dintr-un stat.
Deci steagul se refera la steagul reprezentativ al tarii, si nu un steag oarecare produs in tara respectiva. Deci steag maghiar, steag roman. Daca m-as referi strict la faptul ca-i produs in tara, atunci pot zice si steagul romanesc al SUA si steagul frantuzesc al SUA (deci steagul SUA produs de romani/francezi).
O rabla in schimb e clar romaneasca, poloneasca (vad ca si asta apare: https://dexonline.ne...initie-polonesc ).
Sabia are multe intelesuri. Pe deoparte ai sabia la propriu, pe de alta e metafora pt forta militara a unei tari. Adica sabia romana se refera la armata romana. Daca as vrea sa mentionez sabia la propriu.iarasi se bifurca sensul caci se presupune ca tara are un tip de sabie reprezentativa, si nu multiple sabii produse in tara respectiva.
Eu zic că te complici inutil.
Nimeni nu face diferența între un steag american produs în SUA, China sau România. Există un standard de respectat; steagul e american și atât, nu contează unde e produs. E un simbol și e tratat ca atare (presupunând că este reprezentat corect).

„Polon/polonesc” sunt forme învechite.
Aici avem de-a face cu o modificare venită pe filieră franceză - când am trecut de la alfabetul chirilic la cel latin, limba de referință a fost franceza, în principal. Așadar, am preluat cuvântul scris în franceză „polonaise” (s. f.) și pronunțat (aproximativ) „polonez(ă)”.
„Mayonnaise” a devenit maioneză, „irlandaise” s-a transformat în irlandez(ă) etc.

#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDon_Costica, on 09 august 2022 - 18:10, said:

Romana vs romaneasca?

E aceeași dilema.
Enescu a compus Rapsodia Romana. Romana e adjectiv, rapsodie e substantiv.
Buhnici nu se complica cu substantive, el ar zice direct "Româna" .... înțelegi tu ca e vorba de rapsodie.
Limbajul de lemn e unicul mod in care unii pot părea profesioniști.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate