Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Golf IV sau Mini Cooper R50

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Pionul22, on 08 august 2022 - 16:33, said:

Multumesc tuturor de raspunsuri. Unele chiar au fost utile.
Voi merge maine cateva sute de km sa vad un Mini Cooper. Daca imi place il voi lua. Daca voi avea probleme grave cu el o sa imi asum.

Pai sa fie cu noroc atunci!
De-ar fi toti la fel de hotarati, ar bate vantul pe aici :)

(Iar daca toata lumea ar fi de acord, ar bate/a si mai tare vantul :D )

#56
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 cosmin147, on 09 august 2022 - 06:46, said:




Și când te-ai trezit, era dimineațã!



Nu inteleg comentariul tau

#57
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

 Pionul22, on 09 august 2022 - 09:44, said:

Nu inteleg comentariul tau
Stai linistit, nici el nu intelege multe lucruri, asa face pe toate topic-urile. Comenteaza doar ca sa nu taca.
Bafta astazi ca masina sa fie ce-ti doresti, sa ne-o arati si noua aici daca o iei, sau daca vrei ne poti da link cu anuntul sa vedem si noi ce-ai ales.
Sporuri maxime si drumuri fara probleme!

#58
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Pionul22, on 09 august 2022 - 09:44, said:




Nu inteleg comentariul tau
Unii consuma si apoi posteaza. Ignora-l.

#59
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Colegul cu off topic a luat un mic premiu si daca va continua marim premierea :)

#60
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Offf, sunt blocat prin traficul din Bucuresti.
Am facut 250 km pana acum si mai am 230 km pana acasa.
Imi place masina, i-am implinit 127 mii km. Eu i-am verificat si nu am gasit probleme, iar la cum merge masina cred ca sunt reali, cutia cvt se comporta exemplar doar ca trebuie sa fii rabdator cu ea.
Am dus o pana la 180 pe autostrada, doar am prins, nu am mers asa. Imi place cum sta masina lipita de asfalt, la viteza aia e nevoie doar de 3 degete sprijinite pe volan, nu iti da vreo emotie.
De consum nu mai spun ca pe 250 km il am 8,9 dar nu am menajat masina deloc plus ca sunt blocat prin bucuresti de o ora jumatate


#61
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Deci ai luat-o? Bv tie, sper sa te tina fara probleme.

#62
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 Lowrider, on 09 august 2022 - 20:05, said:

Deci ai luat-o? Bv tie, sper sa te tina fara probleme.

Multumesc!

#63
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Drumuri bune să ai cu ea şi să te bucuri de ea!

#64
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

 Pionul22, on 09 august 2022 - 17:30, said:

Offf, sunt blocat prin traficul din Bucuresti.
Am facut 250 km pana acum si mai am 230 km pana acasa.
Imi place masina, i-am implinit 127 mii km. Eu i-am verificat si nu am gasit probleme, iar la cum merge masina cred ca sunt reali, cutia cvt se comporta exemplar doar ca trebuie sa fii rabdator cu ea.
Am dus o pana la 180 pe autostrada, doar am prins, nu am mers asa. Imi place cum sta masina lipita de asfalt, la viteza aia e nevoie doar de 3 degete sprijinite pe volan, nu iti da vreo emotie.
De consum nu mai spun ca pe 250 km il am 8,9 dar nu am menajat masina deloc plus ca sunt blocat prin bucuresti de o ora jumatate
Felicitari! Sa te bucuri de ea fara prea mari cheltuieli si 0 incidente!
Du-o repede la verificare cap-coada daca ai un mecanic bun, si apoi plimbati-va prin Romania!

#65
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Ce n-am inteles eu, de ce comparatia a fost intre G4 de 1.4 si Mini de 115 sau cati Cp are. Ca doar sunt la vanzare o multime de G4 cu 1.6 care realist vorbind se misca decent si "prinde" si aia la fel ca Mini vreo 190km/h.
Sa nu mai zic ca exista Skoda, Seat, Opel,   Ford Focus, Pejo.


 Pionul22, on 09 august 2022 - 17:30, said:

Offf, sunt blocat prin traficul din Bucuresti.
Am facut 250 km pana acum si mai am 230 km pana acasa.
Imi place masina, i-am implinit 127 mii km. Eu i-am verificat si nu am gasit probleme, iar la cum merge masina cred ca sunt reali, cutia cvt se comporta exemplar doar ca trebuie sa fii rabdator cu ea.
Am dus o pana la 180 pe autostrada, doar am prins, nu am mers asa. Imi place cum sta masina lipita de asfalt, la viteza aia e nevoie doar de 3 degete sprijinite pe volan, nu iti da vreo emotie.
De consum nu mai spun ca pe 250 km il am 8,9 dar nu am menajat masina deloc plus ca sunt blocat prin bucuresti de o ora jumatate

Bravo tie ca ai luat-o!
Totusi nu pot sa-ti dau like, n-as incerca nici macar 130/h cu o masina despre care nu stiu nimic si care mai are si 20 de ani vechime.
Si alea 3 degete sprijinite de volan, la 150-180 cu o masina luata azi?....tu vorbesti serios? nu mai zic cum se numeste asta.

Edited by sandu222, 10 August 2022 - 19:06.


#66
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

 Pionul22, on 09 august 2022 - 17:30, said:

Offf, sunt blocat prin traficul din Bucuresti.
Am facut 250 km pana acum si mai am 230 km pana acasa.
Imi place masina, i-am implinit 127 mii km. Eu i-am verificat si nu am gasit probleme, iar la cum merge masina cred ca sunt reali, cutia cvt se comporta exemplar doar ca trebuie sa fii rabdator cu ea.
Am dus o pana la 180 pe autostrada, doar am prins, nu am mers asa. Imi place cum sta masina lipita de asfalt, la viteza aia e nevoie doar de 3 degete sprijinite pe volan, nu iti da vreo emotie.
De consum nu mai spun ca pe 250 km il am 8,9 dar nu am menajat masina deloc plus ca sunt blocat prin bucuresti de o ora jumatate

Felicitări pentru achiziție. Mini nu se compara cu un Golf la nimic decat poate in privinta spatiului. Incearca sa conduci acum acel Golf dupa ce ai condus Mini si o sa imi dai dreptate.
In general Mini vechi erau renumite pentru problemele de fiabilitate dar modelele din perioada 2004 - 2006 au avut cele mai putine probleme. Singurele probleme ar fi pierderile de ulei si rugina pe la portiere. Astea sunt probleme minore, singura problema grava era ca la automate pica la multe cvt-ul destul de devreme dar daca a ta a ajuns la acest kilometraj inseamna ca nu e una dintre acestea.
Multi km si sa te bucuri de ea fiindca e o masina deosebită.

#67
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 sandu222, on 10 august 2022 - 19:02, said:

Ce n-am inteles eu, de ce comparatia a fost intre G4 de 1.4 si Mini de 115 sau cati Cp are. Ca doar sunt la vanzare o multime de G4 cu 1.6 care realist vorbind se misca decent si "prinde" si aia la fel ca Mini vreo 190km/h.
Sa nu mai zic ca exista Skoda, Seat, Opel,   Ford Focus, Pejo.


Salut. Au fost puse in balanta doar acel Golf si Mini pentru ca deja vorbisem cu proprietarii si mi s-au parut cele mai ok din poze, filmari, ce verificari am mai facut eu dupa seria de caroserie.

M-am uitat la mai multe tipuri de masini, dar ori erau prea ruginite, ori au avut accidente grave, nu puteam verifica km, nu mi s-au parut vanzatorii incredere sau pur si simplu ce imi placea era peste cati bani voiam sa dau pe masina
Daca am ajuns sa merg aproape 500 km dupa o masina si sa schimb 2 trenuri iti dai seama ca nu m-a convins nimic din zona in care locuiesc.

Golf era pus in discutie, doar pentru ca ma sfatuiau toti sa il iau ca e mai ieftin la achizitie si intretinere, nu ca mi-ar fi placut in mod special

Ca prim pas i-am mai facut inca o cheie ca aveam doar una. Urmeaza schimb de filtre si ulei, schimb de filtru si ulei la cutia de viteze, retapitare plafon, dar asta nu e o urgenta( este lasat prin zona banchetei)
Si o sa o urc si pe elevator sa vedem pe sub ea ce mai trebuie schimbat.
Poate si schimb de discuri si placute, a stat masina mult si eu am luat-o cu ele ruginite si parca tot nu arata extrem de bine nici dupa ce am mers destul cu masina.




#68
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Pionul22, on 11 august 2022 - 23:56, said:

Golf era pus in discutie, doar pentru ca ma sfatuiau toti sa il iau ca e mai ieftin la achizitie si intretinere, nu ca mi-ar fi placut in mod special
Golf a fost ok la vremea ei, cu plusurile si minusurile aferente oricarei masini. Dar a capatat o aura mitologica pt ca dpdv mecanic e relativ usor de reparat si mecanicii in general sunt putori care nu vor sa se bage la chestii complicate si pe langa asta cu mecanicii, Golf a fost la vremea respectiva optiunea fiecarui prost care a reusit sa stranga ceva bani si nu-l ducea capul sa caute o masina.
Si pt ca a auzit el ca Golf e bun, s-a dus si si-a luat Golf. Si pt ca n-ar fi recunoscut vreodata ca a facut o alegere proasta, a laudat-o indiferent cati bani a bagat in ea. Cel mai bun exemplu: fostul socru. A bagat omul ala la bani in masina aia, de toata lumea in familie ajunsese sa-i spuna sa o dea, ca-i mananca toti banii. Si acum daca ar mai trai si l-ai intreba, masina aia a fost un tanc si ti-ar recomanda-o cu mana pe inima :lol:
Probabil din cauza lui am alergie la Golf-urile alea, pur si simplu multi proprietari o dau in habotnicie cand vine vb de Golf-ul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate