Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Golf IV sau Mini Cooper R50

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 Hider141, on 08 august 2022 - 13:12, said:

Recunoaste ca niciodata nu te-ai urcat intr-un Mini. Nu-ti fie frica, nu te judecam.
As zice ca m-am urcat de multe ori, la service. Dar na, nu-i pissing contest. Imi cer scuze daca-am jignit posesorii/fanii de cazane. :)

#38
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 underb, on 08 august 2022 - 13:37, said:

Ce nu reusim sa citim sau sa intelegem la postari de genul asta



(ca sa o pun doar pe ultima)
pe un topic deapre o masina ieftina de oras?

Daca recitesti primul post, s-au dat doua variante de masini si cam atat.

Uite iti si sumarizez, poate-poate:

1. daca initiatorul doreste impact financiar (ceva) mai mic, ia Golful
2. daca doreste o senzatie ceva mai speciala la volan, ia Mini.

#39
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Mai degraba ceva mai select precum un mini, da ii mai scump la intretinere dar macar nu esti ca tot poporul cu golfar.....serios acum .

#40
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Ce poate fi select la un mini vechi de 20 ani? :))

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 RealThing, on 08 august 2022 - 13:43, said:



Daca recitesti primul post, s-au dat doua variante de masini si cam atat.

Uite iti si sumarizez, poate-poate:

1. daca initiatorul doreste impact financiar (ceva) mai mic, ia Golful
2. daca doreste o senzatie ceva mai speciala la volan, ia Mini.

Daca ai citi si restul, vei da si peste asta:

 Pionul22, on 07 august 2022 - 21:33, said:

...
Am uitat sa precizez. Eu in momentul de fata fac cu masina undeva la 9-10 mii km anual dintre care 90% urban, iar pe viitor se va reduce undeva la 6-7 mii km deoarece obtin si categoria A si ma voi folosi si de motocicleta.

Poate-poate...

#42
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Da ai dreptate, ce am scris drept concluzii e schimbat total de acest post :lol:

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Te rog frumos! Tu ai dreptate!
O masina de oras de 2500 de euro trebuie luata dupa abilitatile de a derapa full in lateral fara sa se incline si dupa senzatiile de kart oferite.

Nu stiu de ce ma gandeam la altceva :)


#44
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Inca un topic dus pe p*#@ :lol:

Edited by Lowrider, 08 August 2022 - 15:00.


#45
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 NikoroB, on 08 august 2022 - 13:39, said:


As zice ca m-am urcat de multe ori, la service. Dar na, nu-i pissing contest. Imi cer scuze daca-am jignit posesorii/fanii de cazane. :)
Dar știm, man. Nu e nevoie să te lamentezi așa.

Știm că voi, ăștia de lucrați pe la service-uri, considerați cazan orice mașină cu care nu aveți experiență și care vă scoate din zona de confort.
De aia vă plac vouă Golf 4/5 sau Logan-urile.
Numai eu știu câți din ăștia ca tine dau ochii peste cap când intru în service-ul lor cu un Opel.

Edited by serban57, 08 August 2022 - 15:08.


#46
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Whatever. Ma duc sa caut ciocanul in trusa de scule. A intrat pe rampa un Opel :)).

#47
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Asta zic și eu.

#48
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022
Trend-ul pe care-l observ pe topic-urile astea in ultima vreme e urmatorul:
1. Trebuie sa cumperi ce am eu chef si-mi place mie altfel esti prost
2. Daca esti mai sarac decat mine, sau nu vrei sa cheltui prea multi bani pe o masina veche: aceasta e cazan, si de ce ne poluezi noua aerul si mai bine-ti iei trotineta ca e mai sanatos pt toti;
3. Daca esti la fel de sarac ca mine, poti sa cumperi masina mea la supra-pret sau una identica, ca e buna rau, deaia o am si eu
4. Daca esti mai bogat decat mine, nu stii ce sa cumperi, lasa ca-ti zic eu ce mi-as cumpara daca mi-as permite, dar defapt daca mi-as permite tot nu mi-as cumpara din varii motive
5. Parerea mea este foarte importanta si trebuie sa o sustin pana in panzele albe si sa-mi apar orgoliul chiar daca f*t tot topic-ul

Hai mai bine sa ajutam daca putem, cu sfaturi concrete, experiente personale cand chiar este relevant si sa nu le mai dam in cap celorlalti daca nu gandesc ca noi. Daca sfatul nostru nu este potrivit pt initiator, asta este, nu trebuie sa i-l bagam pe gat.
Sporuri maxime!

Edited by A_Stere, 08 August 2022 - 15:32.


#49
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Trendul asta a fost din totdeauna. Oamenii sunt practic in stare sa se ia la bataie daca zici ceva despre masina lor, aceea fiind de fapt masina suprema.
Cred ca pur si simplu este in mentalitatea noastra.

Totusi ce este de remarcat este ca foarte multe topicuri de genul sunt deschise doar la troleala. Initiatorul arunca o vorba, apoi (cel mai adesea) urmeaza pagini intregi de balacareala.

Edited by NikoroB, 08 August 2022 - 15:49.


#50
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Multumesc tuturor de raspunsuri. Unele chiar au fost utile.
Voi merge maine cateva sute de km sa vad un Mini Cooper. Daca imi place il voi lua. Daca voi avea probleme grave cu el o sa imi asum.


#51
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
In primul rand sa verifici in ce stare e caseta de directie, daca ii merge ventilatorul de racire si daca e in stare buna (ideal e sa fie versiunea cu plasa de protectie peste); verifica si alinierea capotei motorului, daca aia nu e aliniata bine o sa-ti bata farurile aiurea; verifica sub ornamente sa nu ai rugina, sa se inchida geamurile OK la inchiderea usilor; verifica motorul de scurgeri de ulei ("asa face toate" da' mai tragi la pret daca are - manopera nu-i neaparat ieftina).

#52
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 underb, on 08 august 2022 - 08:37, said:

Ontopic, Golf 4.

Semiofftopic, Pejo 307 din ultimii ani de fabricatie. Ca n-are probleme cu rugina iar motoarele pe benzina sunt f ok.

Si diesel de 1.4 am avut eu, super fiabil. Consuma 4%. Arata ca un fier de calcat, dar asta e.
ONtopic, ia-ti Mini, amandoua sunt tigai da' macar conduci ceva mai elegant.

#53
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Daca e s-o iei asa si golful 4 a aparut în NFS, dar totusi nu cred ca mai are nimeni postere cu el. La fel si cu mini. Eleganța a ramas in anii 2000, asta daca a fost vreodată vreo eleganța la asa ceva...

#54
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 RealThing, on 08 august 2022 - 16:36, said:

In primul rand sa verifici in ce stare e caseta de directie, daca ii merge ventilatorul de racire si daca e in stare buna (ideal e sa fie versiunea cu plasa de protectie peste); verifica si alinierea capotei motorului, daca aia nu e aliniata bine o sa-ti bata farurile aiurea; verifica sub ornamente sa nu ai rugina, sa se inchida geamurile OK la inchiderea usilor; verifica motorul de scurgeri de ulei ("asa face toate" da' mai tragi la pret daca are - manopera nu-i neaparat ieftina).

Multumesc de sfaturi! O sa salvez mesajul si o sa fiu atent la ce ai spus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate