Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Golf IV sau Mini Cooper R50

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Golf 4 deoarece, nu merita banii, reparatiile scumpe la Mini, cu varsta asta. E ca si cum tot schimbi placi de baza la un Pentium 4.

Edited by bluesnake, 08 August 2022 - 08:53.


#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ia Miniul, lesinata cum e se conduce super macar sa ai bucuria conduslui daca tot ai o rabla. Mai e un aspect, cel mai probabil un Golf 4 pe gaz cu 220k km e la a doua sau a treia resetare de kilometraj. Doar nu crezi ca cineva care merge 10-15k km pe an isi bate capul cu butelie de gaz la motor de 1.4.

Edited by filipxxx, 08 August 2022 - 08:56.


#21
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.01.2022

View PostPionul22, on 07 august 2022 - 21:01, said:

Salut. Trebuie sa fac o alegere destul de importanta pentru mine si chiar sunt indecis.
Am gasit 2 masini care se prezinta foarte bine la prima vedere atat estetic cat si mecanic.

1.Golf IV cu motor 1.4 75 cai, 2003, manual, 220.000 km, cu instalatie gpl, ac manual. Masina asta este putin sub 2000euro, iar estetic nu isi arata varsta.

2.Mini Cooper cu motor de 1.6 de 116 cai, 2004, Cutia Automata, Climatizare Automata si doar 125.000km verificati si reali, masina este putin peste 2500 euro, iar estetic se prezinta excelent.

Nu am nevoie de cine stie ce spatiu, de aceea ma gandeam si la Mini, dar am vazut si acest golf si am inceput sa ma gandesc si la economiile pe care le-as putea face.

Astept parerile si sfaturile voastre, multumesc!
Salut!
Nu mai bine iei asa ceva? Parca e mai safe TDI de 1.9 decat benzina cu GPL (la care nu stii in ce situatie mai e instalatia aia), plus ca nici nu mai e asa lesinat: https://www.olx.ro/d...xr-IDgod5z.html
Sau si mai bine astea cu motor 1.9 ALH, care a fost "tank": https://www.olx.ro/d...lh-IDghG1M.html
https://www.olx.ro/d...lh-IDgnQUt.html
La varstele astea de masini, nu prea mi-as face griji de nr de km, e normal sa aiba sute de mii...ba chiar e ciudat cand e una sub 200k.

#22
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004

View Postpaco rabanne, on 08 august 2022 - 08:35, said:

Militez pentru un trafic aerisit, cum au facut danezii.

Daca nu imi permit o masina care sa corespunda normelor sunt dispus sa schimb masina cu bicicleta sau cu mijloacele de transport in comun.

*Nu normelor actuale, normelor viitoare Euro 6 sau electric in orase si/sau impozit >1500 euro/an pe autovehicul detinut.
Militeaza intai pentru un nivel de trai ca in Danemarca iar cand o sa avem in Romania clima de acolo o sa fiu dispus sa schimb si eu masina pentru bicicleta in oras.

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
cum ai ajuns la astea 2 ? Una veche submotorizata, cealalta scumpa la intretinere.
Un sandero/logan de la 2009 in sus iti pute ? Posted Image

#24
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Nici Golful nici Mini nu au kilometri reali (poate mai plauzibil ar fi la Mini), chiar daca asa pare din verificari. Stiu mai multi cu masini de 16-20 de ani vechime, iar  cand au fost aduse din Vest, pe la 10-12ani vechime toate aveau minim, dar minim 200k km. Acum ganditi-va cat s-a mai mers cu ele in Romania.

Si totusi eu as alege Golful, doar ca pretul corect e vreo 1400-1600E. La 1200E sunt alea "praf", iar la 1800E diesel. N-ai cum sa garantezi ca o masina de 19 ani are doar putin peste 200k km, asa ca n-as da 500E in plus pentru asta.

#25
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostTruculMagic, on 08 august 2022 - 09:10, said:

Un sandero/logan de la 2009 in sus iti pute ? Posted Image
O Dacie din perioada aia e mai hârb decât un Golf sau o Astră de 25 de ani.

#26
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Mini, arata mai bine decat golful.

#27
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 19.03.2022

View Postpaco rabanne, on 08 august 2022 - 08:35, said:


*Nu normelor actuale, normelor viitoare Euro 6 sau electric in orase si/sau impozit >1500 euro/an pe autovehicul detinut.
Eu zic ca nu ar trebui sa existe impozit pe proprietate. Inteleg ca platim rovigneta care inseamna bani pentru infrastructura, inteleg ca si orasele trebuie sa intretina  drumurile, dar sa pui taxe/impozite ca sa constrangi pe altii sa le abandoneze, imi pare nazism.
Corecta abordare e alta, sa oferi facilitatea ca omul sa renunte in beneficiul uneia mai bune , un credit foarte atractiv si pe lunga durata. Nu sa ii dai omului in cap ca parazitii din primarii sa benchiuiasca pe banii amaratului care spera el, candva isi va permite sa cumpere una mai noua. . . . .
Insa sau inmultit nazistii pe planeta si toata preocuparea lor e sa-i constranga pe altii.

@initiator, eu zic sa alegi golful daca nu o vei tine mult si nu vei circula mult cu ea. Insa daca Mini iti face cu ochiul si esti dispus sa cheltui mult . . . .

#28
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Mini arata altfel si din punct de vedere feeling pe sosea e o jucarie foarte faina, iti da senzatia de kart - in schimb intretinerea o sa te rupa financiar, nu-s nici fiabile si nici ieftine la piese.

#29
diavolultasmanian

diavolultasmanian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.08.2022
@inițiator, dar ție care din cele 2 îți face mai mult cu ochiul? Personal aș alege Golf dar sunt foarte curios care va fi alegerea ta finală.

#30
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 26.05.2022
Nu-i nicio senzatie de nimic special. Primele generatii de cucoane si pitzi cu mini au inceput sa se afiseze, apoi au renuntat repede si si-au luat bmw-uri..
La un moment dat nici nu mai stiau cum sa scape de ele mai repede fiindca erau dezastru la fiabilitate si costuri de intretinere!

#31
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Vorbeste experienta sau oftica? :lol:
Nu de alta, dar nu stiu om care sa fi condus generatia aia si sa spuna ca nu i-a placut cum se conduce si cum sta pe sosea. Dar na… niste habarnisti toti.

#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostRealThing, on 08 august 2022 - 10:55, said:

Mini arata altfel si din punct de vedere feeling pe sosea e o jucarie foarte faina, iti da senzatia de kart - in schimb intretinerea o sa te rupa financiar, nu-s nici fiabile si nici ieftine la piese.
Stiu ce zici...
Nu am avut ocazia sa conduc unul, dar am mers cu un unchi ce avea Mini, senzatia mai ales in curbe e complet diferita de restul masinilor. Poate ajuta si suspensia, dar senzatia de barca era inexistenta comparat cu orice alta masina.
Dar l-a schimbat cu un Golf 6 tocmai din cauza costurilor foarte mari la piese si intretinere.

View PostNikoroB, on 08 august 2022 - 12:22, said:

Nu-i nicio senzatie de nimic special. Primele generatii de cucoane si pitzi cu mini au inceput sa se afiseze, apoi au renuntat repede si si-au luat bmw-uri..
La un moment dat nici nu mai stiau cum sa scape de ele mai repede fiindca erau dezastru la fiabilitate si costuri de intretinere!
Recunoaste ca niciodata nu te-ai urcat intr-un Mini. Nu-ti fie frica, nu te judecam.

#33
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
A fost unica masina cu care am reusit sa iau un viraj derapand full in lateral dar fara sa se incline :lol:

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si la ce ajuta senzatia de kart prin oras?

Peste canalizari la cota +/- 10cm, la liniile de tramvai cu cratere de-a lungul lor, in zonele cu asfalt valurit dinaintea statiilor de autobuz de pe drumurile in panta si restul obstacolelor amplificate de o masina ca Mini...

Omul o ia sa isi faca treaba nu sa se "prosteasca" cu ea.

#35
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Omul a cerut opinii, nu vad pe nimeni sa spuna "ia mini pentru ca nu mai dai banii la karturi".

Unii dintre voi ori nu reusiti sa cititi, ori nu intelegeti.

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce nu reusim sa citim sau sa intelegem la postari de genul asta

View PostRealThing, on 08 august 2022 - 13:27, said:

A fost unica masina cu care am reusit sa iau un viraj derapand full in lateral dar fara sa se incline :lol:

(ca sa o pun doar pe ultima)
pe un topic deapre o masina ieftina de oras?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate