Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Zile de concediu

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Buna dimineata,

Am zile de conediu ramase de anul trecut (vreo 33 in total adunate si cu cele de pe anul asta) iar cei de la firma la care lucrez ma tot preseaza sa imi iau din ele, ceea ce eu nu prea vreau.

Le-am spus ca o sa-mi iau atunci cand vreau eu si atunci cand o sa am eu nevoie nu cand vor ei, insa ma tot alerga ca sa scad din ele, ca (vezi Doamne) nu dau ei bine ca firma in fata sefilor de afara daca au oameni cu zile multe de concediu neluat si ca le cauzez probleme fetelor de la HR.

Din ce stiu eu nu ma pot obliga sa le iau daca eu nu vreau si atata timp cat eu personal nu fac in sistemul dedicat al firmei cererea de CO, nu poate altcineva sa o faca.

E asa sau nu?

Stiu ca alea din urma (2021) se pot lua pana la 30.iunie.2023 (cel putin asa am gasit info pe net):
https://www.mediafax...-legea-20326132

De unde deduc ca pot sa ma caute ei cat vor...ori imi iau cand am eu nevoie (si nu cand le convine lor) ori la jumatatea anului viitor le pierd pe alea din 2021.  Corect?

Multumesc.

Edited by Workman, 04 August 2022 - 06:03.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Dracu sa va mai inteleaga: daca sunt doar 21 de zile de concediu, e naspa ca nu se considera si vechimea si-s bulangii si e firma naspa. Daca nu ne lasa in concediu, valeu si aoleu, ca astia vor sclavi si nu ne lasa in vacanta cand ni se scoala noua. Daca avem si zile destule si le luam pe toate, is prea putine, ca io vreau mai multe zile de concediu. Daca ramai cu ele din varii motive, nasol, ca trebuie sa le luam, de ce sa fiu obligat sa-mi iau concediu?

Legal, poti sa le iei vreo 18 luni dupa anul respectiv. OK, acum mergi la ei cu legea in mana si fa gura. Sa nu te mire, totusi, daca si ei vor veni, candva, cu o lege in mana si tu vei fi somer de a 2a zi. Asa, legal. Merita efortul?

Si noi suntem in situatia de a avea mai multe zile ramase si, ca sa iasa bine si alt departament (RU/HR), ne-au rugat sa le avem puse pe toate, chiar daca nu sunt si nu vor fi aprobate. Uite asa, in decembrie cam toata firma e, cel putin pe hartie, in concediu. Cand mai avem nevoie, anulam cererea aia, punem pentru ce perioada vrem si apoi le "consumam" pe cele ramase tot in decembrie. Fara stres nici la noi, nici la ei. Cam asa functioneaza o companie/firma, cu ceva intelegere intre departamente. Daca esti scortos, atunci chiar va fi scarbici.

Edited by sorin147, 04 August 2022 - 06:35.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi in CIM.
totuși:
(1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.

(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

Cate zile ai prevăzut în CIM? Ai avut motive serioase sa nu îl iei anual? Eu de abia aștept să in CO. Niciodată nu am "sărit" nici măcar o zi de CO

#4
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Am 21 de zile in CIM.

Nu vad logica pentru care sa trebuiasca sa am motive serioase pentru a nu-l lua.  Pur si simplu vreau sa-mi exercit dreptul si liberul arbitru de a-l lua cand am eu nevoie sau de a nu-l lua deloc daca asa consider (chit ca il pierd la un moment dat).
Adica ori e al meu si decid eu ce fac cu el si cand ori e al firmei si decide ea pentru mine?  

Si asa firma obliga oamenii sa faca tot felul de chestii in plus fata de cate ar trebui sa faca conform fisei postului (dar asta e alta poveste)...sa iti mai puna si sula in coaste ca sa stai acasa in CO obligat-fortat doar ca sa dea bine in rapoartele de HR, nu e ok.   Si cred ca si ilegal pana la urma.

Vorbim de principiu nu de a fi scortos sau nu, de a merge cu legea in mana sau de a veni ei cu alta lege, candva.

Adica e simplu:  daca seful vine si spune ca el vrea ca eu sa imi iau concediu urmatoarele 2 sau 3 saptamani iar eu zic ca nu fac cererea in sistem - se poate intampla ceva inedit?
Tehnic vorbind...nu ca daca eu refuz, din razbunare gaseste el pe urma vreun motiv sa ma sanctioneze pe linie de productivitate sau alta mizerie din asta...

Deci legat strict de speta (fara alte divagatii): daca refuz sa imi ia CO la comanda, ma pot obliga cumva?  Da sau nu.

Edited by Workman, 04 August 2022 - 06:53.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ia-ți CO acum când e vara. Te relaxezi.
De asta e "de odihna".

Eu fac cerere la fiecare început de an cu perioada CO dorita.
O singura data, din "cauza" unui medical lung nu am reușit să îmi fac toate zilele CO în acel an.
In rest: CO la timpul lui. Nu îl aman deloc.


#6
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008

View PostWorkman, on 04 august 2022 - 06:39, said:

Deci legat strict de speta (fara alte divagatii): daca refuz sa imi ia CO la comanda, ma pot obliga cumva?  Da sau nu.
stiu ca legea zice ceva de genu' 10 zile consecutive de CO /an... cel putin asa se vehiculeaza la mine la munca. Dar nu stiu sa-ti zic care e pedeapsa pt nerespectare.

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
esti obligat de legea din RO sa iti iei concediu anual. doar in cazuri de exceptie poti sa nu il iei

Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

#8
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Hmmmm..."motive justificate" ala e pus acolo mai mult sa incurce decat sa lamureasca.  
Adica motiv justificat (ca sa dau un exemplu) e ca nu imi permite salariul sa fac asta?  Sau ca nu imi permit ratele?  Sau ca n-am prins reducere la hotelul X din statiunea Y unde voiam sa merg? Sau ca am investit in Bitcoin si asta a scazut si m-a luat depresia?
Sau altele de genul, zic si eu...atata timp cat in textul ala nu se specifica, poate fi orice, nu?

Cred ca acel punct 2 este mai mult pentru a lamuri cum iti poate angajatorul prelungi starea unui concediu neefectuat si pana cand, nu ce patesti daca nu il iei.  Nu se specifica sanctiuni.

Concediul trebuie sa fie un drept, nu o obligatie (tehnic vorbind).  Prin comparatie, munca prestata in schimbul salariului, da - aia este o obligatie (conform fisei postului si ROI-ului).  Nu muncesti, atunci nu iei bani si esti si dat afara, ca asa scrie in contractul tau.

Repet, atata timp cat ma obliga sa imi exercit un drept care pentru mine nu este o obligatie contractuala mai ales stiind ca ei fac asta din 2 motive (pentru a da bine in statisticile HR-ului si pentru a mai reduce niste cheltuieli cu bonurile mele de masa - de care nu se beneficiaza in perioada de CO) si nu ca nu mai poate firma de oboseala mea sau altceva - atunci o sa astept sa vad ce sanctiuni pot impune legal pe latura si pe speta asta.  Daca vor putea.

Edited by Workman, 04 August 2022 - 08:51.


#9
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Am 72 de zile de CO adunate din 2020 pana in ziua de azi.....ma rog de angajator sa imi iau si eu cateva si tu te plangi ca nu vrei? Dumnezeule....

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View PostWorkman, on 04 august 2022 - 06:39, said:

Nu vad logica pentru care sa trebuiasca sa am motive serioase pentru a nu-l lua.  Pur si simplu vreau sa-mi exercit dreptul si liberul arbitru de a-l lua cand am eu nevoie sau de a nu-l lua deloc daca asa consider (chit ca il pierd la un moment dat).
Adica ori e al meu si decid eu ce fac cu el si cand ori e al firmei si decide ea pentru mine?  

Capacitatea ta de munca o vinzi angajatorului contra salariului si angajatorul are nevoie ca tu sa fii capabil sa muncesti.
Numai ca, vezi tu, omul mai si oboseste, la un moment dat se sictireste, mai sunt si momente cand vazand zi de zi aceleasi fete iti mai vine sa i crapi capul unuia. Deci randamentul tau scade si i influientezi si pe ceilalti. Din acest motiv trebuie sa iei concediu, minim 10 zile intr-o transa anual.
Cum si in ce fel se poate face asta gasesti aici (daca nu vrei sa cauti direct la sursa (codul muncii si regulamentele interne ale angajatorului):  https://florincioca....diul-de-odihna/

View Postpupama, on 04 august 2022 - 08:58, said:

Am 72 de zile de CO adunate din 2020 pana in ziua de azi.....ma rog de angajator sa imi iau si eu cateva si tu te plangi ca nu vrei? Dumnezeule....

ITM ul ar fi foarte fericit sa mai dea niste amenzi.

Edited by gelublabla, 04 August 2022 - 08:59.


#11
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
De aia am zis sa ramanem la intrebarea simpla si sa nu facem paranteze...
Nu am spus ca nu vreau sa imi iau, am zis ca asta trebuie sa fie decizia mea cand si cum, din moment ce este (cica) un drept. Nu sa ma oblige firma cand si cum ii convine ei, ca sa iasa tot ea bine.

Deci discutam de principiul in sine, nu de alte detalii colaterale.  Nu bagam acum ITM-ul, amenzi, ca e musai sa legi 10 zile (stiu asta) sau alte chestii de genul...intrebarea ramane: ma pot obliga sa imi iau sau nu?

Edited by Workman, 04 August 2022 - 09:07.


#12
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Dreptul salariaţilor la concediul de odihnă plătit de minimum 20 de zile lucrătoare într-un an, prevăzut de Codul muncii, este însoţit de obligativitatea efectuării lui în natură. Codul muncii prevede, la articolul 149, că salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
Angajatul nu poate renunţa la acest concediu. Dreptul la concediu este absolut obligatoriu, de aceea acesta nu poate face obiectul vreunei cesiuni sau renunţări, iar durata sa nu poate fi redusă sub limită.

https://lege5.ro/gra...dihna-in-natura

Ti-am spus: exista codul muncii, contractul de munca si regulamentele interne ale angajatorului. Astea sunt peste liberul tau arbitru in anumite situatii (exceptie - demisia care este act unilateral :) )

Edited by gelublabla, 04 August 2022 - 09:27.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpupama, on 04 august 2022 - 08:58, said:

Am 72 de zile de CO adunate din 2020 pana in ziua de azi.....ma rog de angajator sa imi iau si eu cateva si tu te plangi ca nu vrei? Dumnezeule....

Ai avut. Alea din 2020 ti-au expirat la sfarsitul lui iunie, anul acesta.

#14
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006

View Postgelublabla, on 04 august 2022 - 09:25, said:

Dreptul salariaţilor la concediul de odihnă plătit de minimum 20 de zile lucrătoare într-un an, prevăzut de Codul muncii, este însoţit de obligativitatea efectuării lui în natură. Codul muncii prevede, la articolul 149, că salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
Angajatul nu poate renunţa la acest concediu. Dreptul la concediu este absolut obligatoriu, de aceea acesta nu poate face obiectul vreunei cesiuni sau renunţări, iar durata sa nu poate fi redusă sub limită.

https://lege5.ro/gra...dihna-in-natura

Ti-am spus: exista codul muncii, contractul de munca si regulamentele interne ale angajatorului. Astea sunt peste liberul tau arbitru in anumite situatii (exceptie - demisia care este act unilateral Posted Image )


Ok.  Merci.
Ramane de vazut daca pentru mine un motiv obiectiv este = si pentru firma este tot obiectiv.   Bag mana in foc ca nu.
Adica cine ar trebui sa spuna ca acel motiv este sau nu obiectiv, sa-l catalogheze ca atare iar asta sa produca ulterior o concluzie?

Edited by Workman, 04 August 2022 - 10:45.


#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
asa cum a zis colegu, e un drept care esti obligat sa il  folosesti

motivele tale nu sunt justificate. poti sa iti iei concediu si sa stai acasa sa te odihnesti. gelu a explicat foarte clar de ce.

#16
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si pe la noi se practica sa aleaga perioada in care sa ne "recomande" sa luam concediu, gen pe tip de departamente sau atunci cand nu sunt comenzi. Sau cand unii si-au terminat concediile deja pe anul in curs si este activitate limitata sa ii trimita pe cei care harciogaresc zilele cu zecile in concediu. Adica nici angajatorului nu ii convine sa te plateasca sa te odhinesti la birou, mai degraba ii convine sa muncesti si sa pierzi zilele la care ai dreptul, probabil difera de la companie la companie cata intelegere este de ambele parti.

#17
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Ok.  m-am lamurit.
Chestia aia ca e un "drept obligatoriu" spune tot.  Posted Image   Este csf...ncsf, Grigore bea aghiasma.

Multumesc tuturor.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pana mea, e vara, e soare... daca as putea financiar sa-mi iau mai mult de 2 concedii pe vara as face-o instant.

Si mie imi raman zile de pe un an pe altul, dar cum da vara se topesc si ele, raman doar cele pe anul in curz.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate