Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Zile de concediu

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostArhanghelul_Mihail, on 08 august 2022 - 16:41, said:

Da-n alte parti te pocnea HR-ul de nu te vedeai. Si pe tine. Si pe sefu' tau. Si pe sefu' sefului tau. Dracu' va lua, instant. :D
1) stii foarte bine ca zilele de concediu nu se pierd dupa cele 18 luni conform codului muncii si se pierd doar daca intervine prescriptia conform codului civil!!!!!

2) am lucrat si eu in firme serioase si acum iti dau si eu cu codul muncii si codul civil in cap!!!
Cum obligi tu pe cineva fara voia lui/ei (salariati) sa se duca in concediu? :)))))) Doar suntem o tara liber consfintita prin Constitutie.
Vreau sa vad unde scrie asta (articol, aliniat si lege :))))) ) Poate HR HR-ului sa te constranga pe tine cu alte metehne “romanesti” dar legal nu!!!
Nu uita ca trebuie sa ai cererea de concediu semnata de salariati.
(Apropo, te rog sa nu vii aici cu articolul din codul muncii cu obligatia de programare a concediului de odihna ca acea programare nu este obligatoriu de a fi respectata.)

Edited by costinuti, 09 August 2022 - 04:03.


#38
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
@costinuti, probabil ca Mihail la spalatoria lui de covoare din coltul strazii poate sa le faca asa angajatlor platiti la metru patrat spalat de carpeta cu rapirea din serai.

La punctul 2 asa cred si eu.  Si ma repet...atata timp cat legea de a-ti lua concediu "obligatoriu" nu prevede si sanctiuni pentru nerespectarea ei, ba mai mult - te face (eventual) sa iti pierzi zilele cumva "din oficiu" daca nu le iei pana la o anumita data, atunci pare dificil pentru firma sa ma oblige sa semnez cu mana mea o cerere de CO daca eu nu doresc asta.

Aaaaa, ca poate sa puna presiune, cum ca mi-am programat zilele de anul trecut din decembrie si ca nu am respectat programarea, asta e altceva.  Oricum toata lumea le pune cumva fictiv ca multi la data programarii nu au luate inca biletele de concediu.  Si iar ma repet, tot firma e mai castigata daca vin la munca decat daca imi iau CO fie el si restant.

Mai degraba poate sa astepte (fara alte complicatii) sa le pierd eu prin alegerea mea la termenul specificat de aceeasi lege sau sa le iau atunci cand chiar voi avea nevoie, nu cand vor ei ca sa le iasa bine raportarile catre sefii externi.

Edited by Workman, 09 August 2022 - 06:01.


#39
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

View Postcostinuti, on 09 august 2022 - 03:55, said:


1. Zilele de concediu nu se pierd. Se recupereaza, obligatoriu, in termen de 18 luni incepand cu prima zi a anului urmator in care s-a nascut dreptul la CO.
2. Am inteles. Articolu' din CM(148) care spune clar cum se face programarea concediului la nivel colectiv/individual nu e buna. Ca nu se respecta. Ba io-ti zic ca se respecta - august la noi e luna de concedii. Toti, de la portar la director general, suntem in CO in perioada asta.

Edited by Arhanghelul_Mihail, 09 August 2022 - 17:16.


#40
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostArhanghelul_Mihail, on 09 august 2022 - 17:15, said:

2. Articolu' din CM(148) care spune clar cum se face programarea concediului la nivel colectiv/individual nu e buna. Ca nu se respecta. Ba io-ti zic ca se respecta - august la noi e luna de concedii. Toti, de la portar la director general, suntem in CO in perioada asta.
Am zis ca nu este obligatoriu sa se respecte si tu tot afirmi ca este obligatoriu sa se respecte. Tot am asteptat de la tine la punctul 1 articolul insa tu ai venit doar cu articolul cu programarea de care spuneam sa nu vii; probabil ca stii ca nu ai dreptate din punct de vedere juridic si de aceea ai venit cu articolul asta.

Uite iti dau mai jos tot art 148 cat si art. 149 ca sa nu zici ca am mentionat selectiv si sa incheiem discutia asta.

Art. 148.
(1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.
(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) şi (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puţin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracţionat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puţin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.
Art. 149. Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Daca angajatorul vostru va "obliga" si "toti de la de la portar la director general, sunteti in CO in perioada asta" nu pot decat sa il felicit pe angajatorul tau ca va dicteaza cum vrea el. Din acest lucru cred ca atmosfera in cadrul companiei nu este una prea placuta din punctul asta de vedere in opinia mea. Iar daca alt salariat vrea in alta perioada se pare ca nu prea se poate pe la tine daca nu este deja in programare cu fix perioada mentionata. Eu unul nu vreau angajatori ca sa ma trimita ei in co cand vor ei. Eu vreau sa ma duc in concediu in perioada cand vreau eu, punct.

Edited by costinuti, 11 August 2022 - 07:44.


#41
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Sa nu mai deschid, alt topic.Acum  eu am 23 de zile de concediu din anul 2022, care am dreptul sa le iau in 18 luni.Dar mai am si 240 de ore suplimentare.Intreb, daca maine imi dau demisia orele suplimentare se platesc exact ca cele de concediu?

Edited by khristy36, 09 January 2023 - 22:07.


#42
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Buna intrebarea cu orele suplimentare.
Am lucrat la o firma unde se faceau ore suplimentare si erau compensate prin libere.
Cand se putea sa fie compensate prin libere, altcumva ramaneau in neant.

#43
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Si la mine se dau liberele vara,dar daca plec, sper sa nu le pierd.Logic, as putea intreba la mine la munca, dar sigur vor spune, ca se pierd.Nu am gasit nimic in codul munci.

#44
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare colegi !
Art 148-punctul 5, vesnica poveste cu cele 10 zile.
Multinationala.
Momentan, toti angajatii care isi iau concediu "fractionat" din ce am luat legatura, iau alea 10 zile intr-o bucata.
Exista vreo chichita ?
Angajatorul e obligat sa ofere 21 zile pe an concediu, dar angajatul are dreptul sa ia 15 (sa zicem).
Angajatorul e obligat sa ofere 10 zile consecutive (ca in cazul de mai sus), dar angajatul are voie sa faca o cerere ca sa ia 8 sau 9 consecutive sa zicem? (in loc de cele 10)?

Multumesc,

Edited by AdrianHH, 13 March 2023 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate