Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Electrica ma dispera!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#37
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010
Folosesc de vreo 4 ani, serviciile online ale electrica. In aprilie au fost doua facturi stornate si recalculate, dar in aprox doua saptamani, toata treaba s-a aranjat.
In iunie, am schimbat titularul de contract si nu am putut da autocitirea (a trebuit sa vina "cititorul" lor) si astfel mi-a intarziat o luna factura.
Pe 19 iulie mi-au emis factura pe noul contract, totul este in conf. cu indexul contorului.
In rest, absolut nici o problema.

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sunt la a treia regularizare pe anul asta. Am primit aseara doua facturi. Nu mai am nervi sa le descifrez. Sunt vreo 12 facturi de la inceputul anului.
Desi am trimis indexurile pe iunie si iulie, imi apar altele estimate si mai mari. Tin o evidenta simpla si per total pare ca e OK, +/- ceva.
Sper ca nebunia se opreste aici si urmatoarea factura va veni normal.

#39
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Ha, ha, acum 5 minute o plecat baietul cu cetitul contoarelor..........
Am contor smart.
Zicea ca nu mai merge reteaua  cu cititul la distanta din februarie....  what? bă mă lasi......

#40
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
te doare capu' cu astia de la electrica...
Posted Image Posted Image

Attached File  FACT-EMN.jpg   241.13K   52 downloads

#41
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Asa a primit și soacra mea zilele trecute, după ce nu mai primise factura din 10 mai. Imediat după asta, care era pe minus, au apărut în cont alte 2 facturi, cu ceva sume de plata, dar care tot la perioade de anul trecut sunt calculate. Probabil ca mai urmează și alte facturi, pentru consumul de anul acesta.
Ea beneficiază și de acel ajutor pentru energie electrica, acordat când i-am depus actele pentru ajutorul de căldura.
De aceea au întârziat asa mult facturile.


#42
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
La bunica mea au inceput sa apara la trei luni, fix după ce vine cel de la distribuție sa citească contorul. O factura in aprilie si una in iulie, cu un consum adunat pe trei luni. Următoarea o aștept in octombrie, tot cu un consum partajat pe trei luni.

Eu sunt unul din tinerii, care stau la coada sa plateasca factura pentru ea, atunci când sunt in țară. Ii place sa aibă chitanța pe hârtie. Oricum nu aștept niciodată factura pe hârtie. O plătesc mai devreme cu codul de pe factura electronică (cod pe telefon). I-am făcut conturi on line la toți furnizorii si așa am factura electronică înainte sa o primească prin poștă.

#43
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Am impresia, nu bag mana in foc, dar am impresia ca desteptii de la electrica abia acus mi-au bagat compensarea la facturile din noiembrie - martie. Deci, dupa ce aproape se face anul, imi calculeaza si ei facturile, retroactiv, cu storno, cu tot cu compensare. Rezulta o suma de 285 de lei pe care ar trebui sa o primesc inapoi, dar poate mi-o trec in contul facturilor urmatoare, stiti voi, alea care nu au mai venit de 3 luni..

Edited by bbseptik2017, 07 August 2022 - 15:17.


#44
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Gata, am primit factura finala, pentru aprilie-iulie, sunt cu facturile la zi. Suma cam mare, dar la zi.

#45
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
Attached File  FACT-EMN.jpg   79.09K   9 downloads

am primit-o si eu (230 RON), dar e pana pe data de 15 iunie;
tre' sa primesc si factura cu "citirea" care a fost dupa 20 iunie (atunci a venit cei cu regularizarea)

Edited by STARTREK1, 14 August 2022 - 20:29.


#46
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
De 2 luni am contor electric inteligent si cel care l-a instalat a zis ca nu mai trebuie sa transmit indexul.
Zis si facut nu am mai transmis indexul luna trecuta.
Azi a venit o duduie sa citeasca indexul pt regularizare si a confirmat ca o sa mai dureze pana se face citirea indexului de la firma.

Edited by mariusixy, 30 August 2022 - 15:24.


#47
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
factura regularizare certificate verzi de 0.07 bani Posted Image

imposibil de platit datorita sumei mici. mai rau, bani sunt in cont ramasi de la factura de luna trecuta. cat ii costa sa trimita o factura tiparita de 0.07 bani?? Posted Image

circ cu astia Posted Image

Edited by anelise, 31 August 2022 - 14:05.


#48
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postanelise, on 31 august 2022 - 14:02, said:

factura regularizare certificate verzi de 0.07 bani Posted Image

imposibil de platit datorita sumei mici. mai rau, bani sunt in cont ramasi de la factura de luna trecuta. cat ii costa sa trimita o factura tiparita de 0.07 bani?? Posted Image

circ cu astia Posted Image
Eu sunt mai cu mot, am o factura de 0.19 lei, ca sa o pot plati cu cardul.. not!!

Edited by bbseptik2017, 02 September 2022 - 18:54.


#49
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
si eu... de 0.15 bani pt. certificate verzi

Attached File  MyElectrica Facturile mele.jpg   26.71K   7 downloads

ps. ma duc la paypoint si ii dau 1 RON ca sa ramaie pt. data viitoare in cont; oricum sunt penibili rau cu facturile astea

Edited by STARTREK1, 02 September 2022 - 21:06.


#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La mine e de 4 bani. M-am si speriat cand am vazut-o in cutia postala virtuala.
Dar 4 bani x 2000000 = 8000000 bani = 80.000 lei. Ies bani de o cafea.

#51
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
sunt care au primit si factura de 0.01 bani.

vreau sa regularizez situatia, dar nu vreau sa platesc mai mult de 0.07 bani. e pe un cont cu contract mai vechi ( cand s-a facut contract nou, au schimbat codul ATM) si tot ce platesc in plus ramane la ei pe sold creditor in vechiul cont. nici macar 0.01 bani nu vreau sa le dau. ei imi dau mie ceva? asa ca... solutie de la mine, nu-i. le-am cerut sa faca un transfer de sume intre cele doua conturi si sa le fie de bine.

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lasa-i sa te execute. Ar fi de pomina sa ajungi in instanta cu o datorie de 0.0X lei.

#53
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

View PostEbbnflow, on 03 august 2022 - 13:39, said:

Câți din cei care aveți probleme cu primirea facturii la Hidro i-ați sesizat pe ei, apoi ANRE? Solicitați să remedieze problema (ceea ce e puțin probabil să se întâmple), apoi, împreună cu răspunsul lor sesizați-i la ANRE. De regulă ANRE răspunde (dar nu se grăbește), îi somează să rezolve situația.
În cazul meu, mâine expiră termenul pe care ANRE l-a dat celor de la Hidro pentru a remedia problema cu factura. Probabil că nu o vor face. Urmează o nouă reclamație la ANRE în care o să caut o bază legală pentru anularea viitoarei sume facturate sau prelungirea termenului de scadență, astfel încât să fie egal cu nr. de luni nefacturare până atunci x 30 zile. Evident, pe lângă sancționarea Hidro.
Dacă ați face sesizări fiecare, către ANRE, lucrurile poate s-ar mișca favorabil în direcția clienților. Nici ANREului nu îi convine să stea să răspundă la sute/mii de reclamații, pe aceeași temă, referitor la același furnizor.

Am primit cât de cât ok, facturile la hidro, am ajuns pe mai, sper să ajungă la zi, până în octombrie. Fără sesizări la anre, simplu.

#54
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
Aleluia, plata efectuata cu un card Revolut. Fix 7 bani. Cred ca ar fi mers si pentru 1 ban.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate