Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Electrica ma dispera!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpufonel, on 02 august 2022 - 21:08, said:

Cereti factura electronica. Astea merg fara probleme.
La ce bun factura electronica daca cei de  la Electrica nu  emit facturile? e o problema la emiterea facturilor a unor clienti, nu la modalitatea de primire! (asa ca terminati cu factura electronica). De multe ori apar in cont la categoria  facturi niste fisiere PDF (fara continut) de ZERO kb care dau eroare la accesare! (sunt puse la vrajeala sa spuna ca au emis factura la timp). Am facut sesizari de nenumarate ori pe aceasta tema!

Edited by stlk, 02 August 2022 - 22:53.


#20
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View Posttavitu, on 02 august 2022 - 22:29, said:

La prețul* care era în vigoare în momentul consumului.

*care e complicat de calculat și variază după cum bate ANRE-ul și Guvernul
Si in functie de rezervele de apa din baraje, de piata si de profitul pe care il doresc la momentul respectiv.

#21
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Nu am probleme cu emiterea facturilor, abonat la Muntenia Nord. Bineinteles ca alea electronice ajung cu muuult inainte de alea fizice - la Buzau serviciile Pink Post sunt de toata jena, apar in posta facturile fizice cand data scadenta e iminenta sau deja overdue - dar mi-am facut un obicei sa verific regulat contul myelectrica.ro

#22
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postpufonel, on 02 august 2022 - 21:08, said:

Cereti factura electronica. Astea merg fara probleme.
Am factura electronica. Soacra-mea nu are si nu are nici probleme cu facturile.. Posted Image

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Cum, soacra-ta are INCA factura tiparita?Posted Image

#24
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postadisz, on 03 august 2022 - 08:16, said:

Cum, soacra-ta are INCA factura tiparita?Posted Image
Yap. Si nu vrea factura electronica, vrea sa o vada, sa o simta, sa o tina in mana. Posted Image

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpufonel, on 02 august 2022 - 21:08, said:

Cereti factura electronica. Astea merg fara probleme.
Am primit și eu storno pe electronic. Ha ha ha! Nu te pui cu ăștia când stornează, sunt de neoprit.

#26
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
am trimis o sesizare iar raspunsu a fost:

Quote

Având în vedere noile reglementări din domeniul energiei, care vin în sprijinul consumatorilor, s-au demarat o serie de modificări ale sistemului informatic, care să permită evidențierea în cadrul facturilor a schemei de sprijin acordată clienţilor vulnerabili (ajutor de încălzire şi supliment energie electrică). Întreaga acţiune de actualizare a sistemului pentru implementarea noilor cerinţe a cauzat întârzieri în emiterea facturilor către clienţii finali.
Din acest motiv nu au fost emise facturi pentru locul de consum NLC 6xxxxxx, al carui titular de contract este beneficiar de supliment de energie electrica. Dupa reluarea procesului de facturare vom proceda la emiterea facturilor.

scurt, clar si la obiect Posted Image

Edited by STARTREK1, 03 August 2022 - 10:12.


#27
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postpasilla, on 02 august 2022 - 21:12, said:

Doar nu mai foloseste cineva factura trimisa prin posta !
Daca-ai sti cati o folosesc! Si nu vorbesc de cei in varsta care au cumva o scuza, dar vad tineri care stau la coada la casieriile din supermarkete sa-si plateasca facuri de energie, gaz, telefon si altele.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Astia sunt precum aia care stau la coada sa plateasca taxa de pod la Cernavoda. Unii nu stiu ca exista alternativa mai buna, altii nu au incredere.

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cine e Electrica asta?

#30
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostGlCA_Contras, on 03 august 2022 - 10:30, said:

Cine e Electrica asta?
Am intalnit un om fericitPosted Image

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu stiam de ea pana acum...sa inteleg ca era o firma serioasa?

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
„Electrica ma dispera!”

bine ai venit în rândurile uamenilor!!!
(ultimul index până la care am plătit, a fost citit pe 30 aprilie; de atunci am consumat pe datorie cam 2000 de kWh; în fiece zi fac ce făceam acum 50 de ani: „azi la CEC un leu depui, mâine el va face ... Kwh!!!” :P )

View Postbbseptik2017, on 03 august 2022 - 07:49, said:

Am factura electronica. Soacra-mea nu are si nu are nici probleme cu facturile.. Posted Image

nu-i așa că TU consumi cam de 3x cât consumă biata ființă? :)

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostRaz0rblade, on 03 august 2022 - 07:18, said:

Nu am probleme cu emiterea facturilor, abonat la Muntenia Nord. Bineinteles ca alea electronice ajung cu muuult inainte de alea fizice - la Buzau serviciile Pink Post sunt de toata jena, apar in posta facturile fizice cand data scadenta e iminenta sau deja overdue - dar mi-am facut un obicei sa verific regulat contul myelectrica.ro

Renunță la factura tipărită. Economie de hârtie, de timp, mai putina poluare, șamd.

#34
Ebbnflow

Ebbnflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2013
Câți din cei care aveți probleme cu primirea facturii la Hidro i-ați sesizat pe ei, apoi ANRE? Solicitați să remedieze problema (ceea ce e puțin probabil să se întâmple), apoi, împreună cu răspunsul lor sesizați-i la ANRE. De regulă ANRE răspunde (dar nu se grăbește), îi somează să rezolve situația.
În cazul meu, mâine expiră termenul pe care ANRE l-a dat celor de la Hidro pentru a remedia problema cu factura. Probabil că nu o vor face. Urmează o nouă reclamație la ANRE în care o să caut o bază legală pentru anularea viitoarei sume facturate sau prelungirea termenului de scadență, astfel încât să fie egal cu nr. de luni nefacturare până atunci x 30 zile. Evident, pe lângă sancționarea Hidro.
Dacă ați face sesizări fiecare, către ANRE, lucrurile poate s-ar mișca favorabil în direcția clienților. Nici ANREului nu îi convine să stea să răspundă la sute/mii de reclamații, pe aceeași temă, referitor la același furnizor.

#35
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
La mine aceiasi situatie, haos total, am contor smart, dar din ianuarie trimite estimativ cate 200 Kw la plata, iar eu am o diferenta de 1600Kw.
Ganditiva ce deranj o sa fie din partea  mea, sa platesc o data cei 1600Kw.

#36
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postgushpi, on 03 august 2022 - 11:55, said:

„Electrica ma dispera!”

bine ai venit în rândurile uamenilor!!!
(ultimul index până la care am plătit, a fost citit pe 30 aprilie; de atunci am consumat pe datorie cam 2000 de kWh; în fiece zi fac ce făceam acum 50 de ani: „azi la CEC un leu depui, mâine el va face ... Kwh!!!” Posted Image )



nu-i așa că TU consumi cam de 3x cât consumă biata ființă? Posted Image
Nope. In jur de 180-200 kwh lunar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate