Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sfaturi achizitie SUV 4x4/Awd 20-25k euro.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sebastiangm

sebastiangm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2022
Salutare tuturor,

1. Buget de achizitie
- pana in 25k euro.
2. Noua sau SH
- SH
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual)
- 4x4 sau awd, nu vreau ceva premium, am 2 caini ce vor terfeli interiorul. Dar e super important sistemul de tractiune integrala, locuiesc in zona de munte unde nu sunt foarte curatate drumurile iarna. + alte drumuri in zone in care nu as vrea sa stau sa pun lanturi.
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice
- de preferat benzina, dar e ok si diesel.
5. Cutie Manuala / Automata
- Automat.
6. Modele si dotari preferate
- Santa Fe 3 -> din ce am citit ca e cam inceata si nici awd nu e extraordinar. + pentru dotari + spatiu incapator
- X trail T32 -> nu ma incanta neaparat cum arata.
7. Puncte bonus
- masina sa fie distractiva

Momentan am un Forester (2.0 turbo) din 2003 de care m-am saturat sa tot stau cu el prin service-uri.
Ca si rezumat, caut o masina cu care pot sa merg linistit in concediu mii de km fara sa am emotii ca ajung inapoi indiferent daca e vara sau iarna.

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
La cerintele tale , mai ales daca vrei ceva mai fiabil decat Subaru , cu tractiune buna Toyota Landcruiser sau Hilux !

#3
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,277
  • Înscris: 30.07.2006

 sebastiangm, on 29 iulie 2022 - 15:46, said:

Salutare tuturor,

1. Buget de achizitie
- pana in 25k euro.
2. Noua sau SH
- SH
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual)
- 4x4 sau awd, nu vreau ceva premium, am 2 caini ce vor terfeli interiorul. Dar e super important sistemul de tractiune integrala, locuiesc in zona de munte unde nu sunt foarte curatate drumurile iarna. + alte drumuri in zone in care nu as vrea sa stau sa pun lanturi.
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice
- de preferat benzina, dar e ok si diesel.
5. Cutie Manuala / Automata
- Automat.
6. Modele si dotari preferate
- Santa Fe 3 -> din ce am citit ca e cam inceata si nici awd nu e extraordinar. + pentru dotari + spatiu incapator
- X trail T32 -> nu ma incanta neaparat cum arata.
7. Puncte bonus
- masina sa fie distractiva

Momentan am un Forester (2.0 turbo) din 2003 de care m-am saturat sa tot stau cu el prin service-uri.
Ca si rezumat, caut o masina cu care pot sa merg linistit in concediu mii de km fara sa am emotii ca ajung inapoi indiferent daca e vara sau iarna.

SsangYong Korando, intra cutie automata, awd , echipare Style+.
Garantie 10 ani

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,781
  • Înscris: 08.10.2004
ar trebui sa gasesti un landcruiser  decent suma aia, dar vine cu un cost de intretinere mai mare decat ce ai avut pana acu.

alternativa e un rexton

ambele sunt masini mari si ai loc si pt caini si pt altceva.

sau incepi sa te uiti la pick-ups...

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 24.11.2015

 sebastiangm, on 29 iulie 2022 - 15:46, said:

Momentan am un Forester (2.0 turbo) din 2003 de care m-am saturat sa tot stau cu el prin service-uri.
Ca si rezumat, caut o masina cu care pot sa merg linistit in concediu mii de km fara sa am emotii ca ajung inapoi indiferent daca e vara sau iarna.

Ce probleme ai avut la el ? Cati KM ? Ce consumuri scoti ? E o masina interesanta, m-ai facut curios :) Toata lumea le lauda.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 sebastiangm, on 29 iulie 2022 - 15:46, said:


5. Cutie Manuala / Automata
- Automat.
6. Modele si dotari preferate

- X trail T32 -> nu ma incanta neaparat cum arata.
7. Puncte bonus
- masina sa fie distractiva

Momentan am un Forester (2.0 turbo) din 2003 de care m-am saturat sa tot stau cu el prin service-uri.
Ca si rezumat, caut o masina cu care pot sa merg linistit in concediu mii de km fara sa am emotii ca ajung inapoi indiferent daca e vara sau iarna.
Fix aici nu se potriveste x-Trail. Nu e distractiva, implementarea CVT la Nissan a stricat reputatia tehnologiei worldwide si mai e si lesinata.
Cum ziceau ceilalti, un LandCruiser SH bun gasesti in banii aia. Doar ca nu prea e masina de autrostrada.

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Gasesti un Touareg 2016-2017 la banii astia sub 90.000 km.

#8
sebastiangm

sebastiangm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2022

 TruculMagic, on 29 iulie 2022 - 17:06, said:

Ce probleme ai avut la el ? Cati KM ? Ce consumuri scoti ? E o masina interesanta, m-ai facut curios Posted Image Toata lumea le lauda.

Am refacut motorul ca am pierdut ulei si a inceput sa bata linia.
Acum are peste 250.000, o am de 5+ ani. Problemele sunt multe si marunte, gen pierderi de ulei, lichid/servo.
Imi place super mult masina, dar nu mai am timp, si nici unde sa stau sa bibilesc la ea tot la cateva zile.
Awd e super pe zapada, am iesit din cateva locuri unde nu credeam ca pot fara sa fiu tractat.
Plus ca e cumva super previzibila cand aluneca ceea ce o face super fun.
N-am folosit niciodata lanturi, si am fost de multe ori la zapada.
Consum de la 10 in sus. Am facut ~4-500 km cu un rezervor, dar am facut si 40 km cu un sfert.

 marius.bunu, on 29 iulie 2022 - 16:25, said:

SsangYong Korando, intra cutie automata, awd , echipare Style+.
Garantie 10 ani

Stii ceva de AWD? e bun de ceva?

Edited by Dany_Darke, 31 July 2022 - 21:18.


#9
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,277
  • Înscris: 30.07.2006

 sebastiangm, on 31 iulie 2022 - 17:15, said:


Stii ceva de AWD? e bun de ceva?

Cei care au luat cu AWD zic ca e f ok pe Korando.
Eu am luat FWD, diferenta pentru AWD era de 1600 euro.
E un grup de facebook Korando Fan, puteti gasi acolo mai multe pareri de la cei care au luat deja aceasta configuratie.

#10
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,208
  • Înscris: 13.07.2005
Eu cred ca ai omis ceva: “once Subaru, allways Subaru ! “
La modul cel mai serios - pentru ce vrei tu, un Forester sau un Outback ar fi ce-ți trebuie.
Problemele pe care le-ai descris la actualul tău Forester sunt mărunțișuri pentru o mașina de (aproape) 20 de ani ! Fără gluma !
In bugetul tau, gasesti Forester > 2016, 2.0 benzina NA, cutie automata si X-Mode. Si Outback gasesti cam tot așa.
Cu putina bafta poate dai si peste un XT.
Sau, chiar si un XV nou ar intra, la limita, in buget ( cu motorul  de 1.6) - dar aici intervine talia câinilor ( dacă-s ciobănești trebuie sa pliezi bancheta si o sa stea mai chirciți ).
Zic si io ...

#11
sebastiangm

sebastiangm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2022
@danx @smoke M-am gandit si eu la suv-uri mari, principalul incovenient e ca sunt poate un pic prea mari si cam incomode prin oras (va conduce si doamna masina).
A doua problema cred ca ar fi revanzarea, din ce am vazut sunt destul de putine de vanzare ( m-am uitat la LandCruiser, Pathfinder, Pajero ), si ma gandesc ca se vand foarte greu, mai ales cu motoarele mai mari de 3L

 marr, on 01 august 2022 - 19:03, said:

Eu cred ca ai omis ceva: “once Subaru, allways Subaru ! “
Posted Image nu prea vroiam sa ajung aici.
M-am uitat si la Subaru, Foreste cu 150 cp pare super trist.
Outback nu stiu de ce nu ma atrage nicicum.
O mare problema la Subaru e ca nu as putea sa-l mai vand, nu le cumpara nimeni si o sa raman cu 3x subaru Forester pe viata. (mai am un cotet aspirat pe langa cel turbo)
La fel, am pareri impartite legate de boxer turbo, poate am ptsd deja.
Cea mai mare problema actuala e cutia/diff central care face cam galagie si ar trebui schimbate cu totul.

Ce nu am specificat in prima postare si poate era important, e ca nu as vrea sa tin masina foarte mult timp, as vrea sa ajung la un bus 4x4 care momentan nu mi-l permit.
De asta am ajuns sa ma uit si spre Q5. Ma gandesc ca revanzarea va fi mai usoara, si chiar daca e terfelit interiorul gasesc relativ usor piese de schimb.

#12
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Cel mai nou/bine intretinut AWD pe care il gasesti + cauciucuri bune pentru iarna. Bonus daca e AWD permanent, te ajuta cateodata.
Un Subaru ar fi perfect, daca te impaci cu tristetile de motoare pe care le au pe modelele recente.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
O Toyota Rav4 sau un Kodiaq mai chel line nu ar corespunde?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate