Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Accident - neacordare de prioritate

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 adrian_r5, on 24 iulie 2022 - 15:54, said:

de unde stii ?

Are clipuri pe yoube, toate cu accidente din TM, cum spune initiatorul topicului de vrei doi ani. Aveti un dement printre voi neutralizatil sa nu va molipsiti.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 24 July 2022 - 16:02.


#20
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
degeaba esti prost (sofer) daca nu si semnalizezi asta. Felicitari, ai reusit!
Asa e cand se intalnesc doi "meseriasi" ca in bancul de mai jos....
Un tip ia un taxi.
Soferul baga viteza spre destinatie.
Un semafor.
Rosu.
Soferul trece!
-Ce faci nene, nu vezi ca-i rosu?!
-N-ai treaba, sunt meserias!
Alte semafoare pe rosu, trece…
In fine. Un semafor verde. Soferul opreste.
-Ce faci nene?! Treci pe rosu si la verde stai?!
-Ee! Daca trece alt meserias prin intersectie?!

Edited by alexpet, 24 July 2022 - 16:05.


#21
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 unknown_35, on 24 iulie 2022 - 15:22, said:


Soferii ar trebui sa nu plece de la premiza cine are dreptate/prioritate, ci sa incerce sa evite accidentele.


Soferii asta fac, doar nu crezi ca cineva are timp sa stea sa dea lectii in trafic si sa umble pe la asigurari, asta-i un dobitoc si atat. Repet, sper sa-l vad la ATI.

#22
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu recunosc un cretin,frustrat.

#23
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Tipul ''prost cu prea multe drepturi'' ! Pare ca isi doreste acele accidente , desi poate legal ar avea dreptate !
Bine ca nu e trotinetist ! Ar putea muri...numai sa aiba dreptate !

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In clipul 2 a prevazut accidentul, era clar ca la viteza lui va intra sigur in Megane. Cum a spus colegul mai sus "ar putea muri numai sa aiba dreptate".
Daca ar iesi pe contrasens un tir, posibil sa nu se dea la o parte doar pt ca are dreptate si tiristul a fortat depasirea.

Edited by MembruAnonim, 24 July 2022 - 17:20.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
sufera acut de sindromul "justitiarului cu camera".

p.s. primul accident din a doua filmare el e vinovat. ca a trecut de pe b1 pe b2 - neasigurare la schimbarea directiei de mera.
daca socotim ca cealalta masina a venit de pe b3 pe b2 -> cel care fimeaza e vinovat de neacordare prioritate.

p.p.s. sper ca cei de la rutiera se autosesizeze, sa inceapa o ancheta si sa-i anuleze permisul.

l.e. cand am sesizat ca in loc sa franez acceleram in asa fel (ca justitiarul asta) incat sa provoc situatii de pus pe net, am hotarat sa nu mai urc nimic. in cateva saptamani a disparut acel sindrom.

l.e. cand am sesizat ca in loc sa franez acceleram in asa fel (ca justitiarul asta) incat sa provoc situatii de pus pe net, am hotarat sa nu mai urc nimic. in cateva saptamani a disparut acel sindrom.

#26
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Si mie mi se pare ca tipul produce intentionat accidente, si asa e o fapta mult mai grava decat neacordare de prioritate

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,893
  • Înscris: 14.08.2007
La primul accident din clipul 2 e clar vinovat el, n-am inteles de ce s-a bagat in banda daca nu era inca libera ... la al doilea a venit prea tare si nu a avut nici o reactie, a condus ca un bolovan. La primul clip nu poti zice ca e vina lui, desi si acolo putea sa banuiasca ca daca vine tare si cei care vin din dreapta vor dori sa depaseasca acel autobuz e o sansa buna sa se intample asta ... in concluzie omul nu anticipeaza deloc traficul, nu are reactii si conduce prea tare pentru capacitatile lui de "soferie", la ce reactii are n-ar trebui sa treaca de 30 de km/h niciodata Posted Image

Edited by utopium, 24 July 2022 - 19:14.


#28
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Dorel-Jefuitorul, on 24 iulie 2022 - 16:09, said:


Soferii asta fac, doar nu crezi ca cineva are timp sa stea sa dea lectii in trafic si sa umble pe la asigurari, asta-i un dobitoc si atat. Repet, sper sa-l vad la ATI.

Merg in fiecare dimineata cu masina la servici in Bucuresti. Daca as proceda ca tentativa de sofer care posteaza pe Youtube, as fi pieton jumate din an. Zilnic pun cel pune 2-3 frane pt a ferii idiotii care schimba banda fara sa se asigure sau sa semnalizeze macar. Daca ii sare astuia un pieton in fata sigur il calca, pt ca nu are prioritate.

Examenul psihologic pt permis e apa de ploaie, am vazut soferi oprin masina in mijlocul benzii, pe banda a 3-a din 6 disponibile, pt a ataca un alt sofer care i s-a parut ca i-a taiat calea.

Soferului care filmeaza trebuie sa i se ia permisul definitiv pe motive psihologice, e clar ca are probleme mari. Ajunsul la ATI implica un accident grav cu posibil alte victime nevinovate.

#29
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Care examen psihologic ? Anul trecut am obtinut permisul de conducere si treaba sta cam asa: Platesti 200-250 lei ( nu mai stiu sigur ), aia se prefac ca te verifica ( Vedere, auz, sanatate mintala ), si voila. Ai trecut examinarile medicale.

P.S. Fix in perioada aia am avut probleme cu urechile ( o hipoacuzie serioasa, 80% diminuare a auzului datorita unei otite. Intre timp a trecut ), si nu am declarat acest lucru tocmai pt. a vedea cat de "pe bune" sunt aceste examinari. Rezultatul: auz perfect.

Din pacate sunt multi oameni cu probleme de comportament pe strazile tarii noastre. Si chiar daca examenul psihologic ar fi pe bune. Unii au capacitatea extraordinara de a intelege cam ce raspunsuri sunt "corecte" astfel incat sa treaca acest examen.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Jemapel_cenzuratul, on 24 iulie 2022 - 19:35, said:

Care examen psihologic ? Anul trecut am obtinut permisul de conducere si treaba sta cam asa: Platesti 200-250 lei ( nu mai stiu sigur ), aia se prefac ca te verifica ( Vedere, auz, sanatate mintala ), si voila. Ai trecut examinarile medicale.

P.S. Fix in perioada aia am avut probleme cu urechile ( o hipoacuzie serioasa, 80% diminuare a auzului datorita unei otite. Intre timp a trecut ), si nu am declarat acest lucru tocmai pt. a vedea cat de "pe bune" sunt aceste examinari. Rezultatul: auz perfect.

Din pacate sunt multi oameni cu probleme de comportament pe strazile tarii noastre. Si chiar daca examenul psihologic ar fi pe bune. Unii au capacitatea extraordinara de a intelege cam ce raspunsuri sunt "corecte" astfel incat sa treaca acest examen.
Și la angajare la fel ca la permis.
A trecut unu cu probleme mari la inima, are probleme cu auzul și cu ochiul drept nu vede deloc, cu ochiu stg vede în ceata numai de aproape. Si-a reînnoit permisul :) No comment!!!
La angajare idem,culmea tre sa stea numai pe monitor supraveghere...
Zicea ca la psihologic i-a dat răspunsurile la grile

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 24 iulie 2022 - 13:42, said:

insa uneori mai pot fi si evitate.
Pai da... toate se pot evita daca s-ar conduce preventiv, dar nu se face asta. Eu unul as intari legea pe speta asta sa le dea culpa comuna ca e clar ca puteau evita dar nu au vrut sa o faca, au fortat. Asa le da comuna si ii rezolva cinstit zic eu Posted Image
In tari civilizate aproape intotdeauna cel ce i se incalca banda lasa de la el si face loc cand simte ca altul vrea sa intre, la noi nu... e banda mea domne ce naiba Posted Image

Edited by andreic, 24 July 2022 - 20:14.


#32
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Ala e un cretin - conduce agresiv si ambele accidente puteau fi evitate foarte usor printr-o conducere preventiva. Probabil ca e masochist si ii place sa stea prin service-uri cu masina.

Faza cu Megane-ul mi se pare minunata: se vede clar ca soferul Megane-ului e idiot si se incadreaza prost si/sau este nehotarat. Ce face Youtuberul nostru? Ii da talpa in continuare si nu schiteaza nici o frana.

Nu e responsabil legal de accident, desi pe primul ar putea sa se incadreze la "premeditare" - accelereaza fatis si se baga in el cu tupeu. Bine, nici cu soferul Passat-ului nu mi-e rusine (deh, sofer de MH)!

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 24 iulie 2022 - 20:13, said:

Pai da... toate se pot evita daca s-ar conduce preventiv

Respectivul sterge, jigneste sau da raspunsuri halucinante celor care i-au atras atentia. Atat pe youtube la sectiunea de comentarii, sau pe siteul ala unde isi posteaza clipurile. Nici nu vrea sa inteleaga cand i se explica cu frumosul.

Edited by MembruAnonim, 24 July 2022 - 20:22.


#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
De ce îți tor pierzi vremea urmărindu-l? Probabil are tâmpiții lui care îl apreciază și pentru ăia pune clipurile.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Xman_ghio, on 24 iulie 2022 - 20:16, said:

Faza cu Megane-ul mi se pare minunata: se vede clar ca soferul Megane-ului e idiot si se incadreaza prost si/sau este nehotarat. Ce face Youtuberul nostru? Ii da talpa in continuare si nu schiteaza nici o frana.

La faza cu meganul 100% a vrut sa intre in el. Stia sigur ca va intra in el si totusi i-a dat talpa. Si a avut si viteza. Nu stiu daca face toate fazele astea din frustrari acumulate. Conduce extrem de agresiv si poate produce accidente grave. Are sigur ceva la bibilica.

 george_alexandru, on 24 iulie 2022 - 20:19, said:

De ce îți tor pierzi vremea urmărindu-l? Probabil are tâmpiții lui care îl apreciază și pentru ăia pune clipurile.

Mai urmaresc siteul ala unde se posteaza clipuri din trafic. Si uneori nu vad ca unele sunt postate de el si intru. Dar de obicei evit orice clip de-al lui, pt ca este scarbos de urmarit.

Edited by MembruAnonim, 24 July 2022 - 20:21.


#36
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 arg, on 24 iulie 2022 - 17:23, said:

p.s. primul accident din a doua filmare el e vinovat. ca a trecut de pe b1 pe b2 - neasigurare la schimbarea directiei de mera.
daca socotim ca cealalta masina a venit de pe b3 pe b2 -> cel care fimeaza e vinovat de neacordare prioritate.

 utopium, on 24 iulie 2022 - 19:13, said:

La primul accident din clipul 2 e clar vinovat el, n-am inteles de ce s-a bagat in banda daca nu era inca libera ...

Nu ii iau apararea, e 110% clar ca nu conduce preventiv, dar ar trebui sa va uitati mai bine ... in situatia din primul accident din clipul 2, el e pe B1 care devine B2 in intersectia respectiva (apare un B1 suplimentar pentru viraj dreapta), si nu isi schimba banda ... in schimb Volvo de pe B2 (care devine B3 in intersectie) schimba banda fara sa se asigure.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate