Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Accident - neacordare de prioritate

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum vi se pare modul de a conduce a celui care filmeaza? Eu vad un mod agresiv. Aproximativ toate clipurile lui sunt asa, accelereaza fara motiv ca peste 10 m sa trebuiasca sa opreasca la un semafor, trecere de pietoni, etc. Este evident ca nu este vinovat de accidente, insa uneori mai pot fi si evitate.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CcRcNmjiZzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H9PUTddk9Ek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Aia cu megane-ul e tare....cum naiba sa nu poti sa eviti un astfel de accident?Dupa mine e un sofer foarte prost cel care filmeaza.....si e si agresiv!

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Are la activ cateva accidente 4-5 in decurs de vreo 2 ani maxim. Si in toate a avut un mod agresit de a conduce.

In primul clip, la trecere pietonul nici nu a apucat sa treaca strada ca acest sofer a accelerat puternic.

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
fara sa i cunosc - asa pare- cum zici
insa - am patit personal sa conduc "ca un mielusel" si cand am vazut filmarea parea ca merg la nenea asta - difera mult perceptia doar pe baza video.
daca era o camera cu toate datele afisate(pozitie, viteza, accelaratie  etc) atunci nu ma era loc de discutie.

clar trebuie sa mi pun camera in bord(deja mi au spus si politistii asta - ca nu au cum sa rezolve fara probe. deh, daca veneam cu masina ciobita alta era treaba..)

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
Ala nu are treabă cu condusul. Nu știe să anticipeze ce fac ceilalți participanți la trafic, nu are viteza de reacție și conduce foarte agresiv.

Chiar dacă nu se face vinovat, să nu ai nici o reacție sau să nu poți face o manevra de evitare...

Edited by george_alexandru, 24 July 2022 - 14:04.


#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
ce sa-i faci, entuziasmul, a descoperit camera

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Bine ca am vazut clipurile, un dobitoc prin TM. Nu este mare lucru, mai sunt, chiar daca se cred ei mai smecheri decat cei din capitala. Dar, cum circul destul de des in TM, bine ca stiu ca exista si astfel de dobitoci.

Din punctul meu de vedere este clar, nu se schiteaza nimic pana la impact, apoi claxon si apoi frana. Perfect, pacat ca nu l-a batut inca nimeni, dupa ce il bate bine unu se linisteste si el.

L.E. Da, sunt altii de vina, dar nici el nu face nimic pentru a evita. Un jeg de om, maid in TM, ca “banatu-i fruncea”.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 24 July 2022 - 14:17.


#8
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Omul și-a luat cameră și trebuie să pună ceva pe YouTube ca să simtă că merită banii. Îl știu de pe Trafictube.ro, e printre cei mai activi de acolo. Mereu mi s-a apărut cringe cum unii postează întregi seriale din filmările cu camerele de bord, chiar și cu generic de introducere în care doar numele actorilor mai lipsesc Posted Image

View Postraducut123, on 24 iulie 2022 - 13:50, said:

Aia cu megane-ul e tare....cum naiba sa nu poti sa eviti un astfel de accident?Dupa mine e un sofer foarte prost cel care filmeaza.....si e si agresiv!

Ăla cu Megane-ul a învățat o lecție bună acolo cu ocazia asta, tre' să ai ceva c..e să intri pe o stradă și să te duci glonț pe banda a treia.

Edited by 0v1d1u, 24 July 2022 - 14:20.


#9
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Caracteristicile camerelor de bord fac să pară că viteza e mult mai mare decât în realitate.

#10
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Asta este rau intentionat....Desigur, nu este el de vina in nici-un videoclip dar tin minte ce imi zicea un vecin. Citezl " Intra in ei da-i in mortii lor de dobitoci ! "

Edited by Jemapel_cenzuratul, 24 July 2022 - 14:50.


#11
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostVOC, on 24 iulie 2022 - 14:26, said:

Caracteristicile camerelor de bord fac să pară că viteza e mult mai mare decât în realitate.

Nu conteaza viteza, se vede clar ca isi doreste coliziunile (ma mir ca la “iertat” pe cel cu Volvo, inainte de megane). Omul da lectii in trafic si atat, sunt foarte multi ca el dar majoritatea evita coliziunea, el pare ca asta isi doreste, are timp. Vedea-las in spital schingiuit de unu mai pe treaba lui, pe ala sa-l duca capu sa-i ia si tot sistemul de inregistrare. Sa-l vedem pe youtube intubat de la bataie.

#12
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Sanatoasa mentalitate Posted Image

#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Si-o ia el, stai linistit. O sa se potoleasca.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 iulie 2022 - 14:16, said:

maid in TM
De unde stii ... i-ai vazut certificatu' de nastere ?

#15
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Post0v1d1u, on 24 iulie 2022 - 14:19, said:

Ăla cu Megane-ul a învățat o lecție bună acolo cu ocazia asta, tre' să ai ceva c..e să intri pe o stradă și să te duci glonț pe banda a treia.

Si eu fac uneori asta, ma asigur, apreciez distanta si viteza celorlalti, dar cu asta ma astept sa accelereze ca sa ma loveasca. In general ma astept ca macar sa ia piciorul de pe acceleratie daca este cazul.

View Postadrian_r5, on 24 iulie 2022 - 15:04, said:

De unde stii ... i-ai vazut certificatu' de nastere ?

Nu, dar tot maid in TM este, ca sofer in TM s-a format. Oricum este psihopat, cazul lui nu poate fi generalizat.

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Politia nu se sezizeaza sa ii ia carnetul? Parca in lege spune ca soferul trebuie sa evite accidentele. Masina e dotata cu 2 frane, 1 manual si alta de pedala, dar el nu pare sa vrea sa evite accidentele.

In ambele video-uri accidentele puteau fi evitate usor, daca se actiona frana. Trebuie sa franezi, nu sa tragi de volan ca prostu - cand si-a rupt cauciucul in bordura, si nici nu trebuie sa accelerezi cand vezi un alt bou care taie 3 benzi.

Soferii ar trebui sa nu plece de la premiza cine are dreptate/prioritate, ci sa incerce sa evite accidentele.

Nu cred ca are dreptate in primul video, era in unghiul mort, soferul care depasea nu prea mai putea face nimic, dar el putea apasa pe frana in loc sa comenteze aiurea

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 iulie 2022 - 15:11, said:

ca sofer in TM s-a format.
de unde stii ?

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E greu să demonstrezi inteția. Dar, eu cred că, cel puțin în primul clip, intenția a fost de a provoca accidentul respectiv. Ar trebui să fie o faptă foarte gravă, că efectiv pui în pericol viața tuturor celor implicați, dar Românica...

Edited by SmurfK, 24 July 2022 - 15:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate