Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Disperarea lipsei locului de munca, vechimii,pensiei,saraciei

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
218 răspunsuri în acest subiect

#37
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016
Totuși, nu e atât de sensibilă cum se declară și cum o vezi tu, dacă poate sa se folosească de ani de banii părinților și chiar nimic nu găsește pentru a contribui cu cât de puțin.
Presupun că sunt în vârstă părinții și nu au pensii atât de mari încât să nu fie o problemă un adult în plus în întreținere.
Poate ar merita și ei o bătrânețe mai frumoasă, cu plimbări pe ici pe colo, cu un ieșit la un restaurant etc.
Cred că Alltrack a atins destul de bine posibile cauze.


#38
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.031
  • Înscris: 03.02.2014

View PostDGecko, on 23 iulie 2022 - 22:40, said:

Din pacate, cel putin la noi in societate oamenii au incetat sa mai empatizeze cu ceilalti, de aici pleaca si motivele pentru care ea demisioneaza. Probabil este o persoana introvertita ca si mine de altfel si pot spune iar "din pacate" ca oamenii vor fi si mai indiferenti in viitor.
Scuze pentru offtopic.

Pot empatiza si chiar da sfaturi, dar depinde de acea persoana sa le puna in aplicare. Nu o sa stau sa supraveghez o persoana matura ca poate o da in bara in fiecare zi.

#39
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View PostChayah, on 24 iulie 2022 - 19:21, said:

Totuși, nu e atât de sensibilă cum se declară și cum o vezi tu, dacă poate sa se folosească de ani de banii părinților și chiar nimic nu găsește pentru a contribui cu cât de puțin.
Presupun că sunt în vârstă părinții și nu au pensii atât de mari încât să nu fie o problemă un adult în plus în întreținere.
Poate ar merita și ei o bătrânețe mai frumoasă, cu plimbări pe ici pe colo, cu un ieșit la un restaurant etc.
Cred că Alltrack a atins destul de bine posibile cauze.
Nu e sensibilă, e hiper-sensibilă.
Eu am văzut cum o simpla vorba de-a oricui o poate afecta.
Așa e ființa asta.

Dacă nu reușește cu un loc liniștit pe undeva sau la stat, în cazul în care nu se întâmplă ceva neprevazut pozitiv în viața ei, la bătrânețe, dacă apuca, sau mai repede o asteapta excluziunea socială.

Dupa ce vor muri părinții probabil va vinde locuința,va trai o perioadă cu banii obținuți și apoi la mila oamenilor din jur.
Cred ca așa ajung unii pe străzi și pe la gunoaie.

Editat de sergiu88888, 24 iulie 2022 - 20:34.


#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare ca deja se auto exclude social si nu cred ca de vina sunt genele. E vorba despre altceva si tu ar trebui sa stii.

Editat de pasilla, 24 iulie 2022 - 20:38.


#41
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 24 iulie 2022 - 20:37, said:

Pare ca deja se auto exclude social
Si eu fac asta cu mare placere si nu am nici una din problemele enuntate !
Era si o vorba , '' cu cat cunosc mai multi oameni...cu atat mai mult imi respect cateiiPosted Image'' !

Editat de Alltrack, 24 iulie 2022 - 20:43.


#42
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postsergiu88888, on 24 iulie 2022 - 20:32, said:


Nu e sensibilă, e hiper-sensibilă.
Eu am văzut cum o simpla vorba de-a oricui o poate afecta.
Așa e ființa asta.

Dacă nu reușește cu un loc liniștit pe undeva sau la stat, în cazul în care nu se întâmplă ceva neprevazut pozitiv în viața ei, la bătrânețe, dacă apuca, sau mai repede o asteapta excluziunea socială.

Dupa ce vor muri părinții probabil va vinde locuința,va trai o perioadă cu banii obținuți și apoi la mila oamenilor din jur.
Cred ca așa ajung unii pe străzi și pe la gunoaie.

S-ar putea să aibă depresie.
Te rog frumos sa citești cu atenție ce scriu acum.
Să caute un psihiatru bun și sa meargă la el și sa ia tratament pentru depresie sau pt ce afecțiune consideră el ca are.
Există la noi în țară o grămadă de mituri privind psihiatria și medicamentele psihiatrice, care te distrug și așa mai departe. Sunt doar mituri!
Medicația antidepresiva face minuni, sa știi, am văzut multe cazuri și știu ce spun.
Există antidepresivele din noua generație, care au efecte secundare minime, care nu dau dependență sau somnolență.
Le poate lua ani în șir, fără sa aibă probleme, fără sa dezvolte dependență.
Viața ei se poate schimba miraculos, ține cont de asta.

Foarte important: să NU meargă la medicul de familie, ca să ceară ceva tratament pt stările pe care le are.
Medicii de familie au dreptul sa prescrie anxiolitice, asa ca prescriu în prostie Anxiar.
Anxioliticele nu numai că NU sunt antidepresive, dar dau dependențe oribile, efectiv sunt ca niște droguri, iar depresia se agravează și mai tare.

Mi se pare puțin cam ca drobul de sare povestea pe care o imaginezi tu pentru viitorul ei.
Eu cred ca își poate găsi joburi care sa nu o solicite prea mult totuși și nu se va ajunge la dormit pe străzi în cutia de la frigider...


#43
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu spun ca e cazul de fata dar nu se stie niciodata . Cunosc o gramada de tipi si tipe care isi schimba joburile mai des decat ''ciorapii'' si cu pauze destul de mari intre ele .
Niciodata sau aproape niciodata nu am auzit pe vreunul/una care sa zica ''era palaria prea mare pentru mine...nu am putut sa tin pasul...nu am fost suficient de bun/buna'' !
In schimb am auzit NUMAI ''jegosii naibii...nesimtitii naibii...nu m-au respectat...nu au aia fata de mine...nu ma meritau...sunt prea bun/buna pentru ei , etc.'' si desigur urmate de laudativele personale ''eu sunt o desteapta...o finuta...o sensibiloasa...un mare caracter...alea cu dreptateaPosted Image ...o corecta , etc.'' .
Urmate din nou desigur de ''sunt prea desteapta...valoroasa...da fite sa accept rahaturile...figurile si fitele altora'' .
100% dintre aceste cazuri desigur aveau in spate veniturile altora , parinti...soti...frati...amanti...etc. .

Editat de Alltrack, 24 iulie 2022 - 21:11.


#44
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.094
  • Înscris: 24.02.2011
Spune-i că  pensia e fix penis. Văd acum la o grămadă de oameni care iau 2000 de lei pentru munca de o viață și nu le ajung să-și plătească facturile. Când o să ajungem noi la pensie o să fie și mai rău, deci nu-i nici o problemă că n-are vechime.

Editat de sandel1, 24 iulie 2022 - 21:21.


#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu  nu am inteles depre ce localitate vorbim. Si asta conteaza. Calitatea/diversitatea angajatorilor difera in functie de zona.
Sunt persoane care se desprind cu greu de cuib, asa ca sfatul sa isi ia catrafusele si sa se mute la zeci/sute de km departare, nu sunt sigur ca ar functiona.
Oricum, la 43 de ani, fara viata sociala [barbat sau femeie] e un drum foarte gresit, aproape o prapastie.

#46
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View PostChayah, on 24 iulie 2022 - 20:51, said:

S-ar putea să aibă depresie.
Te rog frumos sa citești cu atenție ce scriu acum.
Să caute un psihiatru bun și sa meargă la el și sa ia tratament pentru depresie sau pt ce afecțiune consideră el ca are.
Există la noi în țară o grămadă de mituri privind psihiatria și medicamentele psihiatrice, care te distrug și așa mai departe. Sunt doar mituri!
Medicația antidepresiva face minuni, sa știi, am văzut multe cazuri și știu ce spun.
Există antidepresivele din noua generație, care au efecte secundare minime, care nu dau dependență sau somnolență.
Le poate lua ani în șir, fără sa aibă probleme, fără sa dezvolte dependență.
Viața ei se poate schimba miraculos, ține cont de asta.
Ai dreptate. Asta ar fi singura ei salvare.
Chimic.
Un antidepresiv eficient.
Poate așa reușește sa facă față la stres și sa se integreze undeva.

Ea nu rezistă deloc la orice forma de stres.

Numai sa vrea ea sa recurgă la medicație.

#47
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Nici macar eu la 50+ nu cred ca voi ajunge sa incasez vreo pensie vreodata chiar daca traiesc pana atunci ! Si stagiul de cotizare este din belsug , sa nu mai zic de sumele platite !
Cand voi ajunge eu la 60+ maresc astia la 70 de ani...cand ajung eu la 70...la 75 !
Banii vostri de pensie nu exista...s-au furat , ce nu se intelege !

Editat de Alltrack, 24 iulie 2022 - 21:30.


#48
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Postpasilla, on 24 iulie 2022 - 21:23, said:

Eu  nu am inteles depre ce localitate vorbim. Si asta conteaza. Calitatea/diversitatea angajatorilor difera in functie de zona.
Sunt persoane care se desprind cu greu de cuib, asa ca sfatul sa isi ia catrafusele si sa se mute la zeci/sute de km departare, nu sunt sigur ca ar functiona.
Oricum, la 43 de ani, fara viata sociala [barbat sau femeie] e un drum foarte gresit, aproape o prapastie.
Provincie. Orășel municipiu de județ,dar nu din cele mari care abunda de job-uri.

Asta ii spun și eu mereu: în orașul nostru nu e ușor să găsești job.Daca ai găsit, trebuie sa ții cu dinții de el. Ca nu suntem în București sau alt oraș mare unde îți permiți acest lux,ca găsești job repede în alta parte.

Dar degeaba. Treaba ei.
Măcar sa încerce medicație antidepresiva.
Dacă nu,atunci sa își asume dezastrul vieții.


#49
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postsergiu88888, on 24 iulie 2022 - 21:23, said:



Numai sa vrea ea sa recurgă la medicație.

E singura ei soluție!
Dacă o respinge și pe asta, se va afunda din ce în ce mai mult.

Și mai este o soluție: să nu se mai concentreze doar pe ea și pe ce simte ea.
Să aibă grijă de părinți, care sunt bătrâni.
Să își găsească un hobby.
Să își găsească mereu ceva de făcut.
Să meargă sa facă voluntariat undeva. Văzând oameni cu vieți mult mai disperate decât viața ei, își va da seama mai bine cam pe unde se situează problemele ei ca gravitate.

#50
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postsergiu88888, on 24 iulie 2022 - 21:23, said:

Numai sa vrea ea sa recurgă la medicație.
La munca fratilor , nu la medicatie ! Poate vrea numai posturi bine platite , de mii de lei sau euro ! Poate incepe de jos , nu e o rusine , am vazut multi cu mega studii plecand de jos , including me...ca sa nu avem vorbe !
In schimb am vazut viceversa si prin familie si printre cunostinte care isi trimiteau copiii la mine sa le fac schite de cariera si dupa mai multe zile consumate cu ei...imi spuneau in fata ca ei au crezut ca ii angajez eu , cu salarii babane...cu masini misto si...IMPORTANT sa stie lumea din firma ca sunt pile si sa nu fie prea munciti !
Evident raspunsul meu a fost de fiecare data pe masura nesimtirii cerintelor !!!

Editat de Alltrack, 24 iulie 2022 - 21:38.


#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsergiu88888, on 24 iulie 2022 - 21:28, said:

Provincie. Orășel municipiu de județ,dar nu din cele mari care abunda de job-uri.
Mda. Mai am o intrebare interzisa, dar am hotarat sa o pun.
Cum ti se pare ca arata dpdv fizic ?

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsergiu88888, on 23 iulie 2022 - 22:33, said:

Am o verișoara cu temperament și caracter de nota 10 ca om.

Este foarte emotiva, sensibilă,amabila ,bunavoitoare.
Problema e ca nu a făcut față la nici un loc de muncă până acum. Trăiește din pensiile părinților care sunt bătrâni. Ea are 43 de ani și are doar 8 ani vechime. A schimbat zeci de job-uri.

Peste tot i se pare ca mediul concurențial și atitudinile șefilor,colegilor,sarcinile de serviciu o depășesc cu mult. După câteva luni își da singura demisia.

Acum a întrat intr-o cumplită disperare. Ca nu are vechime. Ca nu va avea pensie. Ca va ajunge pe străzi ,prin gunoaie când vor muri părinții ei,ca va fi extrem de săracă și bolnavă la bătrânețe.

Cum ar putea sa depășească hiper-sensibilitatea,sa se integreze în societate, sa supraviețuiască,sa câștige pâinea cea de toate zilele,vechime, pensie și asa mai departe?
Se găsește la paza joburi. Atât ca plătește salariul minim.Tine pe oricine, program 12 ore

#53
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
As paria peste binisor ! Incepeti pariurile Posted Image !

View PostMembruAnonim, on 24 iulie 2022 - 21:41, said:

Se găsește la paza joburi.
Vanzatoare , casiera , contabilitate primara , la ghiseu , la banca , la pariuri , posta , loto , merchandiser , agent de vanzari , agentie imobiliara , muuulte !
Dar ea nu vrea sa munceasca , vrea numai fite si voi vreti sa o indopati cu medicamente .
De fapt cred ca aia e marea ei problema de ''gingasie'' , cum ea premianta sa se coboare/sa se traga de sireturi cu ceilalti ''muritori'' din orasel !
Studiile economice si masterul...tot in orasel le-a facut ?

Editat de Alltrack, 24 iulie 2022 - 21:51.


#54
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Postpasilla, on 24 iulie 2022 - 21:34, said:


Mda. Mai am o intrebare interzisa, dar am hotarat sa o pun.
Cum ti se pare ca arata dpdv fizic ?
Nu arata deloc rău. Pare un pic cam imbătrânită pentru vârsta ei,dar nu arata rău.
Se stresează foarte ușor, genul care pune totul la suflet. Poate de asta arata un pic îmbătrânită și e foarte bolnaviciosă.
Dar în rest e ok,arata bine.

Alltrack, on 24 iulie 2022 - 21:43, said:

Dar ea nu vrea sa munceasca , vrea numai fite si voi vreti sa o indopati cu medicamente .
De fapt cred ca aia e marea ei problema de ''gingasie'' , cum ea premianta sa se coboare/sa se traga de sireturi cu ceilalti ''muritori'' din orasel !
Studiile economice si masterul...tot in orasel le-a facut ?
Masterul știu ca l-a făcut la București.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate