Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Scartait amortizoare

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Am o trotineta ce pe spate are 2 amortizoare de genul

[ https://www.tradeinn.com/f/13821/138212195_2/9transport-electric-scooter-suspension.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ideea este ca au inceput sa scartaie amortizoarele. Zgomotul e clar din spate, si la orice denivelare. Singurele elemente de miscare sunt ele si bratul rotii care are un joc lejer, deci nu scartaie si nu freaca de nimic, se misca liber.

Am incercat sa ung cu un ulei zona axului ce intra in corpul amortizorului, insa s-a facut si mai tare zgomotul, aproape in genul celui de spart lemne. Am sters tot uleiul si dupa vreo 70km facuti a revenit la vechiul scartait si a disparut cat de cat acea trosneala.

Banui ca este de vina cauziucul de care se freaca axul amortizorului. Insa de ce uleiul il face si mai pronuntat zgomotul, nu stiu. Poate tipul de cauciuc este ceva mai pretentios. Am mai gasit ca ar merge pus un lubrifiant cu silicon, cum e si WD40 cu PTFE. Dar cum nu am, trebuie luat, insa nu vreau sa fac experimente aiurea.

De schimbat nu se pune problema, pt ca trotineta are doar vreo 300km rulati pe asfalt de oras, deci e noua. Amortizoarele nu sunt obosite. Accesul il am doar la ax, capatul opus este in platforma trotinetei si ar trebui demontata pt asta si nu am de gand sa o fac. De garantie nu poate fi vb.

Ce solutii imi puteti oferi?

Edited by Dany_Darke, 19 July 2022 - 21:33.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Aveam in "antichitate" o semicursiera rusească. Toate alea aveau boala sa scârție pedala din stânga. Nus ce naiba aveau.
I-am găsit remediul după un an de uns și gresat cu de toate. O băgăm în apă 5 minute și tăcea malc câteva luni apoi. Am aflat asta după ce am lăsat-o în apă într-o lunca.
Asta ar fi soluția mea.
Sau un spray cu ulei sau silicon. Au fost la Lidl. Vreo 15 lei.

#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sigur ai praf adunat si pietricele foarte mici de genul nisip , pe care le antreneaza roata !
La nisip nu functioneaza nici un ulei . Iti recomand o vizita la vulcanizare sa bage pistolul de la compresor cateva minute la presiune mare .
Apoi uns cu spray Ballistol !
PS - Majoritatea uleiurilor minerale ataca cauciucul !

Edited by Alltrack, 19 July 2022 - 22:14.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ulei/vaselină + cauciuc = scîrț  😉
Nu știai?

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Cred ca scirtiie din cauza prafului intrat acolo. Incearca o curatare cu WD40 sau cu aer comprimat (sau cu amindoua). Nu ar trebui sa ai uzura pronuntata. Poti adauga vaselina, insa va atrage si retine praful, care va uza axul (daca am inteles eu bine de unde e problema). Daca poti baga vaselina in interior as putea sa iti dau din aceea care se pune la rulmentii rotilor de tren, e fara moarte in conditiile tale de utilizare.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Zonele de contact dintre metal si cauciuc sunt responsabile de aparitia scartaitului. Scartaitul poate fi de la contactul cu axul metalic sau cu bratul amortizorului. Se curata si se unge cu un spray cu PTFE. Uleiul si siliconul aduna praf si uzeaza si mai rau garnitura. In mod normal se inlocuieste garnitura de cauciuc.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 crisstonne, on 19 iulie 2022 - 22:51, said:

Ulei/vaselină + cauciuc = scîrț  ��
Nu știai?

depinde si de cauciuc, ca mai sunt care nu plang. m-am gandit ca poate poate o fi si asta. de aceea am zis ca am incercat, dar urmatoarea sa fie la sigur, nu mai vreau sa fie experiment

 ionut76, on 19 iulie 2022 - 23:26, said:

Cred ca scirtiie din cauza prafului intrat acolo. Incearca o curatare cu WD40 sau cu aer comprimat (sau cu amindoua). Nu ar trebui sa ai uzura pronuntata. Poti adauga vaselina, insa va atrage si retine praful, care va uza axul (daca am inteles eu bine de unde e problema). Daca poti baga vaselina in interior as putea sa iti dau din aceea care se pune la rulmentii rotilor de tren, e fara moarte in conditiile tale de utilizare.

praf nu este, cel putin nu excesiv. sunt care merg prin praf praf. drum pietruit, pamant, un fel de offroad ca sa zic asa si nu scartaie. eu dupa fiecare utilizare sterg de praf cam peste tot si nu las sa se adune, o data pt functionare optima, apoi si pt aspect, sa nu merg cu ea murdara. fac minim 20km pe zi cu ea si o vreau sa fie ok. legat de uzura, abia se vede la unul din amortizoare o usoara urma de maxim 1mm latime si mai scurta decat cursa normala, de zona "frecata" unde sa se ia putin vopseaua

in inteior e cu arc, ma gandesc ca poate acolo este o problema si freaca de camasa amortizorului, insa de desfacut e mai dificil. o data ca acel capac al amortizorului este bine strans, nu stiu la ce cuplu. apoi ca nu stiu in ce tensiune este deja, iar daca il desfac, sa nu ma trezesc ca nu il mai pot strange, iar marea problema este ca ele intra direct in platforma, iar pt demontare trebuie demontata platforma (alimentare motor, motor dat jos, lumini, priza alimentare, etc) si e cam aiurea de schimbat sau doar demontat cat sa pot umbla in interior chiar si doar pt a desface capacul amortizorului sa ajung la arc

vaselina pe exterior clar nu pun, dupa cum scriam, nu vreau sa fac pasta abraziva pt ca va strange praful si asta va deveni, il voi distruge cu totul apoi

 Leo2006, on 20 iulie 2022 - 05:10, said:

Zonele de contact dintre metal si cauciuc sunt responsabile de aparitia scartaitului. Scartaitul poate fi de la contactul cu axul metalic sau cu bratul amortizorului. Se curata si se unge cu un spray cu PTFE. Uleiul si siliconul aduna praf si uzeaza si mai rau garnitura. In mod normal se inlocuieste garnitura de cauciuc.

daca asta ar fi solutia, spray cu ptfe, o sa iau si sa ma ocup, macar asa, de la suprafata cat pot umbla acolo. stiu ca ideal este sa desfac si sa umblu si in interior

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Scartie ca poate ai pus kg in plus si e un semn Posted Image

Revenind la subiect, nu mai ai garantie la ea daca ai rulaj asa mic ? Daca nu, incearca cu un spray WD40 de curatare, as incerca si cu un TRW de frane (e vreo 14 lei), cu ala curata orice, vezi doar sa nu afecteze cauciucul, eu am dat si nu s-a intamplat nimic.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
fă o soluție de apă și săpun asemeni celei cu care  testau țevile de gaz și unge pe acolo pe unde scârțâie

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
azi mi-a adus cineva un spray cu ulei siliconic si am dat pe la garniturile amortizoarelor. dupa cum bine am intuit, ele erau tipatoarele si astfel am scapat de scartait

sa mai dau cateva ture sa poata lucra amortizoarele si sa intre uleiul peste tot, desi sigur a intrat daca nu mai scartaie

cu ocazia asta le-am dat si luciu  Posted Image

multumesc pt raspunsuri  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate