Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Calatorie Elvetia-Italia-Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Salutare colegii,

in toamna intentionez sa petrec cu consoarta citeva zile in Provence si pe Coasta de Azur, un fel de calatorie auto cu mai multe popasuri. Rezervarile sunt facute, singura necunoscuta fiind drumul, in special taxele de drum. Vom calatori din nordul Germaniei primul popas dupa ce traversam Elvetia si Italia avind la San Remo si de acolo vom merge spre vest. Calatoria se va termina la Aix en Provence, de acolo vom lua drumul spre casa.
Intrebarea este pentru cine caltoreste des in tarile amintite in titlu cum sunt taxele: trebuie sa cumpar vigneta ca la Austrieci sau sunt portiuni cu plata pe loc tip bariera cum e si la greci? Trebuie sa platesc taxa de drum si pentru drumuri nationale sau numai daca ma dau pe autostrada? Acum imi spune nevasta ca in Franta trebuie sa am in masina si un test de alcohol. Cum sta treaba cu acest lucru? Unde ma pot informa in limba engleza sau germana?

Multumesc anticipat!

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Doamna pare mai in tema.O bere si ocupa locul mortului.Vacanta placuta !

#3
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postfezo, on 16 iulie 2022 - 10:53, said:

Acum imi spune nevasta ca in Franta trebuie sa am in masina si un test de alcohol.


etilotest abolit in 2020:

https://www.securite...dans-sa-voiture



#4
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postfezo, on 16 iulie 2022 - 10:53, said:

Intrebarea este pentru cine caltoreste des in tarile amintite in titlu cum sunt taxele


France -> plata se face la iesirea de pe autostrada, puncte de colectare automata sau personal dedicat. nu se iese din autovehicul.

Suisse -> vignette se poate cumpara online sau la frontiera (40 Franci, ~37 Euros). la frontiera, daca imi amintesc corect, se accepta plata in Euro dar eventualul rest va fi in Franci. Vignetta este obligatorie pentru autostrada + cale Express. Daca remorca atasata, aceasta va trebui sa aiba vignette separata.

Italia -> nu stiu

View PostMasutatsu-Oyama, on 16 iulie 2022 - 11:29, said:

France -> plata se face la iesirea de pe autostrada

nota: pe anumite tronsoane foarte scurte plata se face la intrare (1 Euro)

View PostMasutatsu-Oyama, on 16 iulie 2022 - 11:29, said:

Suisse -> vignette se poate cumpara … la frontiera

sint zone dedicate unde se poate cumpara vignette in zona birourilor Douane. sint semnalizate sau identificate dupa aglomeratia specifica 🙂

Edited by Masutatsu-Oyama, 16 July 2022 - 11:40.


#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Italia e tot cu taxare pe autostrada. Eu am dat in Italia si peste portiuni unde trebuie sa platesti online , nu existau ghisee, atentie.

#6
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

View Postyonut_a, on 16 iulie 2022 - 11:41, said:

Italia e tot cu taxare pe autostrada. Eu am dat in Italia si peste portiuni unde trebuie sa platesti online , nu existau ghisee, atentie.
Online cum? E acceptat Paypal?

#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMasutatsu-Oyama, on 16 iulie 2022 - 11:39, said:

France -> plata se face la iesirea de pe autostrada, puncte de colectare automata sau personal dedicat. nu se iese din autovehicul.

Suisse -> vignette se poate cumpara online sau la frontiera (40 Franci, ~37 Euros). la frontiera, daca imi amintesc corect, se accepta plata in Euro dar eventualul rest va fi in Franci. Vignetta este obligatorie pentru autostrada + cale Express. Daca remorca atasata, aceasta va trebui sa aiba vignette separata.
..............................
ai primit tu restul in franci???

#8
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
2018: tatal meu a derulat “ostilitatile”, eu am stat cu masina. adevarat, a primit restul in Franc. frontiera France-Suisse, la acel timp 2 birouri unde se putea cumpara vignette, ambele cu anunturi plata Euro - rest Franc.

#9
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Nu mai retin, a fost acum 4 ani. Sper sa nu gresesc inca, italieni au portiuni de autostrada concesionate la privat. Undeva in Nord am dat peste o astfel de bucata de autostrada si retin ca nu erau cabine de plata doar o groaza de anunturi ca poti plati pe un anume site in 24h. Si nu , nu cred ca accepta paypal, e un sistem de plata normal cu cardul.

#10
Florin7334

Florin7334

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.10.2021

View Posttytysor, on 16 iulie 2022 - 13:28, said:

ai primit tu restul in franci???
În Elveția vei primi întotdeauna rest în franci elvețieni, chiar dacă ai platit in euro.
Moneda Elveției este francul, euro este doar o monedă acceptată.

#11
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Bun am cam format o idee. Cum ramine cu drumurile nationale in aceste tari? De exemplu in Elvetia n-as da 37 de euro pentru citeva sute de km, mai ales ca nu voi fi pe fuga ci in concediu.

#12
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Italia
Drumurile nationale (SS- strade statale) nu se platesc.
Autostrada se plateste. Se poate plati cash sau cu cardul, la iesire de pe portiunea de autostrada- la casello autostradale. La intrare pe autostrada se ia biletul care va fi folosit la iesire de pe autostrada, si pe baza caruia se plateste.
Intra aici https://www.autostrade.it/en/home si poti sa calculezi pretul pe ruta care te intereseaza

View Postyonut_a, on 16 iulie 2022 - 11:41, said:

Italia e tot cu taxare pe autostrada. Eu am dat in Italia si peste portiuni unde trebuie sa platesti online , nu existau ghisee, atentie.
Stau in Italia de 22 de ani si nu am auzit de asa ceva.
Am Telepass( daca ai auzit despre acest sistem)  de 15 ani, poate te referi la asta la plata online. Dar nu cred ca spui despre asta.

Edited by amami, 16 July 2022 - 15:11.


#13
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Nu despre telepass. Am prins o zona undeva in nord între Como și Arona care era împânzită cu anunțuri că trebuie sa plătești online . Nu țin minte sa fi dat peste ghișee de plata. Eu posibil să mă înșel. A trecut ceva timp, poate totuși era și ghișeu dar am trecut prin alta zona, sau poate am mers o zona foarte scurta pe autostrada.

#14
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postfezo, on 16 iulie 2022 - 14:45, said:

Cum ramine cu drumurile nationale in aceste tari? De exemplu in Elvetia n-as da 37 de euro pentru citeva sute de km, mai ales ca nu voi fi pe fuga ci in concediu.


ar fi constructive a vedea partea plina a paharului: a traversa France, North-to-South/~1150km, highway-only, este ~90 Euros.
37 Euros/Suisse/~ sute km poate fi mult, dar nu mai este mult cand comparat cu France North-to-South, in opinia mea. cu cat mai mult cu atat ai un an la dispozitie 🙂

Edited by Masutatsu-Oyama, 16 July 2022 - 15:21.


#15
Florin7334

Florin7334

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.10.2021

View Postfezo, on 16 iulie 2022 - 14:45, said:

Bun am cam format o idee. Cum ramine cu drumurile nationale in aceste tari? De exemplu in Elvetia n-as da 37 de euro pentru citeva sute de km, mai ales ca nu voi fi pe fuga ci in concediu.
In Elveția nu platesti pentru drumurile naționale dar sunt sinuoasse si cu foarte multe restricții de viteză (30 km/oră), traversează localități si ai foarte multe semafoare... daca circuli noapte este relativ bine.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Merg anual in Italia prin Elvetia, tot din Germania. Autostrada o consider un must mai ales la drum lung cand la 8-9h standard parca nu mai ai chef sa pierzi 2-3h pe drumurile nationale.

Fa o simulare si vezi ce inseamna drum prin Elvetia fara autostrada, ai de trecut niste pasuri de care la un drum de >10h sigur n-ai chef. Pentru 37€ eu n-as adauga drumuri de genul asta cand destinatia finala e Franta.

In Italia si Franta autostrada costa cam 10€/100km, in medie. Plartesti din loc in loc, la ghisee de-alea pe autostrada.


Singura dintre astea 3 tari in care m-as mai gandi daca iau autostrada sau nu e Franta, drumuri bune, multe cu benzi despartite, viteza 110kmh ...

Edited by giuliani, 18 July 2022 - 13:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate