Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

fractura platou tibial

  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
silcat84

silcat84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2022
Salut. In urma cu o luna am cazut destul de urat de pe o rampa si m-am ales cu o fractura de platou tibial Schatzker VI, interna.  Am fost operat la cateva ore, mi s-a pus o placa in forma de L si 6 suruburi. Imediat dupa operatie mi s-a pus ghips pe care il am si acum si pe care trebuie sa il mai port inca 15 zile (6 saptamani in total), conform medicului. Evident, nu am voie sa calc pe piciorul afectat in perioada asta, din ce mi-a spus normal pentru tipul asta de fractura nu se poate calca pe picior 3 luni de la operatie. O sa revin la un control in 15 zile pentru scoaterea ghipsului. Doctorul mi-a spus ca operatia arata f bine. Ligamentele, nervii nu sunt afectati din ce am inteles dar, fractura fiind de gradul 6, am ditamai fisura pe tibie, care imi provoaca dureri cand ridic putin piciorul intins, eu stand culcat in pat intins pe spate. Sutura arata  urat in sensul ca se intinde destul de mult pe tibie de la genunchi, cca 23 cm (asta nu am inteles-o de ce e asa de lunga ca pe radiografie nu am nimic pus pe tibie, doar placa+suruburile in zona platoului). Nu pot sa zic ca astept cu nerabdare sa calc pe el din cauza fisurii dar evident va trebui daca vreau sa revin la activitate cat de cat normala. Acum ma deplasez in cadru intr-un picior pentru toaleta/ putin exercitiu prin casa, glezna nu se umfla o pot misca normal si pot roti stanga-dreapta piciorul intins fara dureri. Din experientele voastre cat timp dureaza pana pot reveni la normal cat de cat (in momentul asta si mersul in carje cu piciorul sprijinit mi se pare ceva foarte indepartat) si o recomandare de kinetoterapeut bun in Bucuresti. Am 37 de ani.

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Centrokinetik, scumpi dar buni.
Fiul meu facut acolo recuperate dupa operatie de ruptura de ligamente, LIA, ff multumit.
Daca ai placa, nu inteleg de ce mai trebuie si gips, dar eu nu sunt medic.
Sanatate...

Edited by strongsss, 15 July 2022 - 16:10.


#3
silcat84

silcat84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2022
Multumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate