Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Preturi Grecia 2022

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 17.08.2022
Preturile sunt aliniate iar cresterea lor este moderata.Sapramanal o zi fiecare cartier are piata lui de fructe si legume.Pe aceeasi strada cateva luni, apoi se muta pe alta strada.Ei bine, la legume si fructe, anul asta foarte mici diferente in plus fata de anul trecut.Asa ca retineti ca idee de aprovizionare ieftina intrebati la hoteel unde este piata saptamanala nationala...Etniki agora -

#38
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Fiecare cartier de unde? Nu mai bine ne povestiti pe unde prin Grecia ati fost anul asta si ce ati vazut pe acolo? Si ne dati si niste detalii mai la obiect, nu asa generalitati din care nu alegem mare lucru. Ca vad ca nu ati scris inca nimic pe forum.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 Magicwisewolf, on 18 august 2022 - 11:56, said:

6. La supermarketuri :
Apa plata de 0.5 L - 0.5 eur, cea de 1.5 L - 0.6-0.8 eur, cea cu acid (bule), cam 1 eur pt 1.5 L ;
Inghetata - intre 2.5 si 5 eur, in functie de brand, iar la gelaterii era cam 2 eur cupa
Berea la cutie - intre 1.3 eur si 3 eur, in functie de sortiment si de cantitate (0.33 L sau 0.5 L)
Tu vrei sa ma sperii :D
Ar insemna o crestere de 2-3 ori fata de anul trecut la apa plata de 1,5l. Era intre 0,22 si 0,40 in functie de marca.

Si berea imi pare cam scumpa, luna trecuta am luat cu 5,60 euro baxul de 6 de Mythos 0,33 - in Paralia.
Nu mai stiu cat am dat pe apa exact dar sub 2 euro baxul de 6x1,5l.

Lidl-ul din Thassos nu il stiu, e proaspat deschis in primavara, o sa-l vizitez saptamana viitoare sa vad ce si cum.

 camelia19, on 18 august 2022 - 13:06, said:

Fiecare cartier de unde?
Cred ca bate un pic campii.
In orasele mai mari sunt astfel de piete locale, intr-adevar - de obicei sambata si cam mereu in acelasi loc.
In Katerini de ex e sambata si e acolo de 6 ani - nu s-a mutat nicaieri. Insa mai mult masline si ulei gasesti - zeci de sortimente. Mai sunt si ceva fructe si altele dar cam jumate de piata reprezinta maslinele si uleiul. La astea de obicei gasesti cva preturi bune, la celelalte de multe ori iesi mai ieftin la supermarket.

In Thassos ca s-a vorbit de el - nu exista o astfel de piata.
E un nene care vine cu masina cu ceva fructe odata la 2-3 zile in Limenas si cam atat. Opreste langa portul vechi.

Edited by eiffel, 18 August 2022 - 14:30.


#40
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007

 eiffel, on 18 august 2022 - 14:38, said:

In Thassos ca s-a vorbit de el - nu exista o astfel de piata.
În fiecare zi de luni luni este mare târg în Prinos. Vezi pe aici cam cum arată și ce are: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VME35XYrH8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 eiffel, on 18 august 2022 - 14:38, said:

Tu vrei sa ma sperii Posted Image
Ar insemna o crestere de 2-3 ori fata de anul trecut la apa plata de 1,5l. Era intre 0,22 si 0,40 in functie de marca.

Si berea imi pare cam scumpa, luna trecuta am luat cu 5,60 euro baxul de 6 de Mythos 0,33 - in Paralia.
Nu mai stiu cat am dat pe apa exact dar sub 2 euro baxul de 6x1,5l.

Lidl-ul din Thassos nu il stiu, e proaspat deschis in primavara, o sa-l vizitez saptamana viitoare sa vad ce si cum.

Mythos de 0.5 L era intre 1.5 eur si 1.8 eur. Cea de 0.33 era pe la 1.2-1.3 eur.
Am gasit la Carrefour Express-ul din Skala Potamia bere Mythos de 0.33 la vreo 7.2 eur 6+2 gratis, deci 8 buc. A reiesit la 0.9 eur bucata. Chiar si asa, mise pare mult pt 0.33.
Intr-un supermarket tot din Skala Potamia am gasit la plecare spre casa bere Mythos la 0.5 L la 1.4 eur, cel mai mic pret intalnit. Am luat pt cineva o "borseta" de 4 buc cu 5.6 eur
Posibil sa fie mai scumpe in Skala Potamia decat in restul, nu stiu, ca nu am prea cumparat din alta parte, sa ma car cu ele pana la cazare. Nici in Lidl nu am vazut preturi extraordinar de bune, ba chiar as zice maricele, daca ma raportez in lei...
Dar, ce sa faci, e insula, transport cu ferry, ferry scump, combustibili scumpi, nu prea ai variante.
Calculand in urma tot ce am dat pe mancare si bautura, cam 110-120 eur pe zi ne-a dus totul, pt 2 adulti si 2 copii. De fapt, pot zice chiar 3 adulti si 1 copil, copilul mare intrand la portie intreaga.

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil ca e insula, dar si in cazul asta e mult mai scump ca anul trecut.
Vedem saptamana viitoare la magazinele de unde cumpar de obicei.

 callatis06, on 18 august 2022 - 14:56, said:


În fiecare zi de luni luni este mare târg în Prinos.
Pe-acolo nu am ajuns - eu stau mai mult in Limenas - "capitala" si nu e un astfel de "targ" desi din imaginilea alea cam asa e strada centrala din Limenas in fiecare zi :D

#43
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 eiffel, on 18 august 2022 - 15:28, said:

Posibil ca e insula ...

Cred că aici e diferenţa anul acesta. Am fost deja de 2 ori în Grecia în 2022, şi am fost practic în 3 zone de pe continent. Peste tot preţurile sunt cam cu 1 euro mai jos la orice faţă de preţurile pe insulele de care aminteşte Cameluţa19 pe pagina anterioară. Cel puţin asta e percepţia mea. Iar zonele sunt destul de importante, adică una e Olympiada - Stavros - Paralia Vrasna, a doua Amolofi - Nea Peramos şi a 3-a Platamonas - Nei Pori - Kastri Loutro.
Ce am remarcat în mod deosebit este gratuitatea seturilor de umbrele + şezlonguri peste tot. Doar la 2 plaje aveau zonă de all-inclusive unde plăteai pentru toată ziua, dar şi acolo majoritare erau tot seturile gratuite.
Când mă gândesc la preţurile nesimţite la umbrelele din Thassos (de care aminteşte Lupul cel Magic şi Înţelept), şi corelăm cu alte relatări de pe alte insule, nu pot să nu fiu mâhnit că am avut dreptate atunci când ziceam că insulele anul acesta nu merită a fi vizitate. Bine, la vremea respectivă era vorba doar de cazări şi ferry, dar iată că se mai adaugă şi alte cheltuieli.
Şi încă un lucru extrem de important, lipsa aglomeraţiei ! Chiar dacă am fost în perioada 6 - 13 iulie şi 31 iulie - 4 august, am beneficiat peste tot de plaje aproape pustii, ceea ce pe insule nu s-a întâmplat. Nu pot să-mi explic de ce nu a fost aglomerat, dar acesta e adevărul !

N-aş vrea să fiu înţeles greşit, şi nouă ne plac insulele greceşti în mod deosebit, de aceea am şi spus că sunt mâhnit de preţuri şi de aglomeraţie. Şi nu e vorba că nu ne-am permite, fiindcă noi chiar ne permitem orice destinaţie din Grecia. Dar e sintagma aia, care se numeşte "cerere şi ofertă", iar nouă nu ne place să aruncăm cu banii chiar dacă ne permitem. Ar fi chiar egoist din partea noastră s-o facem, fiindcă preţurile de aceea cresc, pentru că sunt unii care plătesc. Şi în consecinţă alţii chiar nu îşi mai permit să meargă în Grecia. Şi nici nu aprob că alţii plătesc cât nu face, dar nu avem nicio putere asupra nimănui. Sper doar că preţurile au crescut temporar pe insule, adică doar anul acesta, când s-a relaxat totul şi lumea a dat năvală, dar de anul viitor eu am speranţa că preţurile vor începe să se "aşeze" şi se va intra încet-încet în normalitate.

Aş mai aminti că în cazul nostru particular, în ianuarie când am făcut primele rezervări pentru Grecia aveam persoane dragi care ne "ţineau" să nu ne ducem prea departe în vacanţă. Din păcate ne-au părăsit prea repede, dar chiar aşa fiind, nu am mai schimbat rezervările, ceea ce până la urmă a fost foarte bine, fiindcă am avut deja 2 minivacanţe de vis, chiar aşa aproape de România, şi cu cheltuieli incomparabil mai mici decât pe orice insulă.

Normal că de la anul vom reveni şi pe insule, mai ales că, aşa cum am amintit, deja lumea şi-a mai revenit după cei 2 ani de abstinenţă şi nu va mai fi nebunia de anul acesta. Dar ne limităm la Grecia, nici nu vreau să mă mai gândesc deocamdată la alte destinaţii cu limitări şi preţuri nesimţite (de exemplu la Sardinia, şi ar mai fi şi altele ...).


În fine, sănătate şi toate cele bune tuturor, oriunde se duc prin Grecia în 2022 !

Edited by OvidiuNS, 18 August 2022 - 17:38.


#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt in Thassos acum. Chiar ma speriasem cu preturile date mai inainte.

Sunt cresteri de pret in special la terase, plaja, produse traditionale.. La supermareturi ceva mai putin.
Cresteri de 10-15% fata de anul trecut dar nu la toate produsele.

Am gasit bere Mythos cu 5,70 8 cutii de 330ml. Culmea, la Lidl e mai scump decta la vechile suprmarketuri.
Apa plata intre 0,19 si 0,27.
Fresh-ul de portocale 1,99 la supermarket, 5 euro la plaja !! Dar macar sezlongul intra in pret.

Gyros pita - 3,90 - anul trecut 3,50, anul asta in Paralia 3 euro.
Si pizza s-a mai scumpit un pic - Capriciossa 6 euro fata de 5,50 anul trecut...

#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Depinde unde esti.
In Skala Potamia probabil ca e mai pe lux, asa...

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Limenas de pricipiu.

#47
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 17.08.2022

 camelia19, on 18 august 2022 - 13:06, said:

Fiecare cartier de unde? Nu mai bine ne povestiti pe unde prin Grecia ati fost anul asta si ce ati vazut pe acolo? Si ne dati si niste detalii mai la obiect, nu asa generalitati din care nu alegem mare lucru. Ca vad ca nu ati scris inca nimic pe forum.

Putin mai sus, 2 colegi vorbesc de aceste targuri care practic sunt saptamanal in orice oras.
M-am referit la preturi, astea sunt afisate oriunde si pe fiecare produs.
Unde am fost si ce am vazut nu se leaga, caci eu stau in Grecia perioade se saptamani

Dar pot sa-ti postez un meniu, sa zicem Ladokolla care este mai mult decat ok...!!

Attached File  ladokola meniu.jpg   156.83K   48 downloadsAttached File  ladokola meniu-2.jpg   215.65K   49 downloads

Attached File  ladokola meniu 3.jpg   231.82K   47 downloadsAttached File  ladokola meniu 4.jpg   187.69K   38 downloadsAttached File  IMG_20210910_162532-scaled.jpg   209.62K   32 downloads

#48
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
ce ai facut?Ai postat un meniu in greaca....tu crezi ca inteleg multi limba greaca?Pune ma in engleza macar....

#49
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 raducut123, on 28 august 2022 - 08:09, said:

ce ai facut?Ai postat un meniu in greaca....tu crezi ca inteleg multi limba greaca?Pune ma in engleza macar....

Si dintr o locatie numai de el stiuta...

#50
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 17.08.2022
Ladokolla are 15 localuri in 15 orase turistice.
Meniul este in Greaca ca vorbim de Grecia, nu e greu de rezolvat intelegerea lui
Este o taverna mai mult populara decat scumpa, deci preturile reprezinta media.

Eu o cunosc bine pe cea din Kalithea -Athena unda sunt la ei  la pranz de 1-3 ori pe saptamana
daca nu comand de acasa.

Ideea este ca sunt cresteri de preturi dar nu nesimtite.
Cine manaca afara sau cine isi programeaza ca manace in casa macar parte din zi,
nu este jupuit de bani doar pentru ca este turist.
Curentul si gazele au crescut drastic, guvernul nu compenseaza asa ca particularii oscileaza
intre a multumii clientul si a fi si ei multumiti.
Sigur, cu exceptiile inevitabile.


Cineva scria de Fanari.
Sa nu uitam ca zona este nu prea dezvoltata, afara de Centrul Universitar destul de mare din Komotini, nu prea este altceva.
Este o zona amestecata de greci, turci, bulgari, armeni pe care grecii din Grecia nu o prea viziteaza.

Edited by vio69c, 28 August 2022 - 08:55.


#51
vladutz84

vladutz84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.04.2007
Preturi de la taverne din vecinatatea Nafplio - Vivari, Kantia si Iria.

Attached Files



#52
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Aceleasi preturi si in Kavala. Apa la juma-0,5, bere - 4, suc, frape la 4. O masa de 4 persoane cu bauturi si bere/vin intre 60-90.
Sezlongurile pe toate plajele pe unde am fost - gratis. Comanzi un frape, o bere si 2 sucuri(13-15 euro).
Motorina am bagat cu 1,92 de la Shell. La ei benzina e mai scumpa cu cativa centi.
Ora de parcare 0,5.
Preturi ok, nimic de speriat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate