Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Preturi Grecia 2022

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Alexia31

Alexia31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.07.2015
Salutare...

Necesitatea acestui topic a plecat de la o discutie cu o turista proaspat intoarsa din Lefkada..."un sezlong a ajuns sa coste 20 euro, fara consumatie, fata de 3-4 euro anul trecut...."

Care este procentul de exagerare?

Cei care v-ati intors din Grecia, Halkidiki, Insule....cum sunt preturile anul acesta? Cu ce procent ar trebui marit bugetul?

Multumesc si Vacanta frumoasa tuturor...

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
dacă „ai fost acolo” nu te-a lămurit... :(

#3
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
m-am intors din Zakynthos acum doua saptamani. cel mai mult am platit pentru doua sezlonguri si o umbrela 12 euro. doar la o singura plaja. pentru foarte multe inca merge treaba cu consumatia si sezlonguri gratis.
preturile o idee doar mai maricele fata de anul trecut: 4 euro o bere, 3 euro o cafea,
da, intradevar, senzatia mea personala este ca preturile au crescut fata de anul trecut, dar nu exagerat. la masa, in doua persoane, in functie de ce serveam, 30-40 de euro. acum, depinde de gusturi/preferinte/buzunare daca e exagerat sau nu.

#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
@ initiator:

Mai bine citeai pe topicurile pe care s-a tot scris anul acesta, s-a tot informat despre preturi la mancare si sezlonguri plaja.
Este mai relevant - sper - sa te uiti pe topicurile destinatiilor pe care le ai in vedere, ca doar nu ai pus ochii pe toata Grecia pentru un an.
Si nici nu cred ca e logic / normal sa iti alegi destinatia in functie strict doar de acest reper.
Exista [inca] foarte multe zone cu sezlonguri doar contra consumatie IN INTREAGA Grecie.

Care este relevanta cu turista ta care te-a bagat rau in ceata cu Lefkada?
Acolo poti avea sezlonguri contracost pe Porto Katsiki si plaja wild si free la Agios Ioannis. Mai depinde si de noi.

Edited by BlueKing-69, 14 July 2022 - 08:46.


#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAlexia31, on 14 iulie 2022 - 08:06, said:

Care este procentul de exagerare?

Cei care v-ati intors din Grecia, Halkidiki, Insule....cum sunt preturile anul acesta? Cu ce procent ar trebui marit bugetul?


Procentul de exagerare = 99%

Tocmai m-am intors dupa 2 saptamani de Grecia si preturile sunt undeva la maxim 10% mai mari decat anul trecut. Nu stiu pe insule ca nu am fost, dar nu a crescut nimeni preturile "la greu". Anul trecut plateam 7 euro pe 2 sezlonguri/1 umbrela; anul asta a fost 9 euro. La restaurante la fel: fata de 40-45 euro am platit 50-55 euro.

Doar la carburant preturile au explodat (ca peste tot in lume): in Serbia a fost cel mai ieftin (am facut plinul), apoi in Macedonia de Nord am alimentat inainte de a intra in Grecia ca sa intru la ei cu plinul facut. Pe autostrazi si statiuni preturile sunt mai mari la carburanti, dar acolo nu prea ai ce sa faci (poate sa mergi ca pe vremea lui Ceasca cu canistrele pline dupa tine :-)

Vacanta placuta!

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
Daca nu va convine 7-9 Euro pentru 2 sezlonguri + umbrela in Grecia puteti merge linistiti sa platiti 200 RON in Mamaia pentru a va permite sa va intindeti prosopul...

Nu am fost in grecia, dar am am coleg de birou ce abia s-a intors si a zis ca a platit 20 Euro/zi pentru 2 sezlonguri + 2 cafele + 2 beri(asa era pachetul).

#7
Alexia31

Alexia31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.07.2015
BlueKing-69, nicio relevanta...dar mi s-a parut o diferenta uriasa si chiar am vrut un feedback legat de realitate...
Nu sunt genul care aleg destinatia in functie de preturi desi, cand optez pentru o destinatie mai exotica si indepartata, e adevarat, ca urmaresc ofertele companiilor aeriene.
In ultimii ani am preferat doar Grecia iar anul acesta mergem tot in Halkidiki pentru ca ne place si pentru ca nu vrem sa conducem prea mult. ( desi ne este tare dor de Zakynthos )

Multumesc mult tuturor care au raspuns, m-am lamurit...si nu inteleg unde a nimerit dna turista care a dat 20 euro pe un sezlong, poate ceva gen Porto Sani sau ceva plaja mai "aranjata"..

Voi cauta si celelalte topic-uri legate de acest subiect.

Vacanta frumoasa!

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt diferente de la statiuen la statiune si de la plaja la plaja.

Preturi de acum doua saptamani:
- Paralia Katerini - consumatie de minim 5 euro. Daca iei suc de 4 euro platesti umbreal 1,5 euro. Dupa ora 16 - e gratis.
- Skiatos - 10 euro inchirierea - pe cea mai cunoscuta plaja de la ei - Koukounaries

Topic de preturi ptr Thassos - https://forum.softpe...i-thassos-2022/

Edited by eiffel, 14 July 2022 - 10:26.


#9
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View PostXman_ghio, on 14 iulie 2022 - 09:27, said:


Procentul de exagerare = 99%

Tocmai m-am intors dupa 2 saptamani de Grecia si preturile sunt undeva la maxim 10% mai mari decat anul trecut. Nu stiu pe insule ca nu am fost, dar nu a crescut nimeni preturile "la greu". Anul trecut plateam 7 euro pe 2 sezlonguri/1 umbrela; anul asta a fost 9 euro. La restaurante la fel: fata de 40-45 euro am platit 50-55 euro.

De la 7 la 9 euro cresterea e de 28.5%
De la 40 la 50 euro - 25%

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Grecii inca fac diferentierea intre turistii straini si ai lor. De exemplu o cafea costa 1Euro daca stii limba si nu arati a turist strain dar primesti si la 3 euro daca se prind ca te pot jecmani. Ma refer la restaurantele frecventate mai mult de greci si neaglomerate. Treaba asta e cam la fel in toata lumea dar in zona balcanica restaurantele au intotdeauna doua preturi. Turcii sunt si mai experti la manevrele astea. La ei esti fraier daca nu te tocmesti sa scazi la o treime pretul.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostLeo2006, on 14 iulie 2022 - 10:55, said:

Grecii inca fac diferentierea intre turistii straini si ai lor. De exemplu o cafea costa 1Euro daca stii limba si nu arati a turist strain dar primesti si la 3 euro daca se prind ca te pot jecmani. Ma refer la restaurantele frecventate mai mult de greci si neaglomerate. Treaba asta e cam la fel in toata lumea dar in zona balcanica restaurantele au intotdeauna doua preturi. Turcii sunt si mai experti la manevrele astea. La ei esti fraier daca nu te tocmesti sa scazi la o treime pretul.
Asta mi-a zis un prieten roman care e stabilit in Grecia. Ca grecii fac diferentierea intre greci si turisti cand vine vorba de pret.

Turcii in schimb, pe langa turism, fac si comert cu turistii.

Edited by tehnics, 14 July 2022 - 11:22.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Eu in 2018 am fost in Creta. O bere 1,5eur, la restaurant (printre cele mai bune din imprejurimi) plateam 10-12eur pe o portie de mancare. La terasa dadeam 3eur pe o portie de Tzatziki cu paine proaspata.

Acum 2 saptamani am fost in Creta cu niste treaba. Berea e 4eur, Tzatziki la aceasi terasa a ajuns 5,5 si o portie de mancare s-a dus la 15eur.

Trebuie sa recunoastem ca grecii pe langa faptul ca sunt "hoti" ca noi romanii si au adaos comercial imens, au fost si mai afectati de criza. Mai ales insulele care au niste preturi la carburant de ti se face rau.

#13
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009

View PostXman_ghio, on 14 iulie 2022 - 09:27, said:

.......(poate sa mergi ca pe vremea lui Ceasca cu canistrele pline dupa tine :-)
In Grecia e interzis cu combustibil la canistra. Te baga politia la contrabanda de iti iese pe nas, nici sa nu va ganditi la asa ceva...

#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View PostLeo2006, on 14 iulie 2022 - 10:55, said:

Grecii inca fac diferentierea intre turistii straini si ai lor. De exemplu o cafea costa 1Euro daca stii limba si nu arati a turist strain dar primesti si la 3 euro daca se prind ca te pot jecmani. Ma refer la restaurantele frecventate mai mult de greci si neaglomerate. Treaba asta e cam la fel in toata lumea dar in zona balcanica restaurantele au intotdeauna doua preturi.
Ai intalnit tu asa ceva undeva in Grecia?
De regula la restaurante / taverne ai meniuri si pe plaje ai chestiile alea plastifiate cu preturi... de unde preturi diferentiate localnici versus straini?

Ce se poate intampla [nu am patit] este sa te incarce la nota, cu mult, cu putin, dupa cum ii lasa sufletul, dar preturi diferentiate cum descrii nu am regasit nicaieri.

#15
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Intradevar, pe o plaja in Lefkada, pretul unei perechi este de 20 euro. E vorba de plaja Agiofili. Probabil patronul e roman sau are sange romanesc sivrea sa scoata profit maxim din primul an. Pe alte plaje, pe aceeasi insula, sunt si cu 8 euro si cu 12 euro.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBlueKing-69, on 14 iulie 2022 - 21:33, said:

Ai intalnit tu asa ceva undeva in Grecia?
De regula la restaurante / taverne ai meniuri si pe plaje ai chestiile alea plastifiate cu preturi... de unde preturi diferentiate localnici versus straini?

Ce se poate intampla [nu am patit] este sa te incarce la nota, cu mult, cu putin, dupa cum ii lasa sufletul, dar preturi diferentiate cum descrii nu am regasit nicaieri.
Te ciupesc si la restaurante.

#17
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
Cu prosopul nu se mai duce nimeni ? :))

In Lefkada din ce m-am interesat doar la Agiofili se cere 20 euro pentru sezlonguri... revin saptamana viitoare cu update de la fata locului.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View Postxplozia, on 15 iulie 2022 - 07:11, said:

Intradevar, pe o plaja in Lefkada, pretul unei perechi este de 20 euro. E vorba de plaja Agiofili. Probabil patronul e roman sau are sange romanesc sivrea sa scoata profit maxim din primul an. Pe alte plaje, pe aceeasi insula, sunt si cu 8 euro si cu 12 euro.

Vezi ca grecii sunt la fel de hoti ca si noi, poate chiar mai rau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate