Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Preturi Grecia 2022

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
io zic să-i izolăm! (ca pe ruși! :P )

#20
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012

 business11, on 14 iulie 2022 - 11:44, said:

Eu in 2018 am fost in Creta. O bere 1,5eur, la restaurant (printre cele mai bune din imprejurimi) plateam 10-12eur pe o portie de mancare. La terasa dadeam 3eur pe o portie de Tzatziki cu paine proaspata.

Acum 2 saptamani am fost in Creta cu niste treaba. Berea e 4eur, Tzatziki la aceasi terasa a ajuns 5,5 si o portie de mancare s-a dus la 15eur.

Trebuie sa recunoastem ca grecii pe langa faptul ca sunt "hoti" ca noi romanii si au adaos comercial imens, au fost si mai afectati de criza. Mai ales insulele care au niste preturi la carburant de ti se face rau.

Pai sa o luam pe rand... Carburantul ala nu trebuie transportat de la rafinarie pe insule? Cum crezi ca vine? Se plateste taxa de ferry, care si ala functioneaza cu motorina...Cheltuielile de logistica sunt mult mai mari decat pt o benzinarie langa Pireu...
A fost eliminat TVA scazut pentru insule... au ramas doar cateva insule din Dodecanez... cu TVA scazut.
Si inca ceva... nu exista surse de apa, totul se aduce cu cisterna. In zakyntos , ca aveau o sursa de apa in insula, undeva in nord,,,, ii costa 50-60 euro.  (pensiunea unde stateam facea 2 transporturi pe saptamana) Prin Ciclade acum 4-5 ani ii costa 100-120 euro cisterna
Era o terasa/restaurant care platea 1200-1500 euro pe luna apa atunci... Oare acum cat ii costa?
In Romania au scazut preturile si nu ne-am prins inca? Ca am avut o inflatie de 15%  an la an....

Edited by flotam, 15 July 2022 - 12:29.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm... Omul zicea de Creta - e ditamai insula - cea mai mare din Grecia.
Au apa destula - au si munti - cand am fost pe-acolo la sf de iunie era inca zapada pe ei.

La combustibil, da e problema.

Si chestia cu apa nu e in toate insulele. In Thassos de ex iarasi au apa de izvor - e muntele acolo.

#22
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Dar au retea de alimentare cu apa?
Ca daca nu ai, degeaba, tot cu cisterna o aduci.
Sunt tot felul de mici amanunte care fac ca preturile pe insule sa fie mai mari decat pe continent. Majoritatea le ignoram, dar ele conteaza... Am stat la povesti cu proprietarul pensiunii din Zakynthos, si mi-a zis multe din chestiunile  astea.
De pretul la curentul electric cred ca nu are rost sa povestim... Ca totul se bazeaza pe curent...

Edited by flotam, 15 July 2022 - 12:38.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Da. In Thassos nu au canalizare. In Creta le au pe ambele.

Nu se poate generaliza o insula cum e Zakynthos cu altele.

Din cate tin minte si in Corfu au ceva apa curenta.
Mai mult ca sigur mai sunt si altele.

#24
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Absolut. Nu exista un sablon. Dar ce vroiam eu sa subliniez e ca tot timpul vor fi costuri mai mari in locurile mai izolate. Nici nu ma gandesc la unele insule din ciclade....Ca poate isi aduc 90% din necesar cu ferry.
Si chestiunea asta se regaseste peste tot...Nu e apanajul exclusiv al Greciei :)))
Compar preturile la mine in CLuj cu ce era acum 2-3 ani si ma ia durerea de cap... Deci nu trebuie sa merg pe o insula din Grecia.Posted Image

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
eu nu am vrut sa discut despre faptul ca preturile au crescut si resursele sunt greu de procurat. din contra, chiar asta vroiam sa subliniez, ca datorita lipsei de infrastructura, etc. preturile sunt super scumpe.

#26
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 flotam, on 15 iulie 2022 - 13:25, said:

Absolut. Nu exista un sablon. Dar ce vroiam eu sa subliniez e ca tot timpul vor fi costuri mai mari in locurile mai izolate. Nici nu ma gandesc la unele insule din ciclade....Ca poate isi aduc 90% din necesar cu ferry.
Si chestiunea asta se regaseste peste tot...Nu e apanajul exclusiv al Greciei Posted Image))
Compar preturile la mine in CLuj cu ce era acum 2-3 ani si ma ia durerea de cap... Deci nu trebuie sa merg pe o insula din Grecia.Posted Image
Anul asta, in GR, preturile au crescut cu maxim 10%. Ma refer la ce am folosit: cazari, magazine, taverne in Pelion si Sithonia. Comparativ cu Cicladele de anul trecut, in Paros si Naxos, preturile sunt comparabile. Clujul nu intra in discutie pentru ca durerea de cap e poate prea putin zis!

#27
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Creta, zona Chania,7-14 iulie, anul curent. Două șezlonguri și o umbrela, 15 euro, plaja Elafonisi. 9 euro pe plaja Stavros. 8 euro pe plaja Kato Stalos, la o terasă. Plus consumație. La alta terasă, relativ aproape, gratis, dar trebuie sa faci consumație de min 3 euro/persoană. Mythos 330 ml, la restaurantul hotelului unde am fost cazați, 3.3 euro. Apa minerala, 1 euro. La marketul de lângă hotel, prețurile un pic mai mici, dar nu moka. Set Fanta 330 ml - 4 buc, 3.5 euro. Bere Mythos la 500 ml, 2 euro. Mai incolo, pe strada, o tavernă mica, pita gyros porc/pui, 3.8 euro. Daca ti-e foame mare nu te saturi, mai trebuie. Am închiriat mașina, Suzuki Celerio, 4 zile, 200 euro, asigurare full. Seara cretană, prin agenție, 55 euro/persoana, superb.

Edited by mojook, 22 July 2022 - 16:47.


#28
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Preturi Ciclade (Naxos si Ios), iulie 2022: 2 sezlonguri si umbrela 10-15 euro pe majoritatea plajelor (la Milopotas posibil mai scump), berea la 0.5 l intre 3-4 euro, mousaka/pasticio 8-10 euro, salata greceasca 8 euro, biban de mare/dorada la grill cu garnitura 15-17 euro, paste cu creveti 14-16 euro, creveti saganaki 10-12 euro, scoici saganaki 8-10 euro, pita gyros porc/pui 3.5-4 euro, freddo espresso 3-3.5 euro. Parcari gratuite la toate plajele. In Astypalea si Donousa preturile sunt usor mai mici, cu 1-2 euro la mancare, iar la bauturi sunt cam aceleasi preturi. Ce s-a scumpit semnificativ: cazarea si feribotul. Daca la cazari mai gasesti solutii, cu rezervari din timp direct la proprietar, la feribot nu prea ai variante.

Edited by camelia19, 25 July 2022 - 08:19.


#29
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.03.2009
Perissa -Santorini, 2 sezlonguri și umbrela 10 Eur, berea la teverne 4,5-5 Eur, la market 1,30-2 Eur, gyros 3,5 Eur, platou fructe de mare pentru 2 persoane 20 Eur, calamari 12 Eur, coaste de miel 16 Eur, musaca 9,5 eur, pasticio 8,5 Eur, apa plata de 1,5 l-1 Eur, cireșe 6 Eur Kg, masină de închiriat clasa mică 35 Eur/zi doar cu asigurarea obligatorie, 45 Eur cu franciza 400 Eur, cu asigurare full nu aveau decât in aeroport dar era scumpă,  495 Eur o săptămână.

#30
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
Rhodos,Faliraki,  sfarsit de iunie, inceput de iulie 2022

Sezlonguri cu umbrela-12 euro, fara nimic inclus
Bere draught 500 ml-4/4,5 euro
Carafa vin 500 ml-8 euro
Gyros-9 euro
Peste fillet cu un sos country demential-17 euro
Mousaka-9 euro
Apa plata 1 l-2 euro
Apa minerala jumate-2,5 euro
La magazinul de langa cazare-apa minerala 1,5 l-90 centi, berea cam 1,20-2 euro

In Lindos si Rhodos Town, preturile au fost un pic mai mari.

#31
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 sunandmoon, on 06 august 2022 - 12:22, said:

Rhodos,Faliraki
...
Gyros-9 euro ...

Specifică şi tu că e vorba de gyros la farfurie, ca să nu se înţeleagă greşit.


Sănătate şi toate cele bune !

#32
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

 OvidiuNS, on 06 august 2022 - 12:46, said:


Specifică şi tu că e vorba de gyros la farfurie, ca să nu se înţeleagă greşit.


Sănătate şi toate cele bune !
La farfurie, la farfurie,  bun de tot Posted Image Posted Image

#33
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Grecii mai pescuiesc ceva, că în ultima vreme doar dorade și bibani de supermarket văd în meniuri.

#34
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
Ce stiu sigur ca pretul transpirtarii masinii cu farybotul a crescut mult...de interesat inainte

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Revin si eu cu preturile din Thassos din luna august :

1. Ferry - 25 eur de masina + 5 eur de persoana
2. Sezlonguri - de la 10 eur (fara nimic inclus) - pana la 45 sau 90 eur (La Scala Beach - consumatie in valoare de acea suma) ; la alte plaje sunt si 15 eur pt 2 buc, dar ajung si la 30-40 eur, in functie de plaja, dar, de obicei nu platesti pentru ele, trebuie sa faci consumatie minima de acea suma. Din ce am observat, se ajunge la acea suma destul de usor.
3. Pret benzina pe insula la Shell, BP sau Jetoil - intre 2.10 si 2.20 eur / L
4. Bere pe la taverne / terase - intre 3.5 si 6 eur, in functie de sortiment, la draft sau sticla;
Cafea - intre 3 si 5 eur, in functie de sortiment si de cantitate.
Suc  - Pepsi, Coca Cola, Fanta, Schweps, Sprite - cam 3 eur cutia de 330 ml sau sticla de 250 ml ;
Apa la taverne, cam 1 - 1.5 eur sticla de 1 L sau 1.5 L, plata
5. Mancare :
Gyros pui / porc, la farfurie, intre 8 si 10 eur ;
Midii cu diverse garnituri, intre 8-9 eur si 12 eur, in functie de sortiment ;
Calamar - cam 10-12 eur ; caracatita - intre 12 si 15 eur ; creveti fierti / prajiti - intre 12 si 15 eur ;
Sardine prajite - cam 8 eur ;
Biban - cam 15-17 eur ;
Dorada - cam 15-18 eur ;
Peste spada la gratar - 12 eur ;
Salate - intre 6-7 eur si pana la 10-12 eur, din ce am vazut fugitiv, ca nu m-au interesat
OBS : toate mancarurile au garnituri, fie orez, fie cartofi prajiti sau la cuptor, sos tzatziki si sau salata de salata sau de rosii ;
6. La supermarketuri :
Apa plata de 0.5 L - 0.5 eur, cea de 1.5 L - 0.6-0.8 eur, cea cu acid (bule), cam 1 eur pt 1.5 L ;
Inghetata - intre 2.5 si 5 eur, in functie de brand, iar la gelaterii era cam 2 eur cupa
Berea la cutie - intre 1.3 eur si 3 eur, in functie de sortiment si de cantitate (0.33 L sau 0.5 L)

Pentru cine este interesat, in Limenas, f aproape de locul unde se face debarcare de pe Ferry este un Lidl, unde gasesti cam tot ce vrei. Evident, preturile sunt mult mai mici ca la terase sau taverne si destul de apropiate de cele de la supermarketurile locale din localitatile de cazare. Dar, ca idee, se poate face ceva economie astfel, mai ales cu micul dejun si partea de rontaiala si lichide de orice fel.

Daca doriti sa stiti ceva punctual, puteti sa ma intrebati si va voi raspunde in masura in care stiu.

Edited by Magicwisewolf, 18 August 2022 - 12:03.


#36
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ce observ si e interesant e faptul ca preturile la mancare sunt aproape perfect aliniate anul asta, fie ca e vorba de Thassos, Santorini, Rhodos, Ios sau Naxos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate