Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Accident fara victime dar cu alcoolemie de 0.90

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#37
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

 petre_vitan, on 12 iulie 2022 - 16:47, said:

Politistul care sa ocupat de mine mi-a spus ca sunt liber si ca urmeaza sa ma sune ei sa ma prezint la Politie pentru declaratii. Tot el mi-a spus ca la prima infatisare sa nu ma prezint cu avocat pentru ca nu va fi nevoie. Vor fi niste declaratii despre cum sa intamplat accidentul si atat. L-am intrebat pe ce perioada imi retine permisul si mi sa raspuns ca asta procurorul va decide.

Stiu ca fapta mea este una penala datorita alcool-ului, deci voi ajunge in instanta daca procurorul va da drumul urmarii penale. Mi se va anula permisul de conducere? Voi face inchisoare sau ma voi alege cu o amenda penala? Aceasta amenda cat de mare poate sa fie? Sotia poate fi considerata victima din oficiu de catre autoritati chiar daca aceasta nu va declara nimic impotriva mea?
Daca nu-ti iei un avocat, raspunsul la toate intrebarile puse va fi DA.
I-ati avocat specializat pe asa ceva. Plateste-l bine si trimite-l sa se intereseze.

#38
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu stiu despre ce "infatisare" ti s-a spus. Poate ai inteles gresit si e vorba despre audiere la un procuror.
Stiu doar ca, intr-o situatie asemanatoare dar cu spitalizare si ceva probleme de sanatate (concediu medical) pentru sotia conducatorului s-a dispus neinceperea urmaririi penale.
Permis suspendat, amenda, spitalizare doar cateva zile, sotia conducatorului a declarat ca nu are pretentii.


LE: hai, ca am gresit. Imi cer scuze
In cazul despre care vorbeam conducatorul avea alcoolemie zero.

Edited by crocko.dilul, 12 July 2022 - 19:07.


#39
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
uite aici povestita cu lux de amanunte patania unui coleg de forum, te poti inspira din ea. cred ca e cea mai buna sursa de informare. Succes!
https://forum.softpe...r-penal-alcool/

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 rickysyv, on 12 iulie 2022 - 17:51, said:

Vătămarea soției se ia în calcul doar dacă depune ea plângere, ce facem acum îi băgăm cu forța vătămări pe gât?
Ce vorbesti tu, straine? Posted Image

#41
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Vatamarea corporala din culpa: https://lege5.ro/gra...p=gqytsojugyzte
Adica:
(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Contraargumente?

Edited by Getodacul, 12 July 2022 - 20:04.


#42
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 petre_vitan, on 12 iulie 2022 - 18:28, said:


Sigur voi angaja unul insa nu stiu daca sa mut dosarul la Bucuresti, aici unde locuiesc sau sa-l las la Calarasi unde sa intamplat necazul.
Nu știu cum e la Călărași, dar în București va dura 2 ani, ca popa. Eu l-aș lăsa acolo.
Nu cred că se va anula permisul dacă ești la prima abatere, probabil vei primi amendă usturătoare + câteva luni/un an cu suspendare și dacă ești cuminte, după cei 2 ani de supraveghere, îți iei permisul înapoi. Nu vorbesc din experiență, dar cunosc caz care încă stă pe dreapta. :D



#43
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Nu cred ca putem ghici exact ce solutie va da judecatorul.
Poti sa scapi cu suspendare si amenda, sau poti sa dai peste un judecator care vrea sa faca un exemplu din tine.

Si putin offtopic - o gramada de justificari si incercari de-a da vina pe altcineva, in postul initial.
Cand stii ca ai baut, nu pui mana pe volan. Te dau prietenii afara - chemi un taxi, iei autobuzul...etc. Nu te urci in masina rupt in gura si iti mai iei si sotia cu tine. Inconstienta si ea ca s-a urcat in masina cand stia in ce hal esti....

Asa ca orice pedeapsa ai primi - asuma-ti-o, plateste si multumeste-i providentei ca ai avut noroc si nu esti acum in pamant tu, sotia sau amandoi + cine stie cati alti nevinovati.

#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 rickysyv, on 12 iulie 2022 - 17:51, said:

Vătămarea soției se ia în calcul doar dacă depune ea plângere, ce facem acum îi băgăm cu forța vătămări pe gât?

Sunt lucruri diferite.
Faptul ca victima nu are pretentii in civil si nu vrea sa depuna plangere nu inseamna ca accidentul nu a fost cu victime.

 Getodacul, on 12 iulie 2022 - 20:03, said:

Vatamarea corporala din culpa: https://lege5.ro/gra...p=gqytsojugyzte
Adica:
(6) Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Contraargumente?

Simplu. Nu va fi actiune penala pentru vatamare corporala si nu va fi pedepsit/penalizat pentru vatamarea corporala care e separata de pedeapsa/penalizarea pt accident cuvictime. Va fi doar pentru accident cu victime.
Alte intrebari?

Edited by underb, 12 July 2022 - 20:45.


#45
petre_vitan

petre_vitan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.08.2009

 florinel, on 12 iulie 2022 - 20:10, said:

Nu cred ca putem ghici exact ce solutie va da judecatorul.
Poti sa scapi cu suspendare si amenda, sau poti sa dai peste un judecator care vrea sa faca un exemplu din tine.

Si putin offtopic - o gramada de justificari si incercari de-a da vina pe altcineva, in postul initial.
Cand stii ca ai baut, nu pui mana pe volan. Te dau prietenii afara - chemi un taxi, iei autobuzul...etc. Nu te urci in masina rupt in gura si iti mai iei si sotia cu tine. Inconstienta si ea ca s-a urcat in masina cand stia in ce hal esti....

Asa ca orice pedeapsa ai primi - asuma-ti-o, plateste si multumeste-i providentei ca ai avut noroc si nu esti acum in pamant tu, sotia sau amandoi + cine stie cati alti nevinovati.
Nu dau vina pe nimeni ci imi asum intreaga responsabilitate insa tu daca nu stii cum a fost situatia normal ca vorbesti ceea ce presupui ca era bine dar in satul in care am fost eu nu exista taxi, nu exista autobuz si unde mai pui ca este si unul rau famat. Acolo daca esti starin o iei in freza fara sa spui nimic.
Acum la rece stiu ca era mai bine daca opream pe marginea drumului chiar daca era noapte si putea oricand sa intre cineva in mine, stiu ca era mai bine daca nu plecam si stiu la nesafarsit o multime de solutii insa fapta este consumata si nu ma ajuta cu nimic o critica.
Sunt sofer de 35 de ani si n-am avut in viata mea macar o amenda. Nu am consumat alcool decat de vreo doua ori in viata dar uite ca necazul a venit.
Daca ramaneam la prietenul asta al meu se lasa cu bataie si poate chiar cu moartea cuiva de aia am preferat sa plec. Sotia a venit cu mine de frica prietenului nu de incostienta.
Asta e, daca nu ai fost in locul meu nu ai de unde sa stii.

#46
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

 stalker2142, on 12 iulie 2022 - 18:22, said:

Dar daca ai plecat din curtea lui cu masina, de ce nu ai oprit masina la 2 case mai incolo ?

De parca crede cineva ca voia sa opreasca. Voiau sa se duca acasa, ce naiba. Ca atatia altii care te omoara pe drum.

#47
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 17:56, said:

Pai d'aia nu cred ca se va ajunge la condamnare
Se pune si el bine cu sotia
Mai da cu aspiratorul ...
Mai spala niste vase ... Posted Image
Sau poate sotia mai recupereaza bani de pe urma RCA pe care sotul ii da  pe amenda Posted Image

#48
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Cauta in istoric,acu 2-3 sapt un coleg a detaliat ce e de facut cand cazi in ”beleaua” asta.

#49
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 rexx, on 12 iulie 2022 - 17:04, said:

in plus ti se poate anula permisul de conducere si va trebui sa dai din nou examenul.

Nu stiam ca in Romania se anuleaza permise de conducere. Dac-asa, hai sa fie intr-un ceas bun.

#50
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Ce s a degradat și aria asta, cică profesională..
Dar, de, nici @athea,nici @Dau nu pot sta continuu pe forum pt a modera.

Inițiator, ai comis o infracțiune, motiv pt care ți se va anula permisul,aia e clar.

Având în vedere că nu există victime, cel mai probabil vei primi o condamnare cu suspendare, poate chiar o amendă penală, alea sunt modice in general.

 GlCA_Contras, on 12 iulie 2022 - 19:31, said:


Ce vorbesti tu, straine? Posted Image

Matale ești absolvent de drept de la Șpiru Haret ?
Că cam așa pari.

#51
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 petre_vitan, on 12 iulie 2022 - 20:55, said:

Nu am consumat alcool decat de vreo doua ori in viata dar uite ca necazul a venit.


Eu nu prea inteleg cum vine asta. Daca nu esti consumator de ce te-ai apucat sa bei fix atunci vodca si ce fel de prieten ti-e ala care dupa cateva pahare sare la bataie si te da afara? Inteleg ca ai vreo 55 de ani deci aproape om cu parul alb si nepoti....

#52
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Din cate inteleg, masinile noi vandute incepand cu luna asta in UE, vor fi dotate cu cutie neagra, detector de alcool si camera pentru detectarea oboselii la volan.

Deci in curand nu va mai fi alegerea soferului daca conduce beat sau nu.

#53
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
E irelevant @sandu222. Cel puțin pe aria asta.

Faceți un topic despre asta pe altă arie.

Aici se vorbește strict despre consecințe conform codului penal.

Discuțiile despre de ce a băut , de ce tocmai atunci etc, chiar nu și au rostul aici.

#54
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

 underb, on 12 iulie 2022 - 20:43, said:

Sunt lucruri diferite.
Faptul ca victima nu are pretentii in civil si nu vrea sa depuna plangere nu inseamna ca accidentul nu a fost cu victime.



Simplu. Nu va fi actiune penala pentru vatamare corporala si nu va fi pedepsit/penalizat pentru vatamarea corporala care e separata de pedeapsa/penalizarea pt accident cu victime. Va fi doar pentru accident cu victime.
Alte intrebari?

Calitatea de victima nu e sinonima cu victima unei infractiuni de vatamare corporala. Orice persoana implicata direct care nu e vinovata, e victima. Termenul de accident cu victime se refera la accident cu victime care au suferit o vatamare corporala din cauza celui vinovat de producerea accidentului.
Ca sa-ti fac o paralela sa fie mai clar, daca se rasturna cu masina in camp si ii strica proprietarului 10 mp de porumb, proprietarul ala tot victima a accidentului se numea.
Din cate imi amintesc eu, ca sa fie accident cu victime, trebuie ca acele victime sa fi suferit o vatamare corporala a carei durata sa depaseasca 10 zile de spitalizare. Daca durata depaseste 60 de zile, se mareste si pedeapsa posibila. Pentru amanunte, cautati legea pe net.

Edited by Getodacul, 12 July 2022 - 22:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate