Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Accident fara victime dar cu alcoolemie de 0.90

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
petre_vitan

petre_vitan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.08.2009
Buna ziua la toata lumea.
In urma cu doua luni, eu si sotia am fost cu masina in vizita la un prieten in alta localitate unde am baut cateva pahare de Vodca si cateva beri. Urma sa plec a doua zi insa intre mine si acest prieten a degenerat o cearta aiurea si am fost nevoit sa plec cu masina. Desi si am incercat sa ii explic prietenului ca am baut si nu pot folosi masina, aceasta ma dat afara din curte pur si simplu. Nu este un tip agresiv dar cand bea isi pierde mintile. In fine.
Am plecat, eram destul de beat si primul meu gand a fost sa gasesc o parcare si sa ma culc. Pe Gps imi arata prima parcare la 12Km distanta. M-am decis sa merg pana acolo deoarece nu avem unde sa parchez in zona care ma aflam deoarece soseaua era prevazuta cu doua benzi, una dus si alta intors, deci nici vorba sa blochez o banda de circulatie mai ales ca eram si baut si oricand putea opri un echipaj de Politie sa verifice de ce am blocat acea banda.
Deci am decis sa ajung in parcarea de pe gps insa din pacate nu am ajuns prea departe pentru ca am adormit si am ajuns cu masina pe arataura.
Masina sa rasturnat, paguba totala. Eu si sotia am ajuns la spital unde dupa ce ni sa facut un CT, eu nu aveam niciun organ deplasat sau os rupt iar sotia sa ales cu o ruptura de clavicula de la centura de siguranta. Nimic grav din ce au spus doctorii. Nu a fost nevoie de internare si am plecat din spital. C-am sifonati dar am plecat. Politia ma astepta afara si ma pus sa suflu in aparatul pentru depistarea alcool-ului (nu retin acum cum se numeste).
Rezultatul a fost 0.90, deci foarte mare. Mi sa retinut permisul si mi sa dat dovada fara drept de conducere ( cum era si normal).
Politistul care sa ocupat de mine mi-a spus ca sunt liber si ca urmeaza sa ma sune ei sa ma prezint la Politie pentru declaratii. Tot el mi-a spus ca la prima infatisare sa nu ma prezint cu avocat pentru ca nu va fi nevoie. Vor fi niste declaratii despre cum sa intamplat accidentul si atat. L-am intrebat pe ce perioada imi retine permisul si mi sa raspuns ca asta procurorul va decide.

Masina mea fost luata pe platforma si apoi a ramas la Politie pentru expertiza de a doua zi (habar nu am in ce consta aceasta expertiza dar asa mi-au spus de la Politie).
Am luat o ocazie si am plecat cu sotia spre casa. De atunci au trecut doua luni si ceva  dar nimeni de la Politie nu ma contactat insa a fost prietenul depre care v-am spus ca m-am certat si i sa spus sa stau linisit ca ma suna ei cand va fi timpul. Intre timp masina a ajuns la Vasile acasa, asa se numeste prietenul asta al meu si de acolo la fier vechi. decizia a fost a mea dupa ce am vazut pozele trimise. Nu se mai putea repara.
Intrebarea mea pentru cunoscatori este de ce inca nu m-au sunat cei de la Politie si ce as putea pati datorita nechibzuintei mele?
Stiu ca fapta mea este una penala datorita alcool-ului, deci voi ajunge in instanta daca procurorul va da drumul urmarii penale. Mi se va anula permisul de conducere? Voi face inchisoare sau ma voi alege cu o amenda penala? Aceasta amenda cat de mare poate sa fie? Sotia poate fi considerata victima din oficiu de catre autoritati chiar daca aceasta nu va declara nimic impotriva mea?
Mentionez ca am permis de conducere categoriile B.C.E din anul 1988 si in tot acest timp nu am avut niciodata probleme cu Politia. Nu stiu daca asta conteaza in cazul meu dar am considerant necesar sa specific.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum ai luat mai nene carnetu' daca pui astfel de intrebari ?

Pe scurt - se va intocmi dosar penal in baza art. 336 alin. 1 c.p.
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Cel mai probabil vei primi amenda iar permisul va fi anulat

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
avand in vedere ca a fost accident cu victime (nevasta se pune tot la victime) si ai avut alcoolemia mai mare de 0.8 cel mai probabil vei primi condamnare cu suspendare si o amenda penala. in plus ti se poate anula permisul de conducere si va trebui sa dai din nou examenul.
toata distractia asta va dura cel putin 2 ani si asta iti spun ca stiu de la cunoscuti care inca mai canta "pierdut buletin, nu stiu daca e de la tuica sau de la vin"

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Parnaie poti face doar daca refuzi prelevarea de probe biologice
Inteleg ca nu este cazul
Va ramane fara carnet + amenda penala

#5
petre_vitan

petre_vitan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.08.2009

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 16:58, said:

Cum ai luat mai nene carnetu' daca pui astfel de intrebari ?

Pe scurt - se va intocmi dosar penal in baza art. 336 alin. 1 c.p.
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Cel mai probabil vei primi amenda iar permisul va fi anulat
Din intrebarile mele ar fi trebuit de deduci singur ca nu am mai avut niciodata probleme cu Politia si cu atat mai putin faptele penale despre alcool. Nu beau deloc de felul meu insa uite ca am facut o exceptie si am comis-o.
Eu am specificat in postare ca as vrea sa-mi raspunda cunoscatorii, adica cei care au mai trecut prin asa ceva. Stiu ca legea este lege insa cunosc cazuri cand desi si soferul a fost prins beat, nu i sa intocmit dosar penal ci a scapat doar cu 3 luni de suspendare a permisului si o amenda penala de 1500 lei.

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 17:09, said:

Parnaie poti face doar daca refuzi prelevarea de probe biologice
Inteleg ca nu este cazul
Va ramane fara carnet + amenda penala
Multumesc frumos pentru raspuns. Simplu si la obiect.

#6
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

 petre_vitan, on 12 iulie 2022 - 17:10, said:

Din intrebarile mele ar fi trebuit de deduci singur ca nu am mai avut niciodata probleme cu Politia si cu atat mai putin faptele penale despre alcool. Nu beau deloc de felul meu insa uite ca am facut o exceptie si am comis-o.
Eu am specificat in postare ca as vrea sa-mi raspunda cunoscatorii, adica cei care au mai trecut prin asa ceva. Stiu ca legea este lege insa cunosc cazuri cand desi si soferul a fost prins beat, nu i sa intocmit dosar penal ci a scapat doar cu 3 luni de suspendare a permisului si o amenda penala de 1500 lei.


Multumesc frumos pentru raspuns. Simplu si la obiect.
3 luni si amenda 1500 se aplica cand alcoolemia e sub 0,40

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde foarte mult de cantitatea de alcool aruncata pe gat
La o alcoolemie cuprinsă intre 0,1 și 0,40 mg/litru = 9-20 de puncte amenda + 90 de zile permisul suspendat
Probabil aici se incadreaza betivul din exemplul dumitale
Matale ai avut alcoolemie 0,90 deci = anulare carnet + amenda penala

Nu trebuie sa fii "cunoscator" sa stii "detaliile" astea
Trebuie doar sa ai carnet

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Tu ai făcut două infracțiuni, conducerea în stare de ebrietate și vătămare corporală din culpă. Cel mai probabil ți se va anula permisul de conducere și vei suferi o condamnare cu suspendarea pedepsei. În cel mai rău caz poți primi și ceva cu executare datorită cumulului de infracțiuni. Totul depinde de judecător.

#9
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 17:17, said:

Matale ai avut alcoolemie 0,90 deci = anulare carnet + amenda condamnare penala


Edited by VOC, 12 July 2022 - 17:22.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ei ... hai nu mai bagati spaima in el
Ramane fara carnet si umbla serios la portofel
Cam asta e

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 17:09, said:

Parnaie poti face doar daca refuzi prelevarea de probe biologice
Inteleg ca nu este cazul
Va ramane fara carnet + amenda penala

Refuzul prelevării de probe biologice ar fi fost "doar" o nouă infracțiune. El are deja două.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 caiuscorneliu, on 12 iulie 2022 - 17:26, said:

Refuzul prelevării de probe biologice ar fi fost "doar" o nouă infracțiune. El are deja două.

Doar ca nu este cazul aici
Ramane cum am stabilit Posted Image

#13
petre_vitan

petre_vitan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.08.2009

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 17:25, said:

Ei ... hai nu mai bagati spaima in el
Ramane fara carnet si umbla serios la portofel
Cam asta e
Cat de serios ar trebui sa umblu la portofel. As vrea sa stiu macar asa aproximativ ca sa stiu la ce sa ma astept.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 petre_vitan, on 12 iulie 2022 - 17:29, said:

Cat de serios ar trebui sa umblu la portofel. As vrea sa stiu macar asa aproximativ ca sa stiu la ce sa ma astept.

Pai daca la alcoolemie 0,40 iei 20 de puncte (cred ca e 2900 lei) aici poti lua sensibil mai mult
Pregateste dublu

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 Naijax, on 12 iulie 2022 - 17:28, said:



Doar ca nu este cazul aici
Ramane cum am stabilit Posted Image

Cam greu să scape doar cu o amendă. Îl încurcă enorm faptul că a făcut accident și vătămarea soției. Nici dacă ar fi fost vorba doar despre starea de ebrietate nu ar fi putut să-i garanteze nimeni că scăpa doar cu amendă. Sunt destui care au luat condamnare cu suspendare pentru alcool plus anularea permisului de conducere.
Titlul topicului e greșit, e accident cu victime. Tot victime sunt și soțiile :D

Edited by caiuscorneliu, 12 July 2022 - 17:39.


#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
E clar ca ramane fara permis
Este la fel de clar ca umbla la portofel
Ce nu este foarte clar ar fi - condamnarea cu suspendare
Eu zic ca nu se ajunge acolo in cazul asta

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Ce e mai ciudat este că medicii au apreciat că "o ruptură de claviculă" nu e mare lucru. Poate ai noroc și nu apare pe niciun document oficial problema asta, cu vătămarea soției. Atunci ai de tras doar pentru povestea cu alcoolul.

Edited by caiuscorneliu, 12 July 2022 - 17:53.


#18
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Vătămarea soției se ia în calcul doar dacă depune ea plângere, ce facem acum îi băgăm cu forța vătămări pe gât?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate